Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: 29.03.2021
EDUCATOARE: Ologeanu Cristina Camelia
GRUPA: Micǎ
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: ”Când/cum şi de ce se întamplă?”
TEMA PROIECTULUI: „Primăvara bine ai venit!”
SUBTEMA: ” Poveste de primavară”
DOMENIUL EXPERIENŢIAL: Domeniul Limbă şi Comunicare
DISCIPLINA: Educarea limbajului
TEMA ACTIVITĂŢII: “ Zâna primavara”
MIJLOC DE REALIZARE: Povestirea educatoarei
TIPUL ACTIVITĂŢII: Predare/însușire de noi cunoștințe
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII: D1- Mesaje orale în contexte de comunicare
cunoscute.
COMPORTAMENTE VIZATE: C.1 Demonstrează înțelegerea unui mesaj oral , ca
urmare a valorificării ideilor,emoțiilor , semnificațiilor
SCOPUL: dezvoltarea capacității de exprimare orală, de înțelegere și utilizare corectă a
semnificațiilor structurilor verbale orale.
OBIECTIVE :
O1- Să audieze povestea;
O2- Să enumere personajele poveştii;
O3-Să reproducă ideile principalele ale poveştii;

STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee didactice: conversația, povestirea, explicația;
Materiale didactice utilizate: laptop, videoproiector, prezentare power point, imagini;
DURATA: 10-15 min

BIBLIOGRAFIE:

1.”Curriculumul pentru educaţie timpurie”, 2019.


2.Boca-Miron, E. Chinchişan, „Documentar metodic pentru activităţile de educare a
limbajului la preşcolari”, Editura Integral, 2001, Bucureşti;
3.Damasa, Ioan, Ivanus, Zoe, „Dezvoltarea vorbirii în grădinița de copii”, Editura
Didactică și Pedagogică, 1996, București.
Desfăşurarea activităţii

Etapele Conţinutul științific Metodele şi Evaluarea


activităţii procedeele
didactice
folosite
1.Moment Voi asigura condițiile optime
organizatoric desfășurării în bune condiții a
activității, respectând normele
de distanțare socială. Ulterior
copiii se vor așeza pe scăunele
în semicerc,respectând
distanțarea socială.
2.Captarea Se face printr-o scurtă Conversaţia Observarea
atenţiei conversaţie despre anotimpul în comportamentului
care ne aflam și despre Zâna non-verbal al
Primavara. copiilor

3.Anunţarea Îi anunț pe copii că astăzi vom Conversaţia Frontal


temei și a asculta povestea “Zâna
obiectivelor primavara”. Dacă vor fi atenți,
vor afla ce s-a întâmplat cu
personale poveștii noastre si vor Explicaţia
învata lucruri noi despre
anotimpul Primavara.
4.Dirijarea Expun conținutul poveștii,
învăţării folosindu-mă de inflexiunile Povestirea Observarea
vocii, mimică și gestică pentru a comportamentului
le trezi emoții copiilor si pentru a copiilor
asigura motivația învățării pe
baza imaginilor reprezentative.
De asemenea voi face pauze Explicaţia Frontal
pentru explicarea cuvintelor
necunoscute din poveste:

s-a împotrivit = nu a fost de


accord, s-a opus;
Conversaţia
voi birui = voi învinge;

s-a mâniat = s-a supărat


După fiecare fragment citit, voi
expune pe tabla imaginea
reprezentativa fragmentului,
copiii putând face legătura între
imagine și textul audiat.
5.Obţinerea Pentru fixarea conținutului Conversația Frontal
performanţei poveștii voi solicita copiii să Exercițiul
așeze în ordine cronologică Problematizarea Individual
imaginile reprezentative din
poveste.
6.Asigurarea Le voi adresa copiior Conversaţia Frontal
retenției și a următoarele întrebări:
transferului Individual
*Cum se numește povestea pe
care v-am spus-o?

*Ce personaje se regăsesc în


poveste?

*Ce flori apar în poveste?

*Ce Zână va birui?

7.Încheierea În încheierea activității se vor Conversaţia Frontal


activităţii face aprecieri generale și
individuale asupra modului de
participare a copiilor la
activitate.
“ Zâna primavară”

Zâna Primăvara apare cu rochia ei din ghiocei albi si cu flori in păr. Ea a coborat pentru
a aduce primăvara. Dar Zâna Zăpezii s-a împotrivit:

– Zâna! Lasă-mă să aduc primăvara în lume!

– Nu! Iarna să domnească în continuare.

– Ai milă! Animalele nu se vor mai trezi din somn, florile nu vor mai colora câmpiile!

– Am spus nu!

Zâna Primaverii supărată a mers spre căsuţa ei cu pereţi din zambile si acoperis din
pietre pretioase si a început să plangă. Ştia că nu i se poate împotrivi. Ştia că o v-a
îngheţa. Totuşi a mers afară a pus o rază de soare jos şi a topit o bucăţică din zăpadă,
a adus trei ghiocei şi două zambile şi le-a plantat. A doua zi când a venit să mai
topească o parte din zăpadă era îngheţat tot. Nimic nu mai era. Doar zăpada şi o
bucată de gheaţă peste cu ceva scris pe ea. Scria:

Ai încercat să mi te împotriveşti!

Dar tot eu voi birui!

Iti voi îngheţa căsuţa şi razele de soare nu vor mai fi.

– Zâna Zapezii

Dupa ce citise, gheaţa se topi pe loc lăsându-i mâinile ude.

A mers foarte repede acasă dar nu a mai putut salva nimic. Razele soarelui deveniseră
nişte fulgi marii şi pufoşi de zăpadă. Florile deveniseră flori de gheaţă. Cu lacrimile în
ochi s-a dus tocmai la soare să îl roage să îi mai dea nişte raze. Soarele îi dădu. A doua
zi a mai încercat o dată să topească zăpada ăi să planteze flori. Dar ziua următoare era
gheaţă. Şi când ajunse acasă îi îngheţaseră iar razele şi florile.

Din nou s-a dus la soare să îi ceară. Soarele îi dădu şi îi promise că o va pedepsi pe
Zâna Zăpezii dacă nu lasă zâna să aducă primăvara. A încercat să aducă primăvara.
Dar când a ajuns a patra zi era iar totul îngheţat. Când a mers acasă să vadă ce a
îngheţat şedea Zâna Zăpezii pe un nor deasupra casei sale. Când a ajuns a
transformat-o pe ea într-o statuie de gheaţă. Soarele s-a mâniat. Dintr-o dată nu mai
puteai vedea deloc zăpada prinprejur. Zâna nu ştia ce se întâmplă. Deodată se auzi
vocea soarelui:

De ce nu ai lăsat şi primăvara să domnească?


De ce ai îngheţat-o?

Acum şi eu iţi voi topi casa si fulgii.

O trimise pe Zâna Zăpezii în ţinutul iernii şi o dezgheţase pe zâna Primăverii.

Zâna trezi animalele din somn şi plantase florile.

Zâna era însăşi primăvara şi se luptase cu însăşi iarna geroasă.

Şi ea a ieşit biruitoare.

S-ar putea să vă placă și