Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE LECŢIE

Unitatea școlară: Colegiul Economic Buzău


Obiectul de învăţământ: FIZICĂ
Clasa: a IX-a
Unitatea de învățare: Principiile mecanicii newtoniene. Tipuri de forțe
Tema lecţiei: Tipuri de forţe
Tipul lecţiei: Lecţie de însuşire şi fixare de cunoştinţe
Profesor: Serenella Liliana DINU
Data: 17-19 februarie 2014

Obiective cadru: cunoaşterea şi înţelegerea termenilor şi conceptelor specifice domeniului


fizicii; dezvoltarea capacităţii de analiză şi de rezolvare de probleme.

Obiective de referință:
O1: să enunţe principiile mecanicii newtoniene
O2: să definească corect principalele tipuri de forțe;
O3: să scrie relațiile matematice de calcul a modulelor forțelor, precizând semnificația
mărimilor care intervin;
O4: să recunoască și să reprezinte grafic forțele care acționează într-o situație concretă;
O5: să rezolve probleme aplicând noțiunile studiate;
O6: să formuleze corect, utilizând limbajul fizicii, concluziile.

Strategii didactice:
a. mijloace de învăţământ:
schema de învățare, fișă de lucru, manual, culegeri, tablă, cretă.
b. metode de învăţământ:
Conversaţia de fixare-sistematizare, algoritmizarea.
c. forme de activitate:
Frontal, pentru reactualizarea cunoştinţelor.
Individual, pentru rezolvarea problemelor.
d. metode de evaluare:
Verificare curentă orală
Observarea sistematică a elevilor.

Bibliografie:
Manual de fizică clasa a IX-a, Editura SIGMA, 2004
Manual de fizică clasa a IX-a, Editura ALL, 1999
Manual de fizică clasa a IX-a, Editura ALL, 2004

1
Desfășurarea lecției

Etapele lectiei Ob. Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode și


(timpul) op. procedee de
învățare și
evaluare
1. Moment Verifică prezența elevilor și Se pregătesc de
organizatoric. Disponibilitatea lecție.
(2 min) clasei pentru începerea lecției.
2.Reactualizarea O1 Aplicația 1: Rezolvă problema
cunoștințelor O5 Într-un vas se amestecă 1,6 kg de propusă paralel
asimilate O6 alcool și 2 kg de apă. Densitatea cu elevul de la tablă.
anterior alcoolului este de 0,8 g/cm3, iar
(10 min) densitatea apei este de 1 g/cm3. Aflați
densitatea amestecului.
valcool = 1,6 / 800 = 2x10-3 m3
vapă = 2/1000 = 2x10-3 m3
amestecul are:
m = malcool + mapă = 1,6+2 = 3,6 kg
v = 4x10-3m3
densitatea amestecului va fi: 3,6/4x10-3
= 900 kg/m3
Aplicația 2:
O forță de 10 N este aplicată unui corp
având masa de 5 kg. Aflați accelerația
imprimată corpului.
F=mxa
a = F/m = 10N / 5 kg = 2 m/s 2
Aplicația 3:
Un tren, având 40 de vagoane de masă
m =12 tone fiecare, pornește din
repaus în mișcare retilinie accelerată
sub acțiunea unei forțe. Trenul atinge
viteza de 54 km/h după un timp de 120
secunde. Aflați forța.
a=Δv/Δt= v-0 / Δt= 54/120=1/8 m/s2
F=mxa
m = 40 x 12x103kg = 48x104 kg
F = 48x104/8 = 60x103 N = 60kN
3.Fixarea cunoștintelor. O2 Elevii notează tema în
Profesorul anunță subiectul lecției și
Rezolvarea de exerciții și O3 caiete.
obiectivele lecției la nivelul elevilor,
situații problematizate O5 Ascultă atent.
conform Anexei 1.
la tema studiată. O6 Notează în caiet
(25 min) La sfârșitul lecției pe tablă apare noțiunile predate.
ciorchinele conform Anexei 2
Rezolvă problema
propusă paralel
cu elevul de la tablă.

4. Asigurarea retenției și a O3 Profesorul propune spre rezolvare Rezolvă problema


feedback-ului O4 problema de la Anexa 3, problema 4 propusă paralel
(10 min) O5 cu elevul de la tablă.
O6
5. Încheierea activității. Profesorul notează elevii.
(3 min) Profesorul anunță tema pentru acasă
conform Anexei 4.

2
Anexa 1
Greutatea
Definiție: Greutatea este forța cu care Pământul atrage orice corp.
Simbol 𝐺
Relația matematică : 𝐺 =m·𝑔
unde : m = masa corpului
g = accelerația gravitațională = 9,81 m/s2
Reprezentare

C C= centrul de aplicație = centrul de greutate

𝐺
Elementele :
- valoare numerică G=mxg
- direcție : verticală
- sens : de sus în jos
- unitate de măsură : N (kg x m/s2)
- punct de aplicație : centrul de greutate

Forța de apăsare normală

Definiție: Forța de apăsare normală sau normala la uprafață este forța exercitată asupra unui
corp aflat în contact cu o suprafață, de către suprafața respectivă. Este perpendiculară pe
suprafață

Simbol: 𝑵
N

G
Elementele :
- valoare numerică N= G = mxg
- direcție : verticală
- sens : de jos în sus
- unitate de măsură: N (kg x m/s2)

Forța de frecare

Definiție: Forța de frecare este forța ce apare la suprafața de contact dintre două corpuri și se
opune mișcării unui corp față de celălalt.

