Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

I. Date de identificare
Data: 21.09.2017
Clasa: a V-a
I. II. Construcția
Disciplina: Informatică şi TIC
Unitatea de învăţare: Sisteme de calcul
Subiectul lectiei: Elemente de arhitectură a unui sistem de calcul
Tipul lectiei: Transmitere şi însuşire de cunoştinţe
Timpul acordat: 50 minute
Competenţe specifice :
1.1 Utilizarea eficientă şi în condiţii de siguranţă a sistemului de calcul
Obiective operaţionale:
O1 să identifice componentele sistemului de calcul
O2 să descrie rolul componentelor hardware
O3 să analizeze modul de funcţionare a unui sistem de calcul
O4 să utilizeze corect termenii de specialitate
Strategii didactice folosite:
Metode și procedee: conversaţia frontală, observaţia, explicaţia, exerciţiul
Mijloace de învățământ: calculator, videoproiector, Internet, fişe de lucru, film didactic, soft
educaţional
Forme de organizare: individual şi frontal
Evaluare:
- iniţială (întrebări orale)
- continuă pe parcursul lecţiei (rezolvarea unor sarcini din fişele de lucru 1şi 2)
- finală (aplicaţie practică)

Bibliografie:

C. D. Băican, M. E. Coriteac,”Informatică şi TIC”- Manual pentru clasa a V-a, Editura


Sigma, Bucureşti, 2017
Compendiu introductiv pentru gimnaziu – Ministerul Educaţiei Naţionale
http://informaticainscoli.ro/doku.php
Cotoranu Steluţa Florina

Tabelul de specificare a corespondenţelor


Ob. Strategii
Evenimentul instrucţional Conţinuturi Evaluarea
op. didactice
Profesorul trece în catalog elevii absenţi, stabileşte liniştea şi atmosfera
Moment organizatoric (1 min) - adecvată activităţii didactice. Conversaţia -
Elevii pregătesc instrumentele de lucru necesare orei
Verificarea temei pentru acasă şi Elevii prezintă tema şi răspund la întrebările adresate de profesor. Conversaţia
O4 Orală
reactualizarea cunoştinţelor (5 min) Explicaţia
Anunţarea temei şi obiectivelor Profesorul anunţă tema lecţiei şi obiectivele urmărite.
- Explicaţia Orală
urmărite (1 min) Elevii notează în caiete titlul lecției
vezi Dirijarea învăţării
O1 Profesorul le prezintă elevilor un film didactic despre structura Conversaţia
Comunicarea noilor cunoştinţe Observarea
O2 sistemului de calcul (https://www.youtube.com/watch?v=HEjPop- Explicaţia
(30 min) sistematic
O3 aK_w&feature=youtu.be). Problematiza
Elevii urmăresc filmul, răspund și notează în caiete, realizează ă a elevilor
O4 rea
cerințele din fișa de lucru1.

Orală
O1 Profesorul le solicită elevilor să rezolve fișa de lucru 2. Activ
Elevii rezolvă fişa de lucru2. Observarea
Fixarea cunoştinţelor şi realizarea O2 participative
Profesorul le propune elevilor un exerciţiu de simulare pentru sistematică
feedback-ului (10 min) O3
asamblarea componentelor din unitatea centrală (http://world- Aplicații a elevilor
O4 practice
it.ro/hardware/simulator-asamblare-calculator). Practică
Elevii rezolvă aplicaţia la calculator.
Profesorul notează elevii care au fost activi la lecţie şi propune tema
Notarea elevilor şi tema pentru - pentru acasă.
acasă (3 min)
Elevii își vor nota în caiete tema pentru acasă.
III. Criteriul de optimalitate

Nota 5 Nota 6 Nota 7 Nota 8 Nota 9 Nota 10

Desfăşurarea lecţiei

Moment organizatoric:

pregătirea lecţiei:
- întocmirea proiectului didactic;
- pregătirea setului de întrebări;
- pregătirea setului de aplicaţii;
- pregătirea temei;

organizarea şi pregătirea clasei:


- verificarea frecvenţei;
- verificarea temei pentru acasă;
- verificarea nivelului de realizare a obiectivelor lecţiei precedente printr-un
set de întrebări orale;

captarea atenţiei clasei:


- anunţarea subiectului pentru tema respectivă;
- anunţarea obiectivelor urmărite;
- anunţarea modului de desfăşurare a activităţii;

Dirijarea învățării:

În lecţia anterioară aţi aflat ce este un sistem de calcul. Astăzi vom învăța despre principalele
componente ale unui sistem de calculşi rolul lor.

