Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA

TEMA: «Cand, cum si de ce se intampla ? «


SUBTEMA : « Scrisoare de la randunele  »

Educatoare : NATEA MARIA-STELUTA


DATA:17.05.2012
NIVEL:II (grupa pregatitoare)
TEMA ANUALĂ: „Cand, cum si de ce se intampla ?”
SUBTEMA: „Scrisoare de la randunele ”
TEMA ZILEI: „Barza ,barza ce-ai in cioc?”
TIPUL ACTIVITĂŢII: Consolidare de cunoştinţe şi deprinderi
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată
DURATA:1 ZI

SCOPUL:
Dezvoltarea capacităţii de a înţelege şi utiliza numere, cifre, întrebuinţând un vocabular adecvat;
Sistematizarea cunostintelor privind rezolvarea unor probleme simple in concentrul 1-10;
Formarea unor priceperi si deprinderi de munca practică;
Dezvoltarea operaţiilor gândirii: analiza, sinteza, comparaţia;

ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE:
Activităţi liber alese (ALA)
Domeniul Stiintă (DS)
Domeniul Om şi societate (DOS)

LOCUL DESFĂŞURĂRII: Sala de grupă

BIBLIOGRAFIE
-Curriculum pentru invăţâmantul preşcolar, Prezentări şi explicitări, Editura Didactica Publishing House,
Bucureşti, 2009.
-Toma Georgeta, Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru invatamantul prescolar, Nivel 1, Editura Delta
Cart Educational, Pitesti, 2008.
-Revista invaţământului preşcolar Nr.1-2, Editura Arlequin, 2011.
- Revista invaţământului preşcolar Nr.3-4, Editura Arlequin, 2010.
- Revista invaţământului preşcolar Nr.1-2, Editura Arlequin, 2010.
- Revista invaţământului preşcolar Nr.1-2, Editura Arlequin, 2012.

I.ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ:


Întâlnirea de dimineaţă:”
ADP Rutine :calendarul naturii, mă pregătesc pentru activităţi ;
Tranziţii :Barza si broastele
In poiana din valcele /Zboara –un stol de randunele,

II.ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE:


Domeniul Stiintă (DS):
ADE  SUBIECTUL: “ Aşează şi potriveşte , numară şi socoteşte”

MIJLOC DE REALIZARE: Joc didactic

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1: Să numere crescator si descrscator in concentrul 1-10;
O2: Să raporteze cantitatea la număr/ numărul la cantitate;
O3: Să determine locul fiecarui numar in sirul natural recunoscand vecinii numerelor;
O4: Să rezolve probleme simple implicând adunarea şi scăderea in limitele 1-10 cu 1,2 unităti;
O5: Să respecte regulile jocului;

SARCINA DIDACTICĂ:
Sa recunoasca cifrele de la 1 la 10, numaratul in limitele 1-10, asocierea numarului la cantitate si cifra, si
rezolvare de probleme

REGULA JOCULUI:
Se verifica numaratul in limitele 1-10
Copii vor realiza multimi cu jetoanele de pe masa
Educatoarea arata un jeton cu o cifra iar copii indica vecinii cifrei de pe jeton;;
Pe baza unor imagini ilustrate copiii vor rezolva oral probleme de adunare şi scadere cu 1-2 unităţii;

ELEMENTE DE JOC: stimulente, aplauze, competiţia, mânuirea materialelor, formule magice.

Domeniul Om si Societate (DOS)

SUBIECTUL: “Barza”
CATEGORIA DE ACTIVITATE :Avtivitate practică
TIPUL ACTIVITĂŢII: Formare şi consolidare de priceperi şi deprinderi
MIJLOC DE REALIZARE: colaj
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1: să aplice  penele pe corpul berzei;
O2: să lucreze cu grijă pentru a păstra aspectul ingrijit al lucrării;
O3: să confectioneze lucrarea respenctând etapele de lucru.
III. ALA 1 – CENTRE DE INTERES:
Constructii: Cuibul berzei
-să construiască corect cuibul berzei;
ALA 1 -să îmbine corect crengutele de rachita în scopul realizării temei propuse;

Joc de masa :Din jumătate-intreg (pasari călătoare)


-să imbine piesele astfel incât să redea imagini cu păsări călătoare ;
-să denumească păsările din imagine.
Arta :Randunica-pictura
-să aplice culoarea cu ajutorul betisoarelor pe corpul randunicii;
- să lucreze cu grijă pentru a păstra aspectul ingrijit al lucrării.

