Sunteți pe pagina 1din 15

PROIECT DIDACTIC

Profesor:

Unitatea şcolară:

Disciplina: Limba şi literatura română

Data:

Clasa: a VI-a SAU a VII- a

Unitatea de invatare: ,, Aproape de ceilalti,,

Aria curriculară: Limba și literatura română

Tema lecţiei: -Verbul

Tipul lecţiei: remediere-fixare

Durata: 40 de minute

SCOPUL ACTIVITᾸŢII:
 consolidarea cunoştinţelor ce vizează noţiunea de verb, dezvoltarea capacităţii de exprimare
orală şi scrisă în concordanţă cu normele gramaticale;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE: pe parcursul şi la sfârşitul activităţii, elevii vor fi capabili:

O1:- să identifice verbele dintr-un text dat, subliniindu-le;


O2: - să analizeze verbele date, precizând timpul, persoana şi numărul acestora;
O3: - sǎ alcătuiască propoziţii în care verbele să îndeplinească anumite condiţii (să fie la o anumită
persoană, număr, timp);

STRATEGIA DIDACTICĂ

Metode şi procedee: exerciţii creatoare, conversaţia, analiza gramaticală, explicaţia,


exerciţiul, jocul didactic;

Mijloace de instruire: plan recapitulativ, fişe, manualul, tabla.

Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate frontală, activitate individuala.

RESURSE:

1. Oficiale
Programa școlară pentru limba si literatura română -Adaptată;

1
Planificarea calendaristică , orientativă clasa a VI-a;

Proiectarea unității de învățare ,, Aproape de ceilalți,,

2. De timp- 40 minute
3. Bibliografie: Chiriţă, Cornelia, Trofin, Eliza-Mara, Gramatică 5.Fişe de lucru pe unităţi de
învăţare cu itemi şi teste de evaluare, Editura Paralela 45, Piteşti, 2014.
Florentina Sâmihăian, Sofia Dobra, Monica Halaszi, Anca Davidoiu-Roman, Horia
Corcheș Limba și literatura română, Manual pentru clasa a VI-a Bucureşti;

Goia, Vistian, Didactica limbii şi literaturii române pentru gimnaziu şi liceu, Editura
Dacia, Cluj-Napoca, 2002.

Emanuela Brăslaşu, Marin Alexandru, Ioana Nicolaescu, Culegere de exerciţii


gramaticale, clasa a V-a, Ed. Delta Cart Educaţional, Piteşti, 2005;

Iuliana Spinean, Culegere de exerciţii lexicale, S.C. Alba Print S.R.L. , Petreşti, 2001

Cucoș Constantin, -coordonator Psihopedagogie pentru examenele de definitivare si


grade didactice, Editura Polirom, Iași, 1998.

2
Conţinutul activităţii Strategii didactice
Etapele Ob.
Metode şi Mijloace Forma de Evaluare
activităţii op. Activitatea profesorului Activitatea elevilor
procedee didactice organizare
Moment
Asigur condiţiile optime pentru Se pregătesc pentru
organizatoric
desfăşurarea activităţii . activitate.
1min.
O1 Prezint elevilor un flipchart- text
lacunar despre toamna. Conversaţia flipchart-
Le voi cere elevilor să găsească Elevii sunt atenţi , text Frontal Formativă
cuvinte pentru a completa textul ascultă explicaţiile şi Explicaţia orală
Captarea despre toamna. Astfel vor apoi completeaza
atenţiei descoperi tema activităţii de textul. Exerciţiul
5min. astăzi.Verbul

Anunţarea
subiectului şi Anunţ tema şi obiectivele Elevii ascultă cu atenţie Conversaţia Frontal
a obiectivelor activităţii într-un mod accesibil și își notează titlul pe
activităţii Scriu titlul lectței la tablă. caiete.
2min

Reactualizare Se efectuează o reactualizare a Elevii ascultă atenţi Conversaţia


a O2 cunoştinţelor teoretice ce vizează explicaţiile profesorului Frontal / Observaţie
cunosţintelor verbul. şi răspund la întrebări. Explicaţia Planşe individual sistematică
însuşite
anterior Exerciţiul
10min
Elevii completează
Vom realiza, pe flipchart o schemă schema şi apoi rezolvă
Jocul frontal

3
de recapitulare a verbului. sarcina , cerută de joc. didactic flipchart individual
Elevii vor rezolva fişa 1, oral ,prin oral
jocul ,,Aşază-mă la locul Conversaţia planşe
potrivit!”
( anexa 1 ). Explicaţia fişă de munca în Formativă
Elevii, vor primi bileţele pe care lucru echipă orală prin
sunt scrise verbe , şi vor avea Exerciţiul aprecierea
sarcina de a le aşeza în tabelul verbală
expus pe flipchart în funcţie de Demonstratia
ceea ce exprimă (acţiune, stare,
existenţă). Elevii completează Munca in
Continuăm completarea schemei schema şi apoi rezolvă echipă munca în
Dirijarea cu, cunoştinţele referitoare la sarcinile solicitate echipă Formativă
activităţii de O1 numărul verbului. orală şi
consolidare Solicit elevilor rezolvarea fişei nr. frontal scrisă, prin
2, în 3 echipe (anexa 2 ). aprecierea
10min Continuăm completarea schemei verbală a
cu, informaţii referitoare la răspunsuri-
O1 persoana verbului. Gândiţi/ fişă de frontal lor
(anexa 3 ). lucraţi în lucru
Completăm schema cu, grupe/ colectivă
O2 cunoştinţele referitoare la timpurile comunicaţi! flori pe
verbului, apoi se va rezolva fişa nr. care sunt
4, frontal (anexa 4). Exerciţiul scrise
O3 Elevii vor primi flori pe care sunt Conversaţia verbe
scrise verbe, având sarcina de a le Explicaţia
clasifica după momentul petrecerii Elevii ascultă cu atenţie ciorchinele
acţiunii, aşezându-le pe panoul din explicaţiile şi
faţa clasei. completările.

