Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

CLASA:a X-a
PROFESOR: Crețu Andreea Mariana
OBIECTUL: Educatie antreprenoriala
UNITATEA DE INVATARE : Etica în afaceri
SUBIECTUL: PROTECȚIA CONSUMATORULUI
TIPUL:comunicare de noi cunostinte
Durata lectiei : 50 minute
Componenta :Educatia pentru securitatea personala
Subcomponenta: Educatia pentru protectia consumatorului
Locul desfasurarii: Sala de clasa

SCOPUL OBIECTIVE OPERATIONALE


1. Cunoasterea legislatiei privind 1. Sa enumere drepturile
protectia consumatorului si rolul consumatorilor si sa recunoasca
Autoritatii Nationale pentru Protectia
legislatia privind protectia
consumatorului;
2. Formarea deprinderii de a utiliza consumatorului;
informatiile referitoare la produsele 2. Sa exemplifice situatii de incadrare
si produsele care beneficiaza; a dprepturilor consumatorilor;
3. Dezvoltarea exigentelor in selectia 3. Sa cunoasca si sa adopte critetii de
bunurilor si serviciilor. selectie adecvate in consumul de
bunuri si servicii
Obiective Strategii didactice Bibliografie
formativ-
educative
*Sa dezvolte *mijloace didactice: tabla, creta, laptop, Manual de clasa a X-a, Educatie
gandirea creativa proiector, fise de lucru, produse cu antreprenoriala, Florina Otet si
*Sa dobandesca eticheta si produse cu garantie, aduse de Alexandru Otet, Bucuresti, Ed. CD
desprinderile profesor" PRESS, 2008
necesare unui *metode de invatare: prezentare Link util de pe internet:
consumator instruit PowerPoint, conversatia euristica, http://www.anpc.gov.ro/
explicatia, dezbaterea, dialogul,
problematizare, vidioclip educational.
*moduri de activitati cu elevii: frontal,
individual, pe grupe.

COMPETENTE DERIVATE:
Pe parcursul si la sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili:

COGNITIVE MOTRICE AFECTIVE


-sa defineasca protectia Sa-si dirijeze efortul -sa dovedeasca
consumatorului oculomotor catre centrul interes pentru lectie,
-sa manifeste interes pentru de interes vizat de concretizat in participare
protejarea sanatatii prin profesor. activa;
siguranta lor alimentara
-sa distinga elementele inscrise -sa manifeste spirit de
pe o eticheta initiativa si cooperare in
-sa faca deosebirea intre cadrul grupului;
reclamatie si sesizare
-sa recunoasca sigla pentru -sa manifeste spirit de
telefonul national al discernamant intre ce este
consumatorului bine si ce este nociv sanataii.

DESFAȘURAREA LECȚIEI

Momentul organizatoric prezentarea profesorului, prezentarea elevilor și 3


prezența min
Reactualizarea cunoștințelor întrebare recapitulativă din lecția trecută, 3
despre etică în afacerii, dacă elevii consideră că min
este necesară:
Posibil răspuns:
Etică în afaceri este necesară nu numai pentru
că așa ar fi "frumos", "bine", cât mai ales pentru
că mai devreme sau mai târziu întru-un mediu
economic normal, concurențial,aceia care se
dovedesc incorecți, inselandusi partenerii sau
beneficiarii se autoelimina de pe piață.

Comunicarea noilor cunoștințe PROTECTIA CONSUMATORULUI 20


Definirea cuvintelor ”protecție” și min
”consumator”, separat, iar apoi definirea
sintagmei”protecția consumatorului”
PROTECTIA
Protecție” = pază = ocrotire = ajutor dat
cuiva de o persoană influență = faptul de a
proteja.
Consumator”- persoană care consumă
mâncare și/sau băutură într-un local public; -
persoană care consumă bunuri rezultate din
producție; - persoană care apelează la
bunurile şi
serviciile existente
Eticheta reprezintă totalitatea informațiilor
care însoțesc produsul alimentar respectiv și
care sunt de regula înscrise pe ambalaj și
care oferă consumatorului detaliile privind
caracteristicile produsului cum ar fi data de
expirare, lista ingredientelor, numele și
adresa producătorului etc.
DREPTURILE FUNDAMENTALE ALE
CONSUMATORULUI
*încă din anul 1992, autoritatea competența
în domeniul protecției consumatorilor
*este Autoritatea Națională Pentru Protecția
Consumatorilor (denumită în continuare
*„ANPC”), care are în subordine oficii
județene în întreaga țară .
ANPC coordonează și realizează politică
Guvernului în domeniul protecției
consumatorilor, prevenind și combătând
practicile comerciale care afectează viață,
sănatatea, siguranță ori interesele
comerciale ale consumatorilor.
- dreptul de a avea acces la piețe care
le asigura o gama variată de produse
și
servicii de calitate;
- dreptul de a fi despăgubiți pentru
pagubele generate de calitatea
necorespunzătoare a produselor și
serviciilor, folosind în acest scop
mijloace prevăzute de lege;
- dreptul de se organiza în asociații de
consumatori, în scopul apărării
intereselor lor.

RETINETII!
Verificați înainte să cumpărați
Merită întotdeauna să comparați prețurile.
Uitați-va dacă livrarea sau serviceul după vânzare
sunt incluse în prêt.
Nu va lăsăți păcăliți de oferte cu preț bun doar dacă faceți achiziția repede.
Verificați întotdeauna ce este scris cu litere mici.
Verificați restul dumneavoastră înainte de a părăși magazinul.
Dacă utilizați un card de credit nu dați numărul de PIN nimănui și nu permiteți
nimănui să vadă ce cod introduceți în momentul când tastați PIN-ul la
un bancomat.

FIȘE DE LUCRU Elevii alcătuiesc 3 grupe formate din 5 12


persoane. min

Aplicația nr 1
Elevii au în față lor un grafic , pe baza acestuia
trebuie să calculeze pondere de sănătate,
ponderea de viață și ponderea de siguranță.

Calculând valaoare acestora începând cu anul


2019, până în prezent.
Fiecarea grupa la sfârșit trebuie să își spună
totatul și să se facă o pondere.

Aplicația nr 2
Elevii trebuie să completeze tabelul prezentat în
fișa de lucru și să calculeze catereclamatii s-au
făcut în anul 2020 și 2021 , uitându-se în
schemă prezentată.
Aceștia tot în grupe vor lucra și la sfârșitul
completării aceștia vor combate situația.

Vizualizare vidiocllip În acaest vidioclip este prezentată lecta 5


educational "Protecția consumatorului" întru- un mod min
distractiv și plăcut, în care le captează elevilor
atenția și vor pricepe lecția mult mai ușor.
Prezentarea începe cu un joc format din 5
baloane, acestea fiind colorate, acest lucru
atrage atenția elevilor și devin mai curioși.
Informațiile devin mult mai interesante și
doresc să facem acestjoc și în clasa în
următoarea oră.
La sfarsit elevii care au raspuns vor fi notati!!

Elevii pot accesa acest link, unde se poate


documenta despre lectia de astazi, acestia pot
viziona vidioclipul si lectia detaliata.
Blog educational
http://ahh4tq.webwave.dev

TEMĂ Redactați o reclamație asupra unui produs 2


expirat,dintr-un supermarket, min
pentru protecția consumatorului.
DACĂ ELEVII AU ÎNTREBĂRI 3
min

1/4 5/7 6/8 9/10 Pondere


1 elev 3 elevi 10 elevi 1 elev %
5 elevii sunt
absenti

S-ar putea să vă placă și