Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT didactic

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT:ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.1 BRAȘOV


CLASA: I D
DATA:15.12.2021
PROF. ÎNV. PRIMAR : GEORGIANA DIANA PREPELIȚĂ
UNITATEA TEMATICĂ: Muncim, învățăm, ne jucăm
TIPUL LECȚIEI: Comunicare/ însușire de noi cunoștințe
SUBIECTUL LECŢIEI: Obiceiuri alimentare
DISCIPLINA DOMINANTĂ: Dezvoltare personală
DISCIPLINE INTEGRATE: Arte vizuale și abilități practice
Comunicare în limba română

COMPETENŢE SPECIFICE :

* Dezvoltare Personală
1.1. Prezentarea unor trăsături personale elementare, în contexte variate
2.1. Asocierea emoţiilor de bază cu elemente simple de limbaj nonverbal şi paraverbal
2.2. Transmiterea unor mesaje verbale şi nonverbale simple despre propriile experienţe de
viaţă

* Arte vizuale și abilități practice


2.3. Realizarea de obiecte/construcţii/folosind materiale uşor de prelucrat şi tehnici accesibile

* Comunicare în limba română


1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar şi rar;

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

O.1. Să identifice mesajul textului audiat;


O.2. Să relateze oral, după model, obiceiuri alimentare personale;
O.3. Să identifice mesajul materialului video ”O viață sănătoasă”;
O.4. Să redea prin citire textul ghicitorilor;
O.5. Să identifice imaginea potrivită răspunsului ghicitorii;
O.6. Să execute corect tehnicile de lucru însușite anterior: lipire, ansamblare;
O.7. Să conștientizeze necesitatea unor obiceiuri alimentare sănătoase.
STRATEGIA DIDACTICĂ:
 Tipuri de experiențe de învățare:active și interactive;
 Sistemul metodologic: explicaţia, conversaţia, observaţia, demonstrația
 Sistemul resurselor curriculare: plan de învățământ, programa școlară
 Forme de organizare a activităților elevilor: frontal, individual;

RESURSE:
 Umane:27 elevi
 Mijloace de învățământ:videoproiector, calculator
 Spațiale: sala de clasă
 Temporale: 45 minute

EVALUARE
 Observarea sistematică a activității și a comportamentului elevilor
 Aprecieri verbale

BIBLIOGRAFIE:

1. Programa pentru disciplina Dezvoltare personală, aprobată prin ordinul ministrului


Nr. 3418/19.03.2013.
2. Programa pentru disciplina Arte vizuale și abilități practice, aprobată prin ordinul
ministrului Nr. 3418/19.03.2013.
3. Programa pentru disciplina Comunicare în limba română, aprobată prin ordinul
ministrului Nr. 3418/19.03.2013.
Demersul didactic

NR. STRATEGII DIDACTICE


CR OBIE MIJLOACE FORME
ETAPELE
T. C- ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE METODE ȘI DE DE
LECȚIEI TIMP EVALUARE
TIVE PROCEDEE ÎNVĂȚĂMÂ ORGANI-
NT ZARE
1. Moment  Se asigură condiţiile necesare 2 Conversația Frontal Observarea sistematică
organizatoric pentru desfǎșurarea lecţiei min Individual Aprecieri verbale
 Se pregătesc materialele
necesare desfăşurării lecţiei

2.  Voi citi povestea ”Din fericire” 5 min Conversația Desktop PC Frontal Observarea sistematică
– Remy Charlip (format Observația Videoproiector Aprecieri verbale
electronic) Explicația Tablă digitală
 Elevii își vor exprima părerea în Demonstrația Poveste format
legătură lucrurile pe care trebuie electronic
să le facem ca să fim niște ”Din fericire”
Captarea și
persoane fericite; – Remy
orientarea
O.1.  Elevii vor intui că, printre alte Charlip
atenției
lucruri, pentru a fi fericiți,
trebuie să avem un corp sănătos,
iar pentru a avea un corp sănătos
trebuie să avem activitate fizică
zilnic (plimbări, drumeții, să
practicăm diverse sporturi) și să
ne alimentăm corespunzător;
3. Anunțarea  Voi anunța tema: ”Obiceiuri 1 min Conversația Frontal Observarea sistematică
temei și a alimentare” Aprecieri verbale
obiectivelor
4. Prezentarea O.2.  După modelul oferit de povestea 12 min Conversația Deskop PC Individual Observarea sistematică
optimă a lecturată: ”din fericire.....din Explicația Videoproiector Aprecieri verbale
conținutului nefericire....”, elevii vor Demonstrația Frontal
și dirijarea prezenta, individual, obiceiurile Material video
învățării lor alimentare. ”Alimentație
Exemplu: ”din nefericire îmi sănătoasă”,
place foarte mult ciocolata, din sursa youtube:
fericire mănânc fructe în fiecare https://www.y
zi.” outube.com/w
 Elevii vor viziona filmulețul atch?
O.3. ”Alimente sănătoase”; v=omRSETba
 Voi prezenta elevilor ”Piramida J70
alimentară”;
O.7.  Elevii vor observa piramida și Imagine
vor spune, în funcție de poziția digitală format
grupei de alimente, ce cantitate PNG (Anexa
trebuie să consumăm din fiecare 1)
grupă. Material
preluat de pe
site-ul:
www.SAM-
distribution.ro

5. Fixarea O.5.  Elevii vor avea decupate 20 min Conversația Caiet Auxiliar Individual Observarea sistematică
cunoștințelor imaginile de pe planșa 10 Explicația editura EDU Frontal
(mapa elevului); Demonstrația (mapa elevului Aprecieri verbale
 Elevii vor citi, individual, cu – plansa 10) – Analiza produselor
voce tare ghicitorile și vor găsi format digital,
răspunsul corect. format fizic
 Răspunsul ghicitorii le va (Anexa 2)
indica imaginea potrivită care,
va fi așezată în spațiul destinat. Caiet Auxiliar
 Elevii vor lipi, folosind editura EDU
lipiciul, imaginile potrivite. (caiet de
creație 1, pag.
64) – format
digital, format
fizic
O.6.
(Anexa 3)

6. Încheierea  Concluziile lecției 5 min Conversația Frontal Aprecieri verbale


activității  Aprecieri cu privire la
activitatea elevilor din timpul
orei
ANEXA 1
ANEXA 2
ANEXA 3

S-ar putea să vă placă și