Sunteți pe pagina 1din 20

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de aplicație: Grădinița Nr. 1- Târgoviște


Data: 03.12.2020
Grupa: mică ”Ștrumfii”
Propunătoare: Căpățînă Alexandra Nicoleta
Educatoare: Popescu Florina
Tema anuală: ”Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?”
Tema săptămânii: ”Ștrumfii îl așteaptă pe Moș Nicolae”
Tema activității: ”Bucuria-i mare, pentru noi cei mici”
Forma de realizare: Activitate integrată: ADP+ALA+ADE(DPM)
Tipul lecţiei: formare de priceperi și deprinderi
Scopul lecției: -Formarea deprinderilor motrice referitoare la apucarea, ținerea, transmiterea și
lansarea unui obiect.
Dimensiuni de dezvoltare:
- Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viață familiare
- Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități)
Comportamente vizate:
 Participă la activităţi fizice variate, adecvate nivelului lui de dezvoltare
 Își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate, specifice vârstei
 Realizează sarcinile de lucru cu consecvență
 ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂȚII INTEGRATE:
 Activități de dezvoltare personală:
- Întâlnirea de dimineață: ”Bucuria-i mare, pentru noi cei mici”
 Salutul;
 Prezența;
 Calendarul naturii.
- Rutine:
 Sosirea la grădiniță și servirea micului dejun- ”Singurel mă îngrijesc” (deprinderi
de igienă și autoservire)
 ”Ne pregătim pentru activitate”
- Tranziție:
 Joc: ”Trenulețul”
 Activități liber alese (ALA)
1. Manipulative: ”Alege și grupează jucăriile”
2. Joc de rol: ”De-a magazinul cu jucării”
 Activități pe domenii experiențiale (Educație fizică):
 Priza la obiect (apucare, ținere, transmitere și lansare obiect) -”Prinde cadoul”- joc de
mișcare
Obiective operaționale :
La sfârșitul activității, preșcolarii trebuie să fie capabili :
O1 – să execute corect variantele de mers, alergare și sărituri; obiectivul se consideră realizat
dacă fiecare preșcolar execută corect exercițiile fizice propuse;
O2 – să realizeze exercițiile de influențare selectivă a aparatului locomotor; obiectivul se
consideră realizat dacă fiecare preșcolar realizează corect exercițiile de influențare selectivă a
aparatului locomotor;
O3 - să exerseze priza la obiect corect; obiectivul se consideră realizat dacă fiecare preșcolar
exersează corect aruncarea, ținerea, transmiterea și lansarea unui obiect.
se consideră realizat dacă fiecare preșcolar exersează cel puțin o dată săritura în înălțime de pe
loc cu deprindere de pe ambele picioare.
O4- să grupeze jucăriile, respectând forma, culorile sau dimensiunile; obiectivul se consideră
realizat dacă fiecare preșcolar grupează jucăriile în funcție de cel puțin un criteriu dintre cele trei
menționate.
O5- să interpreteze rolul de vânzător/ cumpărător într-un magazin de jucării; obiectivul se
consideră realizat dacă fiecare preșcolar interpretează rolul în stil propriu.
Strategia didactică:
Metode, procedee și tehnici: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul, jocul de rol
Mijloace de învățământ: fluier, cadouri, rafturi, masinuțe, păpuși, mingii, plușuri, sacul lui Moș
Nicolae
Forme de organizare: frontal, individual, în grupuri mici, perechi.
Resurse:
 Umane: 24 preșcolari
 Temporale: 30-40 minute
 Spațiale: sala de grupă
 Bibliografice: CURRICULUM PENTRU EDUCAŢIA TIMPURIE -2019-

