Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECTIE

Profesor: Vasilie Carmen


Scoala: Colegiul National de Agricultura si Economie, Tecuci
Obiectul: Probleme fundamentale ale lumii contemporane
Clasa: a XI a toate profilele
Subiectul lectiei: Hazarde naturale si antropice
Tipul lectiei: lectie mixta
Competente specifice:
1.1. Prezentarea în scris şi orală a aspectelor definitorii ale mediului înconjurător, utilizând corect şi coerent terminologia specifică domeniului
1.2. Prezentarea rezultatelor investigaţiilor realizate asupra mediului înconjurător, cu ajutorul terminologiei specifice geografiei
2.4. Explicarea relaţiilor observabile dintre sistemele naturale şi umane ale mediului
COMPETENTE DERIVATE:
C1: Dobândirea de cunoştinţe cu privire hazardele naturale si antropice
C2: Caracterizarea unor hazarde naturale
C3: Caracterizarea unor hazarde antropice
C4: Specificarea hazardelor frecvente pentru fiecare continent
C5: Localizarea pe harta fizica a lumii, regiunile in care s-au produs cele mai importante hazarde
OBIECTIVE OPERATIONALE/REZULTATE SPECIFICE
Elevii vor fi capabili sa:
O1 – sa cunoasca definitia hazardelor si sa le clasifice
O2- sa caracterizeze principalele hazarde naturale
O3- sa caracterizeze principalele hazarde antropice
O4- sa precizeze hazardele frecvente specifice fiecarui continent
O5 - sa localizeze pe harta fizica a lumii, regiunile in care s-au produs cele mai importante hazarde
Mijloace de invatamant: Harta fizica a lumii, atlase, manuale
Metode: expunerea sistematică şi explicaţia, observarea, conversaţia, comparaţia, descoperirea
Material bibliografic:
- Octavian Mandrut, Probleme fundamentale ale lumii contemporane, Ed. Corint, Manual pentru clasa a XI a.
- Nicolae Ilinca, Didactica geografiei, Ed. Corint
- Grigore Posea, Geografie, Manual pentru clasa a XI a , Editura Niculescu
II. Structura organizatorica si metodica
Momentele Obiect Activitatea profesorului Activitatea elevului Strategii Evaluare
lectiei ive didactice
Moment Noteaza absentii, pregateste materialele pentru Pregatesc caietele si Observatia
organizatoric lectie manualele
1’
Verificarea Adreseaza elevilor intrebari din lectia anterioara Sunt atenti si raspund Conversatia Orala
cunostintelor privind mediile si peisajele geografice din zona
anterioare 5’ rece
Pregatirea Reaminteste elevilor despre deversarile de Urmaresc ceea ce spune Dezbaterea Orala
aperceptiva 3’ substante chimice din Ungaria si despre profesorul si se lasa
cutremurul recent din Turcia antrenati in dezbaterea
initiata de acesta.
Anuntarea Noteaza pe tabla titlul lectiei si precizeaza Noteaza pe caiete si sunt
temei 1’ obiectivele atenti
Dirijarea Defineste hazardele si le clasifica Noteaza pe caiete si sunt Explicatia
invatarii 25’ O1 Imparte clasa in cinci grupe si da fiecarei grupe atenti Observarea
cate un material cu diferite tipuri de hazarde, definesc, explica, sistemica,
cate o foaie de flipchart si cate un marker localizeaza, enumera analiza
Cere elevilor sa citeasca materialul si sa rezume ceea ce le cere Conversatia raspunsurilo
pe foaia de flipchart textul utilizand profesorul. r, stimularea
organizatorul grafic specificat participarii
Prima grupa primeste materialul cu hazardele de Citim , elevilor
natura endogena (cutremurele, eruptiile rezumam in
vulcanice) si ca organizator grafic ciorchinele perechi
A doua grupa primeste materialul cu hazardele
geomorfologice (alunecarile de teren, Ciorchinele
prabusirile de roci, curgerile de noroi,
O2 avalansele) si ca organizator grafic, tabelul cu Organizatori
urmatorul antet: definitia hazardului respectiv, grafici
factorii care l-au declansat, urmarile acestuia si
raspandirea si localizarea lui.
A treia grupa primeste materialul cu hazardele
climatice (secetele, furtunile de praf, ciclonii
tropicali , tornadele) si cu organizatorul grafic
O5 de tip cauza – efect.
A patra grupa primeste materialul cu hazarde
hidrologice si oceanice (inundatiile, valurile
tsunami, El Nino) cu organizatorul grafic,
O3 diagrama arbore.
A cincea grupa primeste materialul cu hazarde
antropice cu organizatorul grafic schema liniara
verticala.

