Sunteți pe pagina 1din 16

PROIECT DE LECŢIE

Prof. Adela Serea

Data: 21.10. 2021


Şcoala: Școala Gimnazială Specială ”Constantin Păunescu” Iaşi
Clasa: a V-a A, DMM, prezență fizică
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Limba și literatura română
Unitatea de învățare: Poveștile toamnei
Titlul lecţiei: Toamna după E. Gârleanu; propoziția enunțiativă
Tipul lecţiei: Lecție de însușire de noi cunoștințe
Scop: Familiarizarea elevilor cu formularea și scrierea propozițiilor enunțiative
Competențe generale:
2. Receptarea și redactarea mesajului/textului scris de diverse tipuri
3. Utilizarea corectă, adecvată și eficientă a limbii în procesul comunicării orale și scrise
Competențe specifice:
2.2. Adecvarea textului scris la situația și scopul de comunicare
3.1. Utilizarea achizițiilor sintactice și morfologice de bază ale limbii române

Obiective operaționale:
a) Cognitive:
O1. să citească în ritm propriu, cât pot de cursiv și expresiv, propoziții/un text scurt despre toamnă;
O2. să numească semnele de punctuație de la sfârșitul propozițiilor citite;
O3. să alcătuiască oral propoziții enunțiative corecte despre toamnă;
O4. să alcătuiască propoziții enunțiative simple prin potrivire de cuvinte;
O5. să alcătuiască propoziții enunțiative dezvoltate, prin completare/ordonare de cuvinte;
b) Afective:
O6. să se angajeze (afectiv) în rezolvarea sarcinilor stabilite;
c) Psiho-motorii:
O7. să scrie corect propoziții respectând liniatura specifică caietelor dictando și regulile de așezare în
pagină;
O8. să rezolve exercițiile mânuind corect jetoanele, fișele de lucru și instrumentele de scris.
Metode şi procedee: conversația, explicația, lectura explicativă, lectura selectivă, exercițiul, jocul,
problematizarea
Resurse:
1. Materiale: Computer cu conexiune la internet, aplicație Meet, fișe de lucru, tablă, cretă, magneți, caiete și
instrumente de scris, jetoane, lipici, recompense - fețe zâmbitoare
2. De spaţiu şi timp: sala de clasă, 40 minute
3. Umane: 10 elevi (3 elevi sunt DMU, 5 elevi sunt DMM, 2 elevi DMS)
Bibliografie:
Ioan, L., Manea, A., Matache, C., 2012, Limba română și matematica în vacanță, Ed. Delta Cart Educațional
Desfăşurarea lecţiei:
Etapele lecţiei Obiec- Conţinutul lecţiei Metode şi Standarde de
tive mijloace performanţă
Moment O6 Organizarea clasei şi a colectivului de elevi. Computer cu Elevii să fie
organizatoric Pregătirea materialelor necesare pentru conexiune la prezenţi în clasă şi
lecţie. Stabilirea conexiunii pentru internet, pregătiţi pentru oră
participarea on-line aplicație Meet

Pregătirea O1, Toamna după E. Gârleanu Conversația, Elevii să fie


elevilor O2  Elevii primesc o fișă cu un fragment din explicația, familiarizați cu
pentru povestea Toamna de E. Gârleanu. lectura textul Toamna.
receptarea (Anexa 1) Profesorul realizează lectura explicativă, Elevii să citească
noilor explicativă a textului și verifică lectura selectivă cel puțin o
cunoştinţe cunoașterea unor cuvinte sau expresii propoziție.
posibil necunoscute (pretutindeni, para Fișe cu textul Elevii să
focului, șofran, arama, se poleiește, recunoască
rubini, răsplătire) semnele de
 Doi – trei elevi vor citi textul integral. punctuație de la
 Ceilalți elevi vor fi implicați în finalul propozițiilor
exercițiul de citire selectivă. (., !)