SCENARIUL ACTIVITĂȚII

Activitatea debutează cu Întâlnirea de dimineaţă. Copiii vor intra în sala de grupă în rând câte
unul, aşezându-se în formă de cerc, intonând
versurile: „Iarna, iată a sosit,
La grădiniţă am venit,
În cerc să ne aşezăm,
Pe Moș Nicolae cu drag îl așteptăm,
O zi bună ne urăm!”
Are loc salutul, care va porni de la educatoare, apoi fiecare copil își va saluta colegul.
Prezența: se vor stabili „ Ștrumfii” absenți, prin completarea panoului de prezență.
Este reamintita tema săptamanii: ”Ștrumfii îl așteaptă pe Moș Nicolae”. De asemenea, se
reamintește tema zilei: ”Bucuria-i mare, pentru noi cei mici”.
Calendarul naturii : se va completa prin alegerea unor imagini corespunzătoare
fenomenelor meteorologice din ziua respectivă. „În ce anotimp vine Moș Nicolae? ”; „Cum este
vremea afară? ”; „Ce ați observat pe drum când ați venit la grădiniță?”.
ACTIVITATE INTEGRATĂ: DPM+ ALA
Captarea atenției: se realizează prin anunțarea preșcolarilor că a sosit o scrisoare din
partea lui Moș Nicolae pentru ei. Propunătoarea le citește copiilor scrisoarea: ”Dragii Moșului,
După cum bine știti, mai este foarte puțin timp până când voi pleca să împart cadouri
pentru copiii cuminți, dar am o mare problemă: am foarte multe cadouri în fabrică și nu știu ce
jucării se ascund în cutiile de cadou.
Am mare nevoie de ajutorul vostru! Nu cred că voi reuși la timp să grupez toate cadourile și să le
pun și în sac.
Credeți că mă puteți ajuta voi? Aș fi tare fericit și recunoscător!”
Se anunță tema și obiectivele activității: propunătoarea anunță preșcolarii că pentru a-l
ajuta pe Moș Nicolae este nevoie ca ma întâi să grupăm toate jucăriile în funcție de formele,
culorile și mărimile lor, iar mai apoi să punem jucăriile în sacul Moșului.

Prezentarea optimă a conţinutului şi dirijarea învăţării: propunătoarea expune în fața


preșcolarilor jucării de diferite tipuri, forme, culori și mărimi. Explică sarcina de lucru care presupune
gruparea jucăriilor în funcție de criterii bine definite: tip, formă, culoare, mărime.
După ce toate jucăriile vor fi grupate, preșcolarii vor executa exerciții de mers și alergare,
exerciții de respirație, făcându-se astfel, pregătirea organismului pentru efort.
Se va face influenţarea selectivă a aparatului locomotor: exerciţii pentru cap, brațe, trunchi, picioare.
După antrenament, urmează învățarea executării prizei la obiect (aruncare, ținere,
transmitere, lansare). Se explică și se demonstrează modul de executare corectă a deprinderii motrice.
Preșcolarii vor arunca cadourile unii către alții, jocul finalizându0se prin introducerea cadourilor în sacul
lui Moș Nicolae.
Obținerea performanței: preșcolariilor le este solicitat să interpreteze rolurile de vânzător și
cumpărător într-un magazin de jucării. Asigurarea reetenției și a transferului: se va realiza prin
menționarea de către preșcolari a cadourilor pe care vor să le primească din partea lui Moș Nicolae.
Se face aprecierea activităţii şi comportamentului copiilor pe parcursul activităţilor.
Preșcolarii primesc stimulente.
Desfășurarea activității

Nr. Etapele lecţiei / Timp Ob. Eșalonarea conţinutului Strategia didactică Evaluare
crt. Op.
Activitatea profesorului Activitatea elevilor
Metode, Mijloace Forme de
procedee și de înv. organizare
tehnici did.
1. Momentul organizatoric Se creează condițiile
necesare pentru
desfășurarea optimă a
activitățiii: aerisirea sălii
de grupă; pregătirea
materialelor didactice
necesare activității.
ADP –ÎNTÂLNIREA
DE DIMINEAȚĂ
Copiii intră în sala de
grupă și se așază pe covor Preșcolarii se salută și
în cerc, pentru a avea un participă la discuții.
contact vizual bun cu toți
colegii.
Salutul: „Iarna, iată a
sosit,
La grădiniţă am venit,
În cerc să ne aşezăm,
Pe Moș Nicolae cu drag
îl așteptăm,
O zi bună ne urăm!”
Salutul, care va porni
de la educatoare, apoi
fiecare copil își va saluta
colegul.
Prezența: se vor
stabili copiii absenți, prin
completarea panoului de
prezență.
Este reamintită tema
săptămânii.

