Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

Propunător: Baciu Mariana


Unitatea de învăţământ: Școala gimnazială “Dimitrie Cantemir” Fetești
Grupa: ”Ciupercuțelor”- MARE
Nivel : II
Tema anuală: “Când, cum şi de ce se întâmplă?”
Tema proiectului: ”Visăm în culori de verde”
Tema zilei: ”Suntem micii ecologiști”
Forma de realizare: Activitate Integrată
Tipul de activitate : Verificare-consolidare
Activităţi de învăţare implicate :
Activități de dezvoltare personală (ALA+ADP)
Activităţi experenţiale: 1. Domeniul știință ( DȘ ), 2. Domeniul om și societate ( DOS )
Jocuri şi activităţi alese (ALA).
Categoriile de activităţi de învățare abordate:
Activități de dezvoltare personală - ADP: Întâlnirea de dimineaţă: “Prietenii lui Ecologel”,
Rutine: Primirea copiilor, servitul mesei, mersul la toaletă, Tranziții: Cântecul:”Imnul
ecologiștilor” ; ”Zum, zum, zum, albinița mea”; Poezia: ” Micii ecologiști”; ” Cățelușul șchiop”.
Joc de mișcare : “ Bat din palme clap, clap, clap ”, Joc ritmic :”Tic- tac, tic-tac”.
SCOP :
-Formarea unei atitudini responsabile şi active pentru gestionarea şi ocrotirea mediului
înconjurător, în vederea menţinerii echilibrului ecologic.
-Consolidarea unor abilități gospodărești specifice nivelului de dezvoltare motrică;
-Dezvoltarea spiritului de observaţie, a rapidităţii în gândire şi acţiune;
-Educarea unei exprimări verbale corecte din punct de vedere fonetic, lexical, și sintactic;
-Consolidarea priceperii şi deprinderii de a lipi diferite elemente pentru a realiza o lucrare
practică.
Activități liber alese- ALA:
Știință : ,,Natura sub lupă”
Obiective operaţionale:
- Să cunoască unele elemente componente ale lumii înconjurătoare – insecte reale și vegetaţie-
plante, ca parte integrantă a mediului, precum şi interdependenţa dintre ele;
- Să comunice impresii, idei pe baza celor observate la microscop și cu lupa;
- Să manifeste disponibilitate în a participa la acțiuni de îngrijire și protejare a mediului, aplicând
cunoștințele dobândite;
- Să iubească și să ocrotească natura, ca să se poată numi prietenul naturii.
Joc de masă: - ,, Grupează insectele ”( după culoare și formă).
Obiective operaţionale:
- Să recunoască siluetele care ilustrează insecte ;
- Să grupeze insectele după culoarea, apoi după forma care îi corespunde ;
- Să schimbe siluetele cu partenerii de joc , în armonie și înțelegere.
Artă : ,, Pământul ne zâmbește ” – pictură.
Obiective operaţionale:
- Să exprime prin intermediul elementelor de limbaj plastic cunoscute, fața Pământului- veselă și
zâmbitoare;
- Să obţină efecte plastice, forme spontane elaborate prin tehnici specifice picturii;
- Să analizeze lucrările prin argumentarea lucrărilor, ținând seama de criteriile de apreciere;
- Să respecte poziţia de lucru faţă de suportul de lucru;
- Să manifeste spirit cooperant în activităţile de grup.
Evaluare: Turul galeriei
ALA 2- Joc distractiv : ”Mușcă biscuitele” .
Activități pe domenii experiențiale ADE
1. DȘ (Cunoașterea mediului) „Așa da / așa nu!” – joc didactic
Obiective operaţionale:
- Să aleagă o imagine, să o descrie și să o așeze pe tabla magnetică împărțită în două, acolo unde
trebuie;
- Să precizeze aspectul pozitiv sau negativ al imaginii, răspunzând la întrebare așa da sau așa nu;
- Să se exprime în propoziții corecte în limba română, din punct de vedere gramatical;
- Să știe care sunt îndatoririle oamenilor și copiilor legate de protejarea și îngrijirea mediului
înconjurător;
- Să realizeze cu ajutorul imaginilor o piramidă cu 4 etaje, pornind de la plante, insecte, animale
și soare;
- Să participe activ la lecție, să pună întrebări și să găsească răspunsuri;
- Să manifeste dorința de a răspunde.
