Sunteți pe pagina 1din 13

UNIVERSITATEA BABEŞ BOLYAI DIN CLUJ-NAPOCA

FACULTATEA DE PSIHOLOGIE ŞI ŞTIINŢE ALE EDUCAŢIEI

Specializarea: Pedagogia Învăţământului Primar şi Preşcolar

PRACTICA PEDAGOGICĂ

Tema semestrială pentru PORTOFOLIU: 5 fişe de observare(minim 3 activităţi


integrate), 5 jocuri distractive care se pot desfăşura outdoor, 5 jocuri care se pot desfăşura
indoor, 2 proiecte de activitate, un joc musical filmat

Sudent: Mihai Tănasie

An: I

Forma de învăţământ: ID

Cluj-Napoca

2021
Proiect de activitate integrată

DATA: 03.12.2021

GRUPA:MICĂ A

Student practicant: Mihai Tănasie

Tema anuală de studiu: ,,Cum a fost, este şi va fi aici pe pământ?ʺ

Tema proiectului: ,,Călătorie în ţinutul de gheaţăʺ

Tema săptămânii: Vieţuitoare de la Poli

TEMA ACTIVITĂȚII POPUSĂ: PINGUINII JUCĂUȘI

TIPUL ACTIVITĂȚII: consolidare de cunoștințe, priceperi și deprinderi

MIJLOC DE REALIZARE: activitate integrată: Domeniul Știinţe (Activitate matematică) +


Domeniul Om şi Societate (Activitate practică)

COMPONENȚA ACTIVITĂȚII INTEGRATE

ADP: Întâlnirea de dimineață ,,Povestea lui Ping”


ALA: Ştiinţă - jocul umbrelor : „Unește animalul polar cu silueta potrivită”
Joc de masă: Puzzle cu animale polare
Artă: „Pinguinul jucăuș” (confecționare)
ADE: ,,Să-l hrănim pe pinguinul Ping! (DȘ activitate matematică : joc didactic)
ALA – „Să plutim pe un ghețar”- joc de mişcare

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O1: să asculte cu atenție povestea lui Ping;

O2: să traseze corect linii de la animalul polar la silueta corespunzătoare;

O3: să realizeze corect puzzle-uri cu animale polare;

O4:să realizeze lipirea corectă a părților componente ale pinguinului;

O5: să formeze mulțimea de peștișori după criteriul culorii;

O6: să așeze crescător pinguinii în limitele 1-2, raportând nr la cantitate;

O7: să manifeste spirit de cooperare în cadrul activităților.


SCENARIUL DIDACTIC

Salutul : Copiii intră în sala de grupă, iar educatoarea împreună cu copiii va rosti
versurile : „Dimineaţa a sosit/Toţi copiii au venit/În cerc să ne adunăm /Şi frumos să
salutăm/A-nceput o nouă zi/Bună dimineaţa, copii!”

Activitatea de grup se va realiza prin metoda „Amestecă, îngheaţă, formează perechi”.


La semnalul “Amestecă” dat de educatoare, copiii se plimbă liber, la semnalul “Îngheaţă” se
opresc, stau nemişcaţi, iar la semnalul “Formează perechi” vor forma perechi cu copilul cel
mai apropiat de ei, pe care îl vor saluta prin strângere de mână. Jocul se repetă de 3 ori pentru
a da copiilor posibilitatea de a se saluta cu cât mai mulţi colegi.

Prezența: Se va efectua prin venirea fiecărui copil la calendarul naturii, alegându-și poza.
Acesta va fi aplaudat de colegii săi.

Vom completa și Calendarul naturii. Voi pune întrebări referitoare la anotimp, ziua în
care suntem, cum este vremea. Li se va solicita copiilor să închidă ochii. Pe masă vor vedea
un pinguin. Le voi spune că acesta este pinguinul Ping, un animal de la polul Sud căruia îi
place să se plimbe în toată lumea, dar acum ar vrea să se întoarcă la familia lui, și s-a rătăcit în
România. Are nevoie de ajutorul copiilor pentru a rezolva niște probleme ca să poată găsi
drumul spre casă.

Noutatea zilei : Copiii vor fi invitați într-o călătorie imaginară în lumea animalelor din
ținutul înghețat.

Subliniindu-se faptul că, atunci când se pleacă la drum, este nevoie să se respecte nişte
reguli, se vor accentua câteva dintre acestea, printr-o formulă specifică: ,,Mă aştept astăzi de
la voi să fiţi buni colegi, să vă ajutaţi între voi în caz de nevoie, să vorbiți pe un ton potrivit,
pentru a nu deranja persoanele din jur.