Fixarea O4 Fiecare grupa primeste cate o fisa cu cate un Completeaza ciorchinele Ciorchinele
cunostintelor continent scris pe ea si au ca sarcina de lucru sa pe tabla si in caiete.
5’ specifice hazardele specifice fiecaruia prin
metoda ciorchinelui.
Obtinerea Prin rezolvarea unor situatii problema Rezolva sarcinile si Conversatia notarea
performantei raspund. Problematizar elevilor
8’ ea

Tema pentru Le cere elevilor să caute pe grupe pe internet Işi notează tema Conversaţia
acasa 2’ fotografii cu hazarde naturale de pe teritoriul
fiecarui continent pe care l-au avut in timpul
lectiei şi să realizeze prezentări Power Point pe
această temă

Situatii – problema:
- De ce se rup digurile la viituri mari, desi debitele si nivelul apei nu depasesc, inaltimea digului
- In Indonezia se gasesc peste 120 de vulcani activi, iar in Filipine 12. Explicati numarul mare de vulcani activi in aceste tari
- Explicati modul in care se pot declansa epidemii din cauza degradarii calitatii factorilor de mediu ca urmare a cutremurelor
- Identificati un hazard exogen natural din orizontul local. Ce masuri de prevenire se pot lua impotriva hazardului identificat
MOMENTELE LECTIEI:
1. Momentul organizatoric (3 min)
2. Verificarea cunostintelor anterioare(15 min)
3. Anuntarea lectiei si a obiectivelor urmarite (2 min)
4. Desfasurarea lectiei (25 min)
5. Atingerea feed-back-ului(4 min)
6. Tema pentru acasa(1 min)

ACTIVITATEA PROFESORULUI:
1. Noteaza absentele si pregateste materialul didactic
2. Pune intrebari din lectia anterioara
Care este diferenta dintre mediu geografic si peisaj geografic
Care este frecvent elementul principal al spatiilor?
Comparati peisajul Antarctic cu cel Saharian.
3. Anunta titlul lectiei si a obiectivelor: Hazarde naturale si antropice
4. Desfasurarea lectiei
- Prezintă definitia si clasificarea hazardelor
- Adresează în permanenţă întrebări elevilor cu privire la principalele hazarde naturale: Ce sunt cutremurele? Ce sunt eruptiile
vulcanice? Ce sunt alunecarile de teren? Ce sunt secetele? Ce sunt uraganele? Ce sunt inundatiile? Care sunt urmarile acestor
hazarde si ce masuri de protectie ar trebui luate pentru a impiedica pagubele produse oamenilor si societatii omenesti?
- Adreseaza in permanenta intrebari elevilor cu privire la principalele hazarde antropice: Ce sunt accidentele chimice? Ce sunt
accidentele nucleare? Ce sunt accidentele industriei tehnologice? Care sunt masurile de protectie ce ar trebui luate pentru a impiedica
aceste dezastre?
5. Atingerea feed-back-ului
- Spuneti ce hazarde naturale sau antropice sunt caracteristice fiecarui continent
6. Anunta tema pentru acasa
- insusirea cunostintelor predate
- referat : Descrieti un hazard natural sau antropic si aratati impactul acestuia asupra mediului si societatii omenesti
ACTIVITATEA ELEVILOR
1. Se pregatesc pentru lectie
2. Elevii interogati raspund la intrebarile profesorului
3. Noteaza pe caiete sunt atenti
4. - Sunt atenti la intrebari si raspund cand sunt solicitati
- Elevii notează în caiete
- Elevii sunt provocaţi să gândească şi să participe la dialog pe baza unor exemple date
- Elevii se mobilizează, gândesc şi răspund:
- caracterizeaza hazardele specificate de profesor
- identifica urmarile acestor hazarde
- analizeaza si dau exemple de masuri de protectie pentru a impiedica pagubele produse de aceste hazarde

5. Elevii gândesc şi formulează, răspund


6. Notează în caiete tema stabilită
INCHEIEREA ACTIVITATII
Se fac aprecieri generale si individuale asupra angajarii active a elevilor la lectie

S-ar putea să vă placă și