Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

Clasa: a VII-a
Obiectul: Limba și literatura română
Subiectul lectiei: Numeralul cardinal
Tipul lectiei: predare - însușire de noi cunoștințe
Unitate de competenta 5.2,5.4
Obiective operationale:
O1 – să recunoască numeralele cardinale dintr-un enunț
O2 – să observe și să retină formele numeralului cardinal
O3 – sa retină scrierea corecta a numeralelor cardinale compuse
O4 – să recunoască valoarea substantivală/adjectivală a numeralului
O5 – să redacteze o compunere în care să utilizeze numerale cardinale

Metode: ciorchinele, conversatia euristica, dictarea, explicatia, exercitiul, lucrul pe grupe, lucrul pe perechi, jocul didactic, autoevaluarea
Material didactic: fise de lucru, marker colorat, fila tip „flipchart”, tabla, video-proiectorul
SCENARIU DIDACTIC
Evenimente Activitatea de invatare Strategii didactice Evaluare
instructionale Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode Resurse Organizare
Moment -organizează clasa și asigură -se pregatesc pentru ora Activitate frontală
organizatoric climatul necesar bunei desfășurări
a lecței
Verificarea -verifică tema de casă a elevilor și -prezinta profesorului caietele de Caiete Activitate frontală
temei de casa face eventuale corectări ale tema
greșelilor
Captarea -începe ora cu un exercițiu de
atentiei spargere a gheții. Profesorul
propune alcătuierea unei salate de
fructe imaginare, în care vor folosi -elevii răspund la întrebări sub Conversația Fișe de lucru Activitate frontală
cat mai multe fructe. Profesorul indrumarea profesorului
notează rețeta de salata pe tablă. Activitate
Într-un coș adună fructe de pe individuala
băncile copiilor pe care le va folosi
în altă secvență a lecției.

-intreaba elevii cum se numesc


partile de vorbire care denumesc -elevii raspund si completeaza
numere, iar dupa raspunsul elevilor rețeta de fructe cu numerale Conversatia
- Numeralul - va conduce la Foi flipchart
aflarea titlului lecției.
Fise de lucru Activitate
individuală

Conversatia Fise de lucru Activitate frontală

Anunțatea -enunta titlul și obiectivele lectiei -asculta enumerarea obiectivelor Caiete Activitate frontală
titlului lecției care vor ajuta la descoperirea, apoi scriu titlul lectiei in caiete Explicația
și a intarirea cunostintelor pe care
obiectivelor elevii le vor acumula despre
numeral
-scrie titlul lectiei pe tabla
Dirijarea -înmânează elevilor fișe cu un text -elevii primesc fișele cu textul la Fișe de lucru Activitate în Evaluarea se
invatarii la prima vedere (anexa 1) in care li prima vedere după care, lucrând Exercitiul perechi face pe
se cere elevilor să sublinieze în perechi, vor sublinia parcursul orei
numeralele lucrând în perechi numeralele întâlnite
-numește elevi care să enumere -răspund atunci când sunt Activitate frontala
numeralele corect solicitați să enumere numeralele
-pe baza textului profesorul pune -răspund întrebărilor profesorului
intrebari care sa conduca elevii -cu ajutorul profesorului și a Observatia Activitate frontala
spre alcatuirea unei definitii proprii explicațiilor, elevii vor da o Conversatia Tabla
a numeralului cardinal definiție proprie numeralului Marker
1. Ce exprima numeralele cardinal și o vor scrie atât în Caiete
subliniate? caiete cât și la tablă
2. Pot aceste numere sa existe
și fără referire la obiecte?

Exercitiu
-dicteaza elevilor trei enunțuri: -scriu enunțurile în caiete Caiete
1. În clasă sunt treisprezece copii,
trei sunt afară.
2. Unsprezece păsări și-au luat
zborul.
3. Deși ieri au fost douăzeci și
șapte, azi au venit doar nouă.

-cere elevilor să identifice -identifică individual numeralele Descoperirea Activitate


