Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic

Data: 23.11.2021
Unitatea de învățământ: Grădinița cu program prelungit Nr. 8
Grupa: Mică (Albinuțelor)
Educatoare:
Profesor metodist: 
Profesor coordonator: 
Propunător:
Tema anuală de studiu: ,,Când, cum și de ce se întâmplă?”
Tema săptămânii: ”Toamna, sărbătoarea recoltei”
Tema activității:Crizantema
Domeniu experențial: DEC
Forma de realizare: Pictura
Tipul activității: formarea de priceperi și deprinderi
Scopul activității: -exersarea tehnicilor de lucru necesare redării unei teme
plastice
-recapitulare

Obiective operaționale:
- să denumească materialele de lucru
- să picteze în culori potrivite crizantema
- să manifeste interes pentru activitate
Strategii didactice:
1.Metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația
2.Material didactic: acuarele ,pahar cu apa, pensule ,imagini reprezentative
Resurse: 
a)Umane: 10-20 copii
b)De timp: 10-15 de minute
c)De spațiu: sala de clasa
Formă de organizare: frontală, individuală
Eveniment Conținut științific Strategii Evaluare
didactictic didactice
1.Moment -asigurarea condițiilor optime    
organizatoric necesare desfășurării lecției.
-pregătirea materialului didactic.

2.Captarea Buna dimineata copii, ati vazut ca   Capacitatea


atenției anul acesta zâna toamnei a fost copiilor de a
foarte darnica cu noi, ne a adus Conversația manifesta
frunze si flori parfumate. Astazi ea   curiozitate față de
mi a spus ca ar dori sa vada si ea ce va urma să
florile voastre. facem.
3.Anunțarea -propunatorul inițiază un dialog:  
temei și a -Vă plac floriile? Conversația Observarea
obiectivelor Vreti să pictam niște crizanteme Explicația capacității de
împreună? concentrare
Astazi vom realiza împreuna, prin
pictură, o crizantemă.
 
  Intuirea materialului didactic:
4.Desfășurarea ,,De ce materiale credeți ca vom
activității avea nevoie?”
(acuarela , hârtie, pahar cu apa,
pensula)
Trebuie să fim atenți să nu vărsam Conversația Verificarea prin
apa ,să nu amestecam culorile și să Explicația proba practică
păstram curățenia pe masă. Analiza
Prezentarea modelului:
Le voi prezenta copiilor o pictura
model pe care o vom analiza:
,,-Ce vedeți pe aceasta planșă?
Ce culoare au crizantemele?”
Voi lăsa planșă la vedere astfel
încât copiii să se poată ghida după
ea.
Exerciții de încălzire a mușchilor
mici ai mâini:
-închidem și deschidem pumnii,
cântam la pian, plouă
Executarea propriu zisă a temei:
Le voi demonstra eu tehnica de
lucru iar ei vor executa singuri câte
o crizantemă după model.

 
  Conversația
5.Obținerea Lucrările vor fi analizate după două
performantei criterii:
-dacă toți copii au finalizat lucrarea
-dacă lucrarea este îngrijită Conversația
6.Încheierea
Activității

--la finalul lecției se fac aprecieri


asupra modului de desfășurare a
activitatii

S-ar putea să vă placă și