Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

OBIECTUL: Educație Plastică

PROFESOR:

CLASA: a V-a

MANUAL: Educație plastică. Manual pentru clasa a V-a , Editura Ars Libri

UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Clasificarea culorilor conform teoriei constructive despre culoare

TEMA PLASTICA: Culorile reci

SUBIECTUL LECTIEI: Cool cat

SCOPUL LECTIEI: dezvoltarea abilităților plastice și recunoașterea nuanțelor reci de gradul I si II

TIPUL LECTIEI: Formare de priceperi și deprinderi

MIJLOACE DE REALIZARE ȘI COMPETENȚE:

Însușirea de către elevi a noțiunii de gamă cromatică rece și aplicarea acestora în compoziție, în vederea obținerii
unor expresivități si efecte plastice

Dezvoltarea gândirii artistico-plastice, caliatate specifică a gândirii creatoare prin artă plastică

Dobândirea de cunoștințe referitoare la culorile reci de gradul I și II

Formarea unor deprinderi de lucru și cromatice pentru realizarea unei lucrări plastice

Cunoasterea de termeni specifici aretelor plastice

Dezvoltarea sensibilității artistice


COMPETENȚE OPERATIONALE:

Cognitive

C1- sa înțeleagă noțiunea de gamă cromatică rece a amaestecurilor studiate

C2-sa recunoască culorile reci binare de gradul I și II

C3-sa își însușească tehnica de obținere a culorilor reci prin amestecul fizic

C4- să își dezvolte vocabularul plastic

C5- să recunoască culorile reci pe cercul cromatic

C6- să precizeze modul de așezarea culorilor reci pe diferite exemple cu reproduceri din Istoria Artei

C7- să cunoască noțiuni de Istoria Artei

Afective:

C8-sa-si dezvolte gustul estetic;

C9- să exprime judecăți estetice despre propria lucrare și pe lucrările colegilor pe baza criteriilor stabilite

Psiho-motorii:

C10-să realizeze o compoziție plastică în care să folosească culori reci

Strategia didactică: mixtă

Metode de învatamant: activitate practică și teoretică

- observatia, explicaţia, conversaţia euristica, demonstraţia, conversaţia, exerciţiul

De evaluare:
A)de verificare: verificarea orală curentă

B)de apreciere: aprecierea verbală

Mijloace didactice: Educație plastică pentru clasa a V-a, Ars Libris

Imagini reprezentative cu diverse opere arta de pe Google

Filme demonstrative de pe YouTube

Resurse:

- laptop, telefon, tableta, Google Classroom/sala de clasă, Meet, Google, YouTube, hâtie, pensule, creionae, carioci,
acuarele
- elevii

Durata: 50 min

Etapele lecţiei Com- Conţinutul esenţial Activitatea profesorului Activitatea Metode de


petenț elevilor
e invatamant
1.Moment 3min -se coneactază la Google -se conecteaza la
organizatoric Classroom(dacă va fi necesar) Google Classroom
-asteapta cateva minute sa se -își pregatesc
conecteze toți elevii materialele
-face diferite observații necesare pentru
ora
2.Reactualizarea C2 Culorile reci Profesorul propune imagini și
conţinutului C4  Exemplificare scheme cromatice cu diferite -vizualizează
predat anterior C5  Mod de obținere lucrări reprezentative pentu imaginile
C6 culorile calde
Profesorul întreabă:
5 min -Câte culori există pe cercul -pe cercul
cromatic a lui Itten? cromatic există 12
-Ce culori calde cunoașteți? culori -conversația
-Care sunt culorile calde primare? -roșu, oranj,
galben, auriu -explicația
-Dați exemple de culori clade -galben-oranj,
binare de gradul II. roșu- gălbui, ocru,
siena
3.Predarea noilor C1 Clasificarea culorilor Profesorul cere copiilor să -conversatia
cunoştinţe C2 conform teoriei deschidă manualul de Educație - citesc textul
C3 constructive despre plastică la pagina 39. lecției -observația
C6 culoare Lecția de astăzi se numește: Culori
C7 Culori reci reci -explicația
C8  Exemple Propune copiilor să citească textul
C9  Modalităţi de lecției.
C10 obținere a culorilor Explică toate elementele noi din
15 min calde text:
 Cercul lui Itten - culorea rece primară este -sunt atenți la
 Steaua cromatică albastru explicațiile
 Imagini -culorile primare nu se pot abține profesorului
reprezentative din prin amestecul altor culori
Istoria Artei -culorile reci secundare sunt verde
și violet
-culorile reci binare de gradul II
sunt: violet-albăstrui(indigo) verde
-albăstrui(turcoaz), verde-gălbui
-se numesc culori reci deoarece
produc efect de răceală, depărate, -urmăresc
frig, ușor atunci cand sunt în imaginile și sunt
nuanțe deschise atenți la explicații
-culorile reci se folosesc pentru a
colora umbrele iar culorile calde se
folosesc pentru lumină. -formulează
Profesorul propune spre vizionare întrebări
cercul cromatic a lui Itten și steaua
cromatică.
Johannes este un artist elvețian,
profesor și teoretician al artelor
plastice. El este cel care a realizat o
schemă cromatică complexă
formată din 12 culori care ajută
artiștii în alegerea culorilor
Pe steaua cromatică puteți
observa culorile primare, binare de
gradul I și II.
Ttilul temei practice de astăzi este -privesc imaginile
Cool Cat. propuse de către
Profesorul explică elevilor că profesor
termenul cool este din engleză și
înseamnă rece iar cat însemnă
pisică și că vor trebui să desenze o
pisică în culori reci.
Profesorul prezintă exemple de
lucrări în care sunt reprezentate în
culori reci.

4.Etapa de C1 Cool cat Propune începerea lucrului -realizează -exercitiul


creaţie si de C2  Folosirea compoziţia
-demonstrația
formare de C3 cunoștințelor Supraveghează copii în timpul
deprinderi si C8 proaspăt învățate lucrului, dă indicații și ajută acolo -formulează -conversația
priceperi C10 unde este necesar. întrebări
 Respectarea profesorului
cerințelor date
20 min
5. Fixarea C1 Culorile reci -profesorul reactualizează -conversatia
cunoştinţelor noi C2 cunoștințele printr-o serie de
C4 întrebări:
C5  Ce efecte produc culorile
C9 reci? -produc senzație
C8  Numiți culorile calde binare de frig
5min de gradul II. -indigo(violet
albăstrui), verde –
gălbui, verde-
albăstrui(turcoaz)
-apreciază
 Care sunt culorile din care lucrările colegilor
se obține verdele?dar -verde=galben+
violetul? albastru,
-selecteaza doua trei planşe in violet=roșu+
diferite stadii de lucru albastru

6.Incheierea -notarea elevilor -evidențiază elevii care au -conversația


lecţiei -precizari privind colaborat la ora
2 min continuarea lucrării in -face precizări privind continuarea
timpul orei viitoare lucrării

S-ar putea să vă placă și