Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect de lecţie

Nume şi prenume: Enciu Cateluţa


Şcoala: Şcoala Gimnazială nr. 33 Galaţi
Clasa : a VII a
Disciplina : Biologie
Subiectul lecţiei: Organele de simţ - recapitulare
Durata de desfăşurare a lecţiei: 50 min.

Scopul lecţiei
Cunoaşterea alcătuirii organelor de simţ şi înţelegerea modului de funcţionare a acestor organe, corelarea principalelor funcţii cu structura acestora şi
stabilirea regulilor de igienaă pentru păstrarea sănătăţii organismului
Competenţe specifice:
1.1. Sistematizarea informațiilor din texte, filme, tabele, desene, scheme, utilizate ca surse pentru explorarea unor sisteme biologice, a unor
procese și fenomene
1.3. Asumarea de roluri în cadrul echipei pentru rezolvarea sarcinilor de lucru
2.1.Interpretarea contextualizată a informațiilor științifice
2.2. Expunerea, în cadrul unui grup, a informațiilor prezentate sub formă de modele, grafice, texte, produse artistice, cu mijloace TIC,
utilizând adecvat terminologia specifică biologiei
4.2. Interpretarea relațiilor dintre propriul comportament și starea de sănătate
.Competențe derivate:
1. să identifice organele de simţ şi să precizeze rolul acestora
2. să descrie structura organelor de simţ şi legătura cu funcţiile pe care le îndeplinesc
3. să enumere cel puţin 3 afecţiuni pentru fiecare organ de simţ şi să precizeze modalităţile de manifestare
4. să precizeze cel puţin 3 factori care influenţează igiena organelor de simţ şi măsuri de prevenire
Tipul şi varianta de lecţie: lecţie de recapitulare, sistematizare şi fixare a cunoştinţelor
Resurse procedurale (metode de învăţământ): conversaţia euristică, demonstraţia, observarea, explicaţia, învăţarea prin cooperare
(turul galeriei)
Resurse materiale (mijloace de învăţământ: aparatură şi material didactic): mulaje ale organelor de simţ (globul ocular, urechea), planşe
didactice, fotografii folosite în scopul denumirii, computer, videoproiector
Tipul de organizare a activităţii: frontală, pe grupe

Bibliografia:
1. Lazăr,Viorel, Nicolae, Mariana –Lecţia, forma de bază a organizării procesului de predare-învăţare - evaluare la disciplina biologie,
Editura Arves, 2007
2. Lazăr,Viorel. – Metode utilizate în predarea biologiei, Editura Arves, 2009
3. Traian Șăitan, Adriana Simona Popescu, Mihaela Roxana Roșescu, Daniela Petrov, Valer Cerbu, Cristian Gurzu- Biologiem manuale
pentru clasa a VII, Editura DPH
4. Marcu Lapadat, Mihaela , Anatomia omului, Editura Universităţii din Bucureşti, 2005
5. Trevor Weston – Atlas de anatomie, Editura VOX 1997
6. Internet
II. DESFĂŞURAREA LECŢIEI (Anexa 1).
III. SCHEMA TABLEI (Anexa 2)
II. DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Etapele lecţieiActivitatea elevilor (cu accent peprofesorului


Activitatea descrierea activităţilor de învăţare)

Activitatea elevilor

Momentul organizatoric Pregăteşte materialul didactic Pregătesc cărţile şi caietele

Notează în catalog absenţii şi verifică dacă sunt condiţii optime


pentru desfăşurarea orei

Prezintă elevilor un material Power Point cu rolul organelor de simţ


Captarea atenţiei Urmăresc prezentarea
Anunţă elevii că lecţia de recapitulare referitoare la organele de simţ
se va desfăşura într-o formă interactivă numită „Turul galeriei”

Anunţarea temei şi
Anunţă şi scrie pe tablă tema lecţiei „Organele de simţ – căi pentru
obiectivelor
Ascultă explicaţiile profesorului
perceperea lumii înconjurătoare” şi aduce la cunoştinţa elevilor
ceea ce trebuie să cunoască la sfârşitul orei. Notează în caiete titlul lecţiei de recapitulare

