Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: COLEGIUL NAȚIONAL BĂNĂȚEAN


DATA: 10.12.2021
CLASA: pregǎtitoare B
PROF. ÎNV. PRIMAR: FLOREA LUCIA
ARIA CURRICULARǍ: Arte și tehnologii
DISCIPLINA: Arte vizuale și abilități practice
UNITATEA DE ÎNVǍȚARE: ”Oul haios”
SUBIECTUL LECTIEI: Sănătate într-o farfurie
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrate: AVAP, DP, MM
TIPUL LECȚIEI: formare de priceperi și deprinderi
DURATA: 45 minute

COMPETENŢE SPECIFICE:
Arte vizuale și abilități practice
2.3. Realizarea de aplicaţii/compoziţii/obiecte/construcţii simple, pe baza interesului direct
2.4. Transformarea unui material prin tehnici simple.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1: să decupeze pe contur alimentele desenate pe fișă
O2: să lipească pe farfurie elementele decupate
O3: să decoreze farfuria prin diverse tehnici (trasare elemente, lipire diferite materiale)

STRATEGIA DIDACTICĂ:
Metode și procedee: conversaţia , explicaţia, exercițiul, observația, demonstrația
Mijloace de învățământ: lucrarea-model, farfurie de carton, fișa de lucru, lipici, carioci, creioane colorate, laptop, videoproiector, recompense,
materiale pentru décor farfurie (flori de fetru, stickere etc);
Forme de organizare: frontală, individuală.

BIBLIOGRAFIE:
 MEN - Programa școlară pentru disciplina Arte vizuale și abilități practice (clasa pregătitoare, clasa I și clasa a II-a), aprobată prin or -
dinul ministrului Nr. 3418/19.03.2013
 Mapa cadrului didactic, clasa pregatitoare, Editura EDU

1
Etapele Obiective Continuturi si activităti integrate Strategia didactică Evaluare
(Secvențele Metode si Mijloace de Forme de
lecției) procedee învătământ organizare
1. Moment Se asigură condiţiile necesare desfăşurării în condiţii optime
organizatoric a orei de arte vizuale și abilități practice:
- aerisirea sălii de clasă;
2 min - amenajarea spaţiului de desfăşurare a activităţii; observare
- pregătirea materialului didactic. conversația frontală sistematică
*Joc de mișcare cu percuție corporală: Epo-Di-Taia

2. Captarea Se va realiza cu ajutorul ajutorul Spiridușului care vine și le


atenției spune că i-a plăcut astăzi de ei pentru că au citit frumos, au observare
O4 știut literele, au scris, au știut cifrele. De asemenea, acesta a sistematică
3 min observat în pauză că au mâncat sănătos, că fiecare copil a avut observatia
fructe la gustare. Îi întreabă daca ei mănâncă sau măcar conversatia
încearcă acasă să mănânce sănătos? frontală
Se face trecerea către tema de la AVAP Spiridusul de
explicatia plus

3. Anuntarea Elevii vor fi anunțați cǎ vom realiza la AVAP o farfurie cu


temei si a alimente sănătoase. Va trebui să fie atenți la instrumentele de observare
obiectivelor .O4 lucru, să le recunoască, să le coloreze și să decupeze pe explicatia frontală sistematică
2 min contur, să lipească elementele decupate și să decoreze farfuria
prin diferite tehnici. La finalul lecției vom face parada
farfuriilor.
4. Dirijarea Elevii vor avea pe masa farfuria de carton, fisa pentru decupat
învătării/Prez alimente, foarfeca, lipici, carioca. aprecieri
entarea Intuirea modelului şi a materialului frontală individuale
lucrării- Solicit elevilor:
model și a O1 - să observe modelul; explicatia observare
etapelor de - să identifice materialele necesare Materiale de sistematică
lucru - să observe etapele de lucru, tehnicile utilizate, să asculte lucru individuală
explicaţiile.
25 min - prezint copiilor lucrarea model, analizăm cu ajutorul
2
întrebărilor: observare
- Ce vom face prima dată? sistematică
-Ce urmează după ce colorăm?
-Ce facem după ce decupăm alimentele desenate? Laptop individuală
O2 -Pe marginea farfuriei cum putem decora?
- Intuirea materialelor de lucru (farfurie de carton, fisa, exercitiul
carioci, creioane colorate, foarfeca, lipici, servetele)
frontalӑ
Demonstrarea şi explicarea modului de lucru conversatia videoproiector
Analizam etapele de lucru:
-explicarea etapelor de lucru (colorăm elementele de pe fișa
de lucru, decupăm cu grijă pe contur, lipim pe farfurie)
-decorăm/ personalizam cum dorim marginea farfuriei.
-punem magnet pe spatele farfuriei
O3 problemati aprecieri
Realizarea lucrǎrilor de cǎtre elevi zarea individuale
Încălzim musculatura mâinilor (jocuri pentru motricitatea
mâinilor: cântăm la pian, intra soarele în nori și iese din nori,
aplaudăm, plouă, ninge etc)

*Ascultăm melodia Supa de zarzavat de Tudor Gheorghe


https://www.youtube.com/watch?
v=zFYz3MVOSqw&feature=youtu.be
O4
Supraveghez modul de realizare a lucrărilor, îndrum, corectez, resursa digitală
acord sprijin elevilor care întâmpină dificultăţi.

Elevii vor lucra, cu un fond muzical, pe o melodie clasică,


liniștitoare.

6. Obtinerea Voi afișa la tablă câteva lucrări și le vom analiza. explicatia frontalӑ aprecieri
performantei Cer elevilor să aprecieze lucrările după următoarele criterii: colective
O4 - corectitudinea executării; Lucrarile reali-
8 min - aranjarea elementelor; zate observare
- acurateţea lucrării; conversatia individuală sistematică
-creativitatea copiilor
Elevii vor aprecia lucrările colegilor (câte 2 și câte 4, pe
3
bănci/grupuri) și vor dicuta între ei despre modul cum au
relaizat fiecare lucrarea.
7. Încheierea Voi face aprecieri generale și individuale. Voi recompensa conversatia frontalӑ aprecieri
activității fiecare copil cu o steluțӑ pentru activitatea întregii zile. recompense colective

5 min

4
5

S-ar putea să vă placă și