Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DE LECŢIE

Prof. Adela Serea


Data: 21.10. 2021
Şcoala: Școala Gimnazială Specială ”Constantin Păunescu” Iaşi
Clasa: a V-a A, DMM, prezență fizică
Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe ale naturii
Disciplina: Matematică
Unitatea de învățare: Numerele naturale de la 0 la 100
Titlul lecţiei: Exerciții și jocuri cu numerele naturale de la 0 la 100
Tipul lecţiei: Lecție de fixare și sistematizare
Scop: Exersarea deprinderilor de operare simplă cu numerele naturale de la 0 la 100
Competențe generale:
1. Utilizarea conceptelor specifice matematicii aplicate în rezolvarea unor situaţii practice
4. Formarea unor deprinderi de aplicare în practică a cunoştinţelor matematice
Competențe specifice:
1.2 Recunoaşterea, scrierea și compararea numerelor în concentrul 0-100
1.3 Efectuarea de operații în concentrul 0-100
4.2 Manifestarea curiozității și interesului pentru aflarea răspunsurilor la problemele propuse citirea enunţului
unei probleme
Obiective operaționale:
a) Cognitive:
O1. să citească numere naturale cuprinse între 0 și 100;
O2. să compună numere naturale cuprinse între 0 și 100 din cifre date;
O3. să cunoască poziția numerelor în șirul 0-100;
O4. să identifice vecinii unor numere naturale cuprinse între 0 și 100;
O5. să compare numere naturale 0-100;
O6. să ordoneze crescător/descrescător șiruri de numere naturale cuprinse între 0 și 100;
O7. să efectueze adunări simple cu numere până la 100.
b) Afective:
O8. să se angajeze (afectiv) în rezolvarea sarcinilor stabilite;
c) Psiho-motorii:
O9. să scrie corect numere formate din zeci și unități;
O10. să rezolve exercițiile mânuind corect jetoanele, fișele de lucru și instrumentele de scris.
Metode şi procedee: conversația, explicația, exercițiul, jocul
Resurse:
1. Materiale: Computer cu conexiune la internet, aplicație Meet, fișe de lucru, tablă, cretă, magneți,
instrumente de scris, Planșe cu sarcini de lucru, jetoane cu provocări, jetoane cu obiecte de îmbrăcăminte și
încălțăminte cu prețuri, recompense - fețe zâmbitoare
2. De spaţiu şi timp: sala de clasă, 40 minute
3. Umane: 10 elevi (3 elevi sunt DMU, 5 elevi sunt DMM, 2 elevi DMS)
Bibliografie:
Desfăşurarea lecţiei:
Etapele lecţiei Obiec- Conţinutul lecţiei Metode şi Standarde de
tive mijloace performanţă
Moment O8 Organizarea clasei şi a colectivului de Computer cu Elevii să fie
organizatoric elevi. conexiune la prezenţi în clasă şi
Pregătirea materialelor necesare pentru internet, pregătiţi pentru oră
lecţie. Stabilirea conexiunii pentru aplicație Meet
participarea on-line
Captarea O1, O8 Joc - Aranjați-vă în ordinea Conversația, Elevii să fie
atenției crescătoare a numerelor primite - explicația, jocul citească numerele
Fiecare elev primește un jeton cu un Jetoane cu de jeton și să-și
număr. (Anexa 1). Într-un minut, copiii numere găsească locul
trebuie să se așeze în ordine crescătoare a potrivit.
numerelor de pe jeton. Profesorul acordă
sprijin copiilor care întâmpină dificultăți.
La final fiecare își spune numărul primit.
Anunţarea O8 Profesorul anunță titlul lecţiei şi Conversaţia Elevii să fie
titlului şi precizează obiectivele şi planul succint al Explicaţia familiarizați cu
obiectivelor orei. Tablă, cretă, titlul şi structura
lecţiei La ora de astăzi vom face Exerciții și lecţiei
jocuri cu numerele naturale de la 0 la
100
Profesorul scrie titlul lecţiei.
Reactualizarea O3 Joc - Completează numerele lipsă – Explicaţia, Elevii să numere 0-
unor circuit. Individual sau în echipă, copiii exercițiul 100
cunoștințe vor completa numere lipsă dintr-un circuit Planșe cu
anterioare cu intervale date: 4-10; 18-27; 21-31; 78- circuite cu
83 etc. numere lipsă
Dirijarea O1 Fiecare elev primește provocările de Explicaţia,
învăţării învățare: exercițiul
Provocarea 1: Citește numerele –
fiecare elev primește un jeton cu unul sau Elevii să citească
mai multe numere 0-100. (Anexa 2). numere 0-100
Fiecare elev citește tare, clar,
numărul/numerele de pe jetonul lui. Jetoane, tablă,
O2 Provocarea 2: Scrie ce numere de 2 magneți,
O9 cifre se formează cu cifrele – Anexa 3 instrumente de Elevii să scrie
Fiecare elev are un jeton cu 2, 3, sau 4 scris numere 0-100
cifre cu ajutorul cărora trebuie să scrie 2,
3 sau 4 numere formate din zeci și unități.
Provocarea 3: Scrie și citește inversul
O9 numărului/numerelor – Anexa 4
Fiecare copil are un jeton pe care este
scris un număr mai mic de 100 și el
trebuie să scrie și să citească inversul
numărului.
Provocarea 4: Găsește colegul care are Elevii să numere
O1, numărul cu 10 mai mare ca tine – din 10 în 10 până la
O3 Anexa 5 100
Fiecare elev are un jeton cu un număr
format din zeci. Trebuie să meargă prin
clasă să caute colegul care are jetonul cu
numărul cu 10 mai mare. Când îl găsește
îl ia de mână.
La final, când ar trebui să se formeze un
cerc, copiii numără de la 0 la 100 din 10
în 10.
O5 Provocarea 5: Completează cu numere Elevii să compare
astfel încât relația/relațiile scrise pe jeton numere 0-100
să fie ADEVĂRATĂ/(E) – Anexa 6
Fiecare copil trebuie să scrie un număr
care să aparțină unui anumit interval dat.
Obţinerea O6, Joc - Ordonează hainele și Explicaţia, jocul Elevii să lucreze în
performanţei O8, încălțămintea din magazin – Elevii sunt echipă și să
O10 împărțiți în 2 echipe. O echipă trebuie să Jetoane cu ordoneze crescător/
aranjeze hainele dint-un magazin – obiecte de descrescător șiruri
condiția este ca aranjarea să se facă în îmbrăcăminte și de numere 0-100
ordinea crescătoare a prețului. Cealaltă încălțăminte cu
echipă va aranja încălțămintea, dar în prețuri
ordinea descrescătoare a prețurilor.
Echipele se pot ajuta între ele. Nu sunt în
competiție.
Evaluarea O4, Joc - Găsește vecinii Explicația, Elevii să identifice
performanţelor O8, Profesorul afișează pe tablă planșe cu conversația, vecinii unor
obţinute și O10 meseriași care spun la ce număr locuiesc, jocul numere din
asigurarea copiii trebuind să identifice cine sunt intervalul 10 - 100
feedback-ului; vecinii lor (din alt plic de planșe) și să îi Planșe cu
așeze corect, la stînga și la dreapta. numere
Consolidarea O7, Exercițiu – joc „Calculează cât costă” Explicația, Elevii să efectueze
retenţei şi a O9 Profesorul le spune copiilor că fiecare conversația, adunări simple 10-
capacităţii de meseriaș are nevoie de niște scule pentru exercițiul 100
transfer a lucra de acasă, dar nu știe cât costă.
Copiii vor calcula, lucrând în perechi,
prețul sculelor de pe fiecare jeton.
Încheiere și O8 Elevii vor fi apreciați verbal pentru Conversația Elevii să participe
aprecieri activitate și vor primi recompense - Fețe Recompense cu interes până la
asupra zâmbitoare. final.
activității
elevilor
Anexa 1