 Scurtă discuție despre propozițiile din


text și numirea semnelor de punctuație
întâlnite.
Anunţarea O6 Profesorul anunță titlul lecţiei şi precizează Conversaţia Elevii să fie
titlului şi obiectivele şi planul succint al orei. Explicaţia familiarizați cu
obiectivelor La ora de astăzi vom învăța despre Tablă, cretă, titlul şi structura
lecţiei „Propoziția enunțiativă” și vom face
exerciții și jocuri de alcătuire de propoziții Caiete și lecţiei
enunțiative. instrumente de
Profesorul scrie titlul lecţiei pe tablă și scris
elevii îl scriu în caiete.
Transmiterea 1. Profesorul definește propoziția Explicaţia, Elevii să fie
cunoştinţelor enunțiativă = acea propoziție în care se conversația, familiarizați cu
noi spune ceva despre un lucru, o ființă sau jocul denumirea
un fenomen. Cele mai multe propoziții propoziției
enunțiative se termină cu punct. enunțiative
O3 2. Exercițiu oral de alcătuire de propoziții Explicaţia, Fiecare elev să
enunțiative corecte despre toamnă. exercițiul, alcătuiască cel
Copiii sunt încurajați să spună fiecare o puțin o propoziție
propoziție despre toamnă. despre toamnă.
O4, 3. Joc Fiecare copac cu frunza lui Explicaţia, Fiecare elev
O1, formează o propoziție - profesorul pune jocul realizeze o
O6, la dispoziția elevilor jetoane cu copaci și Jetoane, tablă, propoziție
O8 jetoane cu frunze (Anexa 2). Fiecare magneți enunțiativă simplă
elev va alege un jeton cu copac, va citi prin potrivirea de
cuvântul scris pe jeton și va trebui să jetoane.
găsească frunza care are un cuvânt
potrivit pentru a forma o propoziție
enunțiativă simplă și să citească
propoziția formată. Perechile de jetoane
vor fi afișate pe tablă.
4. Exercițiul Completează propozițiile Explicaţia, Fiecare elev să
O5, pentru a obține un dialog logic – Elevii exercițiul completeze o
O1, formează perechi. Fiecare pereche Fișe de lucru și propoziție și să o
O6, primește o Fișă de lucru (Anexa 3) și o instrumente de citească cât poate
O8 va completa. Elevii dintr-o echipă vor scris de corect.
lucra împreună la completarea fișei, iar
la final fiecare decide ce personaj vrea
să fie. După ce toți copiii finalizează
completarea, fiecare va citi replica
personajului ales.
Profesorul va încuraja elevii să Problematizarea
identifice 2 propoziții care nu sunt
enunțiative (din cele completate și citite)
și să explice de ce. (Cele 2 întrebări.)
Fixarea O5, Joc Aranjează cuvintele pentru a forma Explicaţia, Elevii să
cunoştinţelor O7, propoziții – Fiecare elev primește un plic cu jocul, exercițiul alcătuiască
O8 jetoane pe care sunt scrise cuvinte (cu litere Plicuri cu propoziții
mici de tipar și cu majuscule) – Anexa 4. jetoane, lipici, enunțiative prin
Eleviilor li se cere să ordoneze jetoanele caiete și ordonare de
astfel încât să obțină 2 propoziții instrumente de cuvinte.
enunțiative, una scrisă doar cu majuscule, scris. Elevii să scrie în
alta scrisă cu litere mici de tipar. După caiete două
realizarea propozițiilor, fiecare copil va lipi propoziții
jetoanele, în ordinea corectă în caiet și va enunțiative.
scrie cele 2 propoziții, pe caiet, folosind
scrierea de mână.
Profesorul acordă sprijin copiilor care
întâmpină dificultăți la ordonarea
cuvintelor.
Încheiere și O5 Elevii vor fi apreciați verbal pentru Conversația Elevii să participe
aprecieri activitate și vor primi pe caiete feedback - Recompense cu interes până la
asupra Fețe zâmbitoare. final.
activității
elevilor
Anexa 1

Anexa 2

Joc Fiecare copac cu frunza lui formează o propoziție:

FRUNZELE CAD.
RÂNDUNELELE AU PLECAT.

PLOAIA A ÎNCEPUT.
CERUL E CENUȘIU.

ZILELE S-AU SCURTAT.


A ÎNCEPUT ȘCOALA.

COPACII SUNT GOI.


SOARELE S-A ASCUNS.

AU ÎNGĂLBENIT FRUNZELE.
FRUCTELE S-AU COPT.
Anexa 3

COMPLETEAZĂ PROPOZIȚIILE pentru a obține un dialog logic:

Lunile de toamnă
Am
sunt:
scris: ..............
SEPTEMBRIE,
..........,
.............................
OCTOMBRIE ȘI
ȘI ........................
NOIEMBRIE.
.....
COMPLETEAZĂ PROPOZIȚIILE pentru a obține un dialog logic:

Ce bine ar fi să
Oare se vor mai
termina răsară ...................
vreodată ................. ............ ca
............... astea reci astă ......................
de toamnă? ........!
COMPLETEAZĂ PROPOZIȚIILE pentru a obține un dialog logic:

Oare se vor
Păsările întoarce când va
............................... veni .......................
au plecat ...............................
în ............................ ......?
....
COMPLETEAZĂ PROPOZIȚIILE pentru a obține un dialog logic:

Dar zilele
Aș vrea să ies cu sunt ........................
prietenii să ........ și copiii nu
culegem mai ies afară
frunze ................... pentru că
............ bate ........................
...........
Anexa 4

Aranjează cuvintele pentru a forma propoziții:


Cred că toamna este cel mai
frumos anotimp . LA TOAMNĂ VREM
SĂ CULEGEM MULTE CASTANE .
BUNICA SPUNE CĂ TOAMNA MIROASE A
NUCI VERZI . Numai toamna se
aude foșnetul frunzelor uscate . IUBESC
TOAMNA PLINĂ DE ROADE BOGATE .
Doar toamna mănânci struguri pe săturate
. Știu că este toamnă pentru că
zilele sunt mai scurte și reci
. TOAMNA SE UMPLU CĂMĂRILE DE
LEGUME ȘI FRUCTE BUNE .
PĂSĂRILE PLEACĂ TOAMNA ȘI CUIBURILE RĂMÂN
GOALE . Vântul bate tare și
împrăștie frunzele frumos colorate .
PLOILE DE TOAMNĂ SUNT MAI LUNGI
ȘI MAI RECI .
Aș vrea să pot picta un
tablou colorat ca toamna .
TOAMNA ADUCE ZILE MAI SCURTE ȘI
MAI RECI . Eu cred că
frunzele sunt triste când se usucă
și cad . Soarele nu mai
strălucește la fel de puternic în
zilele de toamnă . COPACII SE
SIMT SINGURI CÂND RĂMÂN FĂRĂ FRUNZE
. Păsările călătoare fac drumuri lungi
până în țările calde . ÎN
ZILELE RECI DE TOAMNĂ NU SE
MAI AUDE CÂNTECUL PĂSĂRILOR .
Iubesc toamna pentru că este colorată frumos
. NORII ACOPERĂ CERUL ÎN ZILELE
DE TOAMNĂ .

S-ar putea să vă placă și