IV. ALA 2- Recreative


- Jocuri de miscare:”Barza şi broaştele”

ALA 2 “ Randunica la cuib”

STRATEGII DIDACTICE:

Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstratia, exerciţiul, problematizarea, jocul, lucrul individual.
Mijloace de realizare: ecusoane cu pasari calatoare,imagini cu pasari pe care copii le ingrijesc, jetoane cu cifre,
jetoane cu imagini ,stimulente, fişe de lucru, lipici, con de brad, planse cu etapele de lucru, crengute de rachita,
calculator
Forma de organizare: frontal;
SCENARIUL ZILEI

Activitatea debutează cu întâlnirea de dimineaţă :


1.INTALNIREA DE DIMINEATA
Salutul:”Buna dimineata in zi de Primavara
Ma bucur sa ne vedem iara
Incepe acum o noua zi
Buna dimineata copii ”.
Fiecare copil va primi in piept un ecuson cu o pasăre călătoare şi in funcţie de ea se vor saluta.Salutul copiilor
porneşte de la primul copil aflat pe scăunel si se termină la utimul.
”Buna dimineaţa rândunica...(barza ,cuc,pupaza,prepelita)”.
Prezenta : Dupa ce ne-am adunat
Si frumos ne-am salutat
Colegii ne-am intalnit
Cine oare n-a venit ?
Cu ajutorul unei machete pe care sunt aşezati fluturi cu numele lor se va realiza prezenţa.
Calendarul naturii –Pentru a completa calendarul naturii se adresează o ghicitoare  :
Ziua s-a marit,
Totul a-nverzit
Florile au inflorit
Ce anotimp a sosit ?(Primavara),apoi se adreseaza copiilor intrebari : Ce zi este astăzi? Cum este vremea?,etc.”;
Vremea noi am studiat
Si in calendar am notat
2.Impartasirea cu ceilalti :Se prezinta copiilor2 imagini. In prima imagine un copil strica cuibul unei pasari si in
cealalta imagine un copil are grija de pasari.Se poarta o discutie pe baza acestor imagini.

3.ACTIVITATE DE GRUP:Actiune si miscare (cantece si jocuri de miscare)la alegere


4.Noutatea zilei : Educatoarea prezinta copiilor,in termeni accesibili ,activitatile pe care le vor desfasura in
aceasta zi si precizeaza pe scurt sarcinile ce le vor indeplini in cadrul activitatilor.
5.Activitati liber alese 
In continuare copii vor pleca intr-o calatorie unde vor descoperi centrele de interes.La sectorul Arta, copiii vor
avea ca sarcina sa picteze cu betisoare randunica.La sectorul Constructii vor avea de construit un cuib pentru
barza din crengute de rachita.La sectorul Joc de masa vor avea de imbinat piesele astfel incât să redea imagini
cu păsări călătoare si să denumească păsările din imagine.
Dupa ce sarcinile de la sectoare vor fi indeplinite, copiii impreuna cu educatoarea vor trece pe la toate
centrele in care s-a lucrat pentru a vedea si aprecia rezultatele activitatii.

TRANZITIE : Inainte de a trece la desfasurarea activitatilor pe domenii experientiale, copiii vor interpreta
cantecul : »Barza si broastele », executand miscarile sugerate de textul cantecului.

5.Activitati pe domenii experentiale:


1.Domeniul Stiinta-Activitate matematica
In continuare se va desfasura jocul “ Aşează şi potriveşte , numară şi socoteşte”.Atentia copiilor se va indrepta
spre o barza care bate la usa si este adusa in grupa de educatoare.Barza are pe ea multe pete colorate,iar in cioc
plicuri colorate care corespund unei pete colotate de pe corp.Fiecare dintre plicuri cuprinde sarcini pe care copiii
trebuie sa le rezolve.Pentru fiecare sarcină rezolvată corect de catre copii, barza isi va curata penele si isi va
recapata aspectul ei.

2.Domeniul Om si Societate-Activitate Practica


In cadrul acestei activitati copii vor realiza o barza din con de brad,sarma ,hartie si vata.Se explica copiilor
etapele realizarii berzei .Copii intuiesc materialele si realizeaza barza respectand indicatiile primite.Se vor analiza
lucrarile realizate evidentiind efortul colectiv si individual.
SCENARIU DIDACTIC
NR. EVENIMENTUL CONTINUTUL STIINTIFIC STRATEGII DIDACTICE EVALUARE
CRT DIDACTIC
.
1 Moment Asigurarea climatului necesar
organizatoric desfasurarii activitatii.
.

