Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Școala Gimnazială Nr.40 București


PROPUNĂTOR: HOBJILĂ IOANA GABRIELA
DATA: 29.03.2022
CLASA: a IIa C
ARIA CURRICULARĂ: Matematică și Științe ale Naturii
DISCIPLINA: Matematică și explorarea mediului
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Cea mai frumoasă poveste
Figuri și corpuri geometrice. Electricitate.
TEMA LECŢIEI: Figuri geometrice.
TIPUL LECŢIEI: de predare-învațare

COMPETENȚE GENERALE:

1. Utilizarea numerelor în calcule elementare


2. Evidențierea caracteristicilor unor obiecte localizate în spațiul înconjurător
3. Generarea unor explicații simple prin folosirea unor elemente de logică

COMPETENŢE SPECIFICE:

1.5 Să efectueze adunări/scăderi/înmulțiri/împărțiri în concentrul 0-100 ;


2.1 Să localizeze obiectele prin stabilirea unor coordonate în raport cu un sistem de referință;
2.2. Recunoaşterea unor figuri şi corpuri geometrice în mediul apropiat şi în reprezentări plane
accesibile (incluzând desene, reproduceri de artă, reprezentări schematice);
3.1 Să sorteze și să clasifice unele date din mediul cunoscut.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
:
O1:- să efectueze corect exerciţii de calcul mintal și scris;
Obiectivul se consideră atins dacă fiecare elev va reuși sa efectueze minim 2 exercitii
O2:- să recunoască, să descrie şi să deseneze figuri geometrice (pătrat, dreptunghi, cerc,
triunghi.);
Obiectivul se consideră atins dacă fiecare elev va reuși să recunoască, să descrie şi să deseneze
minim 2 figuri geometrice (pătrat, dreptunghi, cerc, triunghi.);
O3: - să asocieze obiectele din mediul înconjurător cu formele plane învăţate;
Obiectivul se consideră atins dacă fiecare elev va reuși să asocieze minim 2 obiecte din mediul
înconjurător cu formele plane învăţate
O4: - să selecteze figuri geometrice după criterii date;
Obiectivul se consideră atins dacă fiecare elev va reuși să selecteze jumătate din figurile
geometrice după criterii date;
STRATEGII DIDACTICE:

A)METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, demonstrația, explicația, exerciţiul, munca


independentă, metoda ciorchinelui, jocul didactic, jocul de mișcare;

B) RESURSE:

● MATERIALE: fișe individuale, coli, manualul, caietele elevilor, tablă, creioane colorate,
trăistuța, chibrite, plastilină, planșă, imagini, figuri geometrice, flipchart, marker.

● TEMPORALE: 40 minute

● BIBLIOGRAFICE:
 Curriculum Naţional. Programa şcolară pentru clasa a II-a, www.edu.ro
 „Metodica predării matematicii în învăţământul primar”, Florentina Stăncioiu-
Jipa, Gheorghe Stăncioiu, Editura Fundaţiei Humanitas, Bucureşti, 2001
 Matematică și explorarea mediului – manual pentru clasa a II-a, Cleopatra
Mihăilescu, Tudora Piţilă, Editura Didactică și Pedagogică, Bucureşti, 2018

C) FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual.

 EVALUARE : orală
Secvenţele lecţiei Conţinutul ştiinţific al lecţiei Strategia didactică

Ob. Oper.
Metode Mijloace Forme de Evaluare

Dozare
organizare
F G I
1’ Organizarea clasei. conversaţia
MOMENT Pregătirea materialelor necesare x
ORGANIZATORIC desfăşurării lecţiei.
Stabilirea ordinii.
REACTUALIZAREA 3 Ii intreb pe elevi daca au reușit să conversatia x Observarea
CUNOȘTINȚELOR facă experimental acasă. sistematică