3. Captarea atenției Transmit preșcolarilor că la


gradiniță a sosit o scrisoare din
partea lui Moș Nicolae pentru
ei.
Citesc scrisoarea:
”Dragii Moșului,
După cum bine știti, mai este
foarte puțin timp până când voi Preșcolarii ascultă Frontal
pleca să împart cadouri pentru scrisoarea citită de Conversația
copiii cuminți, dar am o mare prepunătoare .
problemă: am foarte multe
cadouri în fabrică și nu știu ce
jucării se ascund în cutiile de
cadou.
Am mare nevoie de ajutorul
vostru! Nu cred că voi reuși la
timp să grupez toate cadourile
și să le pun și în sac.
Credeți că mă puteți ajuta voi?
Aș fi tare fericit și
recunoscător!

4. Anunţarea temei şi a Anunț preșcolarii că pentru a-l Ascultă informațiile


obiectivelor ajuta pe Moș Nicolae este transmise de propunătoare. Explicația Frontal
nevoie ca ma întâi să grupăm
toate jucăriile în funcție de
formele, culorile și mărimile
lor, iar mai apoi să punem
jucăriile în sacul Moșului.
5. Prezentarea optimă a ”ALEGE ȘI GRUPEAZĂ
conţinutului şi dirijarea JUCĂRIILE” (ALA)
învăţării Expun în fața preșcolarilor
toate jucăriile care nu sunt Observă jucăriile expuse și Expunerea Mașinuțe
grupate și nici pregătite pentru le numesc: mașinuțe, Explicația
a fi trimise către cei mai păpuși, plușuri, mingii. Păpuși Frontal
cuminți copii.
Jucăriile expuse sunt mașinuțe, Plușuri
păpuși, plușuri, mingii de
diferite forme, culori și Mingii
mărimi.
O4 Solicit preșcolarilor să aleagă Aleg dintre jucăriile expuse
câte una dintre jucăriile expuse și le grupează în funcție de Exercițiul
și să o grupeze în funcție de Individual Observare
formele, culorile și
criteriile menționate. sistematică
mărimile lor.
Atrag atenția copiilor și asupra
tipului de jucărie, în sensul în
care să nu grupeze jucării de
tipuri diferite doar pentru că se
aseamănă din privința altor
criterii.
Exemplu: nu punem în aceeași
grupă păpuși și plușuri pentru
că sunt de aceleași mărimi, ci
adăugăm păpușile în grupa
special destinată lor.
După gruparea tuturor
jucăriilor, se verifică cât de
corect s-au grupat jucăriile.

Anunț că din acest moment ei


au devenit spiridușii de Conversația
nădejde ai Moșului și că mai Se pregătesc pentru Frontal Evaluare
au de îndeplinit o singură îndeplinirea ultimei sarcini frontală
sarcină: punerea cadoului în primite din partea Moșului.
sac.

ADE-DPM
Verigile activității
1. Organizarea
colectivului de Indicații metodice
preșcolari

În linie pe
un rând Aprecieri
-„În linie pe un rând, Conversația verbale
Adunarea xxxxxxxxx
adunarea!”

În linie pe
-„Vă aliniați la marginea Explicația un rând
Alinierea liniei albe.”
xxxxxxxxx
Verificarea Adresez întrebările: Conversația
echipamentului sportiv și a
- „Toți preșcolarii au În linie pe
stării de sănătate
echipamentul sportiv? un rând
Există probleme de xxxxxxxxx
sănătate care v-ar putea
impiedica să nu
participați la activitate?”

