Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect didactic

Obiectul de studiu: Limba și literatura română


Clasa: a 3-a
Data: 10.02.2022
Învățător: Tcaci Cătălina
Subiectul lecţiei: Textul ,,Cheița” de Mircea Sîntimbreanu.
Tipul lecţiei: Lecția de letură
Durata: 45 minute
Competenţa specifică: 3. Receptarea textelor literare și nonliterare prin tehnici de lectură adecvate, dând dovadă de citire corectă, cursivă și expresivă
Unităţi de competenţă: 3.1. Utilizarea adecvată a tehnicilor de lectură corectă, conştientă şi fluidă.
3.4. Desprinderea unor trăsături fizice şi morale ale personajelor unui text literar citit.
3.7. Utilizarea vocabularului din textul literar/nonliterar (cuvinte, expresii) în exprimarea orală şi scris.
Obiective operaţionale La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili să:
O1 – Să citească corect, conştient, fluid şi expresiv textul;
O2 – Să alcătuiască enunțuri cu cuvinte noi;
O3- Să determine învățătura textului;
O4- Să ompleteze coret asaltul de idei ,,Cheia”;
O5- Să găsească sensurile cuvintelor;
O6- Să transcrie dialogul pe caiete, punând semnele de punctuaţie necesare;
O7- Să răspundă complet și corect la întrebările adresate de către învățător;
O8- Să aprecieze măiestria autorului textului.
Strategii didactice
Metode şi tehnici:
M1 – Conversația
M2 – Explicația
M3 – Exercițiul
M4 – Demonstrația
M5- Asaltul de idei
M6- Harta textului
Mijloace didactice: Pezentare PowerPoint, calculator, manualul.
Forme de organizare: F1 – Frontal; F2 – Individual;
Forme de evaluare: F1 – aprecierea verbală; F2 – aprecierea prin cheia succesului
Bibliografie: CURRICULUM NAȚIONAL Învățământul primar; Limba și literatura română-manual pentru clasa a 3-a; mass-media.
organizare
Metode și

Forme de

Forme de
Obiective

evaluare
tehnici
Nr.
Etapele lecției Activitatea învățătorului Activitatea elevilor
d/o

1. Evocarea - Bună ziua, dragi elevi. Mă numesc - Bună ziua.


(5 min) domnișoara Cătălina și lecția de astăzi de Limba
- Elevii ocupă poziția corectă în bancă şi F1
și literatura română o vom realiza împreună în
pregătesc rechizitele necesare pentru M1
regim online, desigur.
lecția care urmează să se realizeze
- Pentru început, vă rog să conectați camerele,
să ocupați poziția corectă și să pregătiți
materialele necesare, cum ar fi (caiețelul, manual, - Facem prezența fiecărui elev.
stilou, creionaș simplu și altele de care veți avea
nevoie pe parcurs). - Copii ascultă ghicitoarea.
- Se-nvârtește-n jur mătușa,
- Acum, copii, rog să fiți atenți și să facem Și păzește bine ușa. (Cheia)
prezența.

- Lecția noastra de astăzi, va începe cu o Cititului


ghicitoare. Să vedem cine este mai isteț.
Sol Ușii M3 F1
(Se-nvârtește-n jur mătușa, Și
păzește bine ușa.)

- Bravo, copii, răspunsul corect este cheia. Mecanicului

- Haideți împreună să descoperim în ce


O4 contexte apare acest cuvânt. Voi cum Succesului
credeți? F1

M5

M2
- Pentru noi Cheia succesului este F1
învățătura, munca.
- Bravo, copii, sunteți cei mai tari.

- Copii, dar voi știți care este cheia - Bună ziua, Costel.
succesului?
M1
- Copii, astăzi fieare dintre voi veți obține
cheia succesului, dacă veți fi activi și veți
lucra în colaborare.
- Copiii ascultă mesajul lui Costel.
- Dar mai întâi vreau să va fac cunoștință cu
oaspetele nostru de astăzi. Copii, haideți F1
să-l salutăm pe Costel. Da, suntem de accord.
- După um observăm în imagine, Costel este
un băițel cam dezordonat și neascultător.
Toate lucrurile lui sunt împrăștiate, la fel
și temele în ultimul timp nu prea și le face.
Dar haideți să vedem ce mesaj ne
transmite el nouă.

