Sunteți pe pagina 1din 2

Metoda comparaţiei

Metoda comparaţiei constǎ în scrierea datelor problemei unele sub altele, încercând sǎ
se egaleze datele privitoare la o mǎrime în cele douǎ situaţii, prin multiplicarea datelor
uneia sau ambelor situaţii, dupǎ caz.

Problemǎ rezolvatǎ:

1) 2 kg de mere şi 5 kg de pere costǎ 19 lei. 5 kg de mere şi 10 kg de pere costǎ 40


lei. Cât costǎ un kg de mere şi un kg de pere?
Soluţie:

2 kg mere ...............5kg pere.............19 lei


5 kg mere................10 kg pere........... 40 lei
Se multiplicǎ cu 2 primul rând pentru a egala cantitatea de pere în ambele situaţii.
4 kg mere..............10 kg pere.............38 lei
5 kg mere.............. 10 kg pere.............40 lei
1 kg mere ..........................................2 lei
2 kg mere ........................................... lei
5 kg pere............................................19-4=15 lei.
1 kg pere.............................................15:5=3 lei.
Se observǎ cǎ într-o anumitǎ etapǎ, metoda comparaţiei se bazeazǎ pe aplicarea
metodei reducerii la unitate.

Probleme propuse:

1) Dacă 12 băieţi şi 8 fete au sortat 416 lădiţe cu struguri, iar 14 băieţi şi 6 fete au
sortat 432 lădiţe, aflaţi câte lădiţe a sortat un băiat şi câte o fată.

2) 17 saci cu făină şi 26 saci cu cartofi cântăresc 2764 kg. iar 35 de saci cu cartofi şi 17
saci cu făină cântăresc 3250 kg. Cât cântăreşte un sac cu cartofi şi cât cântăreşte un
sac cu făină?

3) 5 lăzi cu mere şi 7 lăzi cu pere cântăresc 134 kg iar 3 lăzi cu mere şi 8 lăzi cu pere
cântăresc 126 kg. Cât cântăreşte fiecare ladă?

4) 10 lăzi cu vişine şi 12 lăzi cu cireşe au cântărit 188 kg 20 lăzi cu vişine şi 13 lăzi cu


cireşe au cântărit 277 kg. Câte kg de vişine erau într-o ladă? Dar de cireşe?

5) 7 vaci şi 14 oi au consumat într-o zi 182 kg nutreţ, iar 10 vaci şi 7 oi au consumat


156 kg. Câte kg a consumat pe zi o vacă şi câte kg o oaie?

6) 12 găini şi 10 raţe consumă într-un an 13000 kg grăunţe, iar 18 găini şi 12 raţe


consumă 17400 kg. Câte kg consumă pe an o găină? Dar o raţă?
7) Două robinete au acelaşi debit. Dacă primul curge 4 ore şi al doilea 6 ore vom
ave 10628 litri apă, iar dacă lăsăm primul 7 ore iar al doilea 6 ore vom avea 13883
litri apă. Câţi litri curg prin fiecare robinet într-o oră?

8) Mergând 5 ore pe jos şi 7 ore pe bicicletă un tânăr poate parcurge 104 km. Mergând
7 ore pe jos şi 6 ore pe bicicletă el parcurge 100 km. Câţi km parcurge într-o oră pe
Jos şi câţi pe bicicletă?

9) 12 băieţi şi 6 fete au cules 150 kg cireşe. A doua zi 24 băieţi şi 13 fete au cules 305
kg cireşe. Câte kg culege pe zi o fată şi câte un băiat?

10) Pentru 125 vaci şi 78 cai se dau 2592 kg fân, iar pentru 78 cai şi 109 vaci se dau
2400 kg fân. Ce cantitate de fân mănâncă fiecare animal pe zi?

11) Suma a două numere este 25. Dacă adunam dublul primului cu triplul celui de al
doilea obţinem 65. Aflaţi cele două numere.

12) Un număr este cu 12 mai mare decât altul. Triplul numărului mai mic adunat cu
dublul celui mai mare fac 164. Aflaţi numerele.

13) Două caiete de matematica şi două de desen costă 60000 lei, iar două caiete de
desen şi trei de matematică costă 70000 lei. Cât costă fiecare caiet?

Răspuns: 1) 24; 16. 2) 54; 80. 3) 10; 12. 4) 8; 9. 5) 10; 8. 6) 500; 700. 7) 1085; 1048. 8)
4; 12. 9) 5; 10. 10)12; 14. 11) 10; 15. 12) 28; 40. 13) 20000; 10000.