Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DIDACTIC

DATA:
UNITATEA ȘCOLARĂ: Școala Gimnazială Frăsinet
CLASA: Pregătitoare
PROF.ÎNV.PRIMAR ȘI PREȘCOLAR: Bălțat Dana
ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare
DISCIPLINA: Comunicare în limba română
UNITATEA TEMATICĂ: „Îmi plac plantele.”
SUBIECTUL LECȚIEI:Sunetul „e”și literele „e” și „E”
FORMA DE REALIZARE:activitate integrată
TIPUL LECȚIEI:transmitere de noi cunoștințe
DISCIPLINE INTEGRATE: Dezvoltare personală
Matematică și explorarea mediului
Arte vizuale și abilități practice
SCOPUL LECȚIEI:însușire de noi cunoștințe
Competențe specifice:
Comunicare în limba română

1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar şi rar;
1.2.Identificarea unor informaţii variate dintr-un mesaj scurt, rostit clar şi rar;
1.3.Identificarea sunetului iniţial şi/ sau final dintr-un cuvânt, a silabelor şi a cuvintelor din propoziţii rostite clar şi rar;
2.1.Pronunţarea clară a sunetelor şi a cuvintelor în enunţuri simple;
3.1.Recunoașterea unor cuvinte uzuale, din universul apropiat, scrise cu litere mari și mici de tipar;
3.2. Identificarea semnificaţiei unei/ unor imagini care prezintă întâmplări, fenomene, evenimente familiare;

Dezvoltare personală
2.1. Recunoaşterea emoţiilor de bază în situaţii simple, familiare;
2.2. Identificarea regulilor de comunicare în activitatea şcolară;

Matematică și explorarea mediului:


1.1. Recunoaşterea şi scrierea numerelor în concentrul 0-31;
1.2. Compararea numerelor în concentrul 0-31;
Arte vizuale și abilități practice:
2.1. Exprimarea ideilor şi trăirilor personale, în aplicaţii simple, specifice artelor vizuale.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
a)COGNITIVE
OC1. Să răspundă corect la întrebările după povestea ”ÎN SERĂ”
OC2. Să formuleze enunţuri logice cu ajutorul cuvintelor ce conţin sunetul [e];
OC3. Să despartă cuvintele date în silabe realizând reprezentarea grafică ;
OC4. Să identifice poziţia corectă a sunetului [e] ;
OC5 Să realizeze legătura sunet – semn grafic;
OC6. Să rezolve până la finalizare sarcinile de lucru propuse implicându-se individual și/ sau prin cooperare;
b)AFECTIVE
OA1. Să manifeste interes pentru activitate implicându-se activ;
OA2. Să-și exprime emoțiile.

c)PSIHOMOTORII
OM1. Să folosească corect instrumentele de lucru;
OM2. Să mențină ordinea pe parcursul activității respectând regulile clasei;
OM3. Să execute mișcările necesare realizării din sârmă pluşată a literei E.

STRATEGIA DIDACTICĂ:
1. Procedurală:
- conversaţia, observaţia, explicaţia, ,exerciţiul,expunererea, metoda fonetică, analitico-sintetică,explozia stelară.
2. Materială:
-tabla, planșe, jetoane, sârme plușate.
3. Forme de organizare:
- frontal, individual.
4. Temporale: 45 minute – 10 minute activităţi recreative.
5. Spațiale: sala de clasă.
6. Forme de evaluare: observarea sistematică a comportamentului elevilor, aprecieri verbale.
BIBLIOGRAFIE :
 „O călătorie distractivă prin clasa pregătitoare”-Mapa cadrului didactic , Editura Edu, Târgu-Mureș, 2016
 Programe şcolare aprobate prin Ordin al Ministrului Educaţiei Naţionale Nr. 3418/ 19.03.2013
 Molan, Vasile, Didactica disciplinelor – Comunicare în limba română și limba și literatura română din învățământul primar, Editura MINIPED (2014)
MOMENTELE OB CONȚINUTUL INSTRUCTIV- STRATEGII DIDACTICE EVALUARE
LECȚIEI OP EDUCATIV METODE ȘI MIJLOACE DE FORME DE
PROCEDEE ÎNVĂȚĂMÂN ORGANIZARE
T
1.Moment Se asigură condiţiile necesare
organizatoric desfăşurării în condiţii optime a orei de
Comunicare în limba română:
- aerisirea sălii de clasă
- amenajarea spaţiului de desfăşurare a frontal Aprecieri
activităţii -conversația Calendarul verbale
- pregătirea materialului didactic. naturii
Elevii sunt rugați să fie atenți pe tot -jetoane
Întâlnirea de parcursul orei
dimineață
-se realizeză „Întâlnirea de
dimineață!”-printr-un cântecel.
-urmeză stabilirea
zilei,anotimpului,anului,ce zi va fi
mâine,ce zi a fost ieri,etc.

2.Captarea atenției OC1 Conversația Scrisoarea de la Frontal Observarea


Se realizeaza printr-o srisoare primita Moș Crăciun sistematică
de la Moș Crăciun(anexa 1). Expunerea
Citesc o povestiora „ÎN SERĂ”(anexa
2). Plansă
Folosind metoda explozia stelară și cu Observatia
ajutorul imaginii(anexa3),descifram
textul.Se vor observa obiecte si
ființe,ale căror denumiri încep cu Metoda
sunetul „e”. „explozia
selară”
3.Anunțarea lecției și Astăzi,la Comunicare în limba Conversația
a obiectivelor română,vom învata sunetul „e” si litera
„E” și „e”,vom gasi cuvinte care vor
conține sunetul „e”,vom alcătui
propozitii,vom reprezenta grafic
cuvintele,vom reusi sa aflăm poziția lui
”e” în diferite cuvinte.