numeralele individual apoi le enumeră cu voce tare individuala
-afisează o foaie tip flipchart cu -urmaresc propozitiile de pe foaia Observația Foi flipchart Activitate frontala
cele trei enunțuri și numeralele tip flipchart si asculta explicatiile
deja subliniate și atrage atenția profesorului
elevilor asupra faptului că
numeralul cardinal poate fi simplu
sau compus
-scrie pe tabla cele două feluri ale -elevii fac schimb de caiete si Caiete Activitate in
numeralului cardinal și numeste corecteaza pereche
elevi care să scrie numeralele din
cele trei enunțuri la felul lor -scriu in caiete explicatiile de pe Explicatia Tabla Activitate frontala
corespunzator tabla si cand sunt solicitati vor Marker
-completează lista de numerale scrie numeralele din enunturi la Caiete
cardinale simple cu suta, mie, tabla
milion, miliard.
Atenționează asupra scrierii
corecte a unor numerale compuse
precum: paisprezece, șaisprezece,
optsprezece, șaizeci.
-urmăresc enunțurile afișate Observația Foi flipchart Activitate frontală
-afiseaza o foaie tip flipchart pe Explicația
care sunt scrise urmatoarele
enunturi:
1. Am un stilou si trei creioane.
2. Mihai are o carte si patru caiete.
3. La vioara canta un baiat.
4. Fata recita o poezie.
-ascultă explicațiile profesorului Activitate frontală
-explica ca un si o din primele și cer eventuale explicații
exemple sunt numerale deoarece
exprima un numar de obiecte dar
in celelalte doua exemple sunt
articole nehotarate deoarece
substantivele care sunt insotite de
acestea nu arată un număr. -alcătuiesc enunțuri conform Exercitiu Caiete Activitate
-cere elevilor sa alcatuiască cerințelor și apoi corectează individuală
enunturi scrise folosind cuvintele eventualele erori
„pagina” si „ghiocel”, insotite de
numeralele o si un si apoi de
articolele nehotarate o si un
-ascultă enunturile elevilor si
corectează eventualele erori -primesc fișe de lucru și lucrează Exercițiu Fișe de lucru Activitate în
-înmânează elevilor fișe de lucru în pereche rezolvând exercițiul și pereche
indicându-le să aleagă varianta alcătuind enunțuri cu trei din
corectă a numeralelor si apoi sa numeralele corecte
aleaga trei numerale corecte cu
care sa alcătuiască enunțuri; elevii
vor lucra in pereche -se autocorecteaza citind Autoevaluarea Foi flipchart Activitate
-afișează o foaie de tip flipchart informatiile de pe foaia de individuală
pregatită dinainte cu raspunsurile flipchart
corecte și cere elevilor sa se
autocorecteze -citesc enunțurile alcătuite și fac Conversația Activitate frontală
-ascultă enunturile alcatuite si eventuale corectări
corecteaza acolo unde s-a gresit
Asigurarea JOC: trenulețul cu numere:
feed-back-ului propune elevilor să faca o Joc didactic Bilete cu date
propoziție care va cuprinde cât mai Activitate pe
-stabilesc reprezentantul care va Tabla grupe
extage bilețelele din coșuleț Marker
multe numerale. De exemplu:
Alcătuiţi un enunţ in care să folosiţi
cât mai multe numerale.
Ex:
Am două stilouri,un penar,cinci Exercitiu Caiete
caiete,şase cărţi.
-dupa citirea propozițiilor, elevii
se așaza la locurile lor și cand
corecteaza eventualele greseli apoi sunt solicitați citesc explicațiile
cere elevilor sa citească cu voce
tare explicatiile pentru fiecare dată
scrisă pe tablă
Explicația

Tema de casa -o compunere de minimum zece


rânduri în care să foloseasca atât
numerale simple cât și compuse
Anexa 1

1. Subliniază numeralele din propozițiile următoare:

Suntem în 15 martie 2011.


Magazinul e deschis între 10 şi 18.
Temperaturile minime se vor situa între 2 şi 4 grade.
S-au prezentat între douăzeci şi treizeci de persoane la interviu.

Numărul meu de telefon este 074777663.


Este ora 8.
A trecut o maşină cu numărul GL 33 ATP
2. Citește cu atenţie textul și subliniază cu o linie numeralele simple și cu două linii pe cele compuse.

Am numărat în vitrina magazinului cincisprezece jucării. Când să intru şi să-mi aleg două, m-a oprit colegul meu.
- Nu cred că faci bine dacă îţi iei două jucării. Nu o să-ţi rămână bani pentru patru caiete.
- Ai dreptate. Tu ţi-ai luat toate rechizitele?
- Nu încă. Am zece caiete, un stilou, trei vocabulare, şase creioane şi o riglă. Mai am nevoie de două blocuri de desen, trei pensule şi douăzeci şi cinci de
radiere.
- Douăzeci şi cinci? Pentru ce îţi trebuie atâtea?
- Cred că voi greşi mult în anul acesta şcolar!

3. Subliniaţi forma corectă a următoarelor numerale cardinale:

şapte – şepte patrusprezece- paisprezece


tri – trei cinsprezece – cincisprezece
doişpe – doisprezece
optsprezece – optusprezece șaizeci și doi- sasezeci și doi
douăzeci şi opt – douăzecişiopt osută unu – o sută unu

S-ar putea să vă placă și