Se solicită rezolvarea unor sarcini. Observarea


(anexa 5). Conversaţia sistematică
Explic ,elevilor cum vor rezolva Elevii rezolvă , pe aprecierea
aceste sarcini. grupe sarcinile de pe Explicaţia pe grupe verbală a

4
fişă. fişe de răspunsuri-
Obţinerea lucru lor
performanţei
5min
Conversaţia
Explicaţia
exercitiul
munca in
echipă
Asigurarea Elevii prezintă rezolvarea Elevii prezintă Conversaţia fişele Observarea
conexiunii sarcinilor propuse. rezolvarea sarcinilor Explicaţia elevilor frontal sistematică
inverse Se aduc corectări sau completări propuse. expunerea
1min dacă se impune acest lucru.
Elevii vor trebui să
Evaluare Impart elevilor fişe de evaluare , le rezolve individual Conversaţia Frontal Evaluare
finală explic ce sarcini au de rezolvat. exerciţiile de pe fişa de Fişe de scrisă
5min Joc didactic – Găsește intrusul evaluare Explicaţia evaluare Observarea
(anexa 6). Elevii sunt atenţi la Exerciţiul individual sistematică
Voi verifica modul de rezolvare a explicaţiile date.
fişelor de evaluare.

Ȋncheierea Fac aprecieri individuale asupra Elevii ascultă cu atenţie Conversaţia Frontal Aprecieri
activităţii modului de participare a elevilor la aprecierile făcute. verbale
1 activitate.

5
bate, se adună,cade Anexa 1

6
Anexa 2

ACŢIUNEA TRECUT

STAREA
EXPRIMĂ TIMPUL PREZENT

EXISTENŢA
VIITOR

VERBUL
PERSOANA I NUMĂRUL
SINGULAR
PERSOANA a II- a PERSOANA NUMĂRUL
NUMĂRUL
PLURAL
PERSOANA a III- a

7
Anexa2

,,Aşază- mă la locul potrivit!”

1. Grupează verbele următoare : citesc , este , voi sta , desenează , în funcţie de ceea ce exprimă şi completează tabelul alăturat.

Verbe care exprimă:

acţiunea starea existenţa

anexa 3

8
Ieri, azi, mâine!

Completaţi tabelul cu următoarele forme verbale: mergeam, voi studia, am cercetat, scriu, vor dansa, vorbesc, o să
citesc, alergasem, plâng, povestiră, o să mâncăm, desenăm, au intrat, ieşim, vei lua.

Ieri/ timp trecut Astăzi/ timp prezent Mâine/ timp viitor

9
Fişă de lucru

Grupează verbele următoare,în funcţie de număr: alerg, cânţi, venim, scrieţi, spui.

Numărul singular Numărul plural

10
Fişă de lucru

2. Grupează verbele următoare,în funcţie de număr: alerg, cânţi, venim, scrieţi, spui,.

Numărul singular Numărul plural

11
anexa 4

Fişă de lucru

Completaţi tabelul următor cu verbele: a vedea, a scrie.

SINGULAR PLURAL

Pers. I Pers. II-a Pers. a III-a Pers. I Pers. II-a Pers. a III-a

EU TU EL/EA NOI VOI EI/ELE

12
anexa 5

Clasifică verbele după momentul petrecerii acţiunii: vorbeşte, va alunga, am părăsit, arătaţi, împletesc, vom înţelege,
citesc, am uitat, mă voi spăla, v-am adus, a citit, voi veni.

trecut prezent viitor

13
Oglinda tablei

Verbul este partea de vorbire care arată acţiunea, starea sau existenţa.

ex. a învăţa, a se documenta- verbe care arată acţiunea

A exista, a se bucura- verbe care arată existenţa

A se bucura, a se întrista- verbe care arată starea

Într-o comunicare, verbul este esenţial, fiind nucleul comunicării.

!!!! să fii/ să fi; este/ ieste; să scri/ să scrii; să vii/ să vi; suntem/ sântem.
Verbul îşi modifică forma în funcţie de timp, persoană şi număr.

Verbul are trei persoane:


- persoana I: eu/ noi
- persoana a II-a: tu/ voi
- persoana a III-a: el, ea/ ei, ele
Verbul are numărul :
 singular
 plural
Acţiunea verbelor se desfăşoară la timpul:

trecut (înainte de momentul vorbirii)


prezent (în momentul vorbirii)
viitor (după momentul vorbirii)

Anexa 6

14
Descoperă intrusul!

În următoarea lista de cuvinte se află


câte un verb! Oare cine va reuşi să îl
găsească cel mai repede?

copil, inteligent, devreme, a învăţa, vecin


a exista, părinte, scund, acum, teren
acasă, fericit, a se întrista, catalog, ieri
tablou, a fi, iute, perspicacitate, şapte
adult, plăcere, isteţ, mie, a se documenta
învăţătură, nou, al şaptelea, a se bucura, româneşte

15

S-ar putea să vă placă și