Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Proiect Didactic Educatie Civica Clasa A Iva
Proiect Didactic Educatie Civica Clasa A Iva
Data: 24.11.2020
Clasa: a IV-a
Învățător: Coleș-Elena-Ramona
Școala Gimnazială Nr. 2 Perișoru
Aria curriculară: Om și societate
Disciplina: Educație civică
Unitatea de învățare: Raporturile noastre cu ceilalţi oameni. Valori morale (I)
Subiectul lecției: Altruism - Egoism
Tip de lecție: dobândire de noi cunoștințe
SCOPUL:
Formarea unei atitudini morale faţă de cei din jur;
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1 – să dea exemple de însușiri, pornind de la cuvintele „bun” și „rău”; obiectivul
considerându-se atins dacă fiecare elev va da cel puțin câte un exemplu;
O2 - să prezinte situații în care au dat dovadă de altruism sau egoism; obiectivul considerându-
se atins dacă fiecare elev va prezenta cel puțin o situație;
O3 - să formuleze răspunsuri corecte la întrebările legate de textul citit; obiectivul
considerându-se atins dacă cel puțin 5-6 elevi răspund corect la întrebări;
O4 - să recunoască formele de manifestare a altruismului sau a egoismului faţă de celelalte
persoane şi faţă de ei înșiși; obiectivul considerându-se atins dacă cel puțin 5-6 elevi recunosc
formele de manifestare a altruismului și egoismului;
O5 – să-și exprime punctul de vedere față de un comportament; obiectivul considerându-se
atins dacă fiecare elev își va exprima punctul de vedere.
RESURSE:
Metodologice:
metode și procedee: conversația euristică, brainstorming-ul, explicația, exercițiul,
dialogul, munca independntă, dezbaterea.
mijloace didactice: computere sau alte dispozitive, internet, prezentare power point,
„tabla virtuală ” Jamboard
forme de organizare: frontal și individual
forme și strategii de evaluare:
a) evaluare formativă (aprecieri verbale);
b) evaluare de proces (fișe de muncă independentă);
1
c) evaluare de produs (aprecieri verbale și individuale).
materiale: caiete, manuale, fișe de lucru.
temporale: 30 minute
umane: 8 elevi
Bibliografice:
1. oficiale:
Programa școlară pentru disciplina Educație civică - clasa a IV-a OM nr.
5003/02.12.2014, București;
Pițilă, T.; Mihăilescu, C., Educație civică – manual pentru clasa a IV-a, Editura
Aramis, București, 2016
2. metodico-didactice:
Bontaș, I., Pedagogie. Tratat, Editura BIC ALL, București, 2001
Vasile, C., Ene, D., Metodica și evaluarea pentru examenele de titularizare și
definitivare în învățământ, Ediția a III-a, Editura Rovimed Publishers, Bacău, 2017
3. siteografie:
https://www.didactic.ro/materiale-didactice/uriasul-cel-egoist-dupa-oscar-wilde
[18.11.20]
2
SCENARIUL DIDACTIC
Captarea atenției O4 Se prezintă un material power- Elevii ascultă, Explicația Dispozitive IT Frontal Observarea
și motivarea O5 point ,,Uriașul cel egoist” în receptează și Dialogul Prezentare Individual sistematică a
pentru învățare vederea trecerii de la lecția răspund la Conversația power-point comportamen-
anterioară ,,Bine - Rău” la lecția
(8 minute) întrebări. euristică tului elevilor
nouă ,,Altruism- Egoism.
Dezbaterea Întrebări orale
Sunt adresate întrebări care să
scoată în evidență
comportamentul pozitiv/negativ,
ceea ce duce la formarea unor
valori morale.
3
Dirijez elevii să participe la
discuție, punând accentul pe
comportamentul uriașului.
Anunțarea temei Se anunță titlul lecției Elevii ascultă și Explicația Dispozitive IT Frontal Observarea
și a obiectivelor „Altruism - Egoism” și obiectivele receptează. Tabla virtuală Individual sistematică a
(2 minute) pe înțelesul elevilor. Jamboard comportamen-
Se prezintă tabla virtuală tului elevilor
„Jamboard” pe care sunt scrise
data și titlul lecției.
Dirijarea Se scrie pe tablă definiția Elevii ascultă și Explicația Dispozitive IT Frontal Observarea
învățării O3 altruismului și a egoismului: receptează. Dialogul „Tabla virtuală” Individual sistematică a
(10 minute) O4 Munca Jamboard comportamen-
Altruismul este o valoare morală
O5 Elevii scriu independentă Fișe de lucru tului elevilor
pozitivă a unei persoane care
constă în oferirea de timp, energie definițiile pe Conversația
și bunuri materiale altcuiva, fără caiet. euristică
a aștepta recompensă. Dezbaterea
Exercițiul
Egoismul presupune a acționa
negativ pentru a obține avantaje.
4
învățătura desprinsă din text. învățăturile.
Obținerea O2 Se solicită elevilor să rezolve Elevii ascultă Dialogul Dispozitive IT Frontal Observarea
performanței O4 exercițiile următoare: să identifice indicațiile date și Munca Individual sistematică a
(5 minute) O5 ajutorul de care au nevoie rezolvă cerințele independentă comportamen-
persoanele din imagini; să dea individual. Exercițiul tului elevilor
exemple de situații în care au Explicația Aprecieri
ajutat pe cineva fără a aștepta să verbale și
fie răsplătiți/situații în care au fost individuale
răsplătiți.
(Anexa 2)
5
Anexa 1
Citim și dezbatem
6
Anexa 2 Fișă de lucru