Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

Data: 24.01.2020
Clasa: a V - a
Profesor: Leonteac Anastasia
Disciplină: Limba şi literatura română
Unități de competențe: 3. Lectura şi receptarea textelor literare şi nonliterare prin diverse strategii, demonstrând spirit de
observaţie şi atitudine creativă; 2 Participarea la interacțiuni verbale în diverse situaţii de comunicare orală, dovedind
coeziune şi coerenţă discursivă.
Unitatea de conțiut: Regionalismele. Ion Creangă ,, Amintiri din copilărie”
Tipul lecţiei: predare – învăţare
Durata: 45min.
Obiective: la sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:
O1: să definească noțiunea de regionalisme;
O2: să identifice regionalismele din textul studiat;
O3: să dea exemple de regionalisme;
O4: să alcătuiască propoziţii cu cuvintele propuse;
O5: să fie atenți la sarcinile puse de către profesor;

Metode și strategii: observația, explicația, fişe, exercițiul, descoperirea.


Forme de organizare: individual, frontal.
Resurse/ materiale didactice:
caietul elevului, tabla, creta, fişe.
Bibliografie:
 Manualul de limba și literatura română pentru clasa a-V-a, Alexandru Crișan, Sofia Dobra, Florentina Sâmihăian,
Viorica Bolocan, Viorica Goraș – Postică, Știința; București Humanitas, 2015.
 CURRICULUM national la disciplina: Limba şi literatura română Clasele a V-a – a IX-a, Chişinău, 2019.
Demersul lecţiei

Evenimente Ob. Activitatea învăţătorului şi a elevului Metode şi Evaluare


instrucţionale procedee

EVOCARE Profesorul salută elevii (Bună ziua dragi elevi!). observaţia


Pentru capterea atenției, profesorul va propune elevilor, să fie atenți
la următoarele ghicitori: frontal

10 min 1.Frunzele-i vara, când cresc


Una-n alta se-nvelesc
Şi formează-o căpăţână
De salată numai bună.
 
Iepuraşul a venit,
Lângă frunze stă lipit.
O tot roade, vrând să vază,
Cum se înveleşte-o… varză!

2. Toată vara stă-nfășăt

În pănușe copăcel

Și de vânt îi legănat

Toamna are dinți de fier (Porumbul)

Elevii vor trebui să ghicească tema.


Anunțarea subiectului, obiectivelor.
Profesorul va anunța subiectul lecției: Regionalismele
Elevii vor nota unitatea de conținut în caietul de clasă.
REALIZAREA  Daţi sinonime cuvintelor extrase din textul studiat: popuşoi, individual
SENSULUI sărdac, bernevici, a se şupuri.
O1 explicația
Răspuns:
popuşoi (varianta a lui păpuşoi), s.m.,porumb;
bernevici, s.m. pl., pantaloni ţărăneşti largi, din stofă groasă;
sărdac, s.n., haină ţărănească, scurtă până la brâu;
a se şupuri, vb. IV (refl.), a (se) furişa, a (se) strecura.
- Folosiți cuvintele din această listă?
Definiţia regionalismelor „ ...” (elevii îşi notează în caiet definiţia lectura frontal
regionalismelor) model
Regionalismele sunt cuvinte folosite numai în anumite regiuni.
Se efectuiază diverse exerciții la temă. lectura în
Profesorul solicită elevilor să sublinieze regionalismele de la ex: 5, lanț
pag. 103
Barabule, curechi.
Facem oral ex: 6, pag. 103.
Apoi profesorul împreună cu elevii vor da citire unui alt fragment din
,, Amintiri din copilărie” de I. Creangă (pag. 127).
REFLECŢIE Cu ajutorul fişei de lucru, elevii vor trebui să identifice fișa de lucru individual
regionalismele şi vor trebui să dea sinonime.
13 min
Se fac aprecieri asupra activităţii elevilor şi se notează elevii care au
participat la lecţie.
EXTINDERE De selectat trei regionalism din fragmentul citit din ,, Amintiri din copilărie” de
5min. I. Creangă
Ghicitori

1.Frunzele-i vara, când cresc


Una-n alta se-nvelesc
Şi formează-o căpăţână
De salată numai bună.
 
Iepuraşul a venit,
Lângă frunze stă lipit.
O tot roade, vrând să vază,
Cum se înveleşte-o… varză!
Toată vara stă-nfășăt
În pănușe copăcel
Și de vânt îi legănat
Toamna are dinți de fier (Porumbul)
Fişă de lucru
Regionalismele

Daţi câte un sinonim, pentru termenii subliniaţi din textele următoare.

„„Trei iezi cucuieţi


Uşa mamei descuieţi...””

“…Atunci mezinul se vârî iute în horn şi,sprijinit cu picioarele de prichici şi cu nasul de funingine, tace ca peştele şi tremură ca varga de
frică…”

(Ion Creangă Capra cu trei iezi)

“Moşneagul pofticios şi hapsân se ia după gura babei,şi de ciudă prinde iute şi degrabă cocoşul.”

(Ion Creangă Punguţa cu doi bani)

“D-apoi cu smântânitul oalelor ce calamandros făceam! Cînd punea mama laptele la prins, eu, fie post,fie câşlegi de pe-a doua zi şi
începeam a linchi şi tot aşa până ce dădeam de chişleag.”

Ion Creangă ,,Amintiri din copilărie”

S-ar putea să vă placă și