Anunțarea temei:

Priza la obiect (apucare, -”Astăzi vom exersa În linie pe


priza la obiect, Explicația
ținere, transmitere și lansare un rând
obiect) însemnând apucarea,
ținerea, transmiterea și xxxxxxxxx
lansarea unui obiect.”

Joc de atenție:

Pentru a testa atenția -„Pentru a vă testa


preșcolarilor propun jocul atenția, ne vom juca «Fă Explicația
"Fă ce spun, nu ce arăt". În linie pe
ce spun, nu ce arăt».
Exercițiul un rând
Preșcolarii trebuie să indice Vă sugerez să indicați
Xxxxxxxxx
părțile corpului pe care eu le corect anumite părți ale
spun, nu pe cele pe carele arăt. corpului cu ajutorul
mâinilor. Veți duce
mâinile la ceafă, pe
genunchi, pe cap, pe
umăr, pe abdomen, chiar
dacă eu vă voi arăta o
altă parte a corpului.”

2. Pregătirea organismului - „Printr-o săritură de


pentru efort grădinar, la dreapta, cu Explicația Linie pe un Aprecieri
Întoarceri pe loc prin fața spre...! 1-2!” rând verbale
Demonstrația Fluier
săritură cu indicarea unui xxxxxxxxx
- „Printr-o săritură de
reper.
grădinar, la stânga, cu Exercițiul
fața spre...! 1-2!”

-„Capul sus, privirea


înainte, spatele drept! Ne
Mers normal imaginăm că admirăm în coloană
x
O1 priveliștea din fabrica de
x
cadouri!”
x

-„Privirea înainte,
Explicația
Mers pe vârfuri cu brațele spatele drept! Întindem în coloană Aprecieri
sus bine brațele. Ne Fluier x
Demonstrația verbale
imaginăm că atingem x
cerul!” Exercițiul x

Mers de revenire -„Mers normal. în coloană


Scuturăm mâinile și x
picioarele!” x
x
Mers pe călcâie cu mâinile -„Ținem spatele drept! Explicația
la spate Ne imaginăm că ne
Demonstrația
plimbăm prin fabrică.” în coloană
Exercițiul Fluier x
-„Mers normal.
Mers de revenire x
Scuturăm mâinile și Aprecieri
x
picioarele!” verbale

Explicația în coloană
-„Mișcăm brațele pe x
lângă corp. Ne imaginăm Demonstrația x
Alergare ușoară că alergăm prin fabrică Fluier x
Exercițiul
după cadouri.”

Aprecieri
O1 -„Ținem spatele drept.
Alergare cu călcâiele la în coloană verbale
Brațele pe lângă corp! Explicația
șezută x
Ne imaginăm că vrem să x
Demonstrația
ajungem mai repede la Fluier x
cuția cu cadouri.” Exercițiul

-„Mers normal.
Mers de revenire Scuturăm mâinile și
picioarele!”
Explicația
Alergare cu genunchii sus -„Ridicăm genunchii la în coloană
Aprecieri
piept și mișcăm brațele Demonstrația x
verbale
x
pe lângă corp.” Exercițiul Fluier x

Mers de revenire -„Mers normal.


Scuturăm mâinile și
picioarele! ”

Alinierea pentru formarea


coloanei de gimnastică

Fiecare preșcolar primește Explicația În linie câte


câte un ecuson pe care este unul
ilustrat un spiriduș care are
căciulă roșie și un spiriduș
care are căciulă verde.

În funcție de ecusonul
primit, preșcolarii vor forma
coloana de gimnastică:

 Preșcolarii ce poartă
ecusonul cu căciula roșie a
spiridușului vor face doi - „Căciulile roșii de
pași în față și încă unul în spiriduș fac doi pași în
lateral, spre stânga. față, căciulile verzi
 Preșcolarii ce poartă rămân pe loc.”
ecusonul cu căciula verde a
spiridușului. vor rămâne
pe loc.

