Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

ÎN VEDEREA SUSȚINERII INSPECȚIEI speciale PENTRU OBȚINEREA GRADULUI II ÎN


ÎNVĂȚĂMÂNT
SESIUNEA 2021-2022

Prof. Înv. Preșc.: Breazu Ramona Georgiana

DIRECTOR: METODIST:
Prof. Delia Corina Du Preez Prof. Lupu Sorina

București 2021
Unitatea de învățământ: Grădinița nr. 52, București
Grupa: Mare ,,C’’
Nume și prenume cadru didactic: Breazu Ramona Georgiana
Funcția: Profesor pentru învățământ preșcolar
Data: 13.12.2021

PROIECT DIDACTIC

Tema anuală de studiu: „Cum exprimăm ceea ce simţim?”


Tema proiectului: „Magia sărbătorilor de iarnă”
Subtema: „De Crăciun, să fim mai buni”
Domeniul de activitate: Activităţi liber – alese

CENTRE DE INTERES
1. STIINȚĂ: ,,Drumul Moșului către cadourile rătăcite”

2. ARTĂ: ,,Ornament pentru brad”

3. Construcții: ,,Fabrica de jucării, a lui Moș Crăciun”


JOC DE MIȘCARE: ,,Globulețe colorate”
Tipul activității: fixare și consolidare de cunoștiințe, priceperi și deprinderi.
Mijloc de realizare: exercițiu cu material individual
Scop:
Formarea priceperilor şi deprinderilor copiilor de a utiliza diferite materiale, tehnici de lucru în rezolvarea unor sarcini date;

Obiective:
ALA1:
să utilizeze etapele de lucru în confecţionarea ornamentului de brad;
să traseze drumul cel mai scurt ce îl conduce pe Moș Crăciun spre cadou;
să construiască în mod original și personal fabrica de jucării a Moșului;
ALA2:
-să respecte regulile prevăzute de joc și comenzile primite;
-să răspundă motric la sarcina dată;

Comportamente:
ALA1:
integrează ajutorul primit, pentru realizarea sarcinilor de lucru la care întâmpină dificultăți.

ALA2:
coordonarea mișcările în funcție de ritm, cadență, pauză, semnale sonore, melodii.
Strategii didactice:
Metode si procedee:
conversaţia;
explicaţia;
demonstraţia;
exercițiul;

Materiale didactice:
Știință: sevalete, creion grafic, fișă A3 labirint, pensulă, acuarele fosforescente.
Artă: aripioare îngeraș, bucățele de paie de suc din carton, lipici, bețișoare de înghețată, sclipici.
Construcții: cuburi de lemn.
Forma de organizare: frontal, individual.
Durata activităţii: 25 minute
Bibliografie:

 „Curriculum pentru învăţământul preşcolar”, S.Borţeanu, R. Brănişteanu, S. Breben, M. Fulga, F. Grama, R. Haiden, E.
Ignat, L. Mânzu, G. Necula, I. Nicolae, C. Popescu, D.Răileanu, editura DPH, Bucureşti 2017
 „Aplicaţiile noului curriculum pentru învăţământul preşcolar – Ghid pentru cadrele didactice”, F. Grama, M. Pletea, L. Culea,
A. Sesovici, A. Ciobotaru, C. Sânu, G. Dinc
 „Metodica Activităților Instructiv-Educative în Grădinița de copii” –coordonatoare Insp. în M.E.C Viorica Preda, Smeianu
Marcela, Veronica Georgescu, Anca Păunescu, Vladu Victorița, Tureanu Maria, Drocan Gheorghița, Daniela Răileanu,
Eugenia Ignat, Anișoara Ciobanu, Crăciun Silvia.
 „Metode interactive de grup”-ghid metodic-Silvia Breben, Elena Gongea, Georgeta Ruiu, Mihaela Fulga, editura
Arves, 2002.
DESFASURAREA ACTIVITATII

ETAPELE CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC STRATEGII DIDACTICE


ACTIVITĂŢII EVALUARE

Metode si Material didactic /


procedee Mijloace de invatamant

Moment Se asigură condițiile necesare desfășurarii Conversația Materialele necesare


organizatoric optime a activității: euristică pentru desfășurarea
-aerisirea sălii de grupă, optimă a activității
-aranjarea mobilierului,
-pregătirea materialului didactic.
Captarea Captarea atenției se va realiza prin Explicația Baghetă magică Observarea
atenţiei prezentarea celor trei centre de interes sub Surpriza curiozității
formă de surpriză din partea lui Moș Crăciun, pentru
folosindu-se o baghetă magică vor fi situațiile noi
descoperite centrele.
Anunţarea Sunt anunțate activitățile ce urmează să se Explicația Observ
temei şi a desfășoare la fiecare centru de interes și Conversația interesul
obiectivelor sarcinile de lucru pe care aceștia le au de Instructajul pentru tema
îndeplinit. prezentată

Desfăşurarea După ce le-au fost prezentate pe scurt


activităţii centrele de joacă / de interes, îşi vor ocupa
locurile şi vor aştepta să primească sarcinile Explicația
de lucru.
La fiecare centru de interes vor începe prin
intuirea materialului aflat pe măsuţe după
care voi explica şi demonstra modul de lucru
dacă este necesar.

