Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE LECŢIE

Profesor….:Gabriel Manga

Unitatea de învăţământ:Universitatea din Craiova

Disciplina: Teoria si Metodica Educației Fizice și Sportului

Data: 03.02.2021

Clasa: /Grupa 1

Unitatea de învăţare: Facultatea de Educație Fizica și Sport,Specializarea Kinetoterapie si


motricitate specială

Subiectul lecţiei: /Tema Exerciții pentru dezvoltarea calității motrice-Forta

1.Factorii care condiționează forta

2.Formele de manifestare a forței

3.Metodica dezvoltării forței

Tipul lecţiei: /Activitatii Realizarea de exercitii sportive în aer liber

Scopul lecţiei:/ Activitatii Dobândirea calității motrice-forta într-un timp cât mai scurt

Obiective operaţionale:

O1. Sa execute corect,în ritmul impus exercițiile de front si formatie

O2. Sa execute cu amplitudine diferite variante de forta

O3. Sa execute corect exercițiile din complexul de dezvoltare fizica armonioasa

O4. Sa respecte regulile impuse

Strategia didactică:

1. Metode şi procedee: conversaţia, expunerea, lectura expresivă, explicaţia, jocul didactic….


2. Mijloace de învăţământ: planşe, fişe de lucru, calculator, ...
3. Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate frontală, activitate individual, activitate pe
grupe
Resurse:

1. Oficiale: - Programa şcolară pentru disciplina …


- Planificarea calendaristică orientativă, clasa …
- Proiectarea unităţii de învăţare:
2. De timp - 45 minute
3. Bibliografice:
Cucoş, Constantin (coordonator), Psihopedagogie pentru examenele de definitivare şi grade
didactice, Editura Polirom, Iaşi, 1998.
SCENARIUL DIDACTIC

Etapele lecţiei/activitatii
Nr. Ob. Metode şi Mijloace de Forme de
Activitatea profesorului Activitatea elevului Evaluare
crt. (Se vor adapta in functie op. procedee învăţământ organizare
de tipul lectiei)

1. Moment organizatoric ▪ Salutul Activitate


▪ Salutul
▪ Notarea absenţelor Conversatia - -
▪ Pregătirea pentru frontala
▪ Pregătirea pentru
începerea orei
începerea orei
2. Verificarea Analiza gradului de realizare a Conversaţia Activitate Aprecieri
cunoştinţelor anterioare obiectivelor operationale la nivel ▪ Elevii răspund la Memorare
frontală orale
de cunostiinte dobandite la ora întrebări.
anterioara
3. Precizarea temei şi a ▪ Se anunţă titlu şi Activitate Activitate
▪ Elevii deschid cartea şi
obiectivelor lecţiei obiectivele lecţiei Explicaţia Ascultare
notează în caiete titlul lecţiei frontală orala
anunţate.
4. Prezentarea noului Activitate
Exemplificar Practicarea Aprecieri
continut/Dirijarea Organizarea noului contiut Incalzirea articulatiilor inainte de individuala
e exercitiilor practice
învăţării folosind strategii didactice inceperea orei

5. Generalizarea şi Profesorul va asocia elemente din Elevii vor asculta cu atentie Ascultarea si Activitate Aprecieri
Explicatia
Asocierea lectia anterioara cu elemente din formand conexiuni intre lectii crectarea individuala orale
lectia ulteriara
Aprecierea activităţii Notarea si Corectarea Activitate Aprecieri
6. Elevii isi vor exprima opinia
elevilor Notarea elevilor de catre profesor explicatia greselilor frontala practice
despre lectie
Precizarea şi explicarea Practicarea Activitate Apecieri
7. Exercitii pentru dezvoltarea Elevii vor asculta instructiunile Conversatia
temei exercitiilor frontala practice
calitatiimotrice - forta profesorului
Încheierea lecţiei Activitate
8. Profesorul isi ia la revedere de la Salutul - -
Elevii vor saluta politicos frontala
clasa sa

Acum ştiu, ştiu că orice ură, orice aversiune, orice ţinere de minte a răului, orice lipsă de milă, orice lipsă de înţelegere, bunăvoinţă,
simpatie, orice purtare cu oamenii care nu e la nivelul graţiei şi gingăşiei unui menuet de Mozart... este un păcat şi o spurcăciune; nu
numai omorul, rănirea, lovirea, jefuirea, înjurătura, alungarea, dar orice vulgaritate, desconsiderarea, orice căutătură rea, orice
dispreţ, orice rea dispoziţie este de la diavol şi strică totul. Nicolae Steinhard

S-ar putea să vă placă și