Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

DATA:
CLASA: I B
ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare
DISCIPLINA: Limba Română
SUBIECTUL: Sunetul şi litera c de tipar
TIPUL LECŢIEI: predare-învăţare

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1 - să citească silabele, cuvintele şi propoziţiile prezentate
O2 -să formeze cuvinte pornind de la silabele date
O3 -să formuleze enunţuri după imaginea prezentată
O4 -să delimiteze propoziţia în cuvinte, cuvintele în silabe şi
silabele în sunetele constituente
O5 -să rostească izolat sunetul nou
O6 -să cunoască obiectivele urmărite
O7 -să dea exemple de cuvinte care conţin sunetul c în diferite
poziţii(iniţială, mediană, finală)
O8 -să recunoască litera în alfabetare
O9 -să găsească cuvinte care conţin sunetul c pe baza imaginii din
manual
O10 - să scrie cuvinte şi propoziţii cu alfabetarele
O11 -să citească lecţia individual, în şoaptă
O12 -să citească lecţia cu voce tare, împreună cu clasa
O13 -să găsească cuvintele din coloană în tabel şi să coloreze
imaginile

METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia euristică, explicaţia, exerciţiul,


jocul, problematizarea,metoda fonetică analitico-sintetică, munca
individuală,
MATERIALE DIDACTICE:
-Cleopatra Mihăilescu, Tudora Piţilă,Abecedar, editura Aramis 2004
-computer, prezentare Power Point, proiector
-fişe de muncă independentă
- CD muzical
BIBLIOGRAFIE:Curriculum Naţional pentru clasele I şi a II-a; Marcela
Peneş, Vasile Molan,Îndrumător pentru folosirea
abecedarului,Editura Aramis 1996

1
2
ETAPE ŞI OBIECTIVE CONŢINUTUL LECŢIEI TIMP EVALUARE
STRATEGII OPERAŢIONALE
I. MOMENT Pregătirea materialelor necesare desfăşurării în condiţii optime a lecţiei. 5 min
ORGANIZATORIC Se va cânta Eu sunt un elev de şcoală
-conversaţia
II. VERIFICAREA O1 Se va prezenta un scurt program Power Point(PP) pe care elevii vor avea 5 min formativă orală
TEMEI ŞI A O2 diferite sarcini: să citească cuvinte şi propoziţii , să formeze cuvinte din 2-3
CUNOSTINŢELOR silabe pornind de la o silabă dată
ANTERIOARE om nou ora orar
-conversaţia ou nor ore morar Onu e morar
-exerciţiul Onu noi morari
-problematizarea

III. CAPTAREA O3 Se va continua prezentarea PP cu o imagine după care elevii vor fi conduşi 10 formativă orală
ATENŢIEI O4 prin conversaţie spre alcătuirea unei propoziţii de 3-4 cuvinte între care să min
-conversaţia euristică O5 se afle şi cuvântul car(Omul e în car).Folosind metoda fonetică analitico-
-metoda fonetică sintetică se va delimita propoziţia în cuvinte, se va pronunţa fiecare cuvânt
analitico- sintetică izolat şi se va despărţi în silabe,se va izola cuvântul car şi se vor identifica
sunetele constituente, se va rosti izolat sunetul c .

IV. ANUNŢAREA O6 Se va anunţa litera nouă şi obiectivele urmărite:să recunoască litera în 2 min
SUBIECTULUI ŞI alfabetare, în texte din cărţi, să alcătuiască silabe şi cuvinte cu litera nouă.
A
OBIECTIVELOR
- conversaţia
-explicaţia
V. O4 Se va prezenta planşa cu litera c , se va intui imaginea şi rosti cuvântul se 20 formativă orală
DESFĂŞURAREA O3 va delimita cuvântul în silabe şi se va stabili locul sunetului nou în cuvânt . min
LECŢIEI O2 Se vor da exemple de alte cuvinte care conţin sunetul c în diferite
3
-conversaţia euristică O7 poziţii(iniţială, mediană, finală).
-analiza O8 Se va intui şi analiza litera c.
-exerciţiul O9 Se va căuta litera c în alfabetare, apoi se va recunoaşte în cărţile de poveşti.
-metoda fonetică O10 Se va intui imaginea din manual şi se vor dirija elevii înspre găsirea a cât
analitico- sintetică mai multor cuvinte în care să se audă sunetul c(se va stabili de fiecare dată
numărul de silabe din cuvânt şi poziţia sunetului în silabă şi cuvânt ), apoi
înspre alcătuirea unei propoziţii care să conţină cuvântul canar(Nicu are
un canar.) .Se va prezenta o imagine cu un canar(în cazul în care elevii nu
recunosc pasărea din imagine)şi se va preciza numele păsării. Folosind
metoda fonetică analitico-sintetică se va delimita propoziţia în cuvinte,
cuvintele în silabe, se va izola cuvântul canar şi se va analiza. Se va formativă
reconstitui propoziţia. Se va scrie cuvântul cu alfabetarele.Se vor mai scrie scrisă
cuvintele cuc, car,Ica,Anca

VI. REALIZAREA O11 Se va citi lecţia individual în şoaptă. 10 frontală


FEED-BACK-ULUI O12 Se va citi lecţia cu voce tare împreună cu toată clasa. min
- munca individuală O13 Se va juca propune un joc de căutare de cuvinte.-anexa
- joc didactic
VII. ÎNCHEIEREA Se vor face aprecieri verbale şi vor fi acordate calificative elevilor care au 3 min aprecieri
LECŢIEI fost cei mai activi. verbale
-conversaţia calificative

4
anexa
CĂUTAŢI CUVINTELE DIN COLOANĂ ÎN TABEL, APOI COLORAŢI IMAGINEA CORESPUNZĂTOARE

c o c o r
cocor
a r c car
arc
r a c rac
ora
mere
m e r e

S-ar putea să vă placă și