Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: 05.10.2021

GRUPA: Mică ,,Ștrumfii"

CADRU DIDACTIC: Moraru Liza - Marie

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială Nr. 144

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: ,,Cine sunt/ suntem?”

TEMA SĂPTĂMÂNII: ,,Lumea minunată a grădiniței "

SUBIECTUL ACTIVITĂȚII: ,,Bună dimineața, dragă grădiniță”

TIPUL ACTIVITĂȚII: Predare - învățare

DOMENIUL DE ACTIVITATE: DEC – Educație muzicală

MIJLOC DE REALIZARE: Cântec

DURATA: 15 – 20 de minute

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:

C3: Activare si manifestare a potentialului creativ

COMPORTAMENTE VIZATE:

C3.3: Demonstreaza simt muzical ritmic, armonic prin cantec, joc cu text si cant, dans etc.

SCOPUL ACTIVITĂȚII: Educarea capacitatii copiilor de a asculta si de interpreta piese


musicale simple

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

O1: Sa reproduca exercitiile folosite pentru incalzirea vocii;

O2: Sa cante impreuna cu un colectiv;

O3: Sa participe la activitate pe tot parcursul ei, manifestand bucurie si satisfactie prin cant.

STRATEGII DIDACTICE:
 Metode si procedee: conversatia, povestirea, explicatia, demonstratia, exercitiul
 Mijloace de invatamant: casetofon
 Forme de organizare: mixt

BIBLIOGRAFIE:

1. Curriculum pentru educatie timpurie 2019- Anexata la ordinul ministrului Educatiei


Nationale nr. 4694/2.08.2019
2. Suport pentru explicitarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu care operează
curriculumul pentru educație timpurie
3. Repere fundamentale în învățarea și dezvoltarea timpurie a copilului de la naștere la 7
ani
NR. ETAPELE OB. METODE ȘI MIJLOACE
CONȚINUTUL ȘTIINȚIFIC EVALUARE
CRT. ACTIVITĂȚII OP PROCEDEE DIDACTICE

1. Momentul Se creează condițiile psihopedagogice necesare pentru o


organizatoric desfășurare optimă a activității:

- aerisirea sălii de grupă;

- aranjarea scaunelor în semicerc;

- pregătirea materialului didactic pentru desfășuarea activității;

-intrarea ordonată a copiilor în sala de grupă.

2. Captarea atenției Atenția copiilor va fi captată de prezența în sala de grupă a Casetofon


unui cățel mascotă, care are lângă el un casetofon și ne invită la Conversația
Cățel de pluș
cântat.
3. Anunțarea temei Cățelul anunță că tema de la activitatea de educație muzicală se Conversația
și a obiectivelor numește ,,Bună dimineața, dragă grădiniță ". Le recomandă
copiilor să cânte împreună și să fie bucuroși când vor asculta Cățelul de pluș

noul cântec.

4. Dirijarea învățării O1 Pentru a putea canta frumos vom face cateva exercitii de Conversația Executarea
respiratie si intonatie pentru a ne incalzi vocea. Explicația corectă a
O2 Exercitii de respiratie: Demonstratia exercițiilor
“Mirosim florile”; muzicale
O3 Exercițiul
“Suflam fulgul de nea”
Exercitii de intonatie:
Ma, me, mi, mo, mu.
Se demonstreză exercițiile, se execută concomitent cu copiii
urmărind corectitudinea executării.
Aprecieri
asupra
Predarea cântecului ,,Bună dimineața, dragă grădiniță"
interpretării
Bună dimineața
Dragă grădiniță! cântecului
Un băiat ți-aduce mama
Și are și-o fetiță
Intonarea în
Eu sunt cel mai mare
grup, la
Vezi că-mi șade bine!
Dar nici eu nu-s mititică unison cu
Uită-te la mine!
respirație,
Am adus o cască emisie și
Și-o rachetă mare
Pentru tine, baiețele dicție corectă
Nu e de mirare
Și eu o păpușă Explicația
Cu ochi ca de fragă Aprecieri
Demonstația
Când o culc îi cânt într-una Exercițiul asupra
„Nani, nani, mamă dragă!”
interpretării
cântecului
Copiii vor asculta prima data cantecul.
Educatoarea va interpreta cantecul o data.
Educatoarea ca interpreta impreuna cu prescolarii cantecul pe
strofe de cateva ori. Se repeta pentru fiecare strofa pana cand
copii incep sa isi insuseasca cantecul, apoi il vom canta
integral.
La sfarsitul interpretarii finale voi adresa cateva intrebari
referitoare la cantec:
“Cum se numeste cantecul nostru invatat astazi?”
“Despre ce este vorba in cantecelul nostru?”.

6. Încheierea Se vor face aprecieri individuale si generale asupra felului in


activității care au cantat, fiecare copil fiind recompensate cu stickere Conversația stickere
Frontală
zambitoare.

S-ar putea să vă placă și