Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE LECŢIE

Data: 29.02.2016
Unitatea de învăţământ:SCOALA DE ARTE MERENI
Profesor:CERCHINA INGA
Clasa: Ai- III-a AP
Aria curriculară: Arte
Obiectul: Educaţie plastică
Tema plastică: Punctul,linia si Pata picturală
Subiectul: pictură”Flori pentru mama”
Tipul: mixta
Obiective de referinţă:
- Sa se familiarizeze cu pata,punctul si linia ca elemente principale in creatia spatiului plastic;
- să obţină pete picturale;
- să realizeze compoziţii într-o dominantă cromatică intenţionată, folosind pata picturală;
- să organizeze spaţiul plastic liniar şi cromatic (cu accent pe tratarea picturală);
- să utilizeze criterii evaluative în analiza propriilor exprimări plastice şi a celorlalţi;
Obiective operaţionale:
O1 – să numească culorile specifice anotimpului „primăvara”;
O2 – să observe cu atenţie modelul;
O3 – să utilizeze corect materialele necesare pentru desen;
O4 – să realizeze o compoziţie armonioasă, cu atenţie, fineţe şi delicateţe,
respectând cerinţele formulate;
O5 – să lucreze corect şi îngrijit, coordonându-şi mişcările în mânuirea
obiectelor de lucru, respectând proporţia şi culoarea;
O6 – să-şi dezvolte spiritul de observaţie, prin perceperea vizuală a frumosului;
O7 – să analizeze lucrările proprii şi pe cele ale altor colegi;
O8 – să participe cu interes şi plăcere la lecţia de educaţie plastică;

Strategii didactice:
1. Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul,
observaţia, munca independentă, analiza.
2. Mijloace de învăţământ: planşe demonstrative – modele, GUAS, pensule, bloc de desen, vase pentru apă,
şerveţele

Demersul didactic
Etapele Obiective Activitatea învăţătorului Activitatea elevilor Strategii Evaluare
lecţiei didactice
I Organizarea Salutul.Se vor pregăti materialele necesare: Elevii îşi vor verifica materialele. Observarea
clasei pensule,guase,apă,lavete individuală
pentru şters.

Se vor adresa întrebări referitoare la culori:


II Verificarea -Care sunt culorile calde? Elevii vor răspunde la întrebări şi vor da Conversaţia
cunoştinţelor -Care sunt culorile reci? exemple.Vor lucra cu cercul cromatic. orală
-Care sunt nonculorilre?
-La ce ne ajută ele?
Deci astazi ca tema plastica vom desena un peisaj CU
FLORI

III Captarea Se vor adresa întrebări referitoare la Elevii vor viziona materialul în care vor Observaţia
atenţiei anotimp şi la sărbătoarea care urmează: fi expuse flori de diferite culori şi
semnificaţia acestora.
-Vouă vă plac florile? Elevii vor scoate în evidenţă importanţa
-De ce ? zilei de 8 Martie. Dialogul Individuală
-Cui oferiţi flori?
-Ce sărbătoare urmează?
-Care sunt florile preferate de mama?

Le voi spune elevilor că m-am gândit ca de 8 Martie să


pregătim mamelor o surpriză şi anume un tablou.
Acesta va fi realizat pe hirtie şi vom folosi ca tehnică
de lucru punctul,linia si pata picturală.

IV Anunţarea Elevii vor privi cu atenţie modelele,


subiectului şi Voi prezenta modele pe care le vom analiza: observând modul de realizare şi tehnica Analiza
a obiectivelor -Ce culori s-au folosit? utilizată.
-Care sunt culorile specifice acestor flori?
Elevii receptioneaza tema,urmaresc plan-
V Prezentarea Sele pentru a observa utilizarea Demonstraţia
conţinutului Le vorbesc elevilor despre pata picturala,linii si petelor ,punctelor si liniilor.
Puncte.Le demonstrez lucrari executate in aceste Elevii isi aleg cite un model de lucrare.
Tehnici dupa care indemn elevii sa-si aleaga cite un
model dupa care vor executa lucrarile lor.

VI Etapa de Elevii incep prin acoperirea suprafetelor mari


creatie si de Le voi sugera apoi să înceapă executarea lucrării. cu culoare,dupa care vibreaza si decoreaza
formare a price- Voi da explicaţii necesare individual şi suprafetele cu puncte ,linii si pete pt a crea
Perilor si de- general. peisajul. Exerciţiul
Prinderilor Vom incerca si noi sa realizam un peisaj cu Elevii vor picta tablourile cu mare atenţie
flori,asternind culoarea in pete mari,linii si puncte. folosind paleta de culori.

VII Evaluarea Elevii analizeaza lucrarile,vorbesc despre


formativa a Turul galeriilor tehnicile folosite,aspectul pictural al lucra-
progresului Solicit elevii să-şi expună lucrările şi să Rilor.Elevii isi expun parerile despre lucrarile
realizat le aprecieze. care i-au impresionat mai mult

Voi aprecia activitatea elevilor la oră şi voi ruga elevii Elevii vor extrage căte o surpriză pentru
să ia dintr-un coşuleţ câte mama. Analiza Evaluare
o floare de hârtie pe care le-am pregătit impreuna. colectivă
Acestea vor fi oferite mamelor alături de
tablourile obţinute.

S-ar putea să vă placă și