Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE ACTIVITATE

GRUPA: mijlocie
EDUCATOARE: Mureşan Alina-Crina
GRĂDINIŢA: „Micul Prinţ” Cluj-Napoca
ACTIVITATE: Activităţi practice
TEMA ACTIVITĂŢII: Trenuleţul prieteniei
TIPUL ACTIVITĂŢII: consolidare de priceperi şi deprinderi

SCOP:
- educarea şi formarea copiilor în spiritul multiculturalităţii
- promovarea unei atitudini pozitive, tolerante, de acceptare şi
înţelegere între români şi maghiari
- realizarea unor sarcini în echipă, prin colaborare

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:
- consolidarea cunoştinţelor legate de alte etnii
- promovarea unei relaţii de prietenie şi înţelegere între români şi
maghiari
- cunoaşterea şi respectarea valorilor culturii româneşti şi a altor etnii
- cultivarea capacităţii de comunicare, colaborare şi cooperare între
români şi maghiari
- formarea atitudinii de respect faţă de semenii noştri aparţinând altor
naţionalităţi

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
- să recunoască steagul celor două ţări (România şi Ungaria)
- să identifice şi să găsească împreună soluţii pentru realizarea unei
teme propuse în cadrul activităţilor practice
- să colaboreze pentru finalizarea lucrării practice propuse

STRATEGII DIDACTICE:
METODE ŞI PROCEDEE DIDACTICE: conversaţia, explicaţia, observaţia,
exerciţiul, jocul de rol, învăţarea prin descoperire, discuţia colectivă

MIJLOACE DIDACTICE: fotografii, imagini cu copii de diferite etnii,


şabloanele hărţilor ţărilor România şi Ungaria, şabloane vagon, geam,
acoperiş, roţi, jetoane, steagurile României şi al Ungariei, CD-player, aparat
foto, recompense.

FORME DE ORGANIZARE: micro grupuri (câte doi, un copil român şi


unul maghiar)

DURATA: 25 minute

BIBLIOGRAFIE:

1. Preda, V., Dumitrana, M. (2005) Programa activităţilor instructiv-


educative în grădiniţa de copii. Editura V&I Integral, Bucureşti
2. Cozma, T., (coord), (2001) O nouă provocare pentru educaţie:
interculturalitatea. Editura Polirom, Iaşi
3. Cucoş, C., (2000) Educaţia. Dimensiuni culturale şi interculturale.
Editura Polirom, Iaşi
Evenimentul didactic Conţinutul ştiinţific Strategii Evaluare (feed-
didactice back)
1. MOMENT - aerisirea sălii de grupă Obsevarea
ORGANIZATORIC - pregătirea materialelor pentru începerea comportamentulu
- pregătirea activităţii i non-verbal
materialelor pentru - aranjarea măsuţelor pe micro grupuri (copiii vor
începerea activităţii fi aşezaţi în grupuri de câte doi, un copil român şi
unul maghiar)

2. INTRODUCEREA - li se propune copiilor un joc distractiv: în faţa Învăţarea prin Aprecierea


ÎN ACTIVITATE/ lor sunt aşezate şabloanele hărţilor României şi descoperire răspunsurilor şi
CAPTAREA Ungariei. Se prezintă copiilor diverse steaguri ale soluţiilor date
ATENŢIEI unor ţări din Europa. Aceştia trebuie să
- joc distractiv recunoască steagul ţărilor România şi Ungaria şi
„Steguleţe” să îl asocieze şablonului hărţii potrivite. Discuţia colectivă

3. ANUNŢAREA - se prezintă copiilor o locomotivă urmată de un Conversaţia Observarea


TEMEI singur vagon în care sunt lipite fotografii cu comportamentulu
„Trenuleţul prieteniei” diverşi copii. Copii sunt anunţaţi că pentru a i non-verbal
- lucrare colectivă porni locomotiva întro călătorie are nevoie de mai
multe vagoane. Sunt rugaţi să realizeze şi ei la fel
câte un vagon pentru a-l ataşa locomotivei. La Explicaţia
final dacă au reuşit să-şi îndeplinească sarcina,
locomotiva va putea pleca în călătorie.
- li se comunică tema şi modul de lucru
4. - se prezintă în faţa copiilor modul de realizare a Demonstraţia Observarea
DEMONSTRAREA lucrării. modului de
EFECTUĂRII „Selectăm din coşuleţ şablonul mare al vagonului realizare al
LUCRĂRII pe care vom lipi geamurile. La baza de sus a Conversaţia lucrării
vagonului vom lipi acoperişul, iar la baza de jos
- demonstrarea roţile vagonului (la o distanţă de o palmă).” Observaţia
efectuării etapelor de După finalizarea vagonului se va lipi în cadrul
lucru geamului o fotografie cu chipul unui copil.

5. ÎNCĂLZIREA - se execută împreună cu copiii diverse exerciţii Jocul de rol Executarea


MÂINILOR PENTRU de încălzire a muşchilor mâinii. exerciţiilor
LUCRU EFECTIV Exerciţii: propuse
- rotim pumnii spre interior, apoi spre exterior
- efectuarea unor - frământăm aluat pentru pâine (închiderea şi Exerciţiul
exerciţii deschiderea pumnilor)
- picură, plouă, tună, apare soarele (imitarea
căderii ploii - batem cu degetele în masă ritmat)

6. REALIZAREA După indicaţiile oferite se va trece efectiv la Observaţia Efectuarea


LUCRĂRII realizarea lucrării. Fiecare grupă de copii va lucrărilor
EFECTIVE trebui să lipească părţile componente ale
vagonului, iar la final să lipească poza lor în Exerciţiul
- lipirea părţilor cadrul geamului.
componente ale Învăţarea prin
vagonului descoperire
7. ANALIZA După finalizarea lucrărilor se vor selecta câteva Analiza lucrărilor
LUCRĂRILOR care vor fi analizate. Se va analiza corectitudinea Discuţia colectivă
executării lucrării şi se va aprecia colegialitatea
dintre parteneri.
8. ÎNCHEIEREA - se fac aprecieri verbale stimulative individuale Aprecieri verbale
ACTIVITĂŢII şi colective stimulative
- acordarea recompenselor (fiecare copil va primi
câte un steguleţ al ţării pe care o reprezintă)
- vagoanele vor fi ataşate locomotivei, iar trenul
care va rezulta va primi numele „Trenuleţul
prieteniei”.
Pentru destinderea atmosferei copiii vor Joc de rol
interpreta ajutaţi de educatoare cântecul
„TRENULEŢUL” imitând acţiuni ale acestuia.
Trenuleţul prieteniei va fi expus la panou pentru
aprecieri.
ANEXE

S-ar putea să vă placă și