4.Dirijarea învățării OC2 Cer elevilor sa alcătuiască o propoziție Conversația Frontal Apreciri
în care să includă cuvântul „Emi”.Scriu verbale
propoziția pe tablă și o reprezentăm
grafic.Număram cuvintele si observăm
poziția lor.Le reprezentăm Tabla
grafic.Despărtim cuvintele în silabe și
le reprezentam grafic.Izolam cuvântul Metoda
care conține sunetelul „e” și fonetică Plansă
descoperim din ce sunete sunt alcătuite analitico-
OC4 silabele și le reprezentăm.Observăm sintetică
poziția lui „e” în cuvânt.
Le prezint litera corespunzătoare
sunetului „e”.
OC5 Vorbim de asemanarea literei cu Observarea
obiecte din mediul înconjurător și din Jetoane sistematică
ce semne grafice este alcătuită. Exercițiu
Individual
Se dau exemple de cuvinte care conțin
sunetul „e” în poziție inițială,mediană
și finală. Explicația
Joc:„Găsește mulțimea”.
OC3 Fiecare elev va avea pe bancă jetoane Frontal Aprecieri
cu imaginii.Se idenitifica imaginile verbale
frontal.Fiecare elev,va trebui sa sorteze
aceste imagini,astfel încât să formeze
două mulțimi:multimea jetoanelor a
caror denumire începe cu sunetul „e”
și mulțimea jetoanelor a căror
denumire se termină cu sunetul „e”.
Se vor verifica și corecta eventualele
greșeli.
Se stabilește numărul fiecărei mulțimi.

5.Asigurarea retenției OC5 Se va rezolva o fișă ,unde va trebui să Exercitiu Fise Individual Aprecieri
și a trasferului încercuiască cu roșu litera „E” și cu verbale
verde „e”.(ANEXA4)

6. Realizarea feed- OC6 La finalul activităţii se vor bifa individual Aprecieri


back obiectivele atinse. verbale
Activitatea recreativa Vor modela litera „e” și „E” din sârma Sârma plușată
plușată.

7.Încheierea lecției Fac aprecieri generale și individuale Fețe zâmbitoare Frontal Aprecieri
asupra participării elevilor la verbale
lecției,precum și asupra Conversația
comportamentului lor pe parcursul
orei.
Le ofer recompense fețe zâmbitoare.
Dragii Moșului,

Am auzit multe lucruri frumoase despre voi:că sunteți cuminți și


silitori.Anul acesta, eu am foarte multe cadouri de oferit, doar că nu știu
exact ce vă doriți. De aceea, vreau să învățați cât mai repede să scrieți
și să citiți, pentru a îmi scrie o scrisoare. Să o ascultați pe Doamna
Învățătoare și să fiți foarte atenți la lecție, pentru că urmează să învățați
un nou sunet și literă! Aștept scrisoarea scrisă de voi!Va pup!

Cu drag,
MOȘ CRĂCIUN

ANEXA 1
ANEXĂ 2
ANEXĂ 3
ANEXĂ 4
FIȘĂ DE LUCRU
1.Încercuiește cu roșu lietera „E” și cu verde „e”.

S-ar putea să vă placă și

  • Scrisoare 3
    Scrisoare 3
    Document1 pagină
    Scrisoare 3
    DANA BĂLȚAT
    Încă nu există evaluări
  • Salutul
    Salutul
    Document1 pagină
    Salutul
    DANA BĂLȚAT
    Încă nu există evaluări
  • Â Â
    Â Â
    Document1 pagină
    Â Â
    DANA BĂLȚAT
    Încă nu există evaluări
  • H
    H
    Document1 pagină
    H
    DANA BĂLȚAT
    Încă nu există evaluări
  • F
    F
    Document2 pagini
    F
    DANA BĂLȚAT
    Încă nu există evaluări
  • Lista - Rechizite - Clasa Pregatitoare
    Lista - Rechizite - Clasa Pregatitoare
    Document1 pagină
    Lista - Rechizite - Clasa Pregatitoare
    DANA BĂLȚAT
    Încă nu există evaluări
  • PUIȘORII
    PUIȘORII
    Document2 pagini
    PUIȘORII
    DANA BĂLȚAT
    Încă nu există evaluări
  • B Text
    B Text
    Document1 pagină
    B Text
    DANA BĂLȚAT
    Încă nu există evaluări
  • Text F
    Text F
    Document1 pagină
    Text F
    DANA BĂLȚAT
    Încă nu există evaluări
  • X
    X
    Document1 pagină
    X
    DANA BĂLȚAT
    Încă nu există evaluări
  • P Avap
    P Avap
    Document17 pagini
    P Avap
    DANA BĂLȚAT
    Încă nu există evaluări
  • FISA
    FISA
    Document1 pagină
    FISA
    DANA BĂLȚAT
    Încă nu există evaluări
  • PROIECT DIDACTIC Mate
    PROIECT DIDACTIC Mate
    Document8 pagini
    PROIECT DIDACTIC Mate
    DANA BĂLȚAT
    100% (1)
  • Proiect Didactic Mem
    Proiect Didactic Mem
    Document5 pagini
    Proiect Didactic Mem
    DANA BĂLȚAT
    Încă nu există evaluări
  • Proiect Didactic CLR Predare
    Proiect Didactic CLR Predare
    Document12 pagini
    Proiect Didactic CLR Predare
    DANA BĂLȚAT
    Încă nu există evaluări