Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Scoala Gimnaziala Borlesti


Profesor Armenia Livia Vasilica
Clasa a VI-a
Aria curriculară: Matematică şi Ştiinţe ale naturii
Obiectul: Matematică
Unitatea de învăţare: Numere întregi
Tema lecţiei: Puterea unui numar intreg cu exponent numar natural. Reguli de calcul cu puteri
Tipul lecției: MIXTA
Data 11.II.2020
Competenţe generale
1. Identificarea unor date, mărimi și relații matematice, în contextul în care acestea apar
2. Prelucrarea unor date matematice de tip cantitativ, calitativ, structural, cuprinse în diverse surse informaționale
3. Utilizarea conceptelor și a algoritmilor specifici în diverse contexte matematice
4. Exprimarea în limbajul specific matematicii a informațiilor, concluziilor și demersurilor de rezolvare pentru o situaţie dată
5. Analizarea caracteristicilor matematice ale unei situaţii date
6. Modelarea matematică a unei situaţii date, prin integrarea achizițiilor din diferite domenii
COMPETENŢE SPECIFICE
1.3. Identificarea caracteristicilor numerelor întregi în contexte variate.
2.3. Utilizarea operațiilor cu numere întregi pentru rezolvarea ecuațiilor și inecuațiilor.
3.3. Aplicarea regulilor de calcul şi folosirea parantezelor în efectuarea operaţiilor cu numere întregi.
4.3. Redactarea etapelor de rezolvare a ecuaţiilor şi a inecuaţiilor studiate în mulţimea numerelor întregi.
5.3. Interpretarea unor date din probleme care se rezolvă utilizând numerele întregi.
6.3. Transpunerea, în limbaj algebric, a unei situaţii date, rezolvarea ecuației sau inecuației obținute și interpretarea rezultatului.
Competente derivate
C1. Definirea puterii unui număr întreg;
C2. Identificarea bazei şi exponentului unei puteri;
C3. Aplicarea regulillor de calcul cu puteri;

STRATEGIA DIDACTICĂ
Resurse procedurale:
a. Metode şi procedee: observaţia, conversaţia,explicaţia, exerciţiul, problematizarea, munca independenta, exemplificarea, rebusul
b. Forme de organizare: frontală, individuală .
c. Resurse materiale: tabla, creta albă și colorată, manual , auxiliar, videoproiector, laptop, fise de lucru
Forme şi tehnici de evaluare: observarea sistematică, rebus, aprecierea verbală, note.
LOCUL DE DESFÂŞURARE : sala de clasă ;
Bibliografie
Programa şcolara pentru clasa a VI –a, Matematica
Manual Matematica clasa a6 a, Editura EDP
Culegere Matematica clasa a6 a, Editura Clubul matematicienilor
Culegere Matematica clasa a6 a, Editura Paralela 45

Desfasurarea lectiei

CONŢINUTUL ÎNVĂŢĂRII STRATEGIA DIDACTICĂ


ETAPELE C EVALUARE
LECȚIEI RESURSE RESURSE FORME DE
ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA
PROCEDU- MATERIALE ORGANIZA
ELEVILOR
RALE RE
1. Moment • Pregătește materialele necesare pentru • Se pregătesc ∙instructajul ∙ frontal ∙ observarea
organizatoric lecţie. pentru lecţie verbal ∙ cretă albă, sistematică
2min • Stabilește ordinea şi disciplina. conversaţia colorată

2. •Verifică frontal tema si se rezolva la Elevii sunt ∙ conversaţia ∙ frontal ∙ evaluarea


Reactualizarea tabla problmele nerezolvate acasa. atenti si Exemplificarea orală
cunostintelor Se amintesc urmatoarele notiuni raspund la
5min Ce înţelegem prin puterea n, a unui intrebarile
număr întreg a? adresate.
- Dacă baza este un număr pozitiv, ce
putem spune despre putere?
- Dacă baza este un număr negativ, ce
putem spune despre putere?
Ce reguli de calcul cu puteri ati invatat
la numere naturale?
3.Captarea Se urmareste filmuletul la • Elevii vor fi ∙ conversația ∙ caietele ∙ frontal ∙ observarea
atenţiei videoproiector. mobilizați să fie observația elevilor sistematică
5min atenți. Videoproiector
Laptop
Manual digital
4.Anunţarea Astazi o sa invatam regulile de calcul • Ascultă cu ∙ explicaţia ∙ cretă albă, ∙ frontal
titlului lecţiei şi cu puteri. Se scrie titlul lecţiei pe tablă “ atenţie. ∙ observaţia ∙ ∙ expunerea
a obiectivelor Reguli de calcul cu puteri • Reţin titlul și
3min Si se prezinta obiectivele lectiei. îl notează.
CS - Regulile de calcul cu puteri sunt Elevii sunt
5. Dirijarea 1.1 următoarele: atenţi la ∙exercitiul
2.1
activitatii de 3.1 1. am ∙ an = am+n , aZ, m,nN; explicaţiile ∙ explicaţia
invatare 4.1 Exemple ex 5/29 culegere Paralela 45 date., scriu in problematizarea ∙ cretă albă, ∙ frontal ∙ observarea
28 min 5.1 2. am : an = am - n , aZ, m,nN, caiet, ridica ∙ conversaţia ∙ caietele sistematică
CD m  n; mana si ies la exemplul Manual ∙ individual ∙ evaluare
1 tabla pentru munca ∙ caietele orală
2
Exemple ex 6/29 culegere Paralela 45
3. (am)n = am∙n , aZ, m,nN; rezolvarea independenta elevilor
Exemple ex 7/29 culegere Paralela 45 exercitiilor. Tabla
4. (a ∙ b)n = an ∙ bn , a,bZ, Culegere
nN;

5. (a : b)n = an : bn , a,bZ, b0,


nN;

Mai departe se rezolva exercitiile din


fisa de lcuru.

6. Asigurare CD Elevii primesc un minitest cu 5 intrebari, Elevii sunt exerciţiul ∙ caietele Frontal evaluare
feedback 1 folosind aplicatia Plickers . atenti si conversaţia elevilor individual orală∙
2
5min raspund la Videoproiector observarea
intrebarile de la Laptop sistematică
videoproictor, Manual digital
alegand -telefon
varianta
corecta.
7. Tema pentru Se propun exercitii din fisa pentru tema Elevii noteaza conversaţia Caiet frontal evaluare
acasa si de acasa. tema in caiet Tabla orală/
evaluarea Suplimentar din culegere Manual scrisa(note)
2min Se dau indicatii pentru rezolvarea temei.
Se apreciaza verbal/ scris elevii care s-
au remarcat in timpul orei.
Fisa de lucru

1.Efectuati:
2.Calculati:
a)
b)
c)
d)
e)
f)
3.Efectuati:
a)
b)
c)
d)
4.Efectuati operatiile scriind rezultatul sub forma de putere:
a)
b)
5.Comparati:
a)
b)
c)
6.Scrieti urmatoarele expresii ca puteri cu baza 2
a)
b)
6.Sa se calculeze:
a)
7.Efectuati:
a)
b)
c)
d)
e)

S-ar putea să vă placă și