Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
PROIECT DE ACTIVITATE
Data:
Grupa: Mica
Obiective operaţionale:
Să întindă culoare pe suprafaţa păsărilor de pe planşa suport.
Să utilizeze culori semnificative acestui subiect, pe baza explicaţiilor primite;
Să evalueze şi să autoevalueze lucrările pe baza criteriilor de evaluare propuse.
Strategii didactice:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, aprecierea verbală, munca
independentă, observaţia;
Material didactic: palete cu acuarele, pensule, recipiente cu apă, imagini cu Barză şi
rândunică, şerveţele, cd cu muzică de relaxare.
Durata: 20 – 25 de minute
Bibliografie:
“Curriculum pentru învăţământul preşcolar” , Editura Didactica Publishing House,
2009
“Didactica activitatilor instructiv-educative pentru invatamantul preprimar”, Editura
Didactica Nova, Craiova, 2005.
BUCUREŞTI, 2022
DEMERSUL DIDACTIC
Şi apoi îi şi lovim,
Am, N-am,
Ale noastre degeţele,
Se fac mândre păsărele,
Zboară-n sus şi zboară-n jos,
Şi clădesc un cuib frumos!”
Se va lucra pe fond muzical. Îi voi îndruma
8. Excutarea pe copii în timpul executării lucrării şi voi trece Munca
lucrării de pe la fiecare, stimulându-i încrederea în forţele independentă
către copii proprii şi încurajându-l.
Îi voi anunta să se pregatească de încheierea
activităţii.
Se va realiza o expoziţie cu lurările copiilor.
9.Încheierea Evaluez lucrările urmărind aprecierea critică şi Aprecierea Individuală
activităţii autocritică. verbală
Se realizează aprecierea verbală a copiilor Frontală
şi tranziţia „Mergem tiptil, tiptil către...!”.