Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect de lecţie

Data: 28.01.2021
Clasa: a III -a
Unitatea de învățământ: Școala Primară “Apollo Kids”
Prof. înv. primar: prof. ȋnv. primar, Stere Monica
Aria curriculară: Matematică și științe ale naturii
Disciplina: Matematică
Tema: Înmulțirea și împărțirea numerelor de la 0-10000
Tipul activității: Lecție de consolidare, sistematizare și recapitularea
cunoștințelor.
Durata: 45 minute
Forma de realizare: Activitate integrată
Discipline integrate: Limba şi literatura română

Competențe specifice:

Matematică:

2.5 Efectuarea de înmulţiri de numere în concentrul 0 - 10 000 şi de împărţiri


folosind tabla înmulțirii, respectiv tabla împărțirii.
5.1 Utilizarea terminologiei specifice şi a unor simboluri matematice în rezolvarea
şi/sau compunerea de probleme cu raţionamente simple
5.3 Rezolvarea de probleme cu operaţiile aritmetice studiate, în concentrul
0 - 10 000

Limba și literatura Română:

1.1 Extragerea unor informații de detaliu dintr-un text informative sau literar
accesibil.
1.4 Manifestarea curiozității față de diverse tipuri de mesaje în contexte familiar

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

a) Cognitive:
O.C.1 - să recunoască expresii (terminologia) care presupun efectuarea unor
operaţii de înmulţire, împărţire (“produs”, “cât”, “de atâtea ori mai mare”, “ de
atâtea ori mai mic” etc.); obiectivul se consideră realizat dacă toți elevii au
calculat corect cel puțin 5 operații din 10 făcând calcul mintal, demonstrând astfel
că și-au însușit terminologia.
O.C.2 - să afle numărul necunoscut; obiectivul se consideră realizat dacă toți elevii
descoperă o necunoscută dintre cele 2 exercitii;
O.C.3 - să efectueze calculele, respectând ordinea operaţiilor; obiectivul se
consideră atins dacă toți elevii au calculat corect cel puțin 2 din 3 exerciții;
O.C.4 - să exprime clar şi concis semnificaţia calculelor făcute în rezolvarea
problemei; obiectivul se consideră realizat, dacă elevii reușesc să scrie corect
modul de rezolvare al problemei.

b) Afective:
OA1 - să manifeste interes activ pentru realizarea sarcinii.

c) Psihomotrice:
OM1 - să păstreze o poziţie adecvată corpului pe parcursul lecţiei;
OM2- să scrie ordonat în caiete.

Strategia didacticã: mixtã

Metode şi procedee:
• de transmitere oralã: explicaţia, conversaţia euristică, demonstrația,
• de transmitere scrisã: munca independentã.
• de acţiune realã: jocul didactic , exercițiul
Mijloace de învãţãmânt: fişe de muncă independentă, tabla virtuală;
Forme de organizare: frontal, individual,
Forme de evaluare: observaţia sistematică, evaluare orală, probă scrisă,
autoevaluare.

Resurse:
temporale: 45 minute
umane: 9 elevi

Bibliografie:
Programa şcolară pentru disciplina MATEMATICĂ, Clasele a III-a şi a IV-a,
Aprobată prin ordin al ministrului nr. 5003/02.12.2014;
•„Matematică , manual pentru clasa a III-a” , Mirela Mihăescu,Ştefan Pacearcă,
Anița Dulman, Crenguța Alexe, Otilia Brebenel, București, Ed. Intuitext, 2016,
•„Metodica predării matematicii la clasele I-IV” I. Neacşu şi colaboratorii – E.D.P.
• Matematică- Consolidare. Modalități de lucru diferențiate. Clasa a III-a, Berechet
Daniela, Berechet Florian, Tita Jeana, Costache Lidia, Piteşti,Ed. Paralela 45, 2016

SCENARIUL DIDACTIC
Strategii didactice

Nr. Momentele ob. Conținutul științific Metode și Mijloace de Forma de Evalua


Crt lecţiei ref detaliat procedee învățământ organizare re
.

1. Momentul Se pregătesc materialele conversaţia frontal


organizatoric necesare pentru buna
desfășurare a lecţiei
online.

2. Reactualizarea Exerciţii de calcul oral Exercițiul Frontal Aprecie


cunostințelor pentru consolidarea re
terminologiei: calculator verbală
Care sunt cele patru Individual
operații pe care le-am conversația
învățat?(+,-, x, :)
Exista vreo legatură între
aceste operații?
(proba)

Exerciții de calcul oral


- Care este produsul
numerelor 8 şi 6?
- Aflaţi jumătatea
numărului 14;
- Aflaţi sfertul numărului
36;
- Care este dublul
numărului 8?

3. Captarea Se face printr-o conversația Frontal


atenţiei prezentare video, tip Chatterpix
ghicitoare. kids

4 Anunţarea Conversația Frontal


Anunţ tema şi
. temei şi a obiectivele:
obiectivelor Astăzi,în cadrul orei de exercițiul
matematică vom rezolva
exerciţii şi probleme cu
înmulţiri / împărțiri în
concentrul 0 – 10000.

- vom efectua exerciții de


înmulțire, dar și de
împărțire
-vom rezolva exerciţii
pentru aflarea numărului
necunoscut
- vom calcula exerciţii
respectând ordinea
operaţiilor;

5. Dirijarea Fiecare elev va avea o conversaţia


învățării fisa de lucru cu diferite
exerciții.Le solicit să
citeasca cerința și să
rezolve exercițiile date. problematizarea
Exrcițiile vor fi efectuate
sincron și asincron.
După finalizare,vom
verifica împreună
rezultatele obţinute.

6. Obținerea https://
perfomanței Elevii vor fi invitati sa wordwall.ne
participe la un joc Explicația t/ro/
matematic. resource/
Exerciţiul
2316147/
inmultirea-
si-
impartirea-
clasa-2-
camelia-
jimborean

7. Asigurarea După rezolvarea Explicaţia https://


feed-backului conţinutului, fiecare wordwall.ne
întrebare şi se notează activitate t/ro/
răspunsurile. independentă resource/
919923/
terminologi
e-matematic
%C4%83-
quiz

8. Încheierea frontal Aprecie


lecţiei Ce am recapitulat astăzi? ri
Se vor face aprecieri conversaţia verbale
asupra modului de lucru
în care elevii au
participat la lecție.

Anexa 1
Fişă de lucru
1.Efectuează operațiile următoare.

8 x 5= 46:2=
14 x 7= 3 x 2 x 6=
31 x 10= 78:3=

2.Aflați termenul necunoscut:

a:4=8 3 x m=27-6

3. Calculează, respectând ordinea operațiilor:

(9 + 7) x 4=
574 +( 2 x 6 – 42:7)=
( 24: 6 + 24) + 25x 2=

4. La diferența numerelor 3457 și 1032 adaugă sfertul numărului 24.


Rezolvă printr-un exercițiu.
_______________________________________________________

5.Din produsul numerelor 4 și 8 scade câtul numerelor 70 și 10.


Rezolvă printr-un exercițiu.
_________________________________________________________

6. La produsul numerelor 5 si 7 adauga suma lor.


Rezolvă printr-un exercițiu.
_________________________________________________________

7. La un concurs de atletism participă 3 echipe a câte 6 băieți și 3 echipe a câte 9


fete.
Câte fete și băieți participă la concursul de atletism?
Rezolva printr-o expresie matematică.

____________________________

____________

S-ar putea să vă placă și