Călătoria propriu-zisă reprezintă gimnastica de înviorare, desfăşurată sub formă de


exerciţii motrice ușoare (diferite forme de mers, alergare ușoară, mișcări de brațe, întinderi
etc.), unele pe fond muzical.
În momentul găsirii unui stiker cu urși polari și pingunii, copiii se așează în cerc iar
educatoarea le prezintă povestea pinguinului Ping prin metoda șorțului povestitor (imagini cu
pinguinii prinse cu scai de un șorț de bucatărie).

A fost odată un pinguin mic, drăgălaş şi curat, gătit în fracul său strălucitor. Toată lumea
pinguinilor îi admira hainuţa argintie, luminoasă ca ziua, în partea din faţă, şi neagră, dar
tot la fel de strălucitoare pe spate.
– Ce pui drăgălaş! se minuna bunica-pinguin.
– Este foarte curat şi atent cu hainuţa sa-adăugă mătuşa-pinguin.
– Nu se murdareşte niciodata-se laudă și buna sa mama.
Micul pinguin asculta impresiile familiei sale despre sine şi se bucura nespus, ba se umfla şi
în puful său moale ca zăpada.
Şi pe când doamnele pinguin serveau ceaiul, discuţia se încingea, ba de una, ba de alta, iar
pinguinul Ping era tot cu ochii pe hainuţa sa stralucitoare.
– Ping, nu vii cu noi la joacă? întrebau verii lui, amatori de săniuş pe derdeluş.
– Nu vin! Nu vreau să mă murdaresc!
– Ping, nu vrei sa ne plimbam prin împrejurimi? îi propunea cu glas blând, aproape rugător,
fratele său.
– Nu. Nu vin. Nu vreau să mă murdaresc. E mai bine în casă. Aici nu apar pericole. Nu poate
să-ţi murdareasca sau să-ţi rupă nimeni haina. La săniuş te poţi agăţa de un colţ de gheaţa,
poţi să cazi, îţi poţi murdari hainuţa.
– Da, dar hainuţa se poate curața, căutau să-l convingă ceilalţi pinguini.
– Ei, nu mă învăţaţi voi pe mine ce să fac! Ştiu eu mai bine decât voi ce e de făcut şi ce nu e.
Duminica, când ieşeau la plimbare, Ping se aşeza frumos pe tălpile tatălui său şi acesta îl
plimba, fără ca micul Ping să facă nici cel mai mic efort.
Azi aşa, mâine aşa, iata că a venit timpul ca Ping să meargă la şcoala.
În primele zile părinţii îl aduceau pe tălpile lor şi îi ţineau şi ghiozdanul.
Văzând acest lucru, colegii lui au început să-şi dea coate:
– Ce fel de pinguin este acesta?
– Nu ştie sa mearga singur?
– Ne face de ruşine neamul pinguinesc!
– Poate o fi bolnav…îşi dădea cu părerea unul mai înţelept.
– Să-l întrebam! să aflăm adevarul!
Şi ajunşi în faţa, s-au grabit cu întrebarile:
– Te supără ceva? Nu poţi să mergi? Nu poţi să-ţi duci ghiozdanul? Ce ai?
– Nu am nimic, dar aşa vreau eu!
Colegii au început să-l ocolească. Ping era singur…
Într-o zi, un pinguin a căzut într-o adâncitura şi şi-a scrântit piciorul. Nu ştia ce să facă. A
strigat după ajutor. Ping era prin apropiere. A ajuns la el fără întârziere. Şi fără să se mai
gândească la hainuţa, nu s-a lăsat pâna ce nu l-a ajutat să iasă din crăpătura ivită între
gheţari.
– Ping m-a ajutat! Datorita lui am fost salvat! Ping este un pinguin adevărat. Trăiască Ping!
Din ziua aceea, Ping şi-a câştigat admiraţia şi prietenia colegilor. Din ziua aceea, Ping a
înţeles ce înseamna prietenia. Hăinuţa îi era la fel de curată, dar nu acesta era lucrul cel mai
important pentru el.
La un moment dat se aude o bătaie puternică în uşă. Copiii merg curioşi să vadă cine este,
dar nu găsesc decât o cutie cu un plic pe care educatoarea îl deschide (este o scrisoare de la
Pinguinul Ping, care le mulţumeşte preşcolarilor că l-au învăţat lucruri frumoase şi, drept
mulţumire, le oferă nişte surprize - ecusoane de pus în piept şi o serie de materialele, care sunt
aşezate deja pe mesele din sala de grupă.

Se trece astfel la ALA, pe centre


Împărţirea copiilor pe cele trei centre de interes deschise se realizează cu ajutorul ecusoanelor
primite în piept.

