Sunteți pe pagina 1din 2

SCHIŢĂ DE PROIECT DIDACTIC

Nivelul/Grupa: nivel I / grupa mică


Tema anuală de învăţare: „Cine sunt/suntem?”
Tema săptămânală: „Eu în universul familiei mele”
Tema activităţii: „Surprize pentru mama”
Elementele componente ale activităţii integrate:
- A.D.P.- Întâlnirea de dimineaţă – „Cum este mama ta?” – discuţii libere
- A.L.A.1. – „Surprize pentru mama” – joc de rol („De-a bucătarii”), construcţii (cutie pentru
mărgele), activitate independentă pe fişă;
- A.D.E. – D.E.C. – „Rochiţa Mamei” –rupere-lipire
Scopul activităţii: formarea deprinderii de a utiliza corect unelte simple de lucru pentru realizarea
activităţii( lipiciul) ;
Obiective operaţionale:
 să realizeze corect lucrări practice din diferite materiale, respectând indicaţiile date;
 să se transpună în real interpretând diferite roluri din viaţa cotidiană;
 să rezolve corect fişa de lucru, respectând cerinţele;
 să realizeze o cutie pentru mărgele utilizând diferite truse de construcţii;
 să valorifice informaţiile nou-primite cooperând pentru realizarea unui proiect-comun
Strategii didactice:
a) Metode şi procedee: învăţarea prin descoperire, conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul,
problematizarea, munca independentă;
b) Elemente de joc: surpriza, aplauze, mânuirea materialelor, stimularea, mişcarea
c) Resurse materiale:trusa de la centru „Joc de rol”, caiete speciale, creioane;hârtie creponată,
lipici, coşuleţ,trusa Lego;
- Alte materiale folosite pe parcursul activităţii – clopoţel, aparat foto
d) Forme de organizare: în grupuri mici, frontal, individual

Bibliografie:
- „Programa activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii”, ED. a II-a revizuită şi adăugită,
M.E.C., Ed V& Integral, Buc, 2005\
- „Curriculum pentru educație timpurie
- „Activitatea integrată din grădiniţă”(ghid pentru cadrele didactice din învăţământul preuniversitar),
Laurenţia Culea, Angela Sesovici, Filofteia Grama, Mioara Pletea, Daniela Ionescu, Nicoleta Anghel;
Ed. Didactica Publishing House, Buc., 2008
- „Proiectarea pas cu pas” – Răileanu.D, Alecsa I., Vieriu, 2010
- Revista învăţământului preşcolar, Nr 1-2, 2009
Scenariul activităţii
Copiii vor fi invitaţi în sala de grupă, care este pregătită de sărbătoare. La un moment dat va
intra în sala de grupă un copil de la grupa mare plângând şi le cere acestora ajutorul. Copilul le
povesteşte că astăzi este ziua mamei lui şi a uitat să îi cumpere un cadou şi de aceea îi roagă să-l ajute
realizându-i un cadou. Educatoarea le spune copiilor să îl ajute pe copilul de la grupa mare şi pentru
început le propune o temă de discuţii „Cum este mama ta?”(Intâlnirea de dimineaţă) Salutul “Bună
dimineaţa copiii mamei” va constitui prilej de introducere într-o atmosferă care să trezească interesul
pentru oferta zilei de astăzi, interes ce va fi exprimat de copii prin completarea tabloului cu prezenţa,
(Catalogul zilei). Calendarul naturii va provoca din nou copiii privind abordarea temei, cu ajutorul
lui stabilindu-se caracteristicile vremii în această zi deosebită.
Educatoarea le prezintă copiilor să tema activităţii „Surprize pentru mama”. Pentru început
aceasta îi îndeamnă pe copii la centrul Artă unde vor realiza buline pe rochiţa mamei prin dactilopictură
respectând indicaţiile educatoarei. „La clinchetul clopoţelului” (T) copiii vor face ordine la măsuţe (R),
vor aduna toate mărgelele într-un coşuleţ, apoi se vor aşeza pe covor unde vor afla ce au de făcut mai
departe (oferta de lucru). „Făcând trenuleţul” (T) copiii, vor fi îndrumaţi spre centrele de lucru,
pentru a desfăşura activitatea „Surprize pentru mama”. La centrul Construcţii, copiii vor construi o
cutie pentru mărgele. La centrul Ştiinţă, copiii vor rezolva o fişă de lucru în caietul special. Iar la
centrul Joc de rol, copiii îi vor prepara mamei o gustare, jucând jocul de rol „De-a bucătarii”. Pe tot
parcursul lucrului, copiii vor fi ajutaţi la centre de către educatoare care îi va fotografia. La „Clinchetul
clopoţelului” (T) copiii vor face ordine la măsuţe (R), şi se vor îndrepta spre ieşire. (R)
La revenirea în sala de grupă copiii se vor aşeza pe covor, unde vor pregăti surprizele pentru
mama şi vor fi înmânate copilului de la grupa mare.
Activitatea se va încheia cu aprecierea muncii şi efortului copiilor în ducerea la îndeplinire a
tuturor sarcinilor.

S-ar putea să vă placă și