3. Influențarea selectivă a
aparatului locomotor

 Exerciții pentru cap și


gât:
„NE TREZIM”
O2 P.I.- stând depărtat cu - „Ținem spatele drept. Explicația Fluier În coloană Aprecieri
mâinile pe șolduri; verbale
Nu închidem ochii. Ne
Demonstrația
T1-T4: rotiri ale capului spre imaginăm că ne trezim.”
Exercițiul
stânga ;

T5-T8: rotiri ale capului spre


dreapta

 Exerciții pentru brațe:


„ÎNOTUL” -„Întindem bine brațele Explicația Aprecieri
P.I.-stând ușor depărtat. Fluier În coloană verbale
și le rotim. Ne imaginăm
că înotăm.” Demonstrația
T1-T4:rotirea brațelor spre Exercițiul
înainte;

T5-T8:rotirea brațelor spre


înapoi.
Explicația
O2 „Nu ne aplecăm! Fluier În coloană Aprecieri
 Exerciții pentru trunchi: Genunchii întinși! Ne Demonstrația verbale
„BATE VÂNTUL” imaginăm că bate Exercițiul
P.I.- stând depărtat cu vântul.”
mâinile pe șolduri;
T1-T2:îndoirea trunchiului
spre dreapta, cu arcuire;

T3-T4:îndoirea trunchiului
spre stânga, cu arcuire.

 Exerciții pentru picioare:


„SĂRITURI”

P.I.- stând cu mâinile pe


șolduri;
Explicația
-„Sărituri ca mingea. ’’
T1-T2:sărituri spre înainte
Demonstrația Fluier În coloană Aprecieri
T3-T4: sărituri spre înapoi Exercițiul verbale
O2
T5-T6: sărituri spre stânga

T7-T8: sărituri spre dreapta

 Exerciții pentru
respirație. -„Inspirăm pe nas și Aprecieri
Explicația În coloană
„RESPIRĂ ADÂNC” expirăm pe gură.” Fluier verbale
Demonstrația
P.I.- stand
Exercițiul
T1-T2: inspiră

T3-T4: : expiră
4.Învățarea Priza la obiect În grup
(apucare, ținere, transmitere
și lansare obiect)

Joc de mișcare ”Prinde XXXX


cadoul” (calitatea motrică:
îndemânarea) XXXX
O3 Aprecieri
Pentru realizarea temei XXXX
verbale
propuse, preșcolarii se Preșcolarii se
XXXX
organizează în patru grupe a organizează în grupele Demonstrația
câte șase copii: solicitate. XXXX

1. Grupa spiridușilor Se explică și se XXXX


roșii; demonstrează executarea Explicația
2. Grupa spiridușilor prizei la obiect (apucare, ... ... ... ...
verzi; ținere, transmitere și
3. Grupa spiridușilor lansare obiect): se Aprecieri
galbeni; exersează succesiv poziţia verbale
4. Grupa spiridușilor corpului (picioarele
albi. paralele şi depărtate la
lăţimea umerilor, trunchiul
înclinat înainte, braţele în În grup
Explic preșcolarilor etapele
faţă, privirea la partener),
ce trebuie urmate în priza la obiect (se susţine
realizarea temei: cu palmele din lateral sau
XXXX
de jos), balansul Explicația
premergător (ducerea XXXX
Cadouri
braţelor întinse spre înapoi,
depăşind nivelul XXXX
picioarelor) şi lansarea Rafturi XXXX
(prin proiectarea braţelor
întinse spre înainte Mașinuțe XXXX
simultan cu extensia Păpuși
genunchilor şi eliberarea XXXX
obiectului. Prinderea cu Plușuri ... ... ... ...
două mâini se realizează
prin apucare, poziţia de Mingii
aşteptare fiind cu piciorul
Spiridușii vor forma patru stâng în faţă cu genunchii
șiruri a câte șase persoane îndoiţi, trunchiul flexat,
fiecare șir. braţele înainte cu palmele
spre obiect.
În fața fiecărei grupe de
Ascultă explicațiile și Explicația
spiriduși se va afla câte un
O3 raft plin cu cadourile îndrumările
grupate anterior. propunătoarei