Aranjați-vă în ordinea crescătoare a nr. primite.

CODRIN RICARDO
10 11
ROBERT DARIUS
12 13
ANDREI IONUȚ R.
14 15
FLORIN ȘTEFAN
16 17
MIHAI IONUȚ I.
18 9
Anexa 2 Citește numerele

CODRIN RICARDO
6, 9 7, 21
ROBERT DARIUS
18, 23, 46 12, 22, 50
ANDREI IONUȚ R.
26, 74, 91 39, 47, 86
FLORIN ȘTEFAN
42, 56, 79 28, 75, 88
MIHAI IONUȚ I.
56, 78, 89 16, 34, 51
Anexa 3 Scrie ce numere de 2 cifre se formează cu cifrele…

CODRIN RICARDO
1, 2 2, 3
..... ..... ..... .....
ROBERT DARIUS
1, 3, 6 2, 4
..... ..... ..... .....
ANDREI IONUȚ R.
6, 4, 1 3, 7, 6
..... ..... ..... .....
..... .....
FLORIN ȘTEFAN
2, 6, 7 8, 5, 6
..... ..... ..... .....
..... .....
MIHAI IONUȚ I.
5, 7, 8, 1 6, 4, 5
..... ..... ..... .....
..... ..... .....
Anexa 4 Scrie inversul numărului/numerelor…

CODRIN RICARDO
12 ........ 13 ........
ROBERT DARIUS
23 ........ 24 ........
ANDREI IONUȚ R.
36 ........ 42 ........
51 ........ 85 ........
FLORIN ȘTEFAN
45 ........ 82 ........
76 ........ 64 ........
MIHAI
IONUȚ I.
91 ........
38 ........
38 ........
69 ........
Anexa 5 Găsește colegul care are numărul cu 10 mai mare ca tine

CODRIN RICARDO
10 20
ROBERT DARIUS
40 30
ANDREI IONUȚ R.
50 80
FLORIN ȘTEFAN
60 70
MIHAI IONUȚ I.
90 0/100
Anexa 6 Completează cu numere astfel încât relația/relațiile scrise pe

jeton să fie ADEVĂRATĂ/(E)

CODRIN RICARDO
3 < ……< 7 11 < ……< 34
ROBERT DARIUS
14 < ……< 40 10 < ……< 20
ANDREI IONUȚ R.
50 80
21 < ……< 51 34 < ……< 43
FLORIN ȘTEFAN
60 70
17 < ……< 26 20 < ……< 35
68 < ……< 90 52 < ……< 55
MIHAI
39 < ……< 89 IONUȚ I.
56 < ……< 58 19 < ……< 40
42 < ……< 50

S-ar putea să vă placă și