Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

Profesor: Turcan Nina


Clasa: a VIII-a A
Data :
Disciplina: Chimie
Subiectul lectiei: Baze –utilizarea si influenta asupra calitatii vietii
Tipul lectiei: Recapitulare si consolidarea cunostintelor
Durata: 45 minute

Competente specifice:
1. Deducerea unor utilizari ale substantelor chimice pe baza proprietatilor fizico-chimice.
2. Formularea de concluzii şi de generaliză ri pentru punerea în evidenţă a proprietă ţilor fizice şi chimice ale substanţelor compuse.
3. Aplicarea regulilor/legilor în scopul rezolvă rii de probleme;
4. Prezentarea rezultatelor unui demers de investigare folosind terminologia ştiinţifică .

Obiective specifice: La sfarsitul lectiei elevii trebuie sa fie capabili:


1. sa defineasca bazele;
2. sa clasifice si sa denumeasca bazele;
3. sa modeleze ecuatiile reactiilor ce ilustreaza proprietati chimice ale bazelor;
4. sa aplice cunostintele acumulate la baze in rezolvarea de exercitii si probleme.
Obiective formative:
- dezvoltarea capacitatii de a valorifica cunostintele insusite anterior;
- formarea deprinderilor de munca intelectuala;
- formarea unui limbaj specific chimiei.
Metode didactice:
- conversatia euristica, expunerea, explicatia, modelarea, algoritmizarea, problematizarea, rezolvarea de exercitii si probleme.
Material didactic: tabla, creta, fise de activitate independenta, manual sau plansa cu sistemul periodic al elementelor.
Mijloace de invatamant:retroproiectorul
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Secvenţele lecţiei Timp Activitatea profesorului Activitatea Metode si mijloace Forme de Evaluare
(min) elevilor didactice activitate
1. Moment 1 min Salutul Se pregă tesc Conversaţia Frontal
organizatoric Verifică ţinuta elevilor si notează absenţele pentru lecţie.
2. Anuntarea temei 1 min Scrie pe tabla titlul lectiei: “Baze – Noteaza pe caiete Conversaţia Frontal
si a obiectivelor utilizarea si influenta asupra calitati
lectiei vietii si mediului ”
3. Actualizarea 4 min - adreseaza elevilor intrebari referitoare la - raspund la Observaţia, Frontal Observarea
cunoştinţelor grupul de substante compuse -baze intrebarile Expunerea sistematică
asimilate anterior Aranjeaza substantele in colonite de pe adresate de Explicaţia
tabla. profesor;
4.Verificarea temei 10min -elevii au avut de pregatit in PowerPoint -prezinta tema Observatia, Individual Observarea
urmatoari oxizi si baze: Na2O;Na OH:K2O ; pregatita Conversatia sistematica
KOH;Ca {OH} 2;CaO.
5. Dirijarea 3 min - distribuie fisele de activitate elevilor. Asculta indicatiile Explicaţia Frontal
învăţării profesorului
6. Obţinerea 7min - solicita elevilor sa rezolve independent Completează fişele Explicaţia Frontal Observarea
performanţei exercitiile din fisa de activitate (timp de de lucru. Individual sistematică
7minute), supravegheaza realizarea sarcinilor
de lucru, ii ajuta cu informatii suplimentare
(daca este cazul);
7. Conexiunea 7min - verifica corectitudinea rezolvarii Comunică Algoritmizarea Frontal Observarea
inversă exercitiilor ,verificarea se realizeaza prin ră spunsurile şi le Problematizarea Individual sistematică
rezolvarea exercitiilor la tabla si confruntarea scriu la tablă. Modelarea
cu rezultatele obtinute de ei. Rezolvarea de
-prezint un exercitii si
probleme.
8. Evaluarea 2 min Se realizeaza prin observarea sistematica a Conversaţia Individual Observarea
elevilor pe parcursul orei. sistematică
9. Anunţarea temei 1 min Propune ca fiecare elev să compuna câ te o Notează tema Explicaţia Individual
pentru acasă problemă care se rezolva pe baza unei reactii pentru acasă
chimice intalnita la baze.
FISA DE LUCRU
BAZE-EXERCITII SI PROBLEME

1.Completaţi tabelul:

Formula BAZEI Denumire Solubila Greu solubila


Cu(OH)2
Hidroxidul de potasiu
NaOH
Hidroxidul de aluminiu
Ca(OH)2

2.Precizati pentru bazele de mai jos denumirea stiintifica

NaOH .......... ............................................

KOH ..........................................................

Ca(OH)2 .........................................................

3.Se da schema:
Ca + O2 = a
a+ H2O = b
b + HCl = c + H2O

Se cere: a)identificati substantele a,b,c


b)stabiliti coeficientii ecuatiilor reactiilor chimice.

4.Realizati un rebus in care sa obtineti pe verticala ,,BAZE”

Timp de lucru 7 minute.

S-ar putea să vă placă și