Sunteți pe pagina 1din 6

Data: 22.02.

2022

Unitate: Grădinița cu program prelungit nr 1 Dragalina

Domeniul Stiinte: Activitate matematica

Grupa: Mare A

Propunator: Ilie Cosmina Georgiana

PROIECT DE ACTIVITATE
Tema anuala: „Cum este, a fost si va fi aici pe pământ?”
Tema saptamanii: „Timpul prietenul nostru”
Tema activitatii: „Tic-tac, tic-tac, ceasul bate neincetat”
Mijloc de realizare: exercitiu cu material individual
Tipul activitatii: dobandire de noi cunostinte
Scopul activitatii: intelegerea importantei masurarii timpului in viata si activitatea omului

Obiective operaţionale:La sfârşitul activitatii, copiii vor fi capabili:

O1: sa numeasca rolul acelor ceasului, pe baza explicatiilor primite;


O2: sa recunoasca pe ceas ora fixa;
O3: sa aseze acele ceasului, astfel incat sa indice ora fixa;
O4: sa asocieze ora cu diferite momente din viata de zi cu zi (dimineata, pranz, seara, noapte etc.)

Metode şi procedee:
 Jocul
 Conversatia
 Explicatia
 Demonstratia
 Exercitiul
 Problematizarea

Forme de organizare:
- Frontal
- Individual

Materiale didactice:
- Expozitie cu ceasuri (de perete, de mana etc.)
- Ceasuri confectionate pentru fiecare copil
- Fise de lucru

Bibliografie:
1. Stela Berciu, “Indrumator pentru invatamantul prescolar”, Editura Petrion, Bucuresti, 1998;
2. Magdalena Dumitrana, “ Activitatile matematice in gradinita- ghid practic insotit de 105 sugestii de activitati”, Editura
Compania, Bucuresti, 2002;
3. Viorica Preda, “Educatia pentru stiinta in gradinita”, Editura Compania, Bucuresti, 2000.

SCENARIUL LECŢIEI

Ob. Continutul stiintific Descrierea situatiei de instruire Evaluarea


Op.

1. Momentul organizatoric (1`)


 Asigurarea unui climat favorabil
desfasurarii activitatii: clasa este
- - aerisita, materilaul este aranjat -
 Introducerea copiilor in sala si
asezarea lor la mese.

Forma de organizare: frontal


Materiale folosite: -
Metode: conversatia

2. Captarea atentiei (2`)

Demult, oamenii se foloseau de clepsidre cu  Se va realiza printr-o expozitie de


nisip, pozitia soarelui pe cer etc. pentru a ceasuri - “Muzeul Ceasurilor” - si o
- masura trecerea timpului. In zilele noastre noi scurta conversatie despre aparitia -
folosim ceasuri, fie ca sunt mai mari si le instrumentelor de masurare a
asezam pe perete, fie ca le purtam la mana etc. timpului si necesitatea acestora,
Mos Timp ne-a lasat noua toate aceste ceasuri precum si despre personajul imaginar
ca sa plecam impreuna intr-o calatorie in timp. Mos Timp, care ne va insoti in
calatoria noastra in timp.

Forma de organizare: frontal


Materiale folosite: diferite tipuri de ceasuri
Metode: conversatia

3. Anuntarea temei si a obiectivelor (1`)

Astazi, copii, vom invata impreuna sa „citim”  Se anunta tema si obiectivele, pe


ceasul, folosindu-ne de ceasurile aduse de Mos intelesul copiilor.
- Timp, special pentru voi. -

Forma de organizare: frontal


Materiale folosite: -
Metode: conversatia, explicatia

4. Dirijarea invatarii (10`) Frontala, Orala

O1  Se realizeaza prin prezentarea unui


Acul scurt arata ORA. ceas mare de perete, pe care se vor
Acul lung arata MINUTELE. observa acele si numerele.
Acul subtire arata SECUNDELE.  Se explica rolul celor trei ace.

O2  Voi aseza acul lung al ceasului astfel


Atunci cand acul se afla in aceasta pozitie, incat acesta sa indice ora 12. Ulterior,
inseamna ca este ora fixa/exacta. se va muta acul scurt la ora 1 si li se
va cere copiilor sa-l aseze la fel pe
O3 ceasurile lor.

Voi bate din palme de trei ori, iar


copiii vor aseza acele astfel incat sa
arate ora 3. Se va repeta jocul-
O4 exercitiu de 2-3 ori.
Momentele zilei:
dimineata, pranz, seara.  Se vor aminti momentele unei zile.
 Li se vor prezenta copiilor imagini,
aratand copii desfasurand diferite
activitati (se trezesc, iau micul dejun
la gradinita, mananca de pranz, dorm
etc.). In fiecare imagine este
reprezentat si un ceas indicand ora
corespunzatoare. Copiii vor „citi”
ceasurile.

Forma de organizare: frontal


Materiale folosite: ceasuri, imagini
Metode: jocul, exercitiul, conversatia, observatia,
demonstratia

5. Obtinerea performantei (5`) Individuala,


Frontala,
O2 ANEXA 1  Se va realiza printr-o fisa. Copiii vor Scrisa
O3 trebui sa deseneze acele ceasurilor
O4 astfel incat acestea sa arate ora
corespunzatoare imaginilor.
 Se va verifica oral.

Forma de organizare: frontal, individual


Materiale folosite: fise de lucru
Metode: exercitiul, conversatia, problematizarea

6. Incheierea activitatii (1`)


- - -
 Se fac aprecieri individuale si
globale.
 Se ofera recompense.

Forma de organizare: frontal


Materiale folosite: stampile
Metode: conversatia

S-ar putea să vă placă și