Sarcina didactică: Alegerea unei imagini, descrierea aspectelor pozitive sau negative și așezarea
ei pe tablă la locul potrivit.
Reguli de joc:
- La propunerea educatoarei , copilul numit își alege o imagine, o descrie și o va așeza la locul
potrivit pe tablă, precizând dacă așa da, e bine procedat sau dacă nu e bine ceea ce s-a întâmplat
în imagine, și cum pot fi corectate comportamentele negative.
- Răspund copiii desemnați de educatoare.
Elemente de joc: Aplauzele, închiderea și deschiderea ochilor, mânuirea materialului, jocul
”Piramida”.
2. DOS (Activitate practică) ”Prietenii Pământului ” - lipire
Obiective operaţionale:
- Să cunoască materialele de lucru specifice activităţilor practice şi să verbalizează acţiunile
specifice întreprinse, folosind un limbaj adecvat;
- Să execute individual sau în grup tema dată;
- Să selecteze adecvat uneltele și materialele necesare, conform temei date;
- Să manifeste stabilitate şi perseverenţă în activitate, dovedind, treptat, că a dobândit încredere
în forţele proprii;
- Să găsească utilitate tuturor obiectelor realizate (decor, expoziţie);
- Să manifeste un comportament de cooperare în grup pentru îndeplinirea unei activităţi comune;
- Să înveţe să aştepte într-o situaţie dată;
- Să accepte şi să oferă sprijin.
Strategii Didactice :
Metode și Procedee: conversația, explicația, expunerea, demonstrația, surpriza, observația,
exercițiul, problematizarea, jocul didactic, brainstorming-ul, metoda ”Mâna oarbă”, metoda
”Turul galeriei”, metoda ”Piramida”, munca în echipă și individual, jocul.
Mijloace de învățământ:
ADP: Fetița –Ecologel, cutia cu surprize, calendarul naturii, cd-player, căciuli verzi ecologice.
ALA: -Microscoape, lupe, colecția cu insecte reale – DeAgostini, jocul ”Micul grădinar”;
Insecte- siluete din burete colorate, foi cartonate colorate, fișe de lucru (suplimentar dacă e
nevoie); coli albe, acuarele, pensule, model, șervețele, panouri pentru expunerea lucrărilor.
ADE: -Imagini cu aspecte pozitive și negative din lumea mediului înconjurător; tablă magnetică
împărțită în două- Așa da/Așa nu!, coală mare albă pentru jocul ”Piramida”,imagini cu 4 plante,
3 insecte, 2 animale- unul domestic și celălalt sălbatic, și soarele pentru vârful piramidei,
magneți, 3 cartoane mari, imagini cu aspecte pozitive și negative de comportare, lipici, șervețele
umede, cartoane, panouri pentru realizarea expoziției, stimulente.
Forme de organizare: frontal, pe grupe, individual.
Locul de desfăşurare: sala de grupă.
Scenariul zilei: Activitatea zilei începe cu Întâlnirea de dimineață. Copiii se așează în semicerc
pe genunchi, astfel încât fiecare să aibă contact vizual cu toți membrii grupei.
Salutul – Salutul meu adresat copiilor este: “Bună dimineaţa, mici ecologiști! Bună dimineața,
dragi copii, bine ați venit la grădiniță!” iar copiii răspund: “Bună dimineaţa, doamna educatoare!,
apoi copiii se vor saluta, zâmbind şi privându-se în ochi. Eu încep salutul prin versurile:
“- Bună dimineața, mici ecologiști,
Mă bucur ca sunteți aici.
A-nceput o nouă zi,
Bună dimineața, copii! ”
Copiii își dau din mână în mână un glob Pământesc și se adresează următorului copil cu expresia
“Bună dimineața, ...Andrei!”, salutul curgând firesc de la o margine la alta a semicercului într-o
atmosferă de relaxare și bună dispoziție.
Calendarul Naturii - prin intermediul unei conversaţii voi stabili împreună cu copiii vremea de
afară, data- ziua/ luna/ anul/, caracteristicile zilei respective, și anotimpul în care ne aflăm.
Activitatea de grup- Această secvenţă se desfăşoară tot în formaţie de semicerc, copiii vor recita
poezia ”Micii ecologiști” și vor cânta cântecul ”Culorile”.