- Salut, prietenii mei dragi. Eu am auzit că


voi sunteți niște copii foarte isteți și
deștepți. Dar eu, în ultimul timp, mi-am
cam luat nasul la purtare și sunt
dezordonat. Eu astăzi am venit la voi ca
să mă ajutați să-mi fac ordine în lururi și
O7 să mă ajutați cu sarcinile pe care mi le-a
dat învățătoarea, fiindcă eu nu prea știu
să le fac.

- Copii, sunteți de accord să-l ajutăm pe


Costel?
2. Realizarea O8 - Deci dragi elevi, astăzi vom studia textul ,,
sensului Cheița” de Mircea Sântimbreanu.
(20 min.) F1
- Dar, mai întâi, haideți să facem cunoștință
cu niște mici informații despre autor. M4
Mircea Sântimbreanu, scriitor, publicist şi
producător de film, s-a remarcat şi a fost îndrăgit
și ca scriitor de literatură pentru copii.
Este cunoscut de copii prin operele: „Cu şi fără
ghiozdan”, „Recreaţia mare”, „Să stăm de vorbă
fără catalog”, „Lângă groapa cu furnici” etc.

- Copii, pentru a nu întâmpina greutăți la


lectura textului, vă propun să facem
cunoștință cu vocabularul nostrum, cu - Copii citesc cuvintele noi.
cuvintele noi.
Vocabular
nichelate – aici: lucioase
şerpuitori – care descrie o linie ondulată - Copii deschid caiețelele și alcătuiesc
a isprăvi – a termina, a sfârşi propoziții cu cuvintele noi din
O2 pivniţă – beci vocabular.
M3
- Acum, deschideți caiețelele și să scriem
data de astăzi. Apoi doresc ca să alcătuim - Copii urmăresc și asultă atent textul. F2
propoziții cu cuvintele noi din vocabular.
F1
- Acum a venit momentul să dăm citire
textului. Eu voi citi, dar voi veți urmări cu
atenție. - Copiii încep a letura textul.
V-a plăcut textul?
1.Costel este amărât deoaree și-a pierdut
cheița. M4
- Acum, a venit rândul vostru să dați citire
2.Patinele erau ușoare, nechelate și atât cât
textului și vom citi pe fragmente, iar, în
trebuie de tăioase.
paralel, vom selecta idei din cele propuse
3.Costel era un patinator iscusit, deoarece
pentru a întocmi planul de idei. Cine
zbura ca o nălucă pe luciul patinoarului, tăia
dorește primul să îneapă cu primul
cu îndemînare opți șerpuitori, legănîndu-se în
fragment?
O1 timpul muzicii.
1.Din ce cauză Costel e amărât de atâtea zile?
2.Cum sunt patinele noi ale băiatului? F1
- 1. Costel a pierdut cheița de la patine
3.Ce fel de patinator este Costel?
- Copii deci idea principală a aestui fragment 1. El a căutat cheița mai întâi prin buzunare, M3 F1
are este? prin sertare, în pat, apoi a scuturat salteaua și
cearșafurile
- Al doilea fragment ne va citi Maria. - 2. În prima zi cheița n-a fost găsită.
1. Pe unde a căutat Costel cheița?
- Deci idea prinipală a acestui fragment
este?
O1 1.Costel a mai căutat cheița în cămară.
- Al treilea fragment ne va citi Andreea. - 3.Cercetările au continuat și în ziua
următoare. M3
1.Unde a mai căutat Costel cheița?
- Ideea prinipală are este la acest fragment? F1

- Al patrulea fragment ne citește Dimitria


1. Care este replica mamei?
2. Din ce cauză erau nemulțumiți ai casei? 1. Tu n-ai nimic de scris, de învăţat? îl certă
3. Ce îl îndemnau ei pe Costel să facă? mama. Ce tot te vâri în picioarele mele? Pune
4.Copii dar ce sfat i-ați da voi tînărului mâna pe toc, pe creion...
patinator? 2. Toți ai casei erau nemulțumitori, deoarece
- Ultima idee principală este? Costel nu înceta căutatul cheiței și nu începea
pregătitul lecțiilor
- Bravo, copii. Dar spuneți-mi voi mie, ce 3.Ei îl îndemnau ca să-ți pregătească temele și
să învețe.
ați învățat voi prin acest text?
4. Ca să-și facă temele apoi să se joace. După
ce ți-ai respectat obligațiunile de a-și pregăti
- Copii, deci morala textului nostru este că temele ai dreptul la odihnă.
nimic nu este mai frumos pentru un copil - Băiatul nu și-a găsit astîmpăr nici în a treia
decât să fie ordonat, harnic, sincer. Timpul zi.
O3 organizat și folosit rațional este o mare
bogăție pentru un elev. De aceea, gândiți- - Copii își expun părerea despre ce i-a
învățat textul.
vă cum îl folosiți în fiecare zi. Timpul F1
M2
pierdut fără rost nu mai poate fi recuperat.