Fiecare grupă va alege tipul


de cadou pe care îl va căuta
Ascultă explicațiile și
pe raft, iar după ce acesta va
îndrumările
fi găsit, va fi aruncat către
propunătoarei
următorul spiriduș. Între
fiecare spiriduș se va afla o
distanță de cel puțin 2 metri În grup
Cadouri
și fiecare dintre ei va trebui Rafturi
să țină cadoul 3 secunde în Mașinuțe
mâini. Se va proceda așa Păpuși XXXX
până când se va ajunge la Plușuri
Mingii XXXX
ultimul spiriduș din șir care
va grupa cadourile în funcție XXXX
de culoare, formă și
Cadouri XXXX
dimensiune.
Rafturi XXXX
După fiecare cadou, locurile
spiridușilor în șir se vor Mașinuțe XXXX
schimba, iar rolurile lor în
Păpuși
cadrul grupei de asemenea. ... ... ... ...
Plușuri Aprecieri
Spiridușii roșii vor căuta pe verbale
O3 raftul din dreptul lor doar Mingii
cadourile cu masinuțe,
spiridușii verzi vor căuta
Cadouri
doar păpușile, spiridușii
galbeni vor căuta doar Rafturi
plușurile, iar spiridușii albi
Mașinuțe Aprecieri
vor căuta doar mingiile
Păpuși verbale

Grupele de spiriduși Plușuri


Se execută jocul de probă, Demonstrația
execută inițial un joc de
solicitând tuturor Mingii
probă, după care execută Exercițiul
spiridușilor acest lucru.
jocul efectiv.
După înțelegerea etapelor,
se parcuge jocul efectiv. După ce termină de ales Aprecieri
toate cadourile potrivite Frontal verbale
echipei și după ce Exercițiul
acestea trec pe la fiecare
spiriduș din șir, spiridușii
vor pune toate cadourile
în sacul lui Moș Nicolae.

Atenție! Mers normal!


Revenirea organismului la Mers cu relaxarea brațelor Exercițiul
starea normală, după efort și picioarelor;
Mers liniștitor în coloană câte Inspiră adânc ! Expiră !
unul, fără cadentă; Copiii vor merge în cerc și
Exerciţii de respiraţie. vor imita
Joc liniştitor: Prinde fulgul prinderea unui fulg.
6. Obținerea Solicit preșcolarilor să își Preșcolarii interpretează Cadouri Individual Observare
performanței imagineze că se află la un diverite roluri (vânzător Explicația Perechi sistematică
Rafturi
O5 magazin de jucării. sau client) într-un
magazin de jucării. Exercițiul Mașinuțe
Invit doi preșcolari să
interpreteze rolul Clientul plătește pentru Păpuși
cumpărătorului și al cadourile cumpărate,
executând diverite Plușuri
vânzătorului.
acțiuni.
Mingii
Atunci când un client
dorește un anumit cadou,
vânzătorul să îi solicite
clientului un preț, ca de
exemplu:

- O masinuță neagră
costă două sărituri
ca mingea;
- O cutie roz cu
dulciuri costă trei
sărituri întru-un
picior
Toți preșcolarii vor
interpreta unul dintre roluri.
Solicit preșcolarilor să
Asigurarea retenției și revină în cerc și să precizeze Preșcolarii transmit ce
a transferului ce răsplată vor să primească cadouri vor să primească Conversația Frontal Evaluare
din partea Moșului pentru că din partea Moșului. orală
Individual
l-au ajutat.

8. Se fac aprecieri generale Frontal Aprecieri


Încheierea activității referitoare la modul în care a Conversația Individual verbale
decurs activitatea, se acordă
stimulente pentru efortul
depus.

S-ar putea să vă placă și