Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC LA ȘTIINȚE PENTRU CLASA V

Unitatea de învățare nr. 1: Diversitatea animalelor


Unitatea de conținut: LUMEA VIE
Competențe-cheie: Competenţe în matematică, ştiinţe şi tehnologie;
Competențe transdisciplinare: Identificarea cauzelor fenomenelor, proceselor și relațiilor din
mediul înconjurător manifestând corectitudine în utilizarea elementelor specifice de limbaj.

Competențe specifice: 2. Investigarea mediului înconjurător, dovedind interes


pentru aplicarea instrumentelor și metodelor de cercetare.
Unități de competență: 1.1. Descrierea
lumii vii în baza unor caracteristici.
1.2. Observarea organismelor vii pentru stabilirea particularităților
Acestora.
1.3. Clasificarea organismelor vii pe categorii.
1.4. Aprecierea importanței organismelor vii și a relațiilor în
natură.

Obiective operaționale. Fiecare elev va reuși:


1.1. Să descrierie
lumia vie în baza unor caracteristici.
1.2. Să observe organismele vii pentru stabilirea
particularităților acestora.
1.3. Să clasifice organismelor vii pe categorii.
1.4. Să aprecieeze importanța organismelor vii și a relațiilor în
natură.

Strategii didactice Resurse didactice:


Metode și procedee (M) Forme de 1
organizare (F) 2
3
4
5
6
SECVENȚEL
O F/M CONȚINUTUL SARCINILOR DIDACTICE MATERIALE TIMP
E LECȚIEI
I. Evocare 10 min
Salutul. Prezenta elevilor. Pregatirea pentru ora. Verificarea temei pentru
acasa.

Elevii completeaza prima parte a tabelului răspunzînd la întrebarea ”Ce


importanță au animalele în viața noastră”
Știu Vreau să știu Am învățat

II. Realizarea Termenul biodiversitate descrie întreaga gamă a variabilității organismelor


sensului vii în cadrul unui complex ecologic. Biodiversitatea cuprinde diversitatea
ecosistemului și diversitatea genetică a unei specii din acest ecosistem.
Biodiversitatea se împarte în:

Biodiversitate vegetală;
Biodiversitate animală.
Biodiversitatea reprezintă variabilitatea organismelor din cadrul ecosistemelor
terestre, marine, acvatice continentale și complexele ecologice; aceasta include
diversitatea intraspecifică, interspecifică și diversitatea ecosistemelor.
Plantă este și nume generic dat organismelor vegetale, cu o organizare mai
simplă decât a animalelor și care își extrag hrana prin rădăcini, caracterizându-
se prin prezența clorofilei, prin faptul că membrana celulei este formată din
celuloză și, în cazul speciilor superioare, prin alcătuirea corpului din rădăcină,
tulpină și frunze.

Elevii vor primii cartonașe cu ghicitori despre mamifere, păsări, reptile,


insecte, pești.Pe unele cartonașe apare câte o ghicitoare, pe altele apare
desenul corespunzător. Un elev citește ghicitoarea primită, ceilalți trebuie să
fie atenți pentru a vedea dacă dețin cartonașul cu răspunsul corect.(ANEXA 1)
Elevii care au răspunsul corect vor lipi jetoanele în grupa corespunzătoare:
mamifere, păsări, reptile, insecte, pești

Se anunţă elevilor titlul lecţiei şi obiectivele urmărite.


Se scrie titlul la tabla : Diversitatea animalelor. Recapitulare.
Elevii notează titlul pe fișa de lucru.
Observând ilustrațiile, se stabilește pentru fiecare grupă de animale
caracteristicile și se trec în tabelul următor:
mamifere păsări reptile pești insecte

Se vor da exemple de alte animale decât cele menționate în ghicitori.


Se vor recapitula cunoştintele despre animale prin rezolvarea exerciţiilor de pe
fișa de lucru. (ANEXA 2)

III. Reflecție
Impărțiți pe cinci grupe, elevii vor avea de completat un text lacunar, diferit
de la o grupă la alta. Fiecare grupă de elevi va analiza câte o grupă de animale.
După completare, un elev din fiecare grupă va citi rezolvarea.
(ANEXA 3)

IV. Extensie
Se fac aprecieri, individuale şi colective asupra desfăşurării lecţiei.
Se da tema pentru acasă:
Exercițiu:
Descrie animalul tău preferat. Compune minim șase enunțuri prin care să
motivezi alegerea făcută.
Elevii vor primi stimulente pentru participarea la ora.

