Sunteți pe pagina 1din 15

PROIECT DE ACTIVITATE

INSTITUŢIA: Grădinița cu Program Prelungit Susenii-Bârgăului, Liceul ”Radu Petrescu”, Prundu-Bârgăului


PROFESOR: Ostodal Izabela

NIVEL/ GRUPĂ: NIVEL I – Grupa mijlocie

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: Când, cum și de ce se întâmplă?

TEMA PROIECTULUI TEMATIC: ”A venit toamna!”

TEMA SĂPTĂMÂNII: ”Coșul cu fructe”

TEMA ZILEI: ”Aventura Mărului buclucaş”

FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată

CATEGORII DE ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂTARE ABORDATE:

ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP):

ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAŢĂ: ”Ruleta fructelor” – joc distractiv

Rutine: Fructele nu le mâncăm până ce nu le spălăm!(deprinderea de a spăla fructele înainte de a le consuma)

Tranziţii: ”Cad castane”, ”Legumele-cântec”

ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE (ADE)

 DOS – ”Povestea mărului buclucaş” de V.Şuteev – lectura educatoarei;


 DEC – ”Mere buclucaşe” – amprentare (activitate artistico-palstică);
JOCURI ŞI ACTIVITĂŢI LIBER ALESE(ALA):
ALA1: Construcţii: ”Coşuri pentru mere buclucaşe” – lego;

Științe: ”Imagini din poveste”- puzzle;

Bibliotecă: ”Codiţe pentru mere” – semne grafice;

ALA2: Joc distractiv: ”Personajul preferat din Povestea mărului buclucaş”; Joc de mișcare: ”Adună cât mai multe mere”.

OBIECTIVE GENERALE:

 Dezvoltarea capacitătii de ascultare şi înţelegere( comunicare receptivă) a copiilor ;

 Efectuarea unor operatii simple de lucru cu materialul pus la dispozitie;


 Educarea independenţei în acţiune, a perseverenţei, a gustului şi simţului estetic prin intermediul activităţii
artistice.
COMPORTAMENTE URMĂRITE PE PARCURSUL ACTIVITĂŢII INTEGRATE

1. Demonstrează înţelegerea unui mesaj oral, ca urmare a valorificării ideilor, emoţiilor şi semnificaţiilor;

2. Utilizează mâinile şi degetele pentru realizarea de activităţi variate;

3. Participă la activităţile de grup şi la activităţile de joc, în situaţii uzuale, în calitate de vorbitor;

4. Demonstrează acceptare şi înţelegere faţă de celelalte persoane din mediul apropiat.


OBIECTIVE OPERAŢIONALE: Până la sfârşitul activităţii, preşcolarii vor fi capabili:

O1- să numească fructele și culoarea acestora, în urma rotirii ruletei fructelor ;


O2- să denumească lectura audiată şi personajele principale din ea;
O3- să interpreteze corect mesajul transmis de text, cu ajutorul întrebărilor educatoarei;
O4- să aplice culoare, cu ajutorul pensulei, pe suprafaţa fructului;
O5- să amprenteze mărul pe suprafaţa colii de hârtie;
O6- să construiască prin alăturare, îmbinare sau suprapunere de piese lego coșuri pentru mere;
O7- să deseneze codițe fructelor, respectând modelul prezentat;
O8- să reîntregească piesele de puzzle pentru a obține imaginea;
O9- să participe activ pa jocurile de grup desfășurate pe parcursul zilei.

STRATEGII DIDACTICE

Metode şi procedee didactice: povestirea, conversaţia, explicaţia, exerciţiul, demonstraţia, metoda Turul galeriei.

Mijloace didactice:. : calendarul naturii, mărul buclucaș, mere, ruleta fructelor, imagini din poveste, macheta
poveștii, acuarele, pahare şi apă, pensule, coli albe, jumătăți de mere, lego, puzzle, fișe, creioane colorate, coșuri,
recompense.

Forme de organizare a activităţii: frontală, individuală, pe grupe mici.