- Dar,Costel a făcut o năzbâtie și a îcnurat


niște expresii și ne roagă să găsim
explicaţiile următoarelor expresii. Aveți 2
minute la dispoziție, cine este gata îmi
spune.

„...sărea în sus.” unul după altul;


F1
„...n-avea habar.” foarte repede; M2
O5
„...zbura ca o nălucă.” tresărea;
„...a luat la rând.” Nu avea nici-o idee
- Bravo, copii, vați descurcat de minune.

- Dragi copii, ce sensuri ale cuvântului toc


ați observant voi în text? F1

- Corect copii, dar voi mai cunoașteți alte


sensuri cu acest cuvânt? „...sărea în sus.” unul după altul;
- Corect copii acestea sunt sensurile „...n-avea habar.” foarte repede;
cuvântului toc. „...zbura ca o nălucă.” tresărea;
„...a luat la rând.” Nu avea nici-o idee
M3
- Timp de 2 minute, va trebui să scrieți câte
o propoziție cu fieare cuvânt. F1

F1
- În text noi am observat tocul cu care
noi scrim.

- Daa, tocul pantofului, tocul ușii și tocul


pentru ochelari.

Copii alcătuiesc propoziții.


3. Reflecția - În continuare, Costel ne propune un
(15 min.) dialog.
O6 Transcrieţi dialogul pe caiete, punând semnele de
punctuaţie necesare. Bunico, n-ai văzut cheiţa de la patinele mele? M3
a întrebat Costel. F1
Bunico n-ai văzut cheiţa de la patinele mele a F1
întrebat Costel N-am văzut-o, scumpule, răspunse bătrâna.

N-am văzut-o scumpule răspunse bătrâna.

- Haideți să vedem ce ne spune Costel și să


vedem dacă astăzi l-am ajutat prin a
1. Cheița
completa Harta textului:
2. Mircea Sîntimbreanu
1.Care este titlul textului? 3. Iarna, acasă la Costel
O7 2.Care este autorul textului? 4. Costel, mama, tata, bunica
3.Cînd și unde se desfășoară acțiunea din text? 5. Textul ne învață cum să petrecem
4.Care sunt personajele textului? correct timpul
M6
5.Mesajul textului. 6. Voi avea succese la învățătură dacă
6.Voi avea succese la învățătură dacă...... voi fi responsabil de lucrurile mele
F1
Dragi copii, eu vă mulțumesc pentru tot efortul
depus astăzi și că m-ați ajutat să-mi fac ordine - Copiii ascultă mesajul transmis de
peste tot, dar, cel mai important lucru este, că ați Costel
îndeplinit toate sarinile propuse de mine. Sunteți - La revedere, Costel.
cei mai tari și să știți că voi spune la toată lumea
ce copii frumoși și deștepți sunt în lasa 3-a.

La revedere, copii.

4. Extinderea - Pentru că lecția noastră se apropie de M1


(5 min.) final, vă propun să vă expuneți părerea și - Elevii se dau cu părerea şi se plasează
să vă plasați pe scara succesului (minim, pe nivelul potrivit.
mediu și maxim). De asemenea, fiecare F1
- Mulțumim mult pentru lecție. O zi
din voi veți primi câte o steluță frumoasă. F2
- Dragi copii, pentru toată munca depusă,
astăzi primiți fieare cheia sucesului
- Vă mulțumesc mult pentru implicare, străduință
și activitate. Să fiți mereu atât de ageri și dornici
de a afla și descoperi lucruri noi.

Profesor-metodist:__________________ Revenco Victoria

Nota:_________________

S-ar putea să vă placă și