Noutățile zilei- captarea atenției copiilor se va face prin sosirea fetiței Ecologel, care este
prietenul naturii și ajutorul Pământului. Aceasta va saluta copiii, va prezenta ”Cutia surpriză” și
le va citi scrisoarea Pământului către copiii din această grupă. (Desfac cutia surpriză.)
- Priviți ce scrie în această scrisoare, te rog frumos Ecologel să o citești.
Scrisoarea Pământului către copii
”Dragi copii! Sunt foarte bolnav. Mă amenință din ce în ce mai multe pericole. Îmi mor
plantele și animalele, mulți oameni suferă de diferite boli, mi se risipesc bogățiile. Stratul de
aer-ozonul care mă apără de razele fierbinți ale soarelui se subțiază. Mă acoperă praful și
gunoaiele. Este atâta murdărie în jur! Ce să mă fac ? Ajuta-ți-mă ! Semnează: PĂMÂNTUL ”
În scrisoare, Pământul roagă copiii grupei ”Ciupercuțelor” să-l ajute, de aceea a venit
astăzi Ecologel şi din cutia trimisă de el, copiii vor scoate multe materiale și jocuri, cu care se
vor juca și vor rezolva sarcinile pe care doamna lor educatoare le-a pregătit la centre. Tot din
cutie Ecologel scoate căciulile verzi ecologice, pe care le pune la fiecare copil pe cap. Și astfel se
face prezentarea celor trei centre de activitate, explicarea sarcinilor specifice se va face de către
mine. Copiii intuiesc materialele de la fiecare centru, ascultă cerinţele mele şi sarcinile pentru
fiecare dintre centre, aşezându-se la centrul la care vor să lucreze.
Astfel:
Știință: ,,Natura sub lupă”. La acest centru va trebui să observați și să studiați cu ajutorul
microscoapelor și lupelor, insectele reale din colecție și plantele de la colțul viu.
Artă : ,,Pământul ne zâmbește” – pictură. La acest centru va trebui să pictați ,,Pământul ne
zâmbește” , un glob pământesc cu fața zâmbitoare, iar în jurul lui puteți picta și alte elemente
cum ar fi: nori, soare, copăcei, flori, copii, fluturași.
Joc de masă: ,,Grupează insectele” (după culoare și formă). În cadrul acestui centru va trebui să
grupați dintr-o mulțime de siluete de insecte, pe cele roșii și să le puneți pe cartonul roșu, apoi pe
cele galbene, albastre, verzi și mov. Apoi le veți grupa după formă: toate albinele pe cartonul
galben, toți fluturii pe cartonul roșu, la fel se va proceda cu toate insectele rămase. Voi
supraveghea desfăşurarea activităţii, intervenind doar dacă este necesar sau dacă voi fi solicitată.
Voi interveni cu explicaţii suplimentare acolo unde este nevoie, sugerând copiilor diverse soluţii.
După ce aceștia au îndepinit sarcinile, fac împreună cu ei o scurtă evaluare a activității. Vom
trece pe la fiecare centru, cei care au lucrat acolo ne vor explica ce au avut de făcut, iar restul
preșcolarilor apreciază în ce măsură au realizat sarcina de lucru (turul galeriei).
Se vor lua în considerare următoarele criterii: respectarea tehnicilor de lucru, creativitatea şi
originalitatea, finalizarea lucrărilor.
Tranziție: pe ritmul jocului „Bat din palme clap, clap, clap” se va ieși din sala de grupă pentru o
scurtă pauză.
Tranzitie: aşezaţi în semicerc copiii vor cânta melodia ”Imnul ecologiștilor”. Copiii așezați pe
scăunele vor desfășura activitatea de joc didactic la cunoașterea mediului.
Tranziție: „ Zum, zum, zum, albinița mea” – în timp ce copiii cântă și ies pe coridor, eu voi așeza
măsuțele în trei grupe pentru lucrarea colectivă de activitatea practică, împărțind cartoanele
colorate, farfurioarele și lipiciul.
Tranziţia spre următoarea parte a activităţii se va face pe jocul ”Mâna oarbă”: Pentru că fiecare
dintre voi are în piept câte o floricică colorată, vă veți așeza la masa unde vedeți floarea de
aceeași culoare cu ecusonul vostru. Prima dată se așează floricelele galbene, pe urmă cele
albastre, și roșii. Astfel copiii vor fi împărțiți în 3 grupuri.