Simbol 𝐹𝑓
Relația matematică : 𝐹𝑓 =μ ·𝑁
unde : μ = coeficient de frecare, ce depinde de natura suprafețelor corpurilor
𝑁 = forța de apăsare normală

3
Reprezentare

Legile frecării:
1. Forța de frecare nu depinde de mărimea suprafețelor de contact.
2. Forța de frecare depinde de natura materialului din care sunt confecționate corpurile.
3. Forța de frecare depinde proporțional de forța de apăsare normală.

Tensiunea în fir
Definiție: Forța care apare într-un fir inextensibil ca urmare a acțiunii altei forțe la captele
acestuia.

m1 T m2
T~ F

m
G

4
Anexa 2

GREUTATEA G = mg
m
Gt
Gn
m α

m G
G Gt  mg sin 
G
Gn  mg cos 
FORŢA DE FRECARE
F f  N TIPURI
N DE
Ff F F f  mg FORŢE

G
F TENSIUNEA ÎN FIR
N
α
Ff F f   mg  F sin  
m1 T m2
G T~ F

N
Ff
Gt m
Gn G
α F f  mg cos 
G

5
Anexa 3
Aplicații

1.Reprezentaţi forţele care acţionează asupra unui corp aflat pe o suprafaţă orizontală
care se deplasează sub acţiunea unei forţe de tracţiune orizontală existând frecare intre
suprafaţă şi corp.

Rezolvare:

2. Aflați accelerația a cu care este ridicat vertical un corp tras de un fir ideal (un fir
inextensibil de masă neglijabilă), dacă tensiunea din fir este de 3 ori mai mare decât greutatea
corpului.

Rezolvare:
Conform principiului II al mecanicii avem 𝑇+𝐺 = 𝑚𝑥𝑎
Proiectând această relație pe axa Oy obținem T-G=ma
T=3G și m=G/g
3G-G=aG/g
a=19,6 m/s2

3. Două corpuri avnd masele m1=15 kg și m2 = 5 kg sunt așezate pe un plan orizontal


fără frecări și legate printr-un fir ideal. De corpul al doilea se trage cu o forță orizontală de 40
N. Aflați tensiunea din fir.

Rezolvare:

Se scrie ecuația principiului II al mecanicii pentru fiecare corp.


𝐹 + 𝑇 =m2𝑎 ș𝑖 𝑇′=m1𝑎
Deoarece cele 2 corpuri sunt legate între ele printr-un fir
inextensibil, cele două corpuri au aceeași accelerație. Proiectând
aceste relații pe axa Ox și ovservând că 𝑇′=𝑇, obínem F-T=m2a și T=m1a
F = T+(1+m1/m2)
F = 40 + (15/15+5)
F=30N

6
4. Asupra unui corp cu masa 10 Kg aflat pe un plan orizontal acţionează forţa F=50 N
care face un unghi   300 cu orizontala. Coeficientul de frecare dintre corp şi suprafaţă este
0,2.
a) reprezentaţi forţele care actionează asupra corpului
b) calculaţi;
 Greutatea corpului
 Componentele Fx şi Fy ale forţei
 Forţa de frecare
 Acceleraţia
 Viteza corpului după ce parcurge 20 m dacă porneşte din repaus

Rezolvare:

G  m  g  G  100  9,8  G  980N


Gt  m  g  sin 
 Gt  100  9,8  0,5  Gt  490 N
Gn  m  g  cos 
 Gn  100  9,8  0,866  Gn  848 ,7 N
 
N  Gn  0  N  Gn  0  N  Gn  N  848 ,7 N

F f    N  F f  0,15  848 ,7  F f  127 ,3 N

   362,7 m
Gt  F f  m  a  Gt  F f  m  a  490  127,3  100  a  a   a  3,62 2
100 s
m m
v 2  v02  2  a  L, v0  0  v 2  2  3,62  5  v  36,2  v  6,02
s s

7
Anexa 4
Temă

1. Aflați accelerația a cu care este ridicat vertical un corp tras de un fir ideal (fir inextensibil
de masă neglijabilă), dacă tensiunea din fir este de 5 ori mai mare decât greutatea corpului.
2. Două corpuri având masele m1=10 Kg și m2=5 Kg sunt așezate pe un plan orizontal fără
frecări și legate printr-un fir ideal. (figura de ma jos). De corpul al doilea se trage cu o forță
orizontală de 20N.
Calculați :
a) tensiunea T din fir;
b) accelerația sistemului.

m1 m2

3. O forță orizontală F=20 N imprimă unui corp de masă m=1Kg așezat pe un plan orizontal
o accelerație a=4m/s2. Calculați coeficientul de frecare (se va lua g=10 m/s2).
4. O forță F aplicată pe o directie care face unghiul α=30○ cu orizontala unui corp de masă
m=2 Kg, așezat pe un plan orizontal, îi imprimă acestuia o mișcare rectilinie uniformă. Coeficientul
de frecare la alunecare corp-plan este μ=0,1. Calculați forța F. (Se va utiliza valoarea g=10 m/s2).

S-ar putea să vă placă și