Captarea Se va face cu ajutorul unei berze care Expunerea Aprecierea


atenţiei bate la usa si intra in grupa doar ca pe Barza Verbala asupra
2. ea sunt multe pete colorate. In cioc are comportamentului
plicuri colorate ,care corespund cu o Conversatia copiilor .
pana colorata de pe corp.

Se anunta tema activitatii si apoi se O scrisoare de la barza


Anuntarea temei explica in termeni accesibili Expunerea Evalauarea
3. şi a obiectivelor copiilor,obiectivele propuse pentru Explicatia capacitatii de
activităţii realizare. receptare a celor
Copii asculta cu atentie si interes spuse de educatoare
explicatiile educatoarei.

Prezentarea Este solicitat un copil care sa deshida Plicuri


4. conţinutului şi plicul pentru a rezolva prima sarcina. Explicatia Aprecieri verbale
dirijarea învăţării Jocul de proba Conversatia
Exemplu :Un copil a ales un biletel pe Demostratia
care este cifra 1 si are urmatoarea Exercitiul
cerinta:Numara crescator si Jetoane cu cifre si imagini
descrescator de la 1la 10
După ce copiii au înţeles regulile jocului
se trece la executarea jocului propriu- Explicatia
zis. Răspunsurile corecte vor fi Conversatia
recompensate cu aplauze .După acelaşi Demostratia
model se va continua jocul până la Exercitiul
epuizarea plicurilor din ciocul berzei.Pe Aplicarea
tot parcursul jocului sunt antrenaţi toţi cunostintele
copiii să răspundă. Ei vor fi încurajaţi să individuale si in
participe la activitate, pentru ca la final grup.
barza ii va recompensa.
Executarea jocului propriu-zis
Plicul nr. 2
In plicul cu numarul 2 copii au jetoane cu
cifre si imagini cu ajutorul carora vor
forma multimi si apoi vor realiza scara
numerica.Copii formeaza multimi cu
jetoanele primite apoi merg si aseaza Jetoane
multimile la panou realizand scara Observarea
numerica. comportamentului
Plicul nr. 3 Plicuri verbal si nonverbal
In plicul nr. 3 sunt randunele care sunt al copiilor.
numerotate de la 1 la 10.Copii trebuie sa
ghiceasca a cata randunica a zburat.
Copii inchid ochii ,iar educatoarea i-a o
randunica si cand deschid ochii ei trebuie
sa ghiceasca ce randunica si-a luat
zborul.
Plicul nr. 4
In acest plic au ca sarcina sa numeasca
vecii cifrelor care sunt afisate pe panou. Explicatia
Educatoarea le arata cate o cifra iar Conversatia
copii numesc vecinii cifrei. Exercitiul
Complicarea jocului: Problematizarea
Plicul nr. 5 Imagini cu probleme
Sarcina din plicul nr. 5 este sa rezolve ilustrate
probleme ilustrate.Educatoarea le
citeste cate o ghicitoare iar copii
raspunzand la ghicitoare vor rezolva
proplema ,apoi vor merge si vor pune la
panou semnele corespunzatoare.

Obţinerea Plicul nr. 6 Fişe de lucru Respectarea şi


performanţei si Vor primi o fisa de lucru pe care trebuie Explicatia rezolvarea
5. asigurarea sa o rezolve Exercitiul cerinţelor fişei;
conexiunii inverse evaluarea orala
Tranziţie:Joc cu text si cant Vine,vine
barza.
Asigurarea Domeniul DOS(Activitate pratica) Conversatia Respectarea
6. retentiei si a Dupa ce copii canta si danseaza se Demonstratia etapelor de lucru
transferului deschide ultimul plic din ciocul berzei . Conuri de brad
Acest plic are ca sarcina sa realizeze ,aracet,sarma,vata, -evaluare orala
berzei surioare din con de hartie
brad,sarma ,hartie si vata.Se explica -evaluare orala
copiilor etapele realizarii berzei .Copii
intuiesc materialelesi realizeaza barza
respectand indicatiile primite.
7. Evaluare Se realizeaza evaluarea lucrarilor,
evidentiind efortul colectiv si individual. Aprecierea -evaluare orala
Barza le multumeste copiilor pentru Autoaprecierea
lectia frumoasa.
Educatoarea impreuna cu copiii vor aseza
berzele in cuiburile realizate de ei la
centrul constructii.

S-ar putea să vă placă și