Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

pentru activitate integrată

Nivelul/Grupa: nivel I, grupa mică


Tema anuală de învăţare: CU CE ŞI CUM EXPRIMĂM CEEA CE SIMŢIM?
Tema săptămânală :”Colinde, colinde”
Tema activităţii :”Mergem cu colinda”
Elementele componente ale activităţii integrate:
ALA: 1. –“Daruri pentru colindători” - elememnte de comunicare orală,modelaj, construcţii
ALA 2. ” „Spiriduşii moşului”- joc de mişcare
ADP: –“Când şi de ce colindăm?” - discuţii libere
ADE:1.-DS- (Activitate matematică) ” Te rog să-mi dai” joc exerciţiu ;

Scopul activităţii:- Dezvoltarea capacităţii de cunoaştere şi înţelegere a unor datini şi obiceiuri desfăşurate cu
ocazia sărbătorilor de iarnă,consolidarea deprinderii de a preciza caracteristicile obiectelor din mediul
apropiat(mărime,grosime,lungime), cultivarea sociabilităţii, a intereselor şi relaţiilor de cooperare între copii.;
Obiective operaţionale:
●să descrie imaginile ,denumind obiceiurile de iarnă,realizând un album ;
● să modeleze colăcei din aluat,utilizând deprinderile învăţate;
● să interpreteze roluri,transpunând situaţii din viaţa cotidiană ;
● să precizeze caracteristicile obiectelor(mărime,lungime,grosime);
●să formeze grupe după criteriile învăţate(mărime);
● să interpreteze clar colindele învăţate ;
●să conştientizeze conţinutul colindelor prin interpretarea lor expresivă;
●să exerseze deprinderile motrice învăţate;
● să relaţioneze cu partenerii de joc;
Strategii didactice:
a) Metode şi procedee: - observaţia, conversaţia, explicaţia, exerciţiul,
problematizarea,munca independentă,munca în perechi, jocul de rol,negocierea, algoritmizarea,.
b) Elemente de joc:- surpriza,mişcarea, aplauzele,mânuirea materialelor, stimularea.
c) Resurse materiale:imagini cu obiceiuri şi datini de iarnă,şiret,coperţile
albumului,lipici,calculator,casetofon, aluat,halate
albe,planşete,tava,făină,covrigi ,nuci,mere,materiale necesare jocului de construcţii,obiecte
tradiţionale româneşti ,pentru jocul exerciţiu ,geantă de voiaj,obiecte de îmbrăcăminte pentru
copii,coş cu nuci mari şi mici,fişă de evaluare
Alte materiale folosite pe parcursul activităţii : trăistuţa fermecată
Forme de organizare:- în grupuri mici, frontal, individual, în perechi.

Scenariul activităţii
Copiii vor intra în sala de grupă şi vor găsi în clasă pe jos o trăistuţă ,iar în trăistuţă va fi o scrisoare.În
scrisoare ea spune că s-a rătăcit de prietenele ei ,care au plecat la bunici cu colinda ,lăsând-o singură.
Trăistuţa vrea şi ea să meargă cu colinda,dar are nevoie de haine,nu ştie prea multe colinde şi ar vrea să
ajungă la bunici cât mai repede să-i audă spunând poveşti, astfel realizându-se Întâlnirea de dimineaţă,
copiii povestind ce le-a povestit bunica despre datinile de iarnă,completând în acelaşi timp şi Calendarul
Naturii. Apoi trăistuţa le spune că a pregătit nişte surprize pentru copii,care vor fi descoperite pe rând.
Educatoarea împreună cu copiii va descoperi surprizele pregătite prin jocul “Cald-Rece”şi anume:un plic
cu imagini ,un vas cu aluat,halate albe şi o casetă. Împreună cu copiii se va stabili ce s-ar putea face cu aceste
materiale,trecând să lucreze pe centre:să citească şi să facă un album intitulat”Daruri pentru colindători” la
centrul Alfabetizare;să facă “Colăcei pentru colindători “ la centru Artă şi la centrul “Joc de construcţii “să
pregătească camera pentru colindătorii care vor veni( ALA 1).
Copiii vor găsi în casetă însemne pentru fiecare centru şi se vor aşeza în funcţie de jetonul luat.
Trăistuţa le spune că celelalte surprize sunt ascunse prin clasă şi le vor descoperi mai târziu.
Se trece să se lucreze pe centre ,realizându-se un album,colăcei şi pregătindu-se casa pentru colindători.
Apoi vor juca jocul “Suntem harnici ,curăţei”(rutină) facându-se ordine la locul de muncă, spălându-se pe
mâini, “Respectăm regulile de igienă” ”(rutină)venind apoi toţi copiii în camera pregătită.
Copiii încep să strige “1-2-3”iar educatoarea va descoperi într-o cutie, haine şi o geantă de voiaj
şi într-un plic o fişă. Împreună cu copiii vor vedea că pe fişă sunt desenate nişte haine şi o geantă de voiaj
unde trebuie să aleagă haine pentru trăistuţă în jocul”Te rog sa-mi dai”, respectând
SARCINA DIDACTICĂ – precizarea caracteristicilor obiectelor de îmbrăcăminte
(mărime,lungime,grosime)
REGULILE JOCULUI- Copiii aleg obiecte de îmbrăcăminte după criteriul grosime, mărime, lungime, etc. la
cerinţa educatoarei “Te rog să-mi dai “ pentru a-l pune în geanta trăistuţei.- căciulă mare sau mică,pulover
gros sau subţire,ciorapi scurţi şi lungi,geacă groasă în acest fel fixându-se cunoştinţele despre caracteristicile
învăţate(mărime,lungime,grosime).
În final un copil evalua activitatea colegilor şi va încercui omuleţul care se potriveşte modului cum
au pregătit geanta(zâmbitor sau trist).
Educatoarea va merge prin clasă împreună cu copiii folosind Mersul ursului şi al Căpriţei,căutând
următoarea surpriză şi anume CD-ul cu colinde şi alte trăistuţe care merge cu ei la colindat. Vor recunoaşte
colindele şi le vor repeta pentru a merge “La colindat”.După repetarea colindelor copiii vor juca jocul
“Spiriduşii lui Moş Crăciun”(ALA 2) trecând pe la casa bunicilor, vecinilor, cântând colinde ,primind
nuci,colaci şi mere pe care le vor pune în trăistuţe .Vor merge ,trecând un pod,mergând pe o cărare,sărind
peste un râu şi după ce au colindat-o pe doamna educatoar,vor merge la casa pe care au pregătit-o unde îi
aşteaptă bunica să o colinde.
După ce au colindat-o pe bunica vor servi colăceii pe care i-au făcut în camera aranjată de ei,nucile şi
merele în cântec de colinde.Apoi trăistuţa va pleca cu prietenele ei ,cu geanta la bunica ei ,luându-şi rămas
bun.

Bibliografie:
,,Curriculum pentru educație timpurie
,,Activităţi bazate pe înteligenţe multiple”-Silvia Breben,Georgeta Ruiu,Elena Goncea- Ed.Reprograph-

S-ar putea să vă placă și