Sunteți pe pagina 1din 6

Instituţia-bază de realizare a stagiului de practică: IET N2

«Pinochio», strada Sovetskaya 15, Copceac 6118, tel:029450351.

Directorul instituției de educație timpurie: Caicâ Irina Feodorovna

Metodistului instituției de educație timpurie: Orlioglo Elena Petrovna

Mentorul: Songrova Elena Dmitrievna, grad didactic II

Coordonatorul stagiului de practică: Garanovscaia I. I., as.univ.

Metodistul stagiului de practică: Garanovscaia I. I., as. univ.

Perioada desfășurării stagiului de practică: 09.03.2022 – 05.04.2022


Ministerul educației și cercetării al Republicii Moldova
Administrarea UTA Gagauzia r-ul Ceadîr-Lunga
s. Copceac IET N2 «Pinochio»

Proiect didactic
Grupa mare

Tema: «O familie frumoasă».

Profesoara de limba română


Cîsa Tatiana L.

2022
Data:16.03.2022
Învățător: Cîsa Tatiana L.
Grupa: mare
Unitatea tematică: «Familia mea ».
Subiectul activității: « O familie frumoasă ».
Durata: 30 min.
Unități de competențe:
1.4 Recunoaşterea la auz a unor informații concrete dintr-un enunţ simplu, articulat
cu claritate, însoţit de suport imagistic, auditiv, tactil.
2.2 Reproducerea unor enunțuri simple și scurte, pe teme uzuale, în bază de repere.
2.4 Formularea răspunsurilor scurte la întrebări cu referire la propria persoană,
obiecte, ființe din imediata
apropiere.
3.3 Adoptarea unor norme de comportament verbal și nonverbal, specifi ce culturii
române (formule de salut,de prezentare, adresare etc.).
Obiectivele activității.
La sfârșitul activității didactice copilul va fi capabil:
O1: să recunoască denumirea membriilor de familie;
O2: să denumească după repere membrii familiei;
O3: să răspundă la întrebările adresate de cadrul didactic, colegi, verbal sau nonverbal;
O4: să prezinte în bază de repere, informații simple, înlănțuite logic despre membrii familie
sale;

O5: să participe afectiv în cadrul activității didactice.

Unități lexicale: bun(ă),frumoasă


Fenomene lingvistice: Sunetul [n],pronumele posesiv: meu, tău, mea, ta ,acordul
adjectivului cu substantivul:- mama mea,- tatăl meu,- mamă frumoasă,- bunică bună, topica
adjectivului

Acte comunicative /modele verbale:

- Mama ta este frumoasă? Mama mea este frumoasă.


- Da, mama mea este frumoasă.
- Bunicul tău este bun? Tata este bun.
- - Da, bunicul meu este bun.

Strategii didactice:
- forme: individual, în perechi, în grup;
- metode și tehnici: răspuns fizic total, joc didactic, exercițiu, conversația;
- mijloace didactice: carduri cu imagini, fotografii, fișe de lucru;
- mijloace tehnice: înregistrări audio, calculator.
Strategii de evaluare:
- evaluare formativă (orală);
- metode și tehnici: întrebări, răspunsuri orale, dialoguri, autoevaluarea.
Produse: reacții verbale și nonverbale; recepționare de întrebări/răspunsuri la întrebări;
enunțuri simple
alcătuite în baza modelelor de vorbire (enunțiative și interogative), în baza modelelor de
vorbire; dialoguri-model; interpretare de cântece/poezii.

Bibliografie:
1.Curriculum national la limba română: pentru instituţiile de educaţie
2.Ghid de implementare a curriculumului la limba română: pentru instituţiile de educaţie
timpurie

3.Nicu și Leanca învață limba română. Manual (cu CD)


4.Nicu și Leanca învață limba română. Carduri cu imagini, 500 carduri (cu CD)

5.Învăţăm împreună limba română: Culegere de poveşti, snoave şi povestiri (cu CD)/
ANTEM.
Etapele Activitatea profesorului Activitatea copiilor

Evocare Moment organizatoric: Copii răspund la salutul


Salutare profesorului. Prin metoda
Intonarea cântecului Bună dimineața. Înregistrare audio- Răspuns Fizic Total copii
video: doar prima strofă. interpretează poezia.
https://www.youtube.com/watch?v=1vSmVEmaDh4
Ursuleții s-au trezit.
– Bună dimineața!
Captarea atenției. Copiii recitarea poeziei, utilizând
Profesorul anunță ce vor face copiii în cadrul activității. metoda fizic total:Bună
Moment de cultură vocală.. dimineața! Folosesc mimica și
Mirosim floarea, suflăm în păpădie, umflăm balonul, pantomima.
facem ca trenul, cântăm ca trompeta, cântăm la vioară, Copiii îndeplinesc sarcinile
la chitară, exerciţii ritmice profesorului.
- ( bătăi din palme ).
Realizeaz Acum dragii mei, noi avem un exercițiu: Copii ascultă atent cum se
ă sensului Exercițiu: Să repetăm în cor. pronunță corect cuvintele noi și
Ascultați, repetați și memorizați pronunțarea corectă a repetă după profesor și după
sunetelor la cuvintele noi. materialul ascultat audio.
Lucru in perechi: întrebați și răspundeți după model: Lucrul cu carduri:
Cine este acesta/aceasta? Cum este? Copii lucrează în perechi și cu
Joc didactic: Cum este mama/tata? ajutorul cardurilor intrețin un mic
dialog.
Joc didactic: Eu arăt, tu spui.
Copiii recită poezia după
Poezia-joc: «Iată bunica, iată bunicul..» profesor, cu ajutorul
Iată bunicul, mnemotabelului.Imaginile sunt
Iată bunica, în succesiunea cu propozițiile în
Iată tăticul, poezie și se memorizează mai
Iată mămică, ușor.
Acesta sunt eu
Cu frățiorul meu...
Exercițiu: Priviți imaginile. Spuneți cum este: vesel sau Copii lucrează în perechi și cu
trist? ajutorul cardurilor intrețin un mic
Lucru în perechi: întrebați și răspundeți cum sunt dialog.
membrii familiei.
Audierea și memorarea unui fragment de poezie:
Multe mame sunt pe lume de Gr. Vieru.

Extindere Realizarea unui desen: Colorați imaginea. Recunoaște Copiii desenează familia sa.
membrii familiei. Copii repetă cuvintele și
Pauza dinamică: Am o căsuță mică indeplinesc mișcările prin
Vizionați cântecul animat pentru copii: Familia mea. metoda Răspuns Fizic Total.
Răspundeți la întrebări.
Copiii vizionează cântecul și
răspund la întrebări.
Reflecție Mi-a plăcut foarte mult activitatea voastră și Copii ascultă atent instrucțiunile
răspunsurile voastre. Ați meritat recompense dulci. profesorului .
Copii primesc recompense de la
Leanca!

S-ar putea să vă placă și