Sunteți pe pagina 1din 9

Proiect didactic

Profesor:Randasu Marian Iulian


Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială nr.1 Telega
Clasa: a V–a
Aria curriculară: Om și societate
Disciplina: Religie-Ortodoxă
Unitatea de învățare:Viața creștinului împreună cu semenii.
Subiectul lecției: Ajutorul oferit semenilor
Tipul lecției: mixtă
Scopul lecției: Însușirea unor cunoștințe despre misiunea creștină, consolidarea comportamentului moral-religios: educarea elevilor în spiritul
dragostei față de semeni.

Obiective operaționale
La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili:
O1 – identificarea aproapelui fiecăruia dintre noi; ;
O2 – precizarea porunci dată de Mântuitorul cu privire la aproapele ;
O3 – numirea faptelor milei trupești și sufletești ;
O4 – formularea învățăturilor folositoare progresului vieți spirituale ;

Strategia didactică
1. Metode şi procedee: conversația, exercițiul, observația, expunerea, povestirea, explicația, problematizarea.
2. Mijloace de învățământ: Noul Testament,manual de religie, fișe de lucru, proiector, laptop.
3. Forme de organizare a activităților: activitate individuală, frontală și comună/în echipe

Resurse
Oficiale:
1. Programa școlară pentru disciplina Religie ortodoxă, aprobată prin O.M. nr. 3393/28. 02.2017, pentru clasa a V-a;
2. Planificarea calendaristică pentru clasa a V-a.
Temporale:
număr de lecții – 1 oră
durata – 50 min

Bibliografice:
1. Noul Testamen- Matei 22, 37-38; Isaia 1,17, Editura Institutului Biblic și de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, București 1991.
2. Cucoș, Constantin, Educația religioasă, Editura Polirom, Iași, 1999.
3. Cucoș, Constantin (coordonator), Psihopedagogie pentru examene de definitivare şi grade didactice, Editura Polirom, Iași, 1998.
4. Șebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Opriș, Dorin, Opriș, Monica, Metodica predării religiei, Editura Reîntregirea, Alba Iulia, 2000.
5. Opriș, Monica, Metodologia evaluării, ediția a II-a, Editura Sf. Mina, Iași, 2010.
6. Alex, Cristian, Bîzoi, Marius,Ciucă, Sorina, Ioniță, Dragoș, Șova, Mirela, Religie Cultul-Ortodox, Manual pentru clasa a V-a,Editura
Akademos, București, 2017.
7. Filmul motivațional: https://www.youtube.com/watch?v=52sP2RvDzDA
SCENARIU DIDACTIC

Nr. Etapele O. Timp Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode Mijloace Forme de Evaluar
crt. lecției op (min.) organizar e
e
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Salutul - Salută Aprecieri


1. Momentul 2' - Rugăciunea - Rugăciunea Exercițiul Activitate verbale
organizato- - Notarea absenţelor de frontală
ric - Realizează managementul clasei pentru - Pregătirea pentru începerea orei rugăciune
începerea lecției

Verificarea  Se cere elevilor să-și reamintească marea


cunoștințe- 3' poruncă pe care ne-a dat-o Mântuitorul: ,, Elevii răspund la solicitările Activitate Evaluare
lor însușite Să iubeşti pe Domnul Dumnezeul tău, profesorului. Conversa- frontală și orală,
2.
cu toată inima ta, cu tot sufletul tău şi ția individu- frontală
O1 cu tot cugetul tău, iar pe aproapele tău ală și
ca pe tine însuți” (Matei 22, 37-38) individua
Observație: lă
În funcție de răspunsurile elevilor
profesorul poate să completeze.
Observa-
ția
Vizionarea filmului motivațional „Pilde- Despre Activitate Aprecieri
3. Captarea 15' fapta milei şi iubirea de aproapele”, Elevii vor urmări filmulețul cu atenție, Observa- frontală și verbale
atenției https://www.youtube.com/watch? timp de 15’ minute. ția individu-
v=52sP2RvDzDA, având ca scop descoperirea ală
titlului lecției noi.
Anunțarea Notez titlul lecției pe tablă: ” Ajutorul oferit Elevii notează în caiete titlul lecției.
4. titlului și a 1' semenilor” și precizez obiectivele lecției. Conversa- Activitate
competențel ția individu-
or lecției ală
Aprecieri
Comunicare  Profesorul adresează elevilor următoarele verbale
5. a/ însușirea întrebări: ,,....de indiferență la suferință, egoism,
noilor ,,- Care a fost atitudinea femeii față de cei aflați comoditate..etc”. Problema
cunoștințe în nevoii?” -tizarea
,,...orice om aflat în necazuri și nevoi,
,,-Cine este aproapele nostru?” care are nevoie de ajutorul nostru și de
sprijinul nostru.” Activitate
,,- De ce trebuie să ne ajutăm aproapele?” frontală
,,...pentru a împlini porunca iubirii
dată de Mântuitorul nostru Iisus Aprecieri
 Profesorul cere elevilor să citească citatul
15' Hristos.” verbale
scripturistic de la Ioan 13, 34-35.
„Poruncă nouă dau vouă: Să vă
iubiți unul pe altul. Precum Eu v-am
iubit pe voi, așa și voi să vă iubiți Noul Testa-
unul pe altul. Întru aceasta vor Conversa- ment
cunoaște toți că sunteți ucenicii Mei, ția
dacă veți avea dragoste unii față de
alții” (Ioan 13, 34-35).

,,...prin fapte de milostenie.”