SISTEM STRATEGII DE EVALUARE

1.Forme de evaluare: sumativă, continuă;

2.Metode şi tehnici de evaluare: observare curentă, verificare orală, aprecieri verbale, recompense, metoda
Turul galeriei.
3.Instrumente de evaluare: fișe de lucru, lucrările preșcolarilor,
DURATA: 1 zi.

BIBLIOGRAFIE:Maria Bizdună, Alexandrina Neagu, „Texte pentru educaţia limbajului la preşcolari”, Bucureşti 1999;
Curriculum pentru învăţământul preşcolar (3-6/7 ani) 2008;

SCENARIUL ZILEI

Copiii intră în sala de grupă și se așază pe scăunelele aranjate în semicerc pentru derularea Întâlnirii
de dimineață.

*Salutul și prezența se realizează cu ajutorul unui fruct imaginar ales de copii care va trece pe la fiecare
copil. Se va completa calendarului naturii, stabilindu-se starea vremii și data.
De la intrarea în grupă preșcolarii observă prezența unui pom cu fructe (mere și un măr mai deosebit) si
lângă acesta un plic. În plic se află imaginile poveștii pe care Mărul buclucaș le-a adus-o surpriză pentru
preșcolari. Pentru a putea deschide plicul copiii trebuie să recunoască fructele de pe ruleta fructelor și culoarea
acestora.
Deoarece copiii au recunoscut toate fructele și culoarea acestora, vom putea desface plicul pentru a afla prin
ce peripeții a trecut mărul din poveste. Voi lectura povestea clar, corect, coerent și expresiv, cu un ton și mimică
adecvată. Povestea se va desfăşura respectând ideile principale. În timpul lecturii voi explica cuvintele și expresiile
necunoscute.Se va face prin prezentarea unei machete ce ilustrează o scenă din poveste pe care am așezat
niste jucării reprezentând personajele povestii . Voi cere copiilor să identifice fiecare personaj de pe
machetă. Încheiem activitatea prin nuanțarea învățăturii principale a poveștii ”Trebuie să fim buni și prietenoși, să
împărțim ceea ce avem cu cei de lângă noi”.
Executând jocul ”Cad castane” trecem la executarea jocului distractiv ”Personajul preferat”. Folosind un măr
invizibil, pe care îl aruncăm la fiecare preșcolar, aceștia vor trebui să spună care este personajul lor preferat din
povestea ”Mărul buclucaș”.
Activitatea artistico-plastică se va realiza după servirea gustării. Tema acesteia este ”Mere buclucașe”
realizată prin metoda ștampilării. Intuim materialele puse la dispoziție pentru realizarea lucrării, prezint modul de
realizare, executăm exerciții de încălzire a musculaturii mâinilor si preșcolarii realizează lucrarea propusă.

Activititățile liber alese se vor desfășura pe trei centre de interes:

Copiii de la Centrul Știință vor îmbina piese de puzzle pentru a obține scene din poveste . Preșcolarii de la
centrul Bibliotecă vor trasa codițe pentru fructele de pe fișă. La Centrul Construcții cu ajutorul pieselor lego vor
realiza coșuri pentru mere, prin îmbinarea acestora.

Activitatea se va încheia cu desfășurarea jocului “Adună cât mai multe mere”. În sala de grupă vor fi așezate
mere, în diferite locuri, iar preșcolarii va trebui să adune cât mai multe în coșurile lor. Preșcolarii vor fi împărțiți în
două grupe, iar pe rând vor participa câte unul din fiecare grupă. Preșcolarul care reușește să adune mai multe mere
primețte un punct pentru echipa sa. La sfârșit echipa care acumulează mai multe puncte va fi desemnată
câștigătoare.
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Strategii didactice Sistem Strategii de evaluare

Etapele Du- Ob. Instru


Conţinutul metodico-ştiinţific Metode şi Forme Metode
Forme de mente
demersului op. al activităţii
rata procedee Mijloace de şi tehnici de
didactic organizare
didactice didactice evaluare de evaluar
a activităţii e
evaluare

Asigurarea condițiilor socio-


1. Moment afective necesare desfășurării
organizatoric activității.

Pregatireă sălii de grupă și a


materialului didactic necesar Calenda-
pentru desfășurarea activității. rul naturii
Frontală
Rutine: Salutul, prezența,
calendarul naturii, gustarea.