Se va executa Jocul distractiv: ”Mușcă biscuitele!”. Pe rând, copiii vor sări și vor încerca să
muște cât mai mult din biscuite, până îl termină tot de mâncat. Copilul care nu reușește să
mănânce tot biscuitele pierde și este exclus din joc.
Evaluarea se va realiza prin intermediul ,,decorului’’, unde sunt expuse lucrările realizate pe
parcursul zilei. În finalul activităţii educatoarea va face aprecieri despre modul în care copiii s-au
implicat în ajutarea lui Ecologel și implicit a Pământului, iar acesta le oferă copiilor în dar un
ecuson cu ”Micii ecologiști”.
Nr Evenimen
crt tul Strategii
Conținutul științific Evaluare
didactice
didactic
1. Moment - Asigur condițiile optime necesare desfășurării activității:
organizato aerisirea sălii de grupă, aranjarea meselor și a scăunelor
-ric pe sectoare, pregătirea materialulul didactic și distribuirea
pe măsuţe. Conversați
- După ce toți copiii au venit la grădiniță ne pregătim a colectivă
pentru Întâlnirea de dimineaţă:
Salutul. Copiii îmbrăcați în verde, se adună în cerc cu Povestirea
educatoarea pentru a se saluta:„Bună dimineața, mici Exercițiul
ecologiști! Bine ați venit la grădiniță!”. Fiecare copil își
salută colegul dându-i un glob pământesc, care va trece Evidențiere
din mână în mână până ajunge înapoi la mine. a de către
Calendarul Naturii- prin intermediul unei conversaţii voi copii a
stabili, împreună cu copiii vremea de afară, data-ziua/ aspectelor
luna/ anul/, caracteristicile zilei respective, și anotimpul în specifice
care ne aflăm. primăverii.
Activitatea de grup se va realiza printr-un moment de
înviorare pe melodia ”Bună dimineața!”( formația
Rogvaiv). Tot în formaţie de cerc, copiii vor recita poezia
”Micii ecologiști”.
2. Captarea Noutățile zilei- captarea atenției copiilor se va face prin Surpriza
și sosirea fetiței Ecologel, îmbrăcată și ea în verde cu flori și Conversaţi
orientarea frunze pe rochiță, care este prietenul naturii și ajutorul a
atenţiei. Pământului. Aceasta va saluta copiii, va prezenta ”Cutia
surpriză” și le va citi Scrisoarea Pământului de ajutor către
copiii din această grupă mare.
- Priviți ce scrie în această scrisoare, te rog frumos
Ecologel să o citești. Ecologel citește scrisoarea Povestirea
Pământului cu intonație, în care cere ajutorul copiilor, Expunerea
pentru că este tot mai multă mizerie în lume, multe boli și
dispar tot mai multe animale și plante. Împreună cu
doamna lor educatoare, care le-a pregătit multe jocuri și
activități interesante, ei se vor juca cu materialele scoase
din cutia surpriză de la Pământ. Ajutată de Ecologel, voi
pune căciulile verzi scoase din cutie, pe capul copiilor.
3. Anunţarea Se anunță tema- Copiii sunt anunțați că astăzi se vor juca Expunerea
temei în mai multe feluri, ei observă că aceste centre au legătură Explicaţia
cu tema săptamânii,iar tema zilei este ”Suntem micii
ecologiști”, iar ei vor observa cu microscoapele și cu
lupele insecte și plante, vor picta un Pământ fericit și vor
grupa insectele după culoare și formă dacă-și vor alege
centrul joc de masă. Dar trebuie să fie foarte atenti și să
rezolve corect sarcinile.
4. Dirijarea Îi voi invita astfel pe copii să își aleagă centrul unde vor Explicaţia
învăţării și să își desfășoare activitatea pentru ca jocul să poată Expunerea
prezentare începe. Trec pe la fiecare sector și le dau indicații cu
a optimă a privire la ceea ce au de făcut. Copiii își desfășoară
conținutu- activitatea colaborând, comunicând liber, exersând
lui. deprinderile de lucru învățate pentru a duce la bun sfârșit
5. Obţinerea sarcina specifică centrului ales. Munca Proba
performan A. ȘTIINȚĂ: ”Natura sub lupă” independen practică
-ţei. La acest centru va trebui să observați și să studiați cu -tă și
ajutorul microscoapelor și lupelor, insectele reale din colectivă Îndeplinire
colecție și plantele de la colțul viu al grupei noastre. Exerciţiul a sarcinilor
B. ARTĂ: ”Pământul ne zâmbește”- pictură primite la
La acest centru va trebui să pictați ,,Pământul ne fiecare
zâmbește” , un glob pământesc cu fața zâmbitoare, iar în sector
jurul lui puteți picta și alte elemente cum ar fi: nori, soare,
copăcei, flori, copii, fluturași. Le prezint modelul meu,
analizându-l împreună.