,,- Cum ne arătăm noi dragostea față de semenii
noștri?”
,,...hrănirea celui flămând, adăparea
,,-Da-ți exemple de fapte ale milei trupești!”
celui însetat, îmbrcarea celui gol,
cercetarea celor în necazuri și nevoi, Activitate
cercetarea celor bolnavi, găzduirea individu-
călătorilor, îngroparea săracilor și a
celor care nu au cine să-i îngroape, ală
contribuția la construirea unei
bisericii.” Meditația
religioasă Activitate
,,-Dați exemple de fapte ale milei sufletești!” frontală
,,...rugăciunea către Dumnezeu pentru
aproapele nostru, mângâierea celor
întristați, nerăzbunarea pentru răul
făcut de alții, ci răsplătirea răului cu Aprecieri
binele, înmtoarcerea celor rătăciți la verbale
calea adevărului.”

,,- Cum trebuie făcute aceste fapte de milostenie ,,...cu smerenie, cu dragoste <să nu știe Activitate
pentru a fi bineplăcute lui Dumnezeu?” stânga ce face dreapta>.” frontală

Explicația

 Profesorul solicită elevii s citească din Un elev citește versetele:,,De aş grăi


Sfânta Scriptură Imnul Dragostei de la I în limbile oamenilor şi ale îngerilor,
Corinteni 13,1-3 și să explice acest verset. iar dragoste nu am, făcutu-m-am Lectura
aramă sunătoare şi chimval expresivă
răsunător....Şi de aş împărţi toată Conversa-
avuţia mea şi de aş da trupul meu ca ția
să fie ars, iar dragoste nu am, nimic
nu-mi foloseşte.”( Corinteni 13, 1-3) Activitate
,,- Ce demonstrăm iubindu-ne aproapele?” frontală
,,... că-L iubim pe Dumnezeu.”
,,- Îi ajutăm și îi iubim pe toți oameni la fel?”
 Elevii ascultă cu atenție.
Precizare:
De multe ori oamenii îi ajută mai mult pe cei din
familie, iar atunci când este vorba de dreptatea Explicația Activitate
unui om necunoscut, dar vinovat, i se aplică legea frontală
 Elevii ascultă cu atenție.
corect, pe când unei rude care are aceeași vină, i
se găsesc tot felul de scuze.

,,..- Să ajutăm pe aproapele, fără a da


 Profesorul citește, expresiv o lectură(**) prilej de sminteală altora!”

,,- Ce învățăm din această lectură?”  Elevii ascultă atenți.

,,- Cine este cel care primește milostenia noastră ,,.. Dumnezeu!”
făcută aproapelui nostru?”

Precizare: Elevii notează pe caiet acest îndemn


În persoana fiecăărui om umilit stă Hristos, Iisus creștin.
așteaptă iubirea noastră la un colț de stradă, pe un
pat de spital, într-un azil de bătrâni, în casa unor
vecini care plâng și pe care nu are să-i ajute. Prin
aceste strădanii ale noastre Dumnezeu vrea să ne
dăruiască Împărăția Sa.
Așadar, să-i ajutăm pe cei aflați în suferință
și să fim apostoli ai lui Hristos în mijlocul celor
aflați în nevoi! Notez pe tablă acest îndemn.
Fixarea și O1 8'  Fiecatre elev primește câte o fișă de lucru Exercițiul Fișa de Aprecieri
sistematiza- pe care trebuie să o completeze( timp: 5’) Elevii completează exerciții din fișa de lucru verbale
6. rea lucru.
Cunoștințe- O2  Profesorul verifică prin sondaj, 2/3 elevi prezintă, oral, rezolvarea Activitate
lor corectitudinea răspunsurilor. exercițiilor. individu-
O3 ală

Asocierea si O4 4' Se adresează elevilor următoarele întrebări:  Elevii răspund: Conversa- Activitate Evaluare
7.
generaliza- ,,- Care este modelul de iubire și de ajutorare a ,,-...Mântuitorul nostru Iisus ția
 comună orală,
rea aproapelui, pe care trebuie s-L urmăm?” Hristos care S-a milostivit de frontală
oameni( mai ales de cei săraci și
și neajutorați) vindecând pe cei individua
bolnavi, înviind morți, săturând lă
,,- Cunoașteți oameni care I-au urmat pe cei flămânzi.”
Mântuitorul?” ,,-...Sfinții: Paraschiva, Filofteia,
Nicolae etc.”
,,-... Să ne ajutăm aproapele!”
,,- Ce învățături puteți formula din această ,,-...Să fim apostoli ai lui Hristos în
lecție?” mijlocul celor aflați în nevoie!”

Aprecierea 2’  Se fac aprecieri generale și individuale Elevii ascultă aprecierile făcute de


activității privind atât pregătirea elevilor pentru profesor. Conversa- Activitate Aprecieri
elevilor lecție, cât și implicarea în predarea noilor ția frontală verbale
cunoștințe.
Se notează elevii care au participat la lecție.

Precizarea Profesorul anunță tema:,, Scrie cum ai fi putut Elevii ascultă explicațiile la ceea ce Conversa- Activitate
8. temei 1' ajuta tu personajele care aveau nevoie de ajutor vor avea de făcut ca temă și iși notează ția frontală
pentru din filmul vizionat. tema.
acasă Explicația

Încheierea  Rugăciunea . • Rugăciunea . Exercițiul Activitate


9. activității 2'  Salutul. • Salutul. . de frontală
rugăciune

S-ar putea să vă placă și