2. Captarea De la intrarea în grupă


Mărul
atenției 10 O1 preșcolarii observă prezența Conversația Observa-
buclucaș
min unui pom cu fructe (mere și un re
măr mai deosebit) si lângă Mere Frontală curentă
acesta un plic. În plic se află
imaginile poveștii pe care Mărul
le-a adus-o surpriză pentru Explicația
preșcolari. Pentru a putea
deschide plicul copiii trebuie să Demonstrați Ruleta Frontală Verifica-
recunoască fructele de pe a fructelor re orală
O9 Sumativă
ruleta fructelor și culoarea
Aprecieri
acestora.
3. Anunțarea verbale
Astăzi la activitățile noastre Explicația
temei și a 5 vom descoperi aventura unui
obiectivelor min măr buclucaș, iar apoi ne vom
propuse juca cu materialele pe care
Mărul le-a adus pentru voi. Voi
Continuă
trebuie să ascultați cu atenție
povestea pentru a vedea cine a
procedat greșit și cine a ajutat
la rezolvarea problemei.

4. Prezentarea
Se expune conținutul poveștii
conținutului și O2 “Mărul buclucaș” cu ajutorul Observa-
dirijarea 30
imaginilor, cu intonația Frontală re
învățării min
adecvată, cu tonalitatea Povestirea Imagini curentă
O3 potrivită, cu modularea vocii, din Continuă
pentru a imita personajele. poveste

Pe parcursul expunerii poveștii,


indic semnificația cuvintelor
necunocute, oferind sinonime
pe înțelesul copiilor. ( buclucaș-
care crează probleme,harța-
cearta, judecată-hotărâre ).
Se va realiza cu ajutorul
întrebărilor pe baza imaginilor.
5. Fixarea 15 O2 Educatoarea cere copiilor să Conversația Frontală Sumativă
conținutului min precizeze care sunt personajele
Verifica-
întâlnite și cum s-au comportat
re orală
O3 ele. Macheta
Cum s-a numit povestea? poveștii
Cine a văzut primul mărul?
Cine l-a dat jos din pom?
Cine l-a prins?
Cine a venit să-i împace
atunci când s-au certat?
Ce s-ar fi întâmplat dacă nu
ar fi venit ursul să-i împace?

Verifica-
6. Asigurarea După ce am stabilit ideile Explicația Frontală re orală
retenției 20 principale ale textului ne vom
min O9 juca, cu ajutorul unui măr Continuă
invizibil, jocul ”Personajul
Demonstra-
preferat”. Mărul va fi pasat de
la un copil la celălalt, iar atunci ția
când acesta primește mărul Exarcițiul
trebuie să numească personajul
Observa-
preferat din poveste.
re
Pentru că Mărul a aflat că Acuarele curentă
6. Obţinerea O4 Continuă
performanţei 25 preșcolarilor le place foarte
Explicația Verifica-
min mult să picteze le-a pregătit o
şi asigurarea re orală
modalitate interesantă de a
feed-back-ului Pensule
O5 picta ”Mere buclucașe” prin
metoda ștampilării.
Pahar și
1. Intuirea materialelor apă
Copiii decoperă materialele de Jumătăți
pe masă și le numesc: pensulă, de mere
pahar cu apă, acuarele, foaie
albă și jumătăți de măr.
Frontală
2. Prezentarea lucrării
model
O4 Educatoarea le arată copiilor o Continuă
lucrare model.

O5 3. Explicarea și Demonstra-
demonstrarea etapelor ția
de lucru
Se demonstrează și se explică
fiecare etapa de lucru: aplicarea
acuarelei pe suprafața tăiată a
Observa-
mărului, ștampilarea pe foaia
re
de hârtie și adăugarea detaliilor
curentă
dorite.