Sistemul de calcul conţine două mari componente: hardware și software.


Componenta hardware reprezintă echipamentele fizice ale calculatorului (exemple de componente
hardware: placa de bază, mouse-ul, tastatura, monitorul etc).
Elementele principale hardware sunt:
unitatea centrală (sunt menţionate componentele aflate în unitatea centrală).
dispozitivele periferice.
Componenta software reprezintă programele instalate pe calculator (exemple de programe/software:
Windows, Internet Explorer, Microsoft Word, Photoshop, Scratch, etc).

În funcționarea unui sistem de calcul datele folosite parcurg următorii pași:


1. se introduc/citesc
2. se stochează/memorează
3. se prelucrează/procesează
4. se scriu/afișeză.

Aceştia sunt cei 4 pași importanți în funcționarea unui sistem de calcul.

John von
modele Neumann
pentru (matematician
a explica și informatician
modul de funcționare a unuidesistem
origine
deaustro-ungară)
calcul. a schițat în anul 1945 unul dintre primele

UC
P

Astfel: datele sunt introduse în calculator prin intermediul dispozitivelor periferice de intrare - INPUT (tastatura, mouse
etc) care, prin
prelucrate intermediul cu
sau memorate canalelor
ajutorul de intrare/ieșire,
memoriei (RAM,ajung
ROMla șiUnitatea
cache). Centrală de Prelucrare
Datele prelucrate ajung(UCP) unde sunt
la utilizator prin
intermediul dispozitivelor periferice de ieșire -OUTPUT (monitor, imprimantă etc).

Unitatea Centrală de Prelucrare, așa zisul “creier al calculatorului” este implementat cu ajutorul unui microprocesor

și este formată din:


 Unitatea Aritmetico-Logică (UAL) - execută operaţiile elementare aritmetice şi logice;
 Unitatea de Comandă și Control (UCC) - are rolul de a controla activitatea tuturor dispozitivelor fizice ale
calculatorului pentru a comanda executarea fiecărei operaţii.
 Sunt menţionate caracteristicile unui procesor şi sunt prezentate câteva modele de procesoare.

Memorie internă este compusă din:

 Memoria ROM (Read Only Memory):


 este un chip conectat pe placa de bază;
 permite acces numai la citire;
 este inscripţionat de către firma producătoare;
 este nevolatilă (nu dispare la închiderea calculatorului).
 Memoria RAM (Random Acces Memory):
 este constituită din mai multe circuite integrate;
 permite acces la citire şi scriere;
 este volatilă (conținutul ei se șterge la închiderea calculatorului).
Cea mai mică unitate de masura a informației este bit-ul. El memorează una din cele două stări ale unui circuit electric,
închis sau deschis (cifrele 0 sau 1).

Alte unități de masură ale memoriei sunt:

 1 byte (1 B) sau octet = 8 biți


 1 kylobyte (1 KB) = 1024 bytes
 1 megabyte (1 MB) = 1024 KB
 1 gigabyte (1 GB) = 1024 MB
 1 terabyte (1 TB) = 1024 GB
 1 petabyte (1 PB) = 1024 TB
 1 exabyte (1 EB) = 1024 PB
 1 zettabyte (1 ZB) = 1024 EB
 1 yottabyte (1 YB) = 1024 ZB

Temă pentru acasă:


a) Identificaţi producătorul şi caracteristicile microprocesorului din calculatorul personal;
b) Identificaţi capacitatea memoriei RAM din calculatorul personal.
4) https://scratch.mit.edu/projects/178180653/

S-ar putea să vă placă și