Copiii vor lucra la :


-sectorul Joc de masă Puzzle-uri cu animale polare- vor face un puzzle conform imaginii
și îl vor lipi pe un carton colorat.
-sectorul Ştiinţă- ,,Jocul umbrelor’’-vor găsi umbra şi trasa linii colorate de la animal la
silueta potrivită.

-sectorul Artă+ DOS : Pinguinul- Activitate practică: lipirea părților componente ale unui
pinguin (ochi, aripi, labe) pe un pahar negru.

După finalizarea sarcinilor de la sectoare se va face evaluarea lor, iar copiii se vor
deplasa la baie pe tranzitia :Trenulețul muzical și ”Bat din palme clap clap ,clap , din picioare
trap ,trap ,trap/ Ne invartim, ne rasucim si afara noi pornim.

Urmează desfășurarea activității pe Domeniul Experiențial Științe : Activitate


matematică, în cadrul căreia se va realiza un joc didactic : Să îl hrănim pe Pinguinul Ping.

Se va prezenta copiilor o cutie pe care este făcut un pinguin si un coșuleț cu peștisori


de diferite culori, mărimi, numerotați cu 1 și 2. Se vor forma la tabla magnetică mulțimea
peștisorilor galbeni, roșii, verzi, albaștri, apoi, asocierea cifrei la pinguin, vor introduce în
gura pinguinului peștisori conform sarcinilor jocului .

La complicare se vor alege atâția pești galbeni/ verzi de câte ori se aud bătăi din palme. /
se vor aduce pingunii confecționați la centrul Artă și se vor pune câțiva peștișori colorați,
urmând ca preșcolarii să realizeze un joc de memorie, reținând ce culoare ascunde un anume
pinguin. În încheierea activității fiecare copil va primi în piept câte un peștișor colorat. Pe
dansul pinguinului ne vom îndrepta spre colțul clasei unde sunt amenjați 2 ghețari din
polistiren pentru efectuarea jocului de mișcare : ,,Să plutim pe un ghețar.”
Proiect de activitate integrată

DATA: 06.12.2021

GRUPA: MICĂ A

STUDENT PRACTICANT: Mihai Tănasie

TEMA ACTIVITĂŢII: Suntem politicoşi

COMPORTAMENTE URMĂRITE ÎN CADRUL DOMENIILOR EXPERIENŢIALE:

1. Ştiinţe:
• să denumească corect piesele geometrice enumerând toate atributele (formă, culoare,
grosime);
• să identifice cel puţin două însuşiri comune şi tot atâtea diferenţe între piesele alese;
• să utilizeze un limbaj matematic adecvat.
2. Om şi societate:
• să descrie corect obiectul solicitat, enunţând toate atributele;
• să utilizeze corect formulele de politeţe;
• să utilizeze un limbaj grammatical corect;
• să formuleze propoziţii în care se regăsesc cuvintele enunţate
Materiale utilizate pentru demersul didactic: planşe cu imagini, fişe de lucru, creioane
colorate.