4. Executarea exercițiilor
pentru încălzirea Exercițiul
Individuală
mușchilor mici ai
Aprecieri
mâinilor verbale
Cu ajutorul cântecelului “ Ne
jucăm, ne jucăm”, copiii își
pregătesc mușchii mici ai
mâinilor pentru lucru. Acuarele Observa-
re
O4 5. Realizarea temei Individuală curentă
Cu ajutorul indicațiilor
Pensule
individuale și generale, oferite
O5 de educatoare, copiii realizează Pahar și Turul
tema dată. apă Galeriei
Metoda Continuă
6.Analiza lucrărilor Turul Jumătăți
Galeriei de mere Lucrări-
Lucrările vor fi expuse la panoul le
Lucrările noastre, iar prin preșco-
metoda Turul Galeriei, larilor
educatoarea împreună cu copiii Observa-
analizează modul de lucru. Conversația Fișe re
Demonstra- Creioane curentă
Activititățile liber alese
O6 ția colorate
se vor desfășura pe trei centre
de interes: Copiii de la Lego
O7 Centrul Știință vor îmbina piese Continuă

O8 de puzzle pentru a obține scene Exercițiul Fișe de


din poveste . Preșcolarii de la lucru
centrul Bibliotecă vor trasa Puzzle Grupuri mici
codițe pentru fructele de pe
fișă. La Centrul Construcții cu Observa-
re
ajutorul pieselor lego vor curentă
realiza coșuri pentru mere, prin Explicația Coșuri Frontală
îmbinarea acestora. Aprecieri
9. Încheierea 30 O9 Demonstra- verbale
activității min ția
Activitatea se va încheia Mere
cu desfășurarea jocului “Adună
cât mai multe mere”. În sala de
grupă vor fi așezate mere, în Exercițiul
diferite locuri, iar preșcolarii vor
trebui să adune cât mai multe
în coșurile lor. Preșcolarii vor fi
împărțiți în două grupe, iar pe
rând vor participa câte unul din Aprecieri
fiecare grupă. Preșcolarul care Pe grupuri verbale
reușește să adune mai multe
Recompen Recom-
mere primește un punct pentru
echipa sa. La sfârșit echipa care -se pense
acumulează mai multe puncte Sumativă
va fi desemnată câștigătoare.
Se fac aprecieri aupra modului
de participare la activitate.
Copiii primesc recompense.

Notă: Pentru a putea desfășura activitatea in mediul on-line se vor desfășura activitățile principale (Jocul ”Ruleta Fructelor”, DOS: ”Povestea
mărului buclucaș”, DEC: ”Mere buclucașe” – ștampilare(activitate artistico-plastică), ALA2: ”Personajul preferat”- joc distractiv; Celelalte
activități vor fi transmise pe grupul de WhatsApp al grupei. Materialele se adaptează acestui mod de predare.
MĂRUL BUCLUCAȘ
De Valentin Suteev

