Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect de lecţie

Clasa : a VI-a
Disciplina: Geografia Europei
Subiectul : Râurile, fluvile şi lacurile Europei
Tipul lecţiei : mixtă
Competenţe generale:
1. Utilizarea limbajului specific în prezentarea şi explicarea realităţii geografice
3. Transferarea unor elemente din matematică ştiinţe şi tehnologie în studierea mediului terestru
4. Raportarea realităţii geografice la un suport cartografic şi grafic
7. Dobândirea unor deprinderi şi tehnici de lucru pentru pregătirea permanentă
Competenţe specifice:
1.3. Utilizarea termenilor geografici simpli în contexte cunoscute sau în contexte noi
3.2. Identificarea legăturilor între elemente, fenomene şi procese observabile
4.3. Poziţionarea corectă a elementelor geografice pe reprezentările cartografice specifice
7.1. Aplicarea cunoştinţelor şi deprinderilor învăţate
Obiective operaţionale:
La sfârşitul lecţiei toţi elevii vor fi capabili :
O1:să utilizeze corect termeni şi concepte din sfera Geografiei;
O2:să descrie corect şi coerent fapte specifice;
O3:să identifice corect localizarea unor fenomene;
O4:să utilizeze corect hărţi ale unor spaţii indicate;
O5:să identifice succesiuni vizibile ale unor evenimente;
Strategia: dirijată, cognitivă, euristică;
Instrumente de evaluare: verificare frontală orală, observarea sistematică
Organizarea activităţii: colectiv, individual
Metode didactice: conversaţia euristică, explicaţia, observația, problematizarea, dialogul, expunerea,
analiza, lucrul cu harta.
Materiale didactice: Harta fizică a Europei, manualul,
Materiale bibliografice:
1. Erdeli G., Șerban C., Vlăsceanu G. - ,,Geografie – manual pentru clasa a IX-a” Editura
Economică Preuniversitaria, Bucureşti, 2004
2. T. Demeter - ,, Pedologie generală - curs”, Universitatea din București, 2009
Oficiale: Programa şcolarã
Macroproiectarea didacticã

Locul de desfăşurare: sala de clasa


Durata: 50 de minute
Desfăşurarea lecţiei

Momentele Activitatea Activitatea elevului


lecţiei profesorului
Captarea Notează absenţii. Elevii îşi pregătesc cele necesare pentru lecţie.
atenţiei şi Cere elevilor să-şi
pregătirea pregătească cele
pentru lecţie necesare pentru
lecţie.
Verificarea Profesorul cere Răspunsuri individuale :
cunoştinţelor elevilor să prezinte - poziţia geografică
principali factori ce - dispunerea reliefului
influenţează climatul - larga deschidere spre Oceanul Atlantic
Europei. - influenţa Curentului Atlanticului de Nord
- climatul polar şi subpolar caracterizează nordul
continentului, pe o mică fâşie ; iernile sunt aspre şi durează 8
Profesorul cere luni pe an, precipitaţiile sunt sub formă de zăpadă, vânturile
elevilor să prezinte bat dinspre poli şi sunt puternice.
principalele tipuri de - climatul temperat oceanic, caracterizează vestul şi parţial
climat a Europei. centrul Europei; diferenţele dintre anotimpurile extreme sunt
reduse datorită influenţelor oceanice. Precipitaţiile sunt
ridicate între 800-3000mm/an.; vânturile dominante sunt cele
de vest .
- climatul temperat continental caracterizează centrul şi estul
Europei; precipitaţiile scad de la vest la est, iar amplitudinile
anuale cresc spre est;
- climatul mediteranean caracterizează zonele limitrofe Mării
Mediterane; verile sunt secetoase şi fiebinţi iar iernile blânde
şi ploiase.
- climatul montan este specific zonelor montane înalte ale
Europei; aici elementele climatice sunt influenţate de etajarea
pe verticală, precipitaţiile cresc iar temperaturile scad odată
cu înălţimea.
Comunicarea Se notează pe tablă titlul noii lecţii:
de noi Râurile, fluvile şi lacurile Europei Elevii notează în caiete.
cunoştiinţe
Profesorul prezintă importanţa reţelei hidrografice,
factorii ce influenţează hidrografia precum şi
repartiţia sa.

În continuare profesorul prezintă , folosindu-se de


hartă principalele fluvii în funcţie de mările şi
oceanele unde se varsă:
În Oceanul Arctic se varsă:Peciora, Dvina.
În Oceanul Atlantic ş Marea Nordului: Sena, Rin,
Tamisa, Elba, Vistula.
În Marea Mediterană: Ebro, Ron, Pad, Tibru. Elevii participă activ la lecţie
În Marea Neagră: Dunărea, Nipru, Don.
În Marea Caspică: Volga, Ural.
Lacuri.
Tectonice: Balaton, Prespa, Orhida.
Glaciare: Geneva, Boden, Ladoga, Onega
Lacurile artificiale sunt foarte răspândite în Europa
având valenţe economice diverse.
Consolidarea Profesorul punctează la hartă principalele fluvii şi Elevii urmăresc profesorul şi
cunoştinţelor lacuri ale Europei. harta .

Preocupări Elevii să-şi înveţe lecţia şi să realizeze un referat Elevii notează în caiete.
pentru acasă despre un fluviu sau lac al Europei.

S-ar putea să vă placă și