Notează pe tablă principalele direcţii ce trebuie atinse în cadrul Notează direcţiile ce trebuie atinse în cadrul
lecţiei. lecţiei

Dirijarea învăţării Împarte elevii în 4 grupe şi prin tragere la sorţi repartizează fiecărei Se grupează pe 4 grupe formate din aproximativ
grupe de elevi un organ de simţ (organele de simţ nas şi limbă vor fi 6 elevi şi primesc o imagine a organului de simţ
repartizate unei singure grupe). pe care urmează să îl aprofundeze.

Distribuie grupelor de elevi materialele didactice:

 markere colorate - fiecare grupă va avea propria culoare

- ochi – albastru

- ureche – verde
- nas şi limba – negru

- piele - roşu

 coli flipchart

 lipici

Precizează că imaginile vor fi lipite pe mijlocul colii de hârtie. Lipesc imaginea pe mijlocul colii de hârtie

Explică regulile metodei „turul galeriei”. Ascultă explicaţiile profesorului

Fiecare grupă va desemna: Desemnează secretarul şi raportorul din cadrul


grupelor.
- secretarul - va nota informaţiile şi va expune rezultatele în
cadrul „galeriei”

- raportorul – va prezenta grupelor informaţiile despre organul


de simţ, va argumenta observaţiile

Fiecare grupă de elevi are la dispoziţie 10 minute pentru a lipi


imaginea pe centrul colii de hârtie şi a nota informaţii despre organul
de simţ repartizat.

După expirarea celor 10 minute, colile cu informaţii vor fi schimbate


cu grupele vecine (în sensul acelor de ceasornic)

Fiecare echipă are la dispoziţie 5 minute pentru a nota observaţii cu


culoarea proprie pe coala grupei vecine (subliniază greşelile cu
culoarea proprie, completează informaţiile care lipsesc, fără a şterge
sau mâzgăli).

Grupele vor primi colile iniţiale după 15 minute, finalizând turul.

- Aceştia vor reexamina observaţiile colegilor pe parcursul a 5


minute.
- Colile vor fi expuse pe pereţii clasei după modelul unei galerii de
artă

- Fiecare grupă desemnează câte un raportor pentru prezentarea


rezultatelor şi argumentarea punctelor de vedere. Acesta are la
dipoziţie 5 minute pentru prezentarea rezultatelor.
Încep să lucreze în echipă pentru completarea cu
Comunică elevilor că pot începe completarea fişelor de lucru
informaţii specifice organelor de simţ
Supraveghează respectarea regulilor şi comunică timpii stabiliţi la
repartizate, conform regulilor menţionate
începutul activităţii

Obţinerea performanţei Urmăreşte revenirea fişelor de lucru la grupele iniţiale şi comunică


Rotesc fişele de lucru în conformitate cu
elevilor grupelor momentul.
indicaţiile profesorului.
Invită secretarii grupelor să expună lucrările în cadrul „galeriei” şi
Reexaminează colile iniţiale cu adnotările
raportorilor să realizeze prezentarea acestora
celorlalte grupe.

Expun lucrările şi le prezintă celorlalte grupe


Evaluarea Inventariază principalele informaţii şi solicită elevilor să dea
răspunsuri rapide, clare, concrete prin care verifică modul cum s-au
atins obiectivele operaţionale

Răspund la întrebări observând materialul


didactic (mulaje, planşe) şi lucrările expuse

Prin chestionare orală pe tot parcursul lecţiei şi prin realizarea


activităţii interactive
Organele de simţ – căi de percepere a lumii înconjurătoare

PIELEA

Localizare

Structură
OCHIUL Stimulul specific URECHEA

Funcţii

Factorii de risc

Afecţiuni şi modalităţi de manifestare

Măsuri de prevenire

NASUL LIMBA

S-ar putea să vă placă și