Sunteți pe pagina 1din 2

PROIECT DIDACTIC

GRUPA : pregatitoare
EDUCATOARE :
ACTIVITATEA: Jocuri de mişcare
TEMA: ,,Câinele ciufulit”
,,Păsărică mută-ţi cuibul”
FORMA DE REALIZARE: Jocuri distractive
SCOPUL ACTIVITĂŢII: Dezvoltarea atenţiei şi a deprinderii de a executa deprinderi
motrice de bază.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
 să-şi coreleze mişcările în funcţie de sarcinile jocului;
 să participe cu interes la joc păstrând ordinea şi disciplina;
 să manifeste interes prin participare efectivă şi afectivă;

METODE ŞI PROCEDEE:conversaţia, explicaţia, demonstraţia,exerciţiul,expunerea;


FORMA DE REALIZARE: frontal
DURATA: 25-30 minute;

TEMA: ,,Câinele ciufulit”


Evenimentul Conţinutul Strategii Evaluare
didactic stiinţific didactice
1.Organizarea Mesele şi scaunele sunt aşezate pe
jocului. marginea sălii de grupa.
Voi aduna copiii într-un cerc şi le voi -
comunica tema jocului: ,,Câinele expunerea
ciufulit!”
2.Anunţarea Voi delimita un spatiu care reprezinta cusca
şi explicarea cainelui. Unul dintre copii este „câinele ciufulit”
si sta în aceasta cusca.Ceilalti se plaseaza în alt
jocului.
loc , marcat la o distanta mare, denumit „casa
copiilor”.Copiii formând un lant de brate se
apropie tiptil de caine recitând urmatoarele
versuri :
„Cainele cel ciufulit -
S-a culcat în cusca expunerea
Sta cuminte, linistit,
Nu latra , nu muşca.
Doarme?Se preface?

Haideti sa-l trezim,


Sa vedem ce face
Si-apoi sa fugim!”
La atingerea câinelui de catre copii , acesta latra
si fuge dupa ei. Copilul prins îi ia locul, iar
ceilalti se întorc la „casa copiilor” si jocul se
reia.
REGULI:
- nu avem voie să alergăm;
- nu este voie să ţipam; explicaţia
1
3. Vom desfăşura împreună un joc de
Desfăşurarea probă. Dacă se impune voi da explicaţii - Evaluare
jocului de suplimentare. Le voi reaminti să fie demonstra- iniţiala
probă. atenţi la ,,Cainele ciufulit” ţia
4. Jocul se va repeta până când toţi copiii
Desfăşurarea vor fi pe rând ,,caini ciufuliti”. Se Evaluare
propriu-zisă a urmăreşte buna desfăşurare a activităţii, continuă
jocului. respectarea regulilor şi a corectitudinii. - exerciţiul
5. Încheierea Vom stabili împreună echipele
jocului. câştigătoare. Voi face aprecieri asupra Evaluare
modului de desfăşurare al jocului. sumativă

TEMA: ,,Păsărică mută-ţi cuibul”


Evenimentul Conţinutul Strategiile Evaluare
didactic stiintific didactice
1. Organiza- Copiii sunt adunaţi în cerc în
rea activităţii. mijlocul sălii.
Mesele şi scaunele sunt aşezate pe
margine.
2.Anunţarea şi Tot astăzi ne vom juca un alt joc de
explicarea mişcare numit,,Păsărică, mută-ţi
cuibul”.Pentru a ne putea juca trebuie să
jocului.
ne împărţim în echipe de câte trei copii.
Doi copii se vor ţine de mâini
formând ,,cuibul” iar al treilea intră la
mijloc fiind ,,păsărica”. Un copil rămas - expunerea
fără pereche va striga ,,Păsărică, mută-ţi
cuibul”. În acest moment păsările copii
trebuie să-şi schimbe cuibul la joc
participând şi copilul care a strigat.
Păsărica rămasă fără cuib va primi o
pedeapsă şi va da următorul semnal.
REGULI: - explicarea
- nu avem voie să ne împingem;
- nu avem voie două păsărele în
acelaşi cuib;
3.Desfăşurarea Pentru a vedea dacă toţi copii şi-au
însuşit regulile jocului vom Evaluare
jocului de desfăşura un joc de probă. Dacă demonstraţia iniţială
probă. este nevoie explicaţiile vor fi
reluate.
4.Desfăşurarea Copiii vor forma pe rând cuibul şi
propriu-zisă a vor fi păsărele. Voi urmări buna Evaluare
jocului. desfăşurare a jocului, intervenind cuntinuă
ori de câte ori este cazul - exerciţiul
5. Încheierea Voi face aprecieri asupra jocului şi Evaluare
activităţii. voi oferi copiilor stimulente. sumativă

S-ar putea să vă placă și