Sunteți pe pagina 1din 5

GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT ,,ARLECHINO”

L Localitatea Dej
Str.1 Mai nr.12
Tel: 0264 213324
Email gradinita_arlechinodej@yahoo.com

PROIECT DE ACTIVITATE

INTEGRATĂ

28.09.2017

Prof. Ionescu Irodina


Grădinița cu Program Normal
”Arlechino” Str. I, Dej
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

GRUPA – FLUTURAȘII
TEMA DE STUDIU – ,,Cine sunt/suntem”
TEMA PROIECTULUI - ,,Eu – la grădiniţă şi in familie”
TEMA ACTIVITĂȚII: ”Bine e la noi la grădi!”
Categorii de activități de învățare: ADP+ALA1+DLC+DOS2+ALA2

CONSTRUCȚII: JOC DE ROL: ȘTIINȚĂ:


”Grădiniţa mare/mică” ”De-a grădiniţa” ”Sortează jucăriile!”

DŞ– ,,Jucării mari şi mici”- DEC- ,,Mingea mare/mică”


- joc didactic ”Bine e la noi la - pictură
grădi!”

ALA2:
”Ştafeta jucăriilor”
– joc de mişcare

Scopurile activității:
Consolidarea cunoştinţelor matematice cu privire la formare de mulţimi după criteriul
mărimii; consolidarea unor abilităţi de lucru specifice activităţii de educaţie plastică.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
NI:
- Să utilizeze formule de salut adecvate momentelor zilei sau în diferite împrejurări;
- Să construiască grădiniţa mare/ mică folosind piesele puse la dispoziție;
- Să sorteze corect jetoanele cu jucării;
- Să interpreteze corect rolul ales;
- Să identifice jucăria mică/ mare cerută de educatoare;
- Să formeze mulțimi după criteriul mărimii, după modelul educatoarei;
- Să decoreze cu buline roşii mingra mare şi cu buline albastre mingea mică, folosind tehnica
dactilopicturii;

NII:
- Să utilizeze formule de salut adecvate momentelor zilei sau în diferite împrejurări;
- Să construiască grădiniţa mare/ mică folosind piesele puse la dispoziție;
- Să sorteze corect jetoanele cu jucării;
- Să interpreteze corect rolul ales;
- Să identifice jucăria mică/ mare cerută de educatoare;
- Să formeze mulțimi după criteriul mărimii, după modelul educatoarei;
- Să picteze cu roşu o minge mare şi cu albastru o minge mică, după modelul educatoarei.

STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, Metoda R.A.I.
Mijloace didactice: Ursuleţul Martinel, calendarul naturii, jucării de construit, maşinuţe mari şi
mici, păpuş mari şi mici, mingii mari şi mici, jetoane cu jucării, creioane colorate, foi de desen,
caiete, acuarele, pensule, coli albe.
ORGANIZAREA ACTIVITĂŢII – frontal, pe grupe, individual.
DURATA: o zi.
Bibliografie: Tătaru, L., Glava, A., (2014), Piramida cunoașterii - repere metodice pentru
aplicarea noului curriculum preşcolar, Ed. Diamant, Piteşti.

SCENARIUL ZILEI:

I. Moment organizatoric: Aranjarea sălii sub formă de gară.


Pregătirea materialului didactic.

II. Întâlnirea de dimineață: ”Bine e la noi la grădi!”.


Salutul: Copiii sunt așezați în semicerc, iar educatoarea salută grupa: ”BUNĂ DIMINEAȚA,
MICILOR CĂLĂTORI”, apoi salută copilul din dreapta, după care fiecare copil salută colegul
de lângă el.
Prezența: Se va realiza la Calendarul Naturii, unde fiecare copil își va așeza fotografia la rubrica
”Prezenți”, apoi se va completa calendarul cu anotimpul, ziua, luna, anul și starea vremii.
Împărtășirea cu ceilalți: ”Ce îţi place la grădiniţă?”
Moment de mişcare: „Fluturaşii s-au trezit...”

III. Captarea atenției pentru activitățile de învățare:


Noutatea zilei: Martinel ne-a pregătit surprize.