C. JOC DE MASĂ: - ,, Grupează insectele” (după culoare
și formă).
În cadrul acestui centru va trebui să grupați dintr-o
mulțime de siluete de insecte, pe cele roșii și să le puneți
pe cartonul roșu, apoi pe cele galbene, albastre, verzi și
mov. Apoi le veți grupa după formă: toate albinele pe
cartonul galben, toți fluturii pe cartonul roșu, la fel se va
proceda cu toate insectele rămase. Voi supraveghea
desfăşurarea activităţii, intervenind doar dacă este necesar
sau dacă voi fi solicitată. Voi interveni cu explIcaţii
suplimentare acolo unde este nevoie, sugerând copiilor
diverse soluţii.
-Dacă sunt copii care și-au terminat sarcina de lucru la
primul centru, pot trece să lucreze la alt centru.
6. Evaluarea - După ce aceștia au îndepinit sarcinile, fac împreună cu ei Analiza Evaluare
parțială. o scurtă evaluare a activității. Vom trece pe la fiecare produselor frontală
centru, copiii care au lucrat acolo ne vor explica ce au activităţii Analiza
avut de făcut, iar restul preșcolarilor apreciază în ce Observaţia produselor
măsură au realizat sarcina de lucru (turul galeriei). Turul activităţii
Se vor lua în considerare următoarele criterii: galeriei Interevalua
-respectarea tehnicilor de lucru, rea
-creativitatea şi originalitatea, Conversați Aprecierea
-finalizarea lucrăriilor. a verbală
Vor fi apreciați copiii pentru modul în care și-au Evaluarea
desfășurat activitatea. frontală
Se va ieși din sala de grupă pe tranziția jocului de Joc de
mișcare ”Bat din palme clap, clap, clap”. mișcare
7. Asigurare -Unde întâlnim poluare? (la mașini, fabrici) Conversaţi
a retenției -Ce trebuie să facă omul ca să nu mai fie poluare? (să a
și a îngrijească natura-animale, plante, copaci, flori, ape,
transferulu pământ)
i. 2)Acum ne vom juca un joc care se numește ”Așa da/ Așa Exercițiul
nu!”. Copilul numit va veni la tabla magnetică, va lua o
imagine de pe măsuță, o arată și copiilor, o descrie și va Brainstorm
răspunde la întrebarea educatoarei dacă e bine- Așa da!, ing Evaluare
sau nu e bine –Așa nu!, apoi o va așeza pe tabla împărțită frontală
în două la locul potrivit.
- le voi demonstra eu cu o imagine negativă, apoi voi Aplauzele
chema pe rând toți copiii.
- copiii vin pe rând, aleg o imagine, o descriu și spun dacă
e bine sau nu s-a procedat cum trebuie, așezând imaginea
pe tablă la locul potrivit.
- voi ajuta copiii dacă e nevoie, îndrumându-i în alegerea Jocul
locului la tablă. didactic
3) Complicarea jocului: Explicația
Copiii vor închide ochii, iar eu voi amesteca intenționat Demonstraț Evaluare
două imagini, iar când bat eu din palme aceștia își deschid ia orală
ochii și sesizează greșeala intenționat făcută de Exercițiul
educatoare. Problemati
4) Fixarea cunoștințelor și asigurarea feed-back-ului - se zarea
va derula jocul ”Piramida”.