Biodiversitate – totalitatea plantelor, animalelor şi microorganismelor de pe un anumit teritoriu

Floră – totalitatea speciilor de plante de pe un anumit teritoriu

Faună – totalitatea speciilor de animale de pe un anumit teritoriu

Vegetaţie – comunităţile de plante de pe un anumit teritoriu

Ecosistem – sistem alcătuit din plante, animale, microorganisme şi mediul de viaţă al acestora

Ecosistemele silvice – Flora; Arbori - Stejar, gorun, fag, tei, arţar, frasin, cireş
Arbusti - Alun, corn, măr pădureţ, porumbar, jugastru, dracilă, păducel

Plante ierboase - Toporaş, clopoţei, floarea-vȋntului, brebenel, viorea, rocoţea, leurdă

Ecosistemele de stepă – Flora; Arbusti - Porumbarul, paducelul, lemnul cainesc

Plante ierboase - Graminee, pelinul, ceapa ciorii, lucerna, trifoiul, cicoarea, negara

Ecosistemele acvatice şi de baltă -


ANEXA 1

GHICITORI Doar cu pușca îl ajungi.


(IEPURELE ) IV. INSECTE
Cui îi place să se-nmbrace Hărnicuța gospodină,
În cojoc cu mii de ace ? Strânge miere din grădină.
I. MAMIFERE
( ARICIUL ) (ALBINA)
Barbă are, popă nu-i!
Coarne are,vaca nu-i!
II. PĂSĂRI Cu rochiţa înfoiată,
(CAPRA)
La trup pepene, Roşie, îmbulinată,
La cap pieptene, Stă pe-o frunză azi la soare
Cine toarce cu mult spor
La coadă secere, Ce insectă este oare?
Fără furcă și fuior?
La picioare rășchitoare ! (Buburuza)
(Pisica)
( COCOȘUL)
Corabie plutitoare,
Toată ziua stă pe lac V. REPTILE
Pe nisipuri călătoare!
Și ne cere mereu…mac ! Curelușă verde
(CĂMILA)
(RAȚA) Prin iarbă se pierde
(ȘOPARLA)
O sportivă cu renume
III. PEȘTI
Se dă-n vânt după alune.
O buturugă cu mustăţi Cine crezi că este oare ?
( VEVERITA )
Pe fundul lacului găseşti, Cine-ntr-una numai sare ?
Cu un sens este un peşte, Ea trăiește și în lac
Umbla singur prin padure,
Iar cu alt sens ochii aţipeşte. Și tot cântă oac-oac-oac !
Cautand miere si mure.
(SOMN) (BROASCA)
( URSUL )
Lungi urechi, picioare lungi,
ANEXA 2 Fişă de recapitulare
1. Taie ce nu se potriveste:
a) vaca, lup, gaina, oaie;
b) urs, râs, cal, cer;
c) vrăbiuţă, cuc, şarpe.
2. Scrie următoarele caracteristici la grupa de animale corespunzătoare:
a) au corpul acoperit cu păr; h) au dinții modificați după modul de hrănire;
b) se înmulţesc prin ouă; i) au corpul acoperit cu pene, fulgi, puf;
c) au corpul acoperit cu solzi; j) sunt animale târâtoare;
d) au două membre transformate în aripi; k) au trei perechi de picioare;
e) nasc pui vii și îi hrănesc cu lapte; l) se deplasează cu ajutorul înotătoarelor;
f) au temperatura corpului constantă; m) au două perechi de aripi.
g) au temperatura corpului variabilă;

MAMIFERE PĂSĂRI REPTILE PEȘTI INSECTE

................................................. ........................................... ........................................ ....................................... ...........................................


................................................. ........................................... ........................................ ....................................... ...........................................
................................................. ........................................... ........................................ ....................................... ...........................................
................................................. ........................................... ........................................ ....................................... ...........................................
................................................. ........................................... ........................................ ....................................... ...........................................
................................................. ........................................... ........................................ ....................................... ...........................................
................................................. ......................................... ........................................ ....................................... ...........................................

S-ar putea să vă placă și