La centrul Știință: ,, Drumul Moșului Conversația Fișă A3 labirint Capacitatea


către cadourile rătăcite”. Creion grafic de a avea o
Cu ajutorul unui creion, copiii trasează Pensulă atenție sporită
drumul cel mai scurt și ferit de obstacole Acuarele fosforescente
pentru a-l ajuta pe Moș Crăciun să găsească
cadourile pierdute. După ce au trasat drumul
cel mai bun, aceștia îi presară calea cu praf
magic(acuarele fosforescente) care să îi
lumineze calea, dar și ca elfii de la Polul
Nord să știe unde este Moș Crăciun.
La centrul Artă:,,Ornamente pentru brad”.
Sărbătoarea Crăciunului se apropie, iar Moș Exercițiul Bețișoare înghețată
Crăciun este pe drum. El nu poate pune Paie de suc din carton Capacitatea
cadouri sub un brad neîmpodobit, așa că ne Lipici de a realiza
apucăm să facem decorațiuni pentru brad. Sclipici un ornament
Vom face îngeraș din materiale reciclabile,
pentru că suntem prieteni cu natura. Pentru
ornamentul îngeraș, copiii lipesc bucățele
tăiate din paiele de suc, pe un bețișor de
înghețată de jos în sus, în vârf vor lipi un
cerc(capul), pe aripioare se presară sclipici.
Înainte de a începe vor face câteva exerciții
de încălzire a mușchilor mici ai mâinilor:
închid și deschid pumnii, își mișcă degetele
alternativ în sus și în jos(creează suspans).
La centrul Construcții:,,Fabrica de Cuburi de lemn
jucării, a lui Moș Crăciun”
Mașina de făcut ursuleți de pluș a luat foc și
a ars o parte din fabrica de jucării. O să îi Capacitatea
dăm o mână de ajutor moșului și o să îi de îmbinare a
reconstruim fabrica din cuburi de lemn mari cuburilor de
și mici. lemn
Voi sugera copiilor să iși folosească
imaginația pentru a reconstrui fabrica de
jucării. Scopul activității este acela de a
îmbina cuburile de construcție după propria
imaginație.Se urmărește stimularea
creativității și emiterea unui număr mai mare
de ideei privind modul de realizare al
acesteia.
Se va explica modul de lucru.

Se reamintește copiilor comportamentul


adecvat în timpul activității.Copiii vor fi
îndrumați spre centre, În acest timp, voi
interveni cu indicații acolo unde este cazul.

Asigurarea Lucrările vor fi observate de mine și de copii. Observația Deprinderea


feedbak-ului Îi voi încuraja să își exprime părerea despre Conversarea de a avea o
propria lucrare și despre celelalte lucrări. euristică părere
Se vor face aprecieri verbale asupra felului în Conversația Apreciri
Încheierea care au participat la desfașurarea activitații. euristică stimulative,
activităţii aplauze.

JOC DE MIȘCARE: ,, Globulețe colorate”


Mijloc de realizare: joc de mișcare
Sarcina jocului: să rămână nemișcați, de fie care dată, când voi ridica globulețul roșu și muzica se va întrerupe.
Regulile jocului:

-să reacționeze corespunzător la indicațiile educatoarei;


-să nu se mai miște atunci când vor vedea globulețul roșu.

Elemente de joc: globuleț roșu/globuleț verde.


Descrierea jocului: După ce le este explicat jocul și regulile. Copiii vor sta răsfirați fiecare așezat pe un carton sub formă de
globuleț aplicat pe parchet, astfel păstrând distanța. La începerea jocului, se va da drumul muzicii. Copiii „prind viată” și pot dansa
și se pot mișca în voie. În momentul în care se va ridica globulețul roșu și muzica se oprește, copiii rămân nemișcați până când se
va arăta globulețul verde și aud din nou muzica. Îi poat păcali, în timp ce ei dansează ridicând globulețul verde nu pe cel roșu iar
muzica fiind pornită. Copiii care nu vor fi atenți la culoarea globulețului vor ieși afară din joc. Jocul se continuă până când rămâne
un singur jucător. Se realizează jocul de probă și se începe jocul.

Stiință
Pas 1 Pas 2 Pas 3
Artă

Construcții

S-ar putea să vă placă și