Sunteți pe pagina 1din 2

Proiect didactic de scurtă durată

Disciplina de studiu : Educația plastică


Modulul : Alfabetizare vizuală
Tema: Relația om – natură în artele vizual-plastice.
Subiect liber
Profesor : Stoleru Elena

DATA : 04.09.2019
CLASA : a 7-a
ARIA CURRICULARĂ : Arte
Disciplina de studiu : Educația plastică
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE : Alfabetizare vizuală
TEMA LECȚIEI : Relația om – natură în artele vizual-plastice.
SUBIECT liber
TIPUL LECȚIEI : Lecție de comunicare a cunoștințelor
TIMPUL REZERVAT : 45 min
COMPETENȚA SPECIFICPĂ :
1. Receptarea mesajelor vizuale și artistico-plastice în contexte variate,manifestînd sensibilitate pentru
frumosul din viață și artă.
UNITATEA DE COMPETENȚĂ :
1.1.Distingerea trăsăturilor specifice mediului natural şi artificial în creații visual-plastice.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE :

O1. Să definească noțiunea de imagine vizul plastică;


O2. Să studieze diverse structuri naturale,observând particularitățile lor specifice;
O3. Să realizeze rolul mediului înconjurator în contextul imaginii vizual plastice;
O4. Să însușească metodele de construcție a obiectelor vizual-plastice.
STRATEGII DIDACTICE :
Metode : ilustrare,conversație,cercetare,observare,exersare.
Mijloace : ilustrații tematice,obiecte diverse din mediul înconjurător(ex. Un urcior),materiale grafice,foi de
desen,imagini vizual plastice.
Forme de organizare : frontală,individuală,în grup.
STRATEGII DE EVALUARE: evaluare frontală,individuală.
BIBLIOGRAFIE :
1.Zinaida Ursu,Eliza Puica-Vasilache : Manual de ,,Educatie plastica’’,pentru clasele a 5-6 a, Editura Litera
International,2016.

2. Maia Morel,Rodica Mocanu-Nosko,Angela Frumosu : Ghidul profesorului ,,Educatie plastica’’,clasa a 7-


a,Editura Stiinta,2010.

3.Daniela Cotovitchi,Teodora Hubenco,Lilia Prisacaru : ,,Ghid de implementare a curriculumului modernizat


pentru invatamintul primar si gimnazial’’,Editura Lyceum,2010.

4. Orlova Elizaveta, ,,Ivan Aivazovskii’’, Editura Ripol Clasic,2018.

SCENARIUL LECȚIEI
Etapele Ob. t’ Activitatea profesorului Activitatea elevului
lecției operaț.
3’ Moment organizatoric : -Elevii se pregatesc pentru lectie ;
-profesorl noteaza absentele ;
-verifica prezenta materialelor
necesare pentru lectie si asigura
climatul afectiv necesar ;
Evocarea

-Capteaza atentia cu ajutorul


O2 5’ iluztratiilor peisajistice ;

-anunta tema lectiei si obiectivele -Elevii se implica in discutie ;


propuse,scrie titlul temei pe tabla ;
O1 2’
-elevii scriu titlul temei in caiete ;
O2 10’ -vorbeste despre mediul -elevii cerceteaza obiectele din mediul
inconjurator,despre obiecte le ce se inconjurator,solicita explicatii suplimentare;
reprezinta in imaginea visual plastic
cu ajutorul schitei de figure
geometrice,despre lumea
Realizarea sensului

animal,vegetala si fenomenele
naturii;

O3 10’ -vorbeste despre etapele de -elevii studiaza particularitatil;e specific


realizare a unei imagini able obiectelor din mediul inconjurator si le
ablet,realizeaza un un desen incadreaza intr-o imagibe visual-
abletrative pe able,in care prezinta plastica,impreuna cu profesorul;
caracteristicite schitei unui obiect
visual plastic;

O4 13’ -realizeaza glosarul lectiei asupra -elevii realizeaza o schita a unui obiect din
O1 temei studiate,mentionind notiuni si mediul inconjurator si definsc particularitatile
termini specifici; ei specifice;

-Criterii de evaluare: -Criterii de success:


1. Identifică elementele de limbaj 1. Identific elementele de limbaj vizual-plastic;
vizual-plastic; 2. Selectez adecvat materialele şi instrumentele
2. Selectează adecvat materialele şi de artă specifice elementelor de limbaj vizual-
instrumentele de artă specifice plastic propuse;
elementelor de limbaj vizual-plastic 3. Realizez o lucrare practică cu linii, puncte,
propuse; forme abstracte/ realiste sau în culori;
3. Realizează o lucrare practică cu 4.Realizez subiectul lucrării într-un mod
linii, puncte, forme abstracte/ realiste individual şi creativ.
sau în culori; 5.Apreciez activitatea/ produsul obținut.
4.Realizează subiectul lucrării într-un
Reflecția

mod individual şi creativ.


5.Apreciază activitatea/ produsul
obținut.
2’ -îndeamna elevii sa caute noi -notează în caiet.
informții despre imaginea vizual-
Extinderea

plastică în mediul înconjurător.

S-ar putea să vă placă și