Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic

Școala
Data: 16.03.2021
Profesor:
Clasa: a VI-a A
Obiectul: Limba şi literatura română
Subiectul lecţiei: Pronumele personal
Tipul lecţiei: mixtă

Competenţe generale:

. 2.3 utilizarea categoriilor gramaticale învăţate, în diverse tipuri de propoziţii;


2.5 manifestarea unei atitudini favorabilă progresiei comunicării;
4.3 înlănțuirea corectă a frazelor în textul redactat, utilizând corect semnele de ortografice şi de punctuaţie.

Obiective operaţionale:
La sfârşitul orei elevii vor fi capabili:
- să enumere părțile de vorbire învățate;
- să identifice pronumele personale într-un text dat;
- să identifice categoriile gramaticale ale pronumelor personale;
- să alcătuiască propoziţii cu formele neaccentuate ale pronumelor învăţate;
- să stabilească funcţiile sintactice ale pronumelor.
Metode şi procedee:
- conversaţia euristică, explicaţia, argumentarea, gândirea activă, învăţarea prin descoperire, rebus
Forme de organizare:
- activitatea frontală, activitatea individuală

Materiale şi mijloace tehnice de învăţare:


- fişa de lucru, planşe,

Resurse:
- capacităţile normale de învăţare ale elevilor;
- cunoştinţele însuşite anterior de ei despre unele părți de vorbire.
Timp: 50 de minute

Bibliografie:
1. Programa şcolara limba si literatura romana , clasa a VI-a
2. Limba si literatura română, Manual pentru clasa a VI-a, Mariana Norel, EDP,2019
3. Ilie Emanuela, Didactica literaturii române, Ed. Polirom, Iaşi, 2008;
4. Constantin Parfene, Metodica studierii limbii şi literaturii române, Ed. Polirom, Iaşi 1999;
Scenariu didactic

Nr. Secvenţele Elemente de strategie didactică Evaluare


crt. lecţiei Demersul didactic
Activitatea profesorului Activitatea Metode şi Materiale Forme de
elevilor procedee organizar
e
Asigurarea condiţiilor optime în vederea Se pregătesc Conversaţia Clasa Frontal
Moment desfăşurării lecţiei: pentru oră.
1. organizatoric -notarea absenţelor
1’

Actualizarea Se va verifica cantitativ și calitativ temele Elevii vor Conversația. Fisa, Individual Aprecieri
2. şi verificarea elevilor. răspunde Argumentarea, caietul verbale
cunoştinţelor Sunt verificate cunostintele anterioare întrebărilor Explicația
dobândite despre părțile de vorbire(verb si substantiv) primite
anterior prin diferite intrebări:
15’ -Ce parți de vorbire am studiat anul
acesta?-Definiți verbul.
-Care sunt modurile personale?
-Care sunt modurile nepersonale?
-Câte verbe auxiliare cunoaștem?
-Dați exemple de propoziții în care
verbul,,a fi”este verb auxiliar,verb
copulativ si verb predicativ.
-Definiți substantivul.
-De cate feluri este substantivul?
-Ce sunt substantivele defective de
singular, dar de plural?
-Dati exemple de substantive colective.
-Care sunt cazurile substantivului?
-Ce functii sintactice are cazul N,AC,D,G?

-Astăzi ne vom reaminti de o altă parte de Elevii rezolvă Conversatia Fisa Individual
3. Captarea vorbire studiată în anii anteriori, dar pentru rebusul primit
atenției a afla despre ce este vorba va trebui să
5’ rezolvati rebusul de pe fisa nr.1.

Elevii notează în Conversaţia Caiete Individual Aprecieri


4. Anunţarea -Astăzi vom învăța o nouă parte de vorbire: caiete titlul. verbale
titlului lecţiei Pronumele
şi a Profesorul scrie data și titlul lecției pe
obiectivelor tablă.
1’
5 Prezentarea PRONUMELE PERSONAL Elevii răspund, Conversaţia Caiete Individual Aprecieri
conținutului Profesorul va prezenta conținutul cu notează pe caiete Explicația Frontal verbale
învăţării ajutorul elevilor. Se vor indica diferite informațiile Argumentarea
20’ situații, propoziții, în urma cărora elevii vor descoperite.
descoperi:
-Definiția
-Categoriile gramaticale( persoana,
numarul, genul, flexiunea cazuală-
cazurile, funcțiile sintactice ale
pronumelui)
6. Realizarea Elevii rezolvă Conversaţia Fișă Individual Aprecieri
Elevii primesc o fișă- text cu propozitii Explicația verbale
feed – back – sarcina primită.
eliptice, unde vor trebui să completeze cu Argumentarea
ului
forma corectă .După ce elevii rezolvă
5’
sarcina, se verifică oral dacă au completat
corect si dacă recunosc pronumele din text.
7. Asigurarea Profesorul anunţă tema pentru ora viitoare- Elevii îşi notează Conversaţia Caiete Individual
retenţiei şi a Alcătuiţi o compunere de cel putin 15 în caiete tema
transferului randuri cu tema: Întâlnire cu un personaj primită.
3’ literar indragit de voi.
În cadrul compunerii incercați să folosiți
cat mai multe pronume personale.
FIȘA NR.1

Anexa 1

1. Substantivele pot fi: comune sau ……..


2. Antonimul cuvântului bun este .............
3. Verbul are timp și ...........
4. Sinonim pentru cuvantul ,, încet’’ din propoziția,, Ninge încet’’ este…..
5. Substantive care denumesc obiecte de acelaşi fel..............
6. Figură de stil bazată pe asemănare, se recunoaște după termenul,, ca’’…….
7. Partea de vorbire care exprimă o acțiune.................

ANEXA 2

1. Completează spațiile cu una din formele: la, l-a/ intr-o, intr-un/ iau, i-au,/ nea,ne-a.

Unchiul meu,…….Toader, are o casă de vacanță…….munte……….zi………chemat…….el. Fiul său………sfatuit


să adune toti nepotii. Era minunat!
În spatele casei,………..desis, se afla un zmeuriș. Unchiul ……….avertizat că vin urșii să se înfrupte. Ceilalti nu……
luat în seamă vorbele, dar eu știam adevărul. Pe înserat, când voiam să………mingea din spatele casei, am văzut umbrele ieșind din pădure,
înfulegând de zori.

S-ar putea să vă placă și