-pe tabla magntică eu voi pune o coală mare de hârtie, cu Evaluarea
desenul unei piramide cu patru etaje. continuă
-la baza piramidei, copiii vor așeza imaginile a 4 plante,
apoi 3 insecte, 2 animale: unul domestic și altul sălbatic, Aplauzele
iar în vârful piramidei va sta soarele, pentru că de el Exercițiul
depindem toți, este deci cel mai important. Explicația
Pe tranziția ”Zum, zum, zum, albinița mea” copiii cântă
și ies pe coridor, eu voi voi așeza măsuțele în trei grupe Piramida
pentru lucrarea colectivă de activitatea practică, împărțind
cartoanele colorate, farfurioarele și lipiciul . Evaluare
8. Obținerea Următoarea parte a activităţii se va face prin metoda continuă
performan ”Mâna oarbă”, voi deschide cutia surpriză în care se află
ței. floricele colorate, din care copiii își vor alege una și le-o
voi pune pe piept
-Pentru că fiecare dintre voi v-ați ales câte o floricică
colorată, vă veți așeza la masa unde vedeți floarea de
aceeași culoare cu ecusonul vostru. Prima data se așează
floricelele galbene, pe urmă cele albastre și roșii. Astfel
copiii vor fi împărțiți în 3 grupuri.
9. Anunțarea - Ca să îl facem fericit pe Ecologel şi să îi demonstrăm ce Mâna
temei și multe lucruri ştim despre ecologie, m-am gândit că ar fi oarbă
dirijarea bine ca astăzi, la activitate practică să realizăm împreună
învăţării o lucrare ”PRIETENII PĂMÂNTULUI”.
1)Intuirea materialului didactic și explicarea modului de
lucru. Rând pe rând, voi trece pe la fiecare grup în parte şi
voi analiza împreună cu copiii materialele primite:
*Primul grup – voi veți lipi globul pământesc, animale,
căsuțe, copaci, floricelele perforate, soare, nori, cum doriți Conversaţi
voi le veți așeza înainte, apoi le veți lipi ca să arate cât a,
mai frumos.
*Al doilea grup – voi veți lipi tot un glob pământesc, Explicaţia
mulți porumbei, păsărele, mașini, o rachetă, un avion care pe grupuri
zboară în jurul Pământului.
*Al treilea grup – voi veți lipi un glob pământesc, pe glob Exercițiul
brazi, copiii fericiți, nori, soare, fluturi, albinițe.
O altă etapă importantă în desfăşurarea activităţii practice
o reprezintă „încălzirea mâinilor” şi o voi realiza prin Conversaţi
câteva versuri cunoscute de copii. a,
2) Efectuarea lucrărilor de către copii. Se da semnalul de Explicaţia,
începere a lucrului urându-le ”Spor la lucru”. Voi
supraveghea modul în care copiii îşi realizează lucrările,
iar dacă va fi nevoie voi interveni cu explicaţii
individuale. Voi încuraja pe cei mai puţin abili şi voi
urmări ca toţi copiii să-şi ducă munca la bun sfârşit. Voi
urmări corectitudinea, acuratețea lucrărilor, cooperarea
între copii.
Când majoritatea copiilor au terminat, voi da preavizul şi Analiza
apoi semnalul de încetare a lucrului.
3) Evaluarea parțială pe grupe :
După încetarea lucrului se evaluează lucrarile pe grupe
urmărind aprecierea critică și autocritică privind
acuratețea, corectitudinea și estetica lucrărilor.
4) Evaluarea lucrării colective :
Se evidențiază efortul colectiv pentru realizarea lucrării
colective. Copiii își exprimă opiniile personale față de
lucrare.
Pentru că azi am aflat multe despre natură, Ecologel ne
roagă să ne şi distrăm puțin jucându-ne: „Mușcă Evaluarea
biscuitele” împreună cu Ecologel. parțială
Descrierea jocului: Pe rând, copiii vor sări și vor încerca
să muște cât mai mult din biscuite, până îl termină tot de
mâncat. Copilul care nu reușește să mănânce tot biscuitele
pierde și este exclus din joc, se continuă jocul cu restul
copiilor.
- Ecologel acum este vesel și sunt sigură că și Pământul a
văzut ce isteți ați fost azi la toate activitățile, ce frumos v-
ați jucat și cât de bine ați rezolvat toate sarcinile de lucru.
- Copiii îşi vor autoevalua comportamentul, activitatea, Jocul
vor aprecia pe cei mai activi colegi. Exercițiul
10 Evaluarea - Activitatea zilei este finalizată cu aprecieri asupra Evaluarea
. activității efortului depus de catre copii. finală
integrate - Drept recompensă, copiii primesc de la Ecologel un
ecuson cu ”Micii ecologiști”.
Copiii părăsesc sala de grupă pe jocul ritmic „Tic-tac”

S-ar putea să vă placă și