CAPTAREA 5’ conversația poezia, x Observarea


ATENȚIEI Prezint o poezie despre figuri euristică videoproiector sistematică
geometrice. (Anexa 1)
Pe măsură ce prezint fiecare vers
al poeziei, voi desena pe planșă la
flipchart fiecare parte.
Cer elevilor să răspundă la
întrebări:
- Ce reprezintă desenul?
(un robot, copil etc)
- Din ce este construit?
(figuri geometrice)
Ce figuri geometrice cunoașteți?
(pătrat, dreptunghi, triunghi,
cerc)
ANUNȚAREA 1’ Anunţ titlul lecţiei şi obiectivele x Observarea
TEMEI ȘI operaţionale, într-un limbaj conversaţia, sistematică
ENUNȚAREA accesibil elevilor - „Figurile explicația
OBIECTIVELOR geometrice” - vor recunoaşte
figurile învăţate şi întâlnite în
mediul înconjurător, vor desena
figurile geometrice indicate, se
vor juca cu figurile geometrice,
vor rezolva sarcinile de pe fişe.
Se scrie titlul pe tablă,
respectiv pe caiete
DIRIJAREA 20’ O1 Pe o planșă sunt desenate Metoda planșă, x x Observarea
ÎNVĂȚĂRII O2 figurile geometrice. Pe rând, câte ciorchinelui flipchart, sistematică
un elev denumește și scrie în Explicația, marker,
interiorul fiecărei figuri ceea ce demonstrația chibrite,
reprezintă. exercițiul, plastilină,
Fiecare elev are pe bancă chibrite caiete,
și plastilină cu care vor forma și creioane
vor modela figurile geometrice:
pătrat, dreptunghi, triunghi, cerc.
Se desenează pe tablă și pe caiete
figurile geometrice.
Se cere elevilor să dea
exemple de obiecte din sala de
clasă care se aseamănă cu figurile
O3 geometrice învățate.(tabla,
O4 catedra, ferestre, banca, ceasul
etc.).
Pe o planșă este desenată o
imagine formată din figuri jocul planșă, x x
geometrice (o casă). didactic, caiete,
Se prezintă exercițiul: explicația, creioane,
Observă imaginea! (Anexa 2) demonstrația,
1. Calculează suma numerelor exercițiul
din interiorul cercului. (54+20=)
2. Calculează diferența
numerelor din interiorul
pătratului.
(73- 13=)
3. Calculează produsul
numerelor din interiorul
dreptunghiurilor.
(5 x 9=)
4. Calculează suma numerelor
din interiorul triunghiurilor și
exteriorul pătratului. (12+98=) planșă, fișă
Se scrie rezolvarea la tablă. individuală, x x
Elevii notează pe caiete. trăistuța,
lipici, caiete,
Pe o altă planșă sunt desenate creioane
figurile geometrice învățate ce au colorate
diferite direcții. Pe aceste figuri
geometrice sunt scrise înmulțiri.
Elevii vor primi o fișă cu aceste
exerciții pe care o vor lipi pe
caiete. (Anexa 3)
Arăt elevilor Trăistuța
fermecată din care fiecare elev
va scoate câte o figură
geometrică pe care sunt scrise
rezultatele înmulțirilor de pe
planșă.
Se citește fiecare înmulțire de
pe planșă, iar elevul ce are figura
geometrică cu rezultatul corect va
veni la planșă și va lipi figura
geometrică corespunzătoare
operației de înmulțire.
Pe fișa primită și lipită pe
caiete, elevii vor colora fiecare
operație de înmulțire rezolvată
folosind culoarea pe care o are
figura geometrică scoasă din
Trăistuța fermecată.

Voi supraveghea întregul demers


şi voi interveni cu explicaţii acolo
unde va fi cazul.
Se fac aprecieri verbale asupra
modului de rezolvare al
exercițiului.

7’ O2 În această etapă se va efectua un conversaţia, plicuri albe și x x observarea


FIXAREA O3 joc de mișcare. Pe catedră se află explicația, plic colorat, sistematică
CUNOȘTINȚELOR 4 plicuri albe numerotate cu exercițiul, jetoane cu
numerele de la 1 la 4 în care se jocul didactic figuri
află figurile geometrice învățate geometrice,
și un plic colorat cu bilețele Din bilețele
plicul colorat elevii vor trage câte numerotate
un bilețel pe care sunt scrise
numerele 1, 2, 3, 4 ce corespund
figurilor geometrice. Fiecare elev
va primi figura geometrică
corespunzătoare numărului ales.
Se va anunța figura geometrică și
locul unde se adună:
- Pătratul la tablă!
- Triunghiul la dulap!
- Cercul la fereastră!
ASIGURAREA - Dreptunghiul la cuier! conversaţia
FEED-BACK-ULUI 2’ euristică x

ÎNCHEIEREA 1 Se vor face aprecieri asupra conversația x Aprecieri


ACTIVITĂȚII modului de comportare a elevilor globale și
la lecţie individuale
Anexa 1

Un cerc mic am aşezat,


Lipit de el un dreptunghi mare
Care stă în picioare.
Din dreptunghiuri mici apoi, braţe şi picioare.
Din triunghiuri nasturi faci,
Iar din cercuri nas, ochi, gură.
Dacă le aşezi cu tact
Obţii sigur o figură.
Vezi, apoi de mi-l încalţă
Cu papuci, triunghiuri două
Şi-unul mare pus pe cap,
Coif ca să nu îl plouă.
Fișa nr. 2

 Colorează!

3x6 6x5 3x3


5x5 4x5 6X6
7x5
9x3 7x4 8x3
8x0 2x4
10x10
5x3 2x9

S-ar putea să vă placă și