Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

Data: 11.02.2021
Clasa: a VIII-a
Instituția: IP Gimnaziul Țînțăreni
Profesor: Muntean Nadejda
Disciplina: Informatica
Capitolul: Algoritmi și executanți
Subiectul lecţiei: Subalgoritmi
Tipul lecţiei: mixtă
Durata: 45 minute
Unități de competență:
Elaborarea algoritmilor pentru executant
Utilizarea metodei rafinării succesive
Obiective operaţionale:
La finele lecţiei elevii vor fi capabili:
O1- Să identifice termenii: algoritm principal, subalgoritm, apelul subalgoritmului, procedură, apel de procedură
O2- Să explice modul de transfer al controlului în cazul unui subalgoritm;
O3- să identifice în figurile propuse de profesor fragmentele ce se repetă
O4- să elaboreze programe utilizând subprograme.
O5- Să conștientizeze avantajele aplicării metodei rafinării succesive
Obiective afective:
- Dezvoltarea culturii logicii cu utilizarea algoritmilor

1
Tehnologii didactice:
Forme:
 frontal
 individual
 în perechi
Metode şi procedee:
 Conversaţia
 Expunerea
 Observaţia participativă
 Limitarea timpului
 Învăţarea prin descoperirea dirijată
 Instruirea asistată la calculator
Mijloace de învaţământ:
1. Informatica. Manual pentru clasa a 8-a. Autori: A. Gremalschi, I. Mocanu, I. Spinei, L. Gremalschi, Editura Ştiinţa 2020;
2. Proiectorul și tabla interactivă;
3. Fișe;
4. Computerul; Platforma https://learningapps.org, Aplicația Cangurul
Evalurea:formativă, evaluare orală și în scris; produse: problema rezolvată, răspuns oral, exercițiu rezolvat, lucrare independentă cu aprecieri cu note .

2
Scenariul lecției

Etapele lecţiei Ob Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategii Timp


didactice (min)
Evocarea Salut elevii. Stabilesc climatul favorabil pentru Elevii răspund la salutul 2
desfăşurarea favorabilă a procesului de instruire. profesorului.
Momentul Motto:„ Învățătura fară gândire este muncă pierdută;
organizatoric gândirea fară învățătură este periculoasă.” Reflectează asupra motoului.
Confucius
Verificarea temei Captarea atenției: Elevii răspund la întrebările 6
pentru acasă. La lecţia precedentă am făcut cunoştinţă cu algoritmii propuse de profesor
Reactualizarea 1. Priveste imaginile si stabileste ordonarea corecta a Elevii răspund la întrebări
cunoştinţelor pasilor de preparare a unui ceai.
https://learningapps.org/9392573 Activitatea
2. Ce reprezintă un algoritm? frontală
3. Aranjaţi definiţia în ordinea corespunzătoare
Un p r o g r a m
limbajul executantului
algoritm scris
reprezintă
4.Care sunt instrucțiunile executate de Cangur
Realizarea sensului Profesorul anunţă tema nouă: Elevii notează tema nouă în caiete. 15
Predarea – învăţarea „Subprograme.”. Citesc obiectivele lecţiei.

3
materiei noi. O1 Obiectivele şi tema nouă sunt afişate la tablă Expunerea
O2 Pentru a familiariza elevii cu conţinutul temei noi Elevii privesc prezentarea, notează
O5 profesorul le propune elevilor să privească o noţiunile noi în caiete.
prezentare elaborată în Aplicaţia PowerPoint (Anexa
1), în care sunt indicate: Învăţarea prin
Noţiuni generale despre descoperirea
1. subprogram dirijată
2. apel de procedură
3. corpul procedurii
4. corpul programului
5. metoda rafinării succesive
Exersarea asupra temei date Instruirea
Propun elevilor să răspund la întrebările: Exempele propuse sunt notate în asistată la
- Când apare necesitatea utilizării subalgoritmului? caiete. calculator
- Care este diferenţa dintre un algoritm şi un
subalgoritm?

