Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE LECȚIE

Data : 25 Noiembrie 2021


Unitatea de învățământ : Şcoala Gimnazială comuna Amaru
Clasa : a III-a
Prof. înv. primar : Voinea Gabriela
Aria curriculară : Limbă și comunicare
Disciplina : Limba și literatura română
Unitatea de învățare: „ Când mergem la colindat?”
Subiectul : „ Când Moș Crăciun a căzut din cer”, după Cornelia Frunke
Forma de realizare : integrată
Tipul lecţiei : transmitere și însușire de noi cunoștințe
Scopul lecției: formarea deprinderilor de analiză simplă a unui text literar, antrenarea elevilor în activităţi care-l formează în
timp ca cititor avizat.

COMPETENȚE GENERALE:

1.Receptarea de mesaje orale în diverse contexte de comunicare


2. Exprimarea de mesaje orale în diverse situații de comunicare
3. Receptarea de mesaje scrise în diverse contexte de comunicare
COMPETENȚE SPECIFICE :

LIMBA ȘI LITERATURA ROMÂNĂ


1.1. Extragerea unor informații de detaliu dintr-un text informativ sau literar simplu
1.2. Deducerea sensului unui cuvânt prin raportare la mesajul audiat în contexte de comunicare familiare
1.4. Manifestarea curiozității față de diverse tipuri de mesaje încontexte familiare
3.1. Extragerea unor informații dedetaliu din texte informative sau literare
3.2. Formularea unui răspuns emoțional față de textul literar citit

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

O1 – să citească individual, în gând și cu voce tare;


O2 – stabilească sensul cuvintelor necunoscute și pe cel al expresiilor din text prin raportare la contextul în care apar (pentru
cel puțin două cuvinte )
O3 – să formuleze răspunsuri la întrebarile legate de continuțul textului;
O4 – să ordoneze cronologic întâmplările textului;
O5 – să manifeste interes pentru lectură.

STRATEGII DIDACTICE:

Elemente de strategie didactică:


● Metode şi procedee: conversația, explicația, lectura explicativă , exercițiul.
● Mijloace de învǎţǎmânt: caiete, stilou, fișa de lucru, , manual şcolar digital, laptop, internet, tabletă grafică,
Wordwall.
● Forme de organizare: Frontal, individual;
● Resurse umane: 17 elevi
● Durata lecţiei: 50 minute
● EVALUAREA: formativă, prin observarea comportamentului elevilor şi analiza produselor activităţii, aprecieri
verbale individuale și colective.
Bibliografie:
● ştiinţifice:
 Didactica limbii şi literaturii române, Vasile Molan, Maria Bizdună, Bucureşti, 2006
 Didactica, manual pentru clasa a X-a-şcoli normale, Cerghit, I. Radu, I.T. , E.D.P., R.A., Bucureşti, 1995

● oficiale:
 Programa școlară pentru disciplina Comunicare în limba română, Aprobată prin ordin al ministrului Nr.
5003/02.12.2014
 Limba și literatura româna, manual pentru clasa a III a, Cleopatra Mihăilescu, Tudora Pițilă, Ed. ArtKlett, 2021
SCENARIUL LECȚIEI :

Nr. STRATEGII DIDACTICE


Crt. Secvenţele lecției Ob. Conţinutul informaţional şi demersul didactic Resurse Resurse Forme de Evaluare
op. procedurale materiale organizare
1. Momentul Pregătirea materialelor necesare, în funcție de cerințele conversaţia materialele frontal observarea
organizatoric doamnei învățătoarei. Elevii pregătesc un ambient de necesare sistematică
(2 min.) lecției; a elevilor
lucru și îl adaptează la condiții optime de lucru/ de
Laptop;
învățare. Tabletă
Aștept ca elevii să își pregătească materialele. grafică;
Internet;
2. Captarea atenției Captarea atenției se va face cu ajutorul unei ghicitori: conversaţia materialele frontal observarea
(5 min.) „Vine-ușor, pe horn se lasă necesare sistematică
Și intră iute în casă, lecției; a elevilor
Are plete, barbă mare, explicaţia Laptop;
Și un sac pus în spinare, calculul Internet;
Nu e hoț. Sigur, va spun, mintal
Ați ghicit? E …”

3. Anunțarea Titlul lecției de azi este „ Când Moș Crăciun a căzut din conversația Internet; frontal observarea
subiectului lecției și O5 cer” după Cornelia Frunke. sistematică
a obiectivelor De asemenea le prezint și câteva obiective pe înțelesul a elevilor
operaționale lor.
(3 min.)

4. Dirijarea învăţării Realizez citirea model a textului . explicația Manual ;


(25 min.) O5 Elevii urmăresc cu atenție citirea model a textului. Tableta individual
grafică; observarea
După care copiii citesc pe rând în lanț textul, cu creionul
conversația Laptop; sistematică
O1 în mână pentru a sublinia cuvintele necunoscute. Internet; a elevilor
O2 Se scot cuvintele și expresiile noi și le explic, apoi le munca Wordwall;
O3 individuală Caiete; frontal
notăm în caiețele.
Instrumente de aprecieri
Pentru a vedea cât de bine au înțeles copiii textul îi rog scris verbale
să fie atenți la următorul joculeț pe care îl vom face individuale
individual și colective
împreună.
https://wordwall.net/resource/8029143

6. Obținerea O4 Elevii analizează exercițiul 1 din fișă și încearcă să


performanței ordoneze cronologic întâmplările din text. ( Anexa 1)
( 10 min.)

5. Tema pentru acasă Elevii vor avea de rezolvat cel de-am doilea exercițiu Explicația Manual digital; frontal
( 3 min ) O4 din fișă și de realizat desenul! Munca Tableta
individuală grafică;
Laptop;
Internet;

6. Încheierea activității Se fac aprecieri verbale colective și individuale, cu Conversația frontal aprecieri
(2 min.) privire la activitatea elevilor, precum şi asupra verbale
comportamentului lor pe parcursul orei. individuale
Le mulțumesc pentru atenția acordată și închid și colective
conversația cu zâmbetul pe buze.
Anexa 1
Fișă de lucru

 Ordonează enunțurile potrivit succesiunii întâmplărilor din text:

………. Ben și Carina explorează interiorul rulotei.


……….Ei află secretul cadourilor de Crăciun.
……….Rulota lui Crăciunel se prăbușește pe Drumul Ceții.
……….Copiii fac cunoștință cu Nicolas Crăciunel, cu îngerașii și spiridușii.

 Completează Rețeaua personajelor.

Avea…

Purta… Putea să…

Era de profesie… Crăciunel

S-ar putea să vă placă și