IV.Anunțarea temei și obiectivelor activității didactice:


Educatoarea anunță: ”Dragi copii astăzi vom desoperi jucăriile mari şi mici din grădiniţă, apoi
vom decora cu buline mingii mari şi mici. ”

V. Dirijarea învățării și obținerea performanței:


ALA1: Preşcolarii vor primi floricele–roşii pentru centul JOC DE ROL, galbene pentru
ŞTIINŢĂ şi albastre pentru Construcţii. După ce vor fi împărțiți pe centre educatoarea va expune
sarcinile de lucru, precum și regulile care trebuie respectate. Astfel la centrul JOC DE ROL
preșcolarii se vor juca De-a grădiniţa, la centrul CONSTRUCȚII vor construi grădiniţa
mare/mică, iar la ȘTIINȚĂ, vor sorta imagini cu jucării.
Tranziție: ”Unul după altul în rând ne așezăm,
Unul după altul trenulețul să-l formăm!”
Copiii merg la baie să se spele pe mâini și apoi servesc gustarea.
După masă copiii se vor întoarce în sala de gupă cântând cântecul ”Bate vântul”
ADE: DŞ: Preșcolarii revin în semicerc, educatoarea reaminteşte faptul că astăzi vor descoperi
jucăriile mari şi mici din grădiniţă, iar pentru a face acest lucru vor juca jocul Jucării mari şi
mici.

Sarcina didactică: Formare de mulţimi după criteriul mărimii.

Regulile jocului:
Educatoarea explică fiecare sarcină.
Copiii ridică mâna pentu a-şi anunţa intenţia de a da răspunsuri.
Educatoarea alege un copil care va rezolva sarcina.
Copiii vor fi răsplătiţi cu aplauze pentru răspunsurile corecte oferite.

Elemente de joc: surpriza, ghicirea, aplauze.

Introducerea în joc şi prezentarea materialului: Educatoarea va prezenta jucăriile puse la


dispoziţie.

Explicarea şi demonstrarea jocului: Jocul se va desfăşura cu 3 tipuri de jucării: maşinuţe, păpuşi


şi mingii.
Educatoarea cere copiilor să aleagă toate masinuţele mari, apoi pe cele mici, păpuşile mari , apoi
mici, mingea mare, apoi mică.

Executarea jocului de probă:


Este chemat un copil care alege maşinuţele mari.

Executarea jocului de către copii:


Varianta I: Se formează mulţimi cu maşinuţele mici şi mari, cu păpuşile, apoi cu mingiile.
Tranziţie: Bună dimineata, dragă grădiniţă, copiii îşi iau scăunelele şi se aşează la măsuţe

Varianta II:DEC: Mingea mare/mică – pictură

Intuirea materialelor:
Se cere unui copil să prezinte materialele de pe masa.
Prezentarea modelului educatoarei: Educatoarea pictează cu roşu o minge mare şi cu albastru
una mică pentru NII, apoi decorează cu buline roşii si albastre mingiile de pe fişele NI.

Explicarea și demonstrarea procedeelor de lucru:


Educatoarea demonstrează tehnica de pictură pentu NII şi de dactilopictură pentru NI.

Se vor face exerciții de încălzire a mușchilor mici ai mâinii:


”Închidem, deschidem pumnii,
Mișcăm degețelele,
Batem palmele,
Plouă încet și plouă tare!”
Educatoarea va ura ”Spor la lucru!”
Executarea temei de către copii: Preșcolarii vor lucra individual, iar educatoarea va oferi ajutor
și indicații celor care au nevoie.
După terminarea activității copiii vor ieși ordonat din sala de grupă și vor merge la baie pentru a
se spăla pe mâini.
Tranziție: ”Unul după altul în rând ne așezăm,
Unul după altul trenulețul să-l formăm!”

VI. Asigurarea retenției și transferului:


Complicarea jocului: Metoda R.A.I. adaptată:
La întoarcerea în sala de grupă copiii se vor aşeza pe covor în semicerc, iar în faţa lor se vor
aduce „grădiniţele” construite la centul CONSTRUCŢII, maşinuţe, păpuşi.
Educatoarea va rostogoli o minge către un copil, iar acesta va realiza o sarcină.
EX. Alege păpuşa mare!

Finalizarea jocului: se va realiza printr-un joc de mişcare: Ştafeta maşinuţelor


ALA2: Anunțarea titlului jocului: Joc ” Ştafeta maşinuţelor”
Explicarea regulilor și demonstrarea jocului: Educatoarea va începe jocul. Va lua o maşinuţă, va
alerga până la uşă şi se va intoarce, va da maşinuţa primului copil care va urma modelul
educatoarei.
Jocul continuă de câte ori doresc preşcolarii.

VII: Încheierea activității. Aprecieri finale Se vor face aprecieri cu privire la participarea
copiilor la activitate.

S-ar putea să vă placă și