Consolidarea materiei O3 Executantul Cangur percepe subalgoritmul Elevii lucrează la calculator, fiind Instruirea 7


şi formarea O4 ca procedură. Vom exemplifica crearea procedurilor coordonaţi de profesor. asistată la
capacităţilor pentru Cangur printr-un exemplu: calculator
  Este necesar de desenat desenul din figura1

4
Fig. 1 Fig. 2.

 Se observă că figura dată este alcătuită din patru


elemente la fel(Figura 2)
La început vom crea pentru cangur procedura clama
care va desena figura 2, după care vom folosi această
procedură de patru ori pentru a desena întreg desenul.
Vom primi următorul program:
procedura clama        Acum alcătuim
      pas algoritmul de bază:
      pas  
      rotire  Început
      pas          Execută clama
      pas               
      rotire          Execută clama
      pas          Execută clama
      pas          Execută clama
 rotire               Sfârșit
 rotire
 rotire
sfârșitul procedurii
1. Elevilor li se propune să rezolve ex.5a pag.72 Elevii lucrează la calculator, fiind
Analizam rezultatele compilării . coordonaţi de profesor. Scriu
După ce au fost explicate sarcinile, profesorul

5
coordonează lucrul elevilor, intervenind cu explicaţii programul obținut în caiete.
sau demonstrări în caz de necesitate.
Refleția 1. Rezolvați exercițiul 5b pag.72 Elevii lucrează la calculator. 10
Evaluarea : O4 Pentru a ne face o careva închipuire despre Elevii răspund oral la întrebări Observaţia
curentă, fără aprecieri subalgoritmi vom încerca să analizăm un exemplu din participativă
cu note pentru viață. 2.a) La pauză ne vom conduce de
materia nouă; 2. Fie că sunteți elevul de serviciu în clasă. următorul algoritm:
a) Elaborați un algoritm ce va arăta pașii de lucru  Întru în clasă.
a unui elev de serviciu.  Spăl buretele de la tablă.
 Șterg tabla.
b) De câte ori se va realiza acest serviciu pe zi    
 Aerisesc clasa.
 Aștept sunetul la lecție.
    Vom numi acest algoritm "îndatorire". Vom apela b)Această succesiune de
această succesiune de instrucțiuni astfel: instrucțiuni va fi îndeplinită de
      Execută algoritmul "îndatorire" cinci, șase ori pe zi în dependență
   Și atunci regimul elevului de serviciu va avea forma: de numărul de lecții.
    Vină la școală cu 10 minute înainte de sunet;
    Execută algoritmul "îndatorire";
    Activezi la lecția 1;
    Execută algoritmul "îndatorire";
    Activezi la lecția 2;
    Execută algoritmul "îndatorire";
    Activezi la lecția 3;
    Execută algoritmul "îndatorire";
    Activezi la lecția 4;
    Execută algoritmul "îndatorire";
    Activezi la lecția 5;

6
    Execută algoritmul "îndatorire";
    Activezi la lecția 6;
    Execută algoritmul "îndatorire";
   Se observă că folosirea instrucțiunii "Execută
algoritmul "îndatorire"." ne dă posibilitatea să scurtăm
cu mult șirul de instrucțiuni. Astfel se procedează
atunci când apare necesitatea de a folosi una și aceiași
succesiune de instrucțiuni de mai multe ori. Această
succesiune se evidențiază în calitate de aceiași
succesiune de instrucțiuni de mai multe ori. Această
succesiune se evidențiază în calitate de algoritm
independent și capătă un nume corespunzător. Din
acest moment el devine un subalgoritm, ceia ce ne dă
posibilitatea de al folosi și în alți algoritmi.
Bilanţul lecţiei. Bilanțul cantitativ: Elevii dau răspunsuri la întrebările Conversaţia 3
Rezolvați următorul rebus: puse de profesor
O1 https://learningapps.org/display?v=pi381c99c21
O2 Ce am realizat noi astăzi ?
O5 Inventariem principalele momente ale lecţiei,
solicitând elevilor să răspundă clar şi precis:
Cum se mai numeşte programul auxiliar?
Cu ajutorul cărei instrucţiuni se vor executa
instrucţiunile din componenţa procedurilor?

7
Care este formatul unui program?
Bilanțul calitativ :
Se determină care obiective au fost realizate la lecție.
Se trag concluzii privind activitatea clasei de elevi în
ansamblu și a unor elevi în particular.
Extindere Profesorul anunţă tema pentru acasă Elevii notează tema pentru acasă în 2
Anunţarea temei  De studiat Subalgoritmi agende.
pentru acasă.  De rezolvat ex. 5 c pag. 72
Le mulţumeşte elevilor pentru lecţie şi le urează o zi
bună.

S-ar putea să vă placă și