Secvenţa Conţinutul Metode Mijloace Evaluare


didactică abordat

Copiii vor face


cunoştinţă cu
biblioteca şi
Captarea atenţiei bibliotecarul conversaţia
care le va da
explicaţii despre
activitatea de
bibliotecar,
cum se pot împrumuta
cărţi, cum se retoarnă
cărţile într-un mod
îngrijit.
Copii se întorc la
grădiniţă, după vizita
de la biblioteca.
Educatoarea: Astăzi
vom desfăşura jocul
logic ,,Bibliotecaʺ şi în
acelaşi timp vom învăţa conversaţia, orală
Enunţarea temei
ce formule de adresare explicaţia
să folosim când dorim
să ştim un titlu ʹ de
carte.
Îndrumări în Educatoarea/Educatorul
învăţare şi distribuie materialele conversaţia,
dobândirea copiilor şi prezintă pe demonstraţia, imagini
performanţelor rând sarcinile de lucru exerciţiul
copiilor.
La ,,Bibliotecăʺ, unul
sau doi copii citesc
imagini cu aspecte din
sala de lectură. În acest
timp, copiii îşi
imaginează un dialog
între bibliotecară şi
cititori. Educatoarea
urmăreşte cum copiii
formulează propoziţii
pentru a se adresa
bibliotecarei şi cum vor
saluta la venire si la
plecare, dar să şi
mulţumească pentru
ajutorul pe care l-au
primit din partea
bibliotecarei.
Alţi doi copii alcătuiesc
un registru în care se
ţine evidenţa cărţilor
împrumutate.
În timp ce povestesc pe
baza imaginilor,
Educatoarea le
propune copiilor
de la centrul Individual,
Artă să deseneze realizează
aspecte dintr-o sarcinile de la
poveste sau să foi de desen, centre.
folosească caiat registru,
şabloane pentru etichete,
flori, fructe, creioane
animale etc., iar colorate,
la final şablonde: flori,
alcătuiesc fructe, animale.
cărticele care au cuburi
forme
geometrice.
Alternanţa
figurilor
geometrice
solicită de la
centrul ,,Bibliote
căʺ să fie atenţi
la ceea ce fac ,
dar să
urmărească şi
activitatea de la
celelalte centre
de interes.
•Alţi doi copii,
ajutaţi de
educatoare, scriu
litere de tipar
pentru rafturile
de cărţi făcute
la la
centrul ,,Ştiinţăʺ.
În timp ce copiii
de la
centrul ,,Constru
cţiiʺ au de
construit o
bibliotecă cu
rafturi, iar în
rafturi să
aranjeze cărţile,
respectând
criteriul formă,
mărime, culoare,
grosime. Doi sau
trei copii de
la ,,Artăʺ
decupează
simboluri pentru
cărţi.
•Simbolurile
sunt reprezentate
de forme
geometrice.
Activitatea
propriu-zisă se
va desfăşura la
centrul ,,Joc de
rolʺ, unde vor
avea
posibilitatea toţi
copiii să-şi
valorifice
materialele
realizate.
•Explicaţia şi
demonstraţia
jocului. Sala de
grupă va fi
amenajată ca o Ascultă cu
bibliotecă în atenţie regulile
care se află jocului.
rafturi pentru
cărţi, iar centrele
de activitate
reprezintă sala
de lectură pentru
cititori.
Educatoarea
explică sarcina
didactică:
recunoaştere
pieselor după
cele 4 însuşiri.
Regula joculu:
copiii de la
centre vor aşeza
cărţile în rafturi,
rafturile, vor
avea etichete cu
simbolul
cărţilor. Un
copil va juca
rolul
bibliotecarei,
ceilalţi vor fi
cititori care vor
veni pe rând să
împrumute cărţi.
• Copilul cititor Are loc jocul
intră în propus
bibliotecă, salută
şi se adresează
bibliotecarei:
,,-Vă rog să-mi
daţi o carte în
formă de pătrat,
mare, roşie şi Oral şi
subţire.ʺ individual
Bibliotecara este
atentă dacă au
fost descrise
toate
atributele ,,cărţii
ʺ, o caută în raft
după simbolul Se efectuează
de pe etichetă şi jocul, schimbând
o oferă rolurile.
cititorului.
•Cititorul Identifică şi
primeşte cartea, denumesc toate
mulţumeşte atributele
pentru ajutor şi pieselor
merge la sala de geometrice.
lectură pentru a
o citi.
Bibliotecarul îl
trece într-un
caiet. Copiii au
alcătuit cărţi la
centrul
de ,,Artăʺ pot
alege ei cărţile
spunând:
,,Eu am ales o
carte cu poveşti
în formă de
dreptunghi,
galbenă, mare şi
groasăʺ.
•Executarea
jocului. Se va
executa jocul de
probă de 2-3 ori,
apoi se trece la
desfăşurarea lui
propriu-zisă. Se
va face descrierea
cărţilor, exact cu
adjectivele
recomandate.
•Se va avea în
vedere ca toţi
copiii să
îndeplinească
rolul de ,,cititorʺ,
iar rolul
bibliotecarei va fi
preluat de mai
mulţi copii.
Asigurarea Diagrama Venn Orală
feed-back-ului •Li se va spune demonstraţia,
copiilor că există exerciţiul, - două cercuri ce
asemănări şi diagrama Venn, se intersectează, descoperă
deosebiri între conversaţia trusa asemănările şi
cărţi. Pentru acest explicaţia deosebirile
lucru este nevoie dintre însuşirile
de două cercuri pieselor folosite
care se în activitatea
intersectează(unul lor.
verde şi celălalt
roşu). vor pune piesele
•Sarcina în funcţie de
jocului: ,,Aşează indicaţiile
toate cărţile în primite deja.
formă de pătrat în
cercul verde şi
toate cărţile
galbene
În cercul roşu.ʺ
••Educatoarea/Educatorul
Încheierea face aprecierile asupra conversaţia orală
activităţii activităţii desfăşurate,
dacă copiii au îndeplinit
corect regulile jocului
BIBLIOGRAFIE CONSULTATĂ

Preda, V., Pletea, M., Grama, F., (2005), Ghid pentru proiecte tematice-abordare în manieră
integrată a activităţilor din grădiniţă, Editura Humaitas Educaţional, Bucureşti.

S-ar putea să vă placă și