Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: ŞCOALA GIMNAZIALĂ ”CONSTANTIN


BLĂNARU” CORNU LUNCII
DATA: 21 noiembrie 2019
CLASA: a III-a
PROPUNĂTOR: prof. înv. primar VERDEȘ MARIA
ARIA CURRICULARĂ: Om şi societate
DISCIPLINA: Educaţie civică
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Raporturile noastre cu lucrurile
SUBIECTUL: Ce sunt lucrurile?
TIPUL LECŢIEI: însuşire de noi cunoştinţe
SCOPUL LECŢIEI: Îmbogăţirea vocabularului prin cunoaşterea şi utilizarea limbajului din
sfera valorilor civice, implicând dezvoltarea gândirii logice, a atenţiei, a spirirului de
observaţie
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1 – să identifice cuvinte care indică lucruri;
O2 – să recunoască lucrurile din jurul lor;
O3 – să clasifice lucrurile după criterii date:
O4 – să indice asemănări şi deosebiri între lucruri;
O5 – să recunoască utilitatea lucrurilor;
O6 – să rezolve ghicitori despre lucruri;
STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: conversaţia, exerciţiul, explicaţia, problematizarea, munca
independentă, ciorchinele
Mijloace de învăţământ: scrisoare, fişe de lucru, calculator, videoproiector
Forme de organizare: activitate frontală, activitate individuală
Resurse temporale: 50 minute
Resurse umane: 18 elevi
BIBLIOGRAFIE:
 Grigore, A., Ipate-Toma, C., (2016), Educaţie civică – caiet de lucru, Ed. Art
Libr
SCENARIUL DIDACTIC

Strategii didactice
Nr. Secvențele Ob. Conținut instructiv-educativ Metode și Mijloace de Forme de Evaluare
crt. lecției op. procedee învățământ organizare
1. Moment  se pregătesc materialele și instrumentele de conversaţia frontal
organizatoric lucru;
1 min.  se asigură un climat afectiv propice desfășurării
activității didactice;
3. Captarea atenţiei O1  citesc adaptarea textului din manual, pagina 30, conversaţia scrisoare frontal observare
8 min. O2 aflată pe o scrisoare găsită în sertarul cu amintiri individual sistematică
 se identifică cuvintele care denumesc lucruri, exerciţiul evaluare orală
răspunzând la întrebările:
Ce mă aștepta la ușă?
Cu ce am plecat în excursie?
Ce forme de relief mi-au încântat privirile?
4. Anunţarea temei  se anunță tema lecției ce urmează a fi conversaţia frontal
şi enunţarea parcursă: "Ce sunt lucrurile?”;
obiectivelor  expun obiectivele operaționale pe înțelesul explicația
1 min. elevilor;
5. Dirijarea învățării O2  se stabilește faptul că lucrurile sunt obiectele din conversaţia maculator frontal observare
O3 jurul nostru şi că ele sunt corpuri fără viaţă sistematică
25 min. O4  se realizează o clasificare a lucrurilor: create de explicația tablă individual evaluare orală
O5 natură și create de om
 se solicită exemple de lucruri din cele două problematizarea cretă
categorii
 se stabilește cu elevii că fără lucruri viaţa nu ar fi calculator
posibilă, că oamenii au fost mereu preocupaţi să
creeze lucruri noi şi să le perfecţioneze pe cele videoproiector
existente. Ei au creat lucrurile cu scopul de a le
folosi în diferite activităţi (joacă, muncă, igienă),
dar sunt şi lucruri care le dăunează oamenilor
(armele chimice de distrugere în masă).
 se prezintă la videoproiector un material despre
evoluţia lucrurilor.
6. Obținerea O6  se realizează prin completarea unei fişe de lucru munca fişe de lucru individual evaluare scrisă
performanței (Anexa 1) independentă
12 min.
7. Aprecierea  se fac aprecieri individuale și colective cu conversația observare
performanței privire la gradul de implicare în desfășurarea autoaprecierea sistematică
1 min. lecției
8. Retenția și O3  se propune completarea unui ciorchine (Anexa conversația tabla frontal
transferul O5 2) exercițiul cretă colorată individual evaluare orală
2 min
ANEXA 1

b e c
c o p a c
a c u a r e l e
a s c u ț i t o a r e
f r i g i d e r

b e c 1. Pe masă sau în tavan,

c o p a c Seara vezi un ghem


bălan! (bec)

a c u a r e l e 2. Primăvara te veseleşte
Vara te umbreşte

u ț i t o a r e Toamna te nutreşte
Iarna te-ncălzeşte
Poftim de ghiceşte!
f r i g i d e r (copac)

3, Petale de flori micuţe,


Aşezate-n cutiuţe,
Să putem picta cu ele
Oameni, case, floricele. (acuarele)

4. Sunt rotundă sau pătrată


Ascut creionul îndată. (ascuțitoarea)

5. Tortul, untul, fripturica


Le-a vârât în el mămica,
Pare un dulap vopsit,
Înăuntru-i ger cumplit. (frigider)

VERTICALĂ: Are foi şi nu e pom,


Îţi vorbeşte şi nu-i om,
Dă exemple, sfaturi multe
Celor ce vor să le-asculte!
ANEXA 2

LUCRURI

S-ar putea să vă placă și