Într-o zi de toamnă târzie când copacii se goliseră de mult de frunze, în vârful unui măr sălbatic , din pădure,
mai atârna un măr, un singur măr.
Tocmai în timpul acesta, iepuraşul  Iepurici, care alerga prin pădure, a văzut mărul.
Dar cum să-l ia de acolo ? Mărul era sus, sus de tot iar el nu putea să sară până la el !
– Crra – crra !  …se auzi de sus dintr-un brad. Era Cioara cea neagră care râdea.
Se uită iepuraşul  Iepurici la ea cu uimire şi-i strigă:
-Ei, Cioaro , rupe-mi şi mie mărul ala de sus !
Cioara a zburat din brad şi a rupt mărul. Numai că nu a reuşit să-l ţină în cioc, şi mărul a căzut.
– Îţi mulţumesc, Cioaro ! a strigat bucuros Iepurici şi a dat să ridice mărul de jos, dar acesta parcă ar fi fost viu, a
început deodată să sâsâie…. Şi a luat-o la fugă.
– Ce-o fi asta? Iepurici s-a speriat foarte tare dar apoi a înţeles: mărul căzuse chiar pe ariciul Ţepoşilă, care, făcut
ghem, dormea sub pom.
Ţepoşilă , buimac de somn, a sărit în sus şi s-a pus pe fugă, cu mărul înfipt în ţepii lui.
– Stai, stai ! striga Iepurici cât îl ţineau puterile. Unde fugi cu mărul meu ?
Ariciul Ţepoşilă se opreşte şi zice:
–   Acesta-i mărul meu. A căzut, iar eu l-am prins.
Atunci, Iepurici s-a repezit la ariciul Ţepoşilă:
–   Să-mi dai mărul chiar acum !  Eu l-am găsit !
S-a apropiat în zbor şi Cioara şi zice:
– Degeaba vă certaţi . Acesta este mărul meu fiindcă eu l-am rupt din pom. Şi s-a pornit o ceartă între cei trei, că nu
se mai puteau înţelege. Fiecare striga în felul lui.
– Este mărul meu – striga Iepurici – că eu l-am văzut primul !
– Ba e al meu – croncănea  Cioara – că eu l-a rupt!
– Ba e al meu – striga ariciul Ţepoşilă – că eu l-am prins !
Ţipete, mare gălăgie în toată pădurea şi harţa începe. Cioara îl loveşte pe ariciul Ţepoşilă cu ciocul în nas, ariciul
Ţepoşilă îl înţeapă pe Iepurici cu ţepii în codiţă, iar Iepurici o loveşte pe Cioară cu lăbuţa peste cioc.
Dar iată că apare şi cumătrul Moş Martin, ursul care mormăie supărat:
– Ei, dar ce s-a întâmplat aici ? Ce-i cu gălăgia asta?
Toţi se reped spre el, şi-i spun:
– Tu, Moş Martine, eşti cel mai mare şi mai inteligent din pădure. Te rugăm să ne faci judecată dreaptă. Cui vei
crede de cuviinţă că i se cuvine mărul acesta, al lui să fie.
Şi i-au povestit ursului toate câte s-au petrecut.
A stat Moş Martin s-a gândit ce s-a gândit, s-a scărpinat după urechea dreaptă şi a întrebat:
– Cine a descoperit mărul ?
– Eu ! – a răspuns Iepurici.
– Dar cine l-a rupt din pom ?
– Crra – crra  – fireşte că eu ! a răspuns Cioara.
– Buun ! Şi cine l-a prins ?
– Eu, Eu Moş Martine – eu l-am prins ! a chiţăit ariciul Ţepoşilă.
– Iată ce este, a fost de părere Moş Martin, – voi toţi aveţi dreptate, şi de aceea fiecare din voi are dreptul să
primească mărul!
– Da, dar nu-i decât un  singur măr ! au sărit toţi cu gura Ţepoşilă, Iepurici şi Cioara.
– Împărţiţi mărul în părţi egale şi fiecare să ia câte o bucăţică. Toţi au izbucnit într-un glas:
– Cum de nu ne-a venit ideea asta mai înainte ?!
Ariciul Ţepoşilă  a luat mărul Buclucaş şi l-a împărţit în patru părţi egale. Prima bucăţică a dat-o iepuraşului şi i-a
zis:
–    Asta ţie, Iepurici, pentru că tu ai văzut primul mărul.
A doua bucăţică a dat-o ciorii:
– Asta ţie, Cioaro, fiindcă tu ai rupt mărul din pom.
A treia bucăţică, ariciul şi-a pus-o deoparte pentru sine şi a zis:
– Asta pentru mine, întrucât eu am prins mărul acesta buclucaş.
Cea de-a patra bucăţică ariciul i-a pus-o ursului în labă şi ia zis:
–   Iar asta ţie Moş Martine …
–   Dar de ce mie ? răspunse, mirat, ursul.
–   Tocmai pentru că tu ne-ai împăcat şi ne-ai învăţat să gândim !
Şi fiecare şi-a mâncat bucăţica sa de măr, şi toţi au fost mulţumiţi că Moş Martin a făcut judecată dreaptă şi nu a
nedreptăţit pe nimeni.
Şi iaca aşa s-a sfârşit povestea mea.

S-ar putea să vă placă și