Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

DATA : 13 ianuarie 2022


UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: “Școala
Gimnazială Vlaicu Vodă”SLATINA
CLASA: a IV-a C
STUDENT:RASOL MIHAELA
ARIA CURRICULARĂ: Tehnologii
DISCIPLINA: EDUCAŢIE TEHNOLOGICĂ
SUBIECTUL: „Nufarul”
TIPUL LECŢIEI: consolidarea priceperilor si
deprinderilor
OBIECTIVE CADRU:
Proiectarea, confecţionarea şi evaluarea unor
produse simple;
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:
- să observe caracteristici ale unor modele date;
- să aplice tehnicile de lucru învăţate în realizarea unor compoziţii combinate;
- să participe ,in pereche ,la realizarea unui produs simplu.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:
O1 : să recunoască materialele folosite pentru realizarea nufarului;
O2 : să decupeze corect elementele componente ale lucrării după şabloane;
O3 : să asambleze corect şi estetic părţile componente ale nufarului, respectând etapele de lucru stabilite;
O4 : să-şi dezvolte gustul estetic şi dragostea pentru natură prin realizarea lucrării propuse;
STRATEGIA DIDACTICĂ:
a) Metode şi procedee: conversaţia, expunerea, observaţia, explicaţia, demonstraţia;
b) Resurse materiale: lucrarea model, şabloane pentru elevi , hârtie glasată verde ,hârtie albă, foarfece, carioca
verde, pastă de lipit,malai,fire de mohair galben;
c) Forme de organizare: frontală, individuală;in pereche;
d) Forme şi tehnici de evaluare: observaţia sistematică, proba practică, autoevaluare, evaluare de către colegi.

BIBLIOGRAFIE:
M.E.N. „ Curriculum naţional” – Programe şcolare pentru învăţământul primar, Bucureşti, 2004
S., Matei, I., Sârbu, D., Cosma, M.A., Sârbu, Metodica predării educaţiei tehnologice în gimnaziu, Ed.Arves, 2006
CONŢINUTUL ÎNVĂŢĂRII
ETAPELE RESURSE RESURSE
LECŢIEI ACTIVITATEA I II
ACTIVITATEA ELEVILOR
PROPUNĂTOAREI
I. Momentul Se asigură condiţiile optime pentru Se pregătesc pentru începerea Frontal
Materialele
organizatoric buna desfăşurare a lecţiei. orei Conversaţia
Ascultă textul prezentat.

Captarea atenţiei se realizează prin


prezentarea unei ghicitori:
„Stau pe balta oua sparte, Frontal
Răspund la întrebări.
II. Captarea Intre frunze mari si late!” Expunerea
atenţiei (florile de nufar) Povestirea Planşă cu
Unde si cand infloresc nuferii ? Conversaţia nuferi
Participă activ la discuţie.
Ce culoare pot avea?

Lucrările pe care le veţi realiza


astăzi le veţi obţine lucrând in
pereche.
Trebuie să fiţi atenţi pentru că pe
III. Frontal
parcursul lecţiei veţi contura, veţi Ascultă cu atenţie care este tema
Anunţarea Expunerea Plansa cu
decupa, veţi asambla elemente; lecţiei şi obiectivele ce urmează
subiectului şi Conversaţia nufarul
trebuie să lucraţi curat, îngrijit, fără a fi îndeplinite.
a obiectivelor
surplus de lipici, să mânuiţi corect
foarfecele, să evaluaţi, după criterii
stabilite, lucrările realizate de
colegii voştri.
Trebuie sa colaboratii cu partenerii
de lucru.

IV. Dirijarea Cere elevilor să identifice Elevii descoperă şi descriu Frontal


învăţării materialele pe care le au pe bancă: materialele pe care le au pe Observaţia Materialele
plic în care se află şabloane, hârtie bănci. dirijată şi
a ) Intuirea albă şi colorată, lipici sau aracet, explicaţia ustensilele
materialului foarfece,malai sau fire de mohair necesare
şi galben.
prezentarea Prezintă elevilor lucrarea model şi
lucrării împreună cu aceştia identifică Îndrumaţi de propunătoare
model materialele din care este alcătuită, numesc materialele folosite
precum şi principalele tehnici de pentru realizarea lucrării şi
O1;O2;O3. lucru. identifică tehnicile de lucru.
Tehnica de lucru:
 Se foloseşte o foaie albă în formă
de pătrat;
 Se îndoaie pe jumătate de 2 ori;
 Pe forma obţinută după a doua
îndoitură se trasează cu creionul
forma ovală a petalei ;
 Fiecare petală se crestează la bază
şi apoi se lipesc cele două părţi
tăiate una peste cealaltă.
b) Explicarea  Se decupează un cerculeţ din
şi carton;
demonstrare  Petalele astfel obţinute se lipesc de
a modului de cercul decupat din carton;
lucru  În mijlocul nufărului, pe cerculeţ,
se lipesc biluţe din hârtie
creponată mototolită (malai sau
Frontal
fire de mohair galben) Materialele
Elevii urmăresc cu atenţie Individual şi
Explică şi demonstrează modul de explicaţiile şi demonstraţia ustensilele
execuţie al lucrării. propunătoarei. explicaţia necesare
Descoperă tabla pe care este scris
c) executarea planul de lucru necesar realizării demonstraţia
lucrării de lucrării.
către elevi Cere unui elev să repete etapele de
lucru.
Solicită elevilor să realizeze
lucrarea individual. Elevul solicitat repetă etapele de
O4;O5; Nu uitaţi! lucru.
- orientându-vă după planul de lucru
de pe tablă, folosiţi corect Ascultă şi respectă cerinţele şi
tehnicile de lucru ( conturare, încep să lucreze .
decupare, asamblare, lipire)
- lucraţi îngrijit şi curat, având grijă Exerciţiul
să nu vă răniţi Se străduiesc să lucreze în linişte
Pe parcursul orei: şi ordine. Activitatea
îndrumă, corectează, încurajează, practică
atenţionează.
Pe măsură ce lucrările sunt gata se
vor aşeza pe un panou de polistiren,
obţinându-se o mică expoziţie
V. Analiza şi Cere elevilor să aprecieze lucrările
Expunerea
aprecierea după următoarele criterii: Realizează expoziţia.
Analiza şi Produsele
lucrărilor - corectitudinea decupării
aprecierea elevilor
O6 - aranjarea elementelor Fac aprecieri asupra lucrărilor
Frontal
- acurateţea lucrării expuse.
Face aprecieri generale şi
individuale asupra modului de
participare al elevilor